ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
02 Sty, 2017 - 16:13
Miałeś wypadek samochodowy spowodowany nieostrożnością innego kierowcy? Dowiedz się, co pokrywa OC sprawcy

Miałeś wypadek samochodowy spowodowany nieostrożnością innego kierowcy? Dowiedz się, co pokrywa OC sprawcy

ARTYKUŁ PARTNERA

Nawet jeśli jesteś dobrym kierowcą, możesz stać się uczestnikiem kolizji drogowej – jednak nie w roli sprawcy, ale poszkodowanego. W takiej sytuacji nie musisz się niczym martwić, ponieważ koszty uszkodzeń pokryje sprawca w ramach opłaconego OC. Sprawdź, jakie szkody objęte są polisą.

Chociaż mówi się, że podczas kierowania pojazdem musisz postępować zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania wobec innych osób uczestniczących w ruchu drogowym, nie zawsze uda się uniknąć kolizji. Jeżeli nie ty jesteś sprawcą, wówczas możesz liczyć na pokrycie kosztów naprawy pojazdu. Gwarantuje to ubezpieczenie OC – polisa, do wykupienia której zobowiązani są wszyscy właściciele zarejestrowanych pojazdów.

Ubezpieczenie OC – zakres ochrony ubezpieczeniowej

Ubezpieczenie OC jest polisą, której obowiązek opłacenia wynika z ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wspomniana ustawa określa również zakres ochrony ubezpieczeniowej, obejmując zarówno szkody na osobach trzecich, jak i szkody na mieniu.

  • Szkody na mieniu

Poprzez szkody na mieniu należy rozumieć uszkodzenia pojazdu mechanicznego oraz nieruchomości czy bram, itp. Maksymalna suma gwarancyjna dla tych szkód wynosi do 1 mln euro.

  • Szkody na osobach

Poprzez szkody na osobach należy rozumieć uszczerbek na zdrowiu lub utratę życia. W tym przypadku maksymalna suma gwarancyjna wynosi do 5 mln euro. Uzyskane z odszkodowania pieniądze można przeznaczyć na leczenie, rehabilitację oraz inne czynności gwarantujące powrót do zdrowia i pełnej sprawności.

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z OC sprawcy?

Chociaż w większości przypadków ubezpieczyciel zawsze wypłaca osobie pokrzywdzonej należne odszkodowanie, istnieją wyjątki. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa odmawia wypłaty odszkodowania – nawet, jeśli sprawca poruszał się ubezpieczonym pojazdem.

Najczęstszym przypadkiem kiedy firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania jest sytuacja, kiedy szkoda powstała przy udziale pokrzywdzonego. Przykładem może być uszkodzenie samochodu osoby pokrzywdzonej prowadzącej pojazd pod wpływem alkoholu na skutek stłuczki spowodowanej przez sprawcę.

Jeśli nie chcesz czekać na wypłatę ubezpieczenia OC…

Często zdarzają się sytuacje, w których firmy ubezpieczeniowe  podejmują czynności mające na celu likwidację szkód w opieszały sposób. By uniknąć przedłużającej się w czasie wypłaty odszkodowania, warto wykupić ubezpieczenie OC w firmie należącej do programu Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Dzięki temu, jako osoba poszkodowana, wszelkie kwestie związane z odszkodowaniem będziesz załatwiać z własnym ubezpieczycielem, a nie ubezpieczycielem sprawcy. To z pewnością przyspieszy wypłatę odszkodowania.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: