Michał Nielub
Michał Nielub
03 Wrz, 2017 - 01:00
Co to jest przelew SEPA?

Co to jest przelew SEPA?

Michał Nielub

Przelew SEPA to rozwiązanie, które umożliwia szybkie i relatywnie tanie przekazywanie środków do osób, które mieszkają na terenie Unii Europejskiej.

Przelew SEPA to część systemu bankowości europejskiej. Nazwa skrótu pochodzi od Single Payment Euro Area. Ideą tego rozwiązania jest, w skrócie, ujednolicenie zasad i kosztów płatności w walucie EURO. W efekcie, wprowadzenie systemu znacznie ułatwiło i przyspieszyło przelewy pomiędzy krajami Unii Europejskiej.

Do jakich krajów przekażemy środki?

Przelew SEPA zlecimy do wszystkich 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. Warto jednak podkreślić, że nie tylko one przystąpiły do tego systemu. Uczyniły to ponadto następujące kraje: Liechtenstein, Monako, Islandia, Norwegia, Szwajcaria oraz San Marino.

Kiedy dojdzie przelew SEPA?

Dzięki przyjętemu ujednoliceniu, przelew SEPA niewiele się różni od tradycyjnego przelewu bankowego. Dotyczy to również czasu realizacji jego zlecenia. Zanim przekazywane środki zostaną zaksięgowane u odbiorcy, mija zazwyczaj jeden dzień roboczy. Biorąc pod uwagę fakt, że to działanie obejmuje kilka różnych obszarów bankowości – jest to zdecydowanie szybki przelew.

Dowiedz się więcej: Jak wykonać przelew natychmiastowy? >>

Koszty przelewu SEPA

Opłata za ten rodzaj przelewu zazwyczaj zamyka się w kwocie 10 zł. Aby mieć pewność ile dokładnie zapłacimy, należy zapoznać się z tabelą prowizji i opłat, która dostępna jest w każdej instytucji finansowej.

Dowiedz się więcej: Od czego zależą opłaty za zagraniczny przelew bankowy? >>

Warto wiedzieć: Jak wykonać przelew? Przelew SEPA można zlecić do dowolnego kraju członkowskiego Unii Europejskiej (i nie tylko), lecz nie każdy bank uczestniczy w tym systemie. Wiąże się to z ograniczeniami w zakresie m.in. posiadanej infrastruktury technicznej.

Dowiedz się więcej: Przelew bankowy – najważniejsze rodzaje przelewów i różnice między nimi >>

Przelew SEPA to nie tylko jasno określone koszty jego zlecenia – niezależne od kwoty przekazywanych środków. To również gwarancja, że odbiorca dostanie dokładnie taką sumę, jaką zlecamy przelewem bankowym. Wszystko dzięki temu, że opłata jest pobierana z salda zlecającego.

Co więc warto wiedzieć na temat tego przelewu? Przelew SEPA powstał w wyniku ujednolicenia zasad i kosztów płatności pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Do systemu przystąpiły wszystkie kraje członkowskie, a także Lichtenstein, Monako, Islandia, Norwegia, Szwajcaria oraz San Marino. Czas przekazania środków wynosi jeden dzień roboczy i pobierana jest z góry ustalona opłata, potrącana z salda zlecającego, a nie z kwoty przelewu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ