Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
18 Kwi, 2017 - 00:00

Co oznaczają symbole na metkach?

Urszula Stanisławska-Hunek

Przed pierwszym praniem tekstyliów warto sprawić symbole na metkach. Tu znajdują się wskazówki, jak efektywnie i bezpiecznie prać dany produkt.

Symbole na metkach – pranie

Informacje o sposobie i temperaturze, w jakiej należy prać ubrania i inne tekstylia określają symbole na metkach dołączonych do produktów. Stosowanie się do wskazówek na niej zawartych to gwarancja skuteczności zabiegu oraz zachowania odzieży w doskonałym stanie.

Znak dotyczący prania wygląda jak trapezowa miska z rożnymi oznaczeniami. Co mówią nam poszczególne symbole na metkach?

Symbole na metkach - symbole prania

Przekreślony znak oznacza, że danego ubrania nie wolno nam samodzielnie prać. Miska z dłonią informuje o konieczności prania ręcznego. Ważne jest zwrócenie uwagi na oznaczenia liczbowe wskazujące temperaturę określające maksymalną temperaturę wody, w której możemy uprać odzież bez szkody dla jej faktury. Jeśli te symbole na metkach mają pod spodem dodatkową poziomą linię (czasami dwie) oznacza to, że do prania musimy użyć programu delikatnego o temperaturze nie wyższej niż wskazana.

Symbole na metkach – suszenie

Oznaczenia na metkach o kwadratowym kształcie z wpisanym okręgiem dotyczą suszenia w suszarce bębnowej. Taki przekreślony kształt zabrania suszenia mechanicznego.

Symbole na metkach - symbole suszenia mechanicznego

Kwadrat w wpisanym okręgiem i kropkami w środku oznaczają w jakiej temperaturze możemy suszyć pranie. Im więcej kropek, tym wyższa temperatura.

Kwadratowe symbole na metkach bez okręgu w środku mówią o tradycyjnym suszeniu ubrań – na balkonowej lub domowej suszarce.

Symbole na metkach - symbole suszenia tradycyjnego

Kwadraty z pionowymi lub poziomymi liniami informują o sposobie rozwieszenia prania. Adekwatnie pionowa linia mówi o suszeniu w pozycji pionowej, a trzy poziome – o rozkładaniu w pozycji poziomej. Wygięta linia u góry kwadratu oznacza, że pranie należy rozwiesić niezwykle starannie, a dwie proste kreski w rogu – o konieczności suszenia w cieniu.

Symbole na metkach – prasowanie

Oznaczenia na metkach w postaci żelazka dotyczą prasowania. Przekreślony symbol zabrania prasowania ubrań. Dodane kropki informują o temperaturze, którą można stosować – im więcej kropek, tym wyższą temperaturę można ustawić. Kropki pod żelazkiem oznaczają stosowanie pary podczas prasowania.

Symbole na metkach - symbole prasowania

Symbole na metkach – wybielanie i pranie chemiczne

Trójkątne symbole na metkach informują o wybielaniu. Przekreślony znak trójkąta kategorycznie zabrania jakiegokolwiek wybielania. Pusty trójkąt informuje o możliwości użycia każdego detergentu służącego do wybielania. Trójkąt z dwiema skośnymi liniami pozwala na użycie środków, które nie zawierają chloru. Napis CL wpisany w trójkąt pozwala na użycie detergentów z chlorem.

Symbole na metkach - symbole chlorowania


Pranie chemiczne ma oznaczenia na metkach w postaci koła. Przekreślone koło zabrania prania chemicznego.

Symbole na metkach - symbole prania chemicznego

Litera A pozwala na czyszczenie chemiczne we wszystkich rozpuszczalnikach. P informuje o konieczności użycia środków zawierających czterochloro-etylen lub benzyn. F oznacza, że odzież można prać tylko w benzynie. Podkreślone litery mówią o zachowaniu delikatności podczas prania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ