ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
10 Paź, 2019 - 15:03
Cocker spaniel angielski – łobuziak, którego trudno nie kochać

Cocker spaniel angielski – łobuziak, którego trudno nie kochać

ARTYKUŁ PARTNERA

Pierwsze skojarzenia z rasą cocker spaniel angielski? Duże, piękne oczy, leniwie zwisające uszy i długa sierść, które powodują, że ten pies uchodzi za wdzięcznego i pociesznego. Ale ten zwierzak może cię zaskoczyć charakterem! To w końcu pies o pochodzeniu myśliwskim – zwinny, szybki, bardzo ruchliwy i na dodatek bystry.

Cocker spaniel angielski należący do jednej z najbardziej popularnych ras psów to nieduży pies o myśliwskim pochodzeniu. Cieszy się dobrą kondycją i zdrowiem przez długie lata – psy tej rasy żyją do 15 lat, a dojrzałość osiągają w wieku dwóch lat. Są wytrzymałe i radzą sobie nawet w trudniejszych warunkach atmosferycznych, choć powinny unikać długotrwałych dużych mrozów i przesadnych upałów.

Wygląd i umaszczenie

Cocker spaniela rozpoznasz między innymi po gładkiej, jedwabistej sierści. Umaszczenie psa może być dowolne, jednak sierść zazwyczaj jest jednokolorowa. Czasem zdarza się biała plama na klatce piersiowej. Jak możemy przeczytać na stronie pies.pl, cechują go jeszcze zwisające, nisko osadzone i pokryte obfitym, długim oraz jedwabistym włosem uszy.

Na szlachetnej w liniach głowie cocker spaniela angielskiego zdecydowanie wyróżniają się duże oczy o łagodnym i inteligentnym wyrazie. W kłębie zwierzę osiąga od 38 do 41 cm, waży 13-15 kg. Ma zwarty i dobrze związany tułów, dobrze rozwiniętą klatkę piersiową, krótki grzbiet, który łagodnie opada ku ogonowi. Ten jest nisko osadzony, bardzo ruchliwy. Kończyny cocker spaniela angielskiego są średniej długości, ale mocne i dobrze umięśnione.

Historia rasy

Cocker spaniel angielski to pies o długiej historii. Wzmianki o tej rasie znajdziemy już w pierwszym walijskim kodeksie praw, który został ustanowiony w X wieku przez króla Walii zwanego Prawodawcą. A już w XIV wieku, w pierwszej brytyjskiej książce o psach “Maystre of Game” de Langley po raz pierwszy użył słowa “spaniel”. Łatwo z tego można wyciągnąć wniosek, że pies ten pochodzi z Hiszpanii. Choć dziś nie brakuje opinii, że pierwsze spaniele przybyły na Wyspy Brytyjskie raczej z Francji.

Cocker spaniel był hodowany przede wszystkim do poławiania ptactwa, a konkretniej słonek. Nazwa “cocker” pojawia się pod koniec XVIII wieku i wywodzi się właśnie od angielskiej nazwy słonki – woodcock. W tym okresie każdy spaniel, którego masa ciała nie przekraczała 12 kg, był nazywany cockerem.

Warto wiedzieć, że pierwsze, dziś już nieistniejące spaniele, były maści czarnej z żółtymi plamami. Co ciekawe do końca XIX wieku najczęściej spotykano czarne umaszczenie. Cocker spaniel angielski taki, jakim znamy go dziś, pochodzi dopiero z roku 1893. Pojawiły się wtedy hodowle tej rasy – i to nie tylko w Wielkiej Brytanii, lecz na całym świecie.

Charakterystyka i usposobienie

Cocker spaniel angielski uchodzi dziś za typowego kanapowca. Jest łagodny, przyjaźnie nastawiony do każdego. Agresja jest mu zupełnie obca. Nie lubi za to samotności. Szybko przywiązuje się do właściciela i nie chce go odstępować nawet na krok.

Niekiedy bywa jednak łobuziakiem. Jest zwierzęciem skorym do zabawy i figli, także z dziećmi. Nie opusza go dobry humor i okazuje się doskonałym kompanem podczas wędrówek czy wycieczek. Cocker spaniel angielski miewa zadatki na stróża, ale reakcje obronne są mu obce. Jego stróżowanie wynika raczej z natury psa myśliwskiego. Lubi za to węszyć, chętnie pływa i tropi.

Chce być kochany i doceniany przez swojego właściciela, więc jest podatny na tresurę, choć potrafi pokazać charakter – czasami potrafi się uprzeć i woli być samodzielny. Na pewno będzie skory do współpracy, gdy otrzyma swój ulubiony przysmak.