Michał Nielub
Michał Nielub
29 Paź, 2018 - 07:35
Chorwacja: TOP 7 - ciekawostki o Trogirze, które musisz poznać

Chorwacja: TOP 7 – ciekawostki o Trogirze, które musisz poznać

Michał Nielub

Przewodniki zawierające ciekawostki o Trogirze ukazują historyczne i rekreacyjne walory miasteczka. Trogir to możliwość różnorodnego odpoczynku!

W ramach ciekawostki o Trogirze warto pamiętać, iż nie bez powodu jest on nazywany Małą Wenecją. Z czym najczęściej kojarzy się Trogir? Zabytki architektoniczne i wielowiekowa zabudowa mają ogromny wpływ na atmosferę miasteczka, jednak to przede wszystkim ludność, tradycja i obyczaje wyróżniają je na tle innych miejscowości. To istotne zwłaszcza z perspektywy turystów, którzy planują swoje wakacje w Chorwacji. Miasto to skarbnica różnorodnych atrakcji.

TOP 7: Ciekawostki o Trogirze

7. Ciekawostki o Trogirze – pochodzenie nazwy miasta

Kameralny, choć niewątpliwie majestatyczny charakter miasta wydaje się stać w sprzeczności z etymologią jego nazwy. Zakorzeniona jest ona w dalekiej historii i nawiązuje do dziejów miejsca, które zostało zasiedlone przez ludność już w III/IV wieku naszej ery. Rdzeń nazwy Trogir prawdopodobnie nawiązuje do słowa oros tłumaczone jako wzgórze oraz tragos, oznaczającego tyle, co kozioł. To właśnie te rogate zwierzęta pierwsi osadnicy zastali na wzgórzach rejonów dzisiejszego Trogiru. Poczytując to za dobry znak, postanowili zostać tu na zawsze.

Inna teoria nawiązuje do albańskiego pochodzenia nazwy traugurion, w języku albańskim oznaczającej trzy kamienie. Ma to związek z regionalną legendą, jakoby właśnie na trzech kamieniach zbudowano fundamenty miasta Trogir. Muzea miejskie zdają się sprawiedliwie przedstawiać obie wersje, mogące mieć wpływ na ukształtowanie nazwy Trogir.

Nazwa Trogir być może nawiazuje do otaczających miasto wzgórz

źródłó zdjęcia: Getty Images / gehringj

6. Ciekawostki o Trogirze – miasto dwóch bram

Aż dwie bramy chronią dostępu do miasta Trogir – atrakcje w postaci bram miejskich  są szczególnie interesujące ze względu na bogactwo historycznych zdobień i architektonicznych dzieł sztuki okalających wejście do miasta. Pierwszą z nich jest Brama Północna, nazywana także Bramą Lądową, która pochodzi z XVII wieku. W gzyms bramy wbudowany jest lew wenecki, nawiązujący do niegdysiejszych włoskich wpływów w kraju, a także posążek błogosławionego Jana, który był biskupem tutejszych okolic i patronem miasta.

Wejście do miasta od strony południowej odbywało się przez Bramę Morską. Dziś możemy podziwiać ją jako fragment dawnych murów obronnych, podczas spaceru po promenadzie. Tuż obok znajduje się loggia miejska, dawna komora celna, która według miejskich podań miała stanowić miejsce azylu i schronienia dla przybyszy.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Trogirze, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Posążek błogosławionego Jana na Bramie Północnej

źródłó zdjęcia: Getty Images / Jelena990

5. Imponująca Katedra św. Wawrzyńca

Choć niemal w każdym chorwackim miasteczku znajduje się jakaś historyczna świątynia, stanowiąca centrum duchowego rozwoju mieszkańców, Katedra św. Wawrzyńca w Trogirze bywa uznawana za najwspanialszy zabytek w całej Chorwacji. Stylistyczny magiel architektury katedry wynika z różnorodności wpływów, które odciskały się na budowli w ciągu wielu wieków.

Świątynia znajduje się w miejscu kościoła, który został doszczętnie zniszczony w pierwszej połowie XII wieku przez arabskich piratów. Nowy Dom Boży miał być o wiele bardziej okazały, budząc podziw wszystkich, którzy zetknęli się z potęgą gmachu. Z tego powodu budowa katedry trwała ponad pół tysiąclecia i łączy w sobie charakter kilku epok.

Oprócz okazałości architektonicznej budynku, kondensacji stylów: gotyku, renesansu, baroku i czasów weneckich, katedra przyciąga turystów dzięki wspaniałej panoramie miasta, którą podziwiać można z 47 metrów wysokości XVI-wiecznej dzwonnicy górującej nad Trogirem.

Dowiedz się więcej: Trogir: Zabytki, które musisz zobaczyć!

Katedra w Trogirze

źródłó zdjęcia: Getty Images / monticelllo

4. Ciekawostki o Trogirze – męczeństwo św. Wawrzyńca

Św. Wawrzyniec to patron Trogiru, którego otacza się wielką czcią, nie tylko dzięki poświęceniu, jakie poniósł w imię wiary i miłości do bliźnich. Święty został skazany na śmierć przez rzekome oszustwo, którego miał dopuścić się wobec namiestnika rzymskiego. Zmuszony do zgromadzenia największych skarbów Kościoła, św. Wawrzyniec (opiekujący się ubogimi) zebrał wówczas w jednym miejscu całą rzymską biedotę, chcąc ukazać, że to właśnie człowiek stanowi nadrzędną wartość dla Kościoła Katolickiego. Bohaterski czyn ugruntował wierność duchownego wobec swoich ideałów i rozbudził w ludziach swoisty kult św. Wawrzyńca.

O harcie ducha biskupa świadczą jego ostatnie słowa przed śmiercią. Naciągnięty na żelazne pręty, św. Wawrzyniec poddawany był przerażającym torturom stopniowego okadzania ogniem, biczowania, wyrywania członków ze stawów i palenia żywcem. W pewnym momencie diakon miał zwrócić katu uwagę, iż jego ciało jest już wystarczająco przypieczone i pora obrócić je na drugą stronę. Ta nietypowa uwaga sprawiła, iż św. Wawrzyniec jest dziś patronem kucharzy i komików.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – wydarzenia w Trogirze, których nie możesz przegapić

 

3. Legenda o bożku Kairosie

Carpe diem  – horacjańska maksyma wzywa: chwytaj dzień, by cieszyć się pełnią szczęścia każdej chwili. W Trogirze, by przywołać szczęście, chwycić można za włosy Kairosa, bożka szczęśliwego zbiegu okoliczności i niewykorzystanych szans. Wyłysiały Kairos mógł pochwalić się niezwykłą bujną grzywką, stanowiącą jedyne pasmo włosów na jego głowie. Pochwycenie kępki miało symbolizować przywołanie fartu, zaś przegapienie okazji odbijało się na utracie możliwości zmiany swojego życia na lepsze.

Figura Kairosa, którą można podziwiać w Trogirze, datuje się na okres III – I w. p. n. e. Została ona znaleziona w jednym z opuszczonych domów i, jako wartościowy zabytek, natychmiast trafiła do klasztoru benedyktynów. Obecnie posążek znajduje się w przyklasztornym muzeum i jest udostępniony do oglądania dla wszystkich turystów, którzy pragną zobaczyć alegorię szczęścia na własne oczy. Jeśli chodzi o ciekawostki o Trogirze, to legenda o Kairosie bez wątpienia należy do największych z nich.

 

2. Ciekawe miejsca dla dzieci

Jednym z najczęstszych powodów, dla których to właśnie Chorwacja stała się popularnym kierunkiem podróży, jest obecność wielu malowniczych rajskich plaż. Jedna z nich znajduje się w pobliżu Trogiru, w północnej części wyspy Ciovo. Szeroka mielizna zapewni milusińskim bezpieczeństwo i możliwość różnorodnych zabaw w wodzie.

Ciekawą alternatywą dla zwiedzania miasta całą rodziną jest z pewnością aktywność sportowa. Większość hoteli oferuje możliwość wypożyczenia rowerów, dzięki którym można poznać dogłębnie nie tylko przestrzeń Trogiru, ale również jego malowniczych okolic i dojechać w miejsca wyjątkowo interesujące dla amatorów dziewiczych okoliczności przyrody.

Zwiedzając Trogir z dziećmi, dobrze jest także poświęcić kilka chwil na odpoczynek w urokliwych lokalach, takich jak Dovani Restaurant przy Gradskiej 15. Finezyjnie przygotowane desery o zwierzęcych kształtach zaskoczą nietuzinkową formą i niezwykłym smakiem.

Dowiedz się więcej: Trogir: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio?

Ciekawe miejsca w Trogirze czekają również na dzieci

źródłó zdjęcia: Getty Images / sedmak

1. Miasto o ciekawych wydarzeniach kulturalnych

Wymieniając ciekawostki o Trogirze, nie sposób nie wspomnieć o jego interesującej ofercie kulturalnej, zwłaszcza imprezach odbywających się podczas wakacji. Różnorodność letnich imprez sprawia, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Trogirskie lato kulturalne

Impreza daje możliwość zobaczenia wartościowych spektaklów teatralnych i muzycznych dla dzieci i dorosłych oraz wzięcia udziału w niezliczonych atrakcjach kulturalnych.

Dni Kairosa

Koniec sierpnia w Trogirze odbywa się pod znakiem interesujących warsztatów historycznych i prezentacji kultury antycznej – w tym także od strony kulinarnej.

Noce Rybackie

Oprócz połowów i degustacji ryb Adriatyku, Noce Rybackie to także koncerty, potańcówki i znak kultu natury, która zaspokaja wszystkie potrzeby człowieka.

 

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji miasta i ciekawostek z nim związanych. Trogir to miasteczko małe, ale mające wyjątkowo wiele do zaoferowania. Malownicze widoki, wspaniałe wydarzenia kulturalne oraz legendy towarzyszące oszałamiającym zabytkom i reliktom skłaniają do refleksji, że to właśnie tutaj czeka na nas prawdziwa przygoda.

ZOBACZ RÓWNIEŻ