ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
16 Lut, 2018 - 12:39

Co wziąć pod uwagę przed założeniem firmy?

ARTYKUŁ PARTNERA

Poznaj najczęstsze błędy, z jakimi borykają się początkujący przedsiębiorcy. Są one nieuniknione, dlatego warto być odpowiednio przygotowanym już zawczasu.

Praktycznie każda osoba, niezależnie od branży, na pewno kiedyś pomyślała o tym, czy dałaby radę spełnić marzenie wielu, czyli zostać własnym szefem poprzez założenie działalności gospodarczej. Sami się zdziwimy, jakie jest to proste, gdyż własna firma w najprostszej formie prawnej to kwestia kilku wizyt w CEIDG i gotowe. Problemy zaczynają się wraz z pierwszym dniem jej funkcjonowania, a dziś postaramy się nieco omówić te najczęstsze!

Dobry plan to klucz do sukcesu

Pierwszym co powinno przyjść nam do głowy przed stworzeniem firmy, jest odpowiednie zaplanowanie naszych pierwszych posunięć. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy plan weźmie w łeb, gdy nie będziemy go odpowiednio wdrażać.

Odejście od wcześniej przyjętej strategii może być bardzo kosztownym ruchem, gdyż prawdopodobnie znacznie spowolni osiągnięcie założonych efektów. Pamiętajmy, skoro wcześniej chcieliśmy działać na podstawie pewnego planu, to powinniśmy się go trzymać!

Więcej o założeniu firmy znajdziesz TUTAJ.

Zbyt duża centralizacja obowiązków

Przedsiębiorcy na samym początku wpadają w pułapkę „samodzielności”, czyli sami próbują wykonywać wszystkie zadania w firmie, często z przekonaniem, że nikt nie zrobi tego lepiej. Szybko zdamy sobie sprawę, jak nieefektywne jest to rozwiązanie, gdy zwiększy się nasza liczba klientów.

Właśnie dlatego tak ważne jest umiejętne rozdzielenie obowiązków w firmie na możliwie, jak najwięcej osób. Dzięki temu my, jako właściciele, będziemy mogli skupić się na działalności czysto operacyjnej lub tej części, w której to my czujemy się najpewniej.

Szukanie klientów

Wielu z nas popełnia także bardzo poważne błędy przy poszukiwaniu pierwszych klientów. Na samym początku warto zacząć od budowania bazy kontaktów już w gronie znajomych, którzy mogą okazać się ich cenniejszym źródłem, niż mogłoby się nam wydawać!

Następnie warto stopniowo rozszerzać ten zakres, aby budować coraz to większą sieć klientów. Innym świetnym pomysłem będzie wystandaryzowanie oferty. Wszystko pomoże nam w szybszym docieraniu do potencjalnych klientów, a jak dobrze wiemy, niemożliwe jest podjęcie walki z konkurencją bez sprzedaży naszych produktów i usług.

Podsumowanie

Błędy w prowadzeniu firmy spotykają każdego z nas, przedsiębiorców. Nie musimy się aż tak nimi przejmować, jeżeli będziemy wiedzieli jak odpowiednio zareagować na to, jakie konsekwencje przyniosą. Jednak jak możecie się domyślić, jeżeli unikniecie niektórych błędów, nie będziecie musieli zmagać się z inwestycją zasobów i waszego czasu w ich naprawę!

ZOBACZ RÓWNIEŻ