Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
26 Lut, 2018 - 02:00

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: co warto zobaczyć w Lublinie?

Mariola Krzyżak

Jedno z najpiękniejszych miast w Polsce swoim wyjątkowym klimatem rozkochało w sobie wielu podróżnych. Co warto zobaczyć w Lublinie? Lubelskie atrakcje to m.in. przepiękne Stare Miasto, urocze kamieniczki i liczne festiwale muzyczne oraz kulturalne. Poznaj Lublin – miasto studenckie, które zachwyci niejednego turystę!

Stolica wschodniej Polski o ponad 700-letnich dziejach to magiczne miejsce, w którym zaklęta w murach historia przenika się z poetyckim klimatem. Na każdym kroku można doświadczać energii miejsca będącego niegdyś prawdziwym tyglem kulturowym. Bogata kultura, nastrojowe, wąskie uliczki i mnóstwo ciekawych festiwali przyciągają w to miejsce zaciekawionych podróżnych spragnionych nowych doznań. Co warto zobaczyć w Lublinie, aby nie przegapić żadnej z wielu atrakcji jakie oferuje miasto?

Lublin – kilka słów o historii miasta

Prawa miejskie dla Lublina zostały nadane w 1317 roku i wtedy także nastąpiło wyznaczenie jego konkretnych granic. Czasy świetności miasta rozpoczynają się wraz z zawarciem unii polsko-litewskiej. Dzięki temu paktowi Lublin stał się centrum politycznym, geograficznym i gospodarczym ogromnego, europejskiego państwa.

Złoty okres ówczesnej metropolii przypada na czasy zygmuntowskie, kiedy to w mieście odbywały się słynne jarmarki sprawiające, że wyrastało ono na prawdziwe centrum regionu.

Szlaki handlowe sprawiły, że Lublin od tamtego czasu był prawdziwym tyglem kulturowym. Oprócz Polaków mieszkali w nim przede wszystkim Żydzi, ale także Rusini, Niemcy, Francuzi, Holendrzy, a także mający duży wpływ na wygląd wielu zabytków Włosi. Wielokulturowość oraz wielowyznaniowość mocno odbiły się na lokalnym kolorycie i na stałe wplotły się w historię miasta.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: co warto zobaczyć w Lublinie? - symbol Lublina

Co warto zobaczyć w Lublinie? Przegląd najciekawszych miejsc

Od najmłodszych, po najstarszych podróżnych – lubelskie atrakcje spodobają się każdemu! W mieście odnajdziemy wiele miejsc zachwycających zabytkową zabudową opowiadającą fascynującą historię miasta. Miłośnicy kultury również nie będą mogli narzekać. Tutejsze muzea oraz wiele różnorodnych festiwali z pewnością zaspokoją głód sztuki i pozwolą na zgromadzenie nowych inspirujących wspomnień.

Śladami lubelskich zabytków

Odkrywanie tajemnic lubelskiej bogatej przeszłości najlepiej rozpocząć od zwiedzania tutejszych zabytków. Na początek koniecznie trzeba nacieszyć oko imponującymi, starymi kamienicami podczas spaceru po Starym Mieście. Doskonale zachowany średniowieczny układ urbanistyczny obfituje w klimatyczne, wąskie uliczki otoczone kolorowymi budynkami. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na renesansowe kamienice Konopniców i Lubomelskich, które zachwycają bogatymi zdobieniami.

Dowiedz się więcej: Największe miasta w Polsce – TOP 11 >>

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: co warto zobaczyć w Lublinie? - kamienice w Lublinie

Do starówki można dostać się przez dwie, zabytkowe bramy będące symbolami miasta i przypominające o jego dawnej świetności. Brama Krakowska swoją nazwę zawdzięcza przebiegającym niegdyś przez Lublin szklakiem handlowym prowadzącym z Krakowa aż do Wilna. Budowla została wzniesiona w XV wieku wraz z murami miasta.

Brama Grodzka była niegdyś symboliczną granicą pomiędzy miastem chrześcijańskim a żydowskim. Jej styl został zmieniony w XVIII wieku i nosi znamiona klasycyzmu. Przechadzając się nastrojowymi uliczkami warto przysiąść na chwilę na Placu Po Farze, gdzie znajdują się pozostałości po średniowiecznym kościele parafialnym, który został rozebrany w XIX wieku.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: co warto zobaczyć w Lublinie? - Brama Grodzka

Ze Starego Miasta swoje kroki warto skierować w stronę wzgórza, na którym położony jest majestatyczny Zamek Lubelski. Wzniesienie otoczone rozlewiskami dwóch rzek stało się idealnym punktem do wybudowania na początku XIX wieku neogotyckiego kompleksu budynków. Stanęły one na miejscu gotyckiego zamku, z którego do dzisiaj przetrwała XIII-wieczna wieża, kaplica oraz fragment baszty. W zabytkowych murach swoją siedzibę współcześnie ma Muzeum Lubelskie, w którym można podziwiać zbiory archeologiczne, etnograficzne i militarne.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: co warto zobaczyć w Lublinie? - Zamek Lubelski

Pragnąć poznać bliżej wielokulturową historię miasta warto podczas zwiedzania podążyć śladami zamieszkujących to miejsce niegdyś Żydów. Ducha przeszłości można poczuć na starym cmentarzu żydowskim, Kirkucie. Spoczywa na nim wiele znamienitych postaci, a zabytkowe, oryginalne nagrobki są jednym z przykładów wybitnej sztuki kamieniarskiej.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze miejsca w Polsce na urlop >>

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: co warto zobaczyć w Lublinie? - Lublin z lotu ptaka

Skarby lubelskich muzeów

Co warto zobaczyć w Lublinie pod względem jego muzealnych skarbów? Na początek warto przyjrzeć się bliżej przeszłości miejsca w Muzeum Historii Miasta Lublina, które mieści się w Bramie Krakowskiej.

Świetną lekcją historii może być także wizyta na interaktywnej wystawie w Muzeum Sejmu Unii Lubelskiej, gdzie można wirtualnie przenieść się do czasów króla Zygmunta Augusta.

W dziejach miasta oprócz czasów świetności pojawiły się także drastyczne wydarzenia. Na cześć ofiar II wojny światowej powstało Państwowe Muzeum na Majdanku, które mieści się na miejscu dawnego obozu koncentracyjnego.

Miłośnicy polskiej wsi powinni wybrać się natomiast do Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie na tle malowniczych widoków można podziwiać autentyczną, dawną zabudowę oraz przedmioty codziennego użytku ludzi dawnych epok.

Fani sztuki na najwyższym poziomie mogą także skorzystać z oferty Centrum Spotkania Kultur, gdzie odbywają się liczne koncerty, wystawiane są spektakle teatralne, a także sztuki operowe.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: co warto zobaczyć w Lublinie? - Majdanek

Podziemny Lublin

Co warto zobaczyć w Lublinie? Niesamowitym przeżyciem może być podziwianie miasta z nieco innej perspektywy. Pod Starym Miastem biegnie trasa podziemna prowadząca staromiejskimi korytarzami. Podczas spaceru można oglądać edukacyjne makiety wraz z interaktywnym obrazem pożaru miasta znajdującym się na końcu szlaku.

Prawdziwą gwiazdą podziemnego świata w Lublinie są podwoje browaru Perła, gdzie od XIX wieku do 2001 roku warzono piwo. Miłośnicy złocistego trunku będą mieli tutaj okazję także do degustacji.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: co warto zobaczyć w Lublinie? - podziemia

źródło zdjęcia: Depositphotos / itsmejust

Lublin miastem inspiracji

Najpiękniejsze miejsca w Polsce inspirują swoich podróżnych nie tylko pięknem natury i bogactwem zabytków, ale także niepowtarzalnymi wydarzeniami. Lublin słynie z fascynujących festiwali, dlatego warto zaplanować swoją wizytę w mieście właśnie podczas jednego z nich.

Dzięki różnorodności z łatwością znajdziemy wśród nich wydarzenie, które przypadnie nam do gustu. Miejskie festiwale są doskonałym pomysłem na rodzinne spędzenie czasu i pokazanie naszym pociechom nieco innego oblicza sztuki.

Jarmark Jagielloński

Jeden z najbardziej znanych festiwali od lat przyciąga do Lublina rzesze wielbicieli sztuki ludowej i rękodzieła. Na ulicach miasta możemy spotkać mnóstwo artystów, nie tylko z Polski. W tym czasie organizowanych jest także wiele koncertów, wystaw i spektakli.

Carnaval Sztukmistrzów

Prawdziwa magia w Lublinie rozgrywa się podczas święta teatru i cyrku. Klimatyczne uliczki miasta zamieniają się w jedną wielką scenę, na której występują prawdziwi mistrzowie z całego świata. Feeria barw, spektakl świateł i sztuka na najwyższym poziomie – to trzeba zobaczyć!

Dowiedz się więcej: Atrakcje dla dzieci w Lublinie >>

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival

Niesamowite wydarzenie muzyczne, podczas którego na scenie swój popis dają artyści z pogranicza najróżniejszych gatunków. Inspirujące wydarzenie nawiązuje do tradycji Lublina, który od wieków był miejscem przenikania się kultur.

Europejski Festiwal Smaku

Jako wschodnia stolica Polski Lublin otwiera się na Europę i pragnie wyeksponować jej piękno, nie tylko pod względem kultury, ale także kulinariów. Takie wydarzenie daje więc możliwość cieszenia się nie tylko urokiem miasta, ale także poznawania nowych horyzontów.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: co warto zobaczyć w Lublinie? - Plac Po Farze

Co warto zobaczyć w Lublinie? Chciałoby się powiedzieć, że wszystko! Warto pozwolić sobie na poczucie magicznego klimatu miasta spacerując jego uliczkami i rozglądając się bacznie wokół siebie, gdyż na każdym kroku można zobaczyć tu coś ciekawego. Stolica wschodniej Polski nie tylko imponuje bogatą historią, o czym świadczą liczne zabytkowe budowle, ale także niepowtarzalnym nastrojem, gdzie w powietrzu unosi się duch wielokulturowej przeszłości miasta.

ZOBACZ RÓWNIEŻ