Anna Nowak
Anna Nowak
18 Mar, 2017 - 11:51
Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu

Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu

Anna Nowak

Umowa kupna sprzedaży samochodu jest dokumentem mało skomplikowanym. Być może dlatego bywa bagatelizowana. Na co zwracać uwagę finalizując zakup samochodu?

Umowa kupna sprzedaży samochodu jest prostym, ale ważnym dokumentem. Nie może być bagatelizowana, sporządzana w pośpiechu i niechlujnie. Znaczenie zapisów w umowie (lub ich braku) często wychodzi dużo później, np. przed sądem, gdy nie ma już szans na udowodnienie swoich racji. Na co zwracać uwagę finalizując zakup samochodu?

Umowa kupna sprzedaży samochodu – data zawarcia i strony transakcji

Pierwsze informacje, które należy wskazać w umowie kupna/sprzedaży auta to dane personalne stron oraz datę zawarcia transakcji. Niektórzy eksperci radzą też, by oprócz daty, wskazywać godzinę, z którą pojazd przeszedł w nowe ręce.

Dowiedz się więcej: Umowa kupna sprzedaży samochodu – wzór najlepszej umowy >>

Ważne, by data była jak najdokładniej określona. Pokusa wskazania wcześniej lub późniejszej daty transakcji jest dość duża. Wcześniejsza pozwala sprzedającemu szybciej wyrejestrować auto z ubezpieczenia, późniejsza oddala moment odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego.

Dowiedz się więcej: Samochody używane – na co zwrócić uwagę przy zakupie >>

W jednym i drugim przypadku można jednak znaleźć okoliczności, które przekonują, iż nie jest to dobry pomysł. Wcześniejsza data zakupu samochodu przesuwa odpowiedzialność nabywcy za wydarzenia z udziałem auta o okres, w którym nie był on jeszcze jego własnością. Data późniejsza działa podobnie, lecz na niekorzyść sprzedawcy.

Dane identyfikacyjne osób zawierających umowę (imiona, nazwiska, adresy, rodzaje i numery dokumentów tożsamości), dobrze jest potwierdzić w co najmniej dwóch źródłach (np. dowód osobisty i prawo jazdy).

Dowiedz się więcej: Współwłaściciel samochodu – kto może nim zostać? >>

Dodatkowo, należy sprawdzić, czy na pewno osoba sprzedająca samochód ma prawo to zrobić. Własność samochodu można zweryfikować przez wgląd do poprzedniej umowy lub faktury zakupu dotyczącej tego pojazdu.

Dowiedz się więcej: Samochód bez prawa jazdy? To możliwe! >>

Dane dotyczące pojazdu

Oprócz standardowych informacji o pojeździe, tzn. wskazania marki, modelu, rocznika, numeru VIN, numeru rejestracyjnego oraz przebiegu dobrze jest jeśli umowa kupna sprzedaży samochodu zawiera opis stanu technicznego auta oraz sposób w jaki dokonano oceny tego stanu.

Jeżeli sprzedający jest w stanie potwierdzić bezwypadkowość auta lub brak wad, to należy uzyskać od niego takie oświadczenie w umowie. Jeśli nie – warto zawrzeć w dokumencie zapisy o zauważonych usterkach. Nie wszystkie wady możliwe są do wykrycia podczas zwykłych oględzin na ulicy, dlatego dobrym rozwiązaniem jest poddanie pojazdu ocenie profesjonalisty w warsztacie.

Dlaczego opis stanu auta jest taki ważny? Z wielu powodów. Może ustrzec sprzedającego przed koniecznością zwrotu pieniędzy (jeśli wady pojazdu były znane kupującemu przed podpisaniem umowy). Może też być dowodem dla urzędu skarbowego, jeśli deklarowana wartość auta do opodatkowania jest niższa od jego wartości rynkowej (np. z powodu znacznych usterek wymagających usunięcia).

Dowiedz się więcej: Na co zwracać uwagę kupując samochody poleasingowe >>

Cena pojazdu określona w umowie kupna sprzedaży

Niekiedy, być może z chęci obniżenia kwoty podatku PCC, w umowie wskazuje się cenę niższą od tej, która faktycznie została uiszczona sprzedającemu auto. Takie działanie nie ma większego sensu, gdyż podatek PCC należy wyliczyć od rynkowej wartości danego pojazdu, a nie od kwoty wykazanej w umowie.

Jedyną możliwością na obniżenie podatku jest wykazanie, że samochód w momencie zakupu wymagał napraw. Warto na tę okoliczność zachować wszelkie dowody uprawdopodabniające taki stan rzeczy.

Jeśli fiskus uzna, że wartość wskazana w deklaracji PCC jest zbyt niska, może powołać biegłego, który wyceni samochód. Jeśli jego wycena nie będzie znacząco odbiegała od wyceny kupującego, wówczas można zastosować niższą niż rynkową wartość auta. Jeśli jednak wycena biegłego będzie różniła się od wyceny kupującego o więcej niż o 33%, to kupujący pokryje kilkuset złotowy koszt pracy biegłego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ