Michał Nielub
Michał Nielub
30 Paź, 2018 - 00:00

Chorwacja: TOP 7 – ciekawostki o Zagrzebiu, które musisz poznać

Michał Nielub

Zagrzeb zaskakuje i zachwyca. Chorwacka stolica ma wiele do zaoferowania, a ciekawostki o Zagrzebiu zainteresują najbardziej wybrednych turystów.

Historia i kultura wielowiekowego miasta tworzy przestrzeń wyjątkowej atmosfery, która nieco różni się od specyfiki typowych chorwackich miasteczek. Jest to zdeterminowane brakiem dostępu do morza i malowniczych, jasnych plaż. Turyści na wakacje w Chorwacji obierają więc często zupełnie inny kierunek. Pomimo to, Zagrzeb wciąż pozostaje wartościowym kierunkiem zwiedzania, który warto wybrać na chociażby jednodniową wycieczkę. Poznaj najwspanialsze ciekawostki o Zagrzebiu, które zachęcą Cię do odwiedzin stolicy Chorwacji.

TOP 7: Ciekawostki o Zagrzebiu

7. Historyczne ciekawostki o Zagrzebiu

Zagrzeb powstał w wyniku połączenia dwóch osad: Kaptolu i Gradecu. Pierwsza z nich zamieszkiwana była przez zwierzchników Kościoła, w drugiej zaś największą część mieszkańców stanowili rzemieślnicy.

Chociaż pierwsze wzmianki o Zagrzebiu pochodzą z XI wieku, dopiero w 1851 roku obie osady zostały zjednoczone, a spór pomiędzy nimi zażegnany. Przeniesiono wówczas nurt potoku stanowiący symboliczną granicę między nimi, a w jego miejscu wzniesiono Dolac – dzielnicę, która jest dzisiaj przestrzenią dla barwnego nocnego życia okazałego miasta.

Warto wiedzieć, że z powodu dogodnej lokalizacji miasto stanowiło centralny punkt na drodze handlowej pomiędzy Austrią i Węgrami a  wybrzeżem Adriatyku. Czyniło to z Zagrzebia miejsce dostatnie i bogate jeszcze w okresie średniowiecza.

Choćby ze względu na imponujące historyczne dziedzictwo stolicy, będąc w Chorwacji, koniecznie należy odwiedzić Zagrzeb – muzea i galerie sztuki pomogą turystom odczuć prawdziwego ducha chorwackiej tradycji.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Wycieczki objazdowe – pomysły na zwiedzanie

Dolac - dzielnica Zagrzebia

źródło zdjęcia: Getty Images / xbrchx

6. Najlepszy jarmark bożonarodzeniowy? W Zagrzebiu!

Oprócz wspaniałych zabytków istnieje jeszcze jeden powód, dla którego warto odwiedzić Zagrzeb – atrakcje kulinarne i wydarzenia kulturalne w okolicach Bożego Narodzenia. Niektóre ciekawostki o Zagrzebiu pod tym względem naprawdę zaskakują!

Mało kto wie, że coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Zagrzebiu został już kilkukrotnie nagrodzony w rankingu European Best Destination jako wydarzenie na skalę światową. Wielobarwnym instalacjom świetlnym towarzyszy zapach przypraw korzennych i grzanego wina oraz bajkowe dźwięki ulicznej muzyki.

W rzeczywistości w okresie Adwentu w Zagrzebiu odbywają się liczne jarmarki, każdy o nieco innej specyfice i w innej dzielnicy miasta. Jednym z najwspanialszych festynów bożonarodzeniowych jest ten na Zrinjevacu.

Jarmark bożonarodzeniowy na Zrinjevacu

Planty i fontanna przyozdobione lampkami cieszą oczy turystów ciepłym światłem chorwackich zimowych wieczorów. Miejsce wolne jest od tandetnych chińskich bibelotów, słynie natomiast z możliwości zakupu ręcznie robionych lub regionalnych pamiątek oraz skosztowania lokalnych pyszności takich jak krpice sa zeljemmakaron z kapustą.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia chorwacka)

Ice Park

Magia świąt na placu króla Tomislava to nie tylko imponujące lodowisko, które tętni gwarem, śmiechem i nastrojową muzyką. Oprócz wypożyczenia łyżew i skorzystania z możliwości przejażdżki po lodzie turyści mogą skorzystać ze zniżki na wstęp do Pawilonu Sztuki oraz spróbować wybornych bożonarodzeniowych potraw.

Nie omieszkamy przytoczyć interesującej ciekawostki na temat pierwszego lodowiska, które zostało w Zagrzebiu otwarte w 1874 roku. Każda osoba pragnąca z niego skorzystać musiała podczas jazdy trzymać w zziębniętych dłoniach lampion, oświetlając przestrzeń przed sobą. Współcześnie warunki na placu są o wiele bardziej komfortowe. Polecamy zwłaszcza rodzinom zwiedzającym Zagrzeb z dziećmi.

Ciekawostki o Zagrzebiu - jarmark bożonarodzeniowy i lodowisko

źródło zdjęcia: Getty Images / xbrchx

5. Ciekawostka dotycząca nazwy miasta

Istnieje teoria, jakoby nazwa Zagrzeb wywodziła się od chorwackiego słowa zagrepsti, oznaczającego czynność zakopywania. Miałoby to sytuować Zagrzeb w semantycznej okolicy polskiego Zakopanego. Inny ogląd na tę sprawę zakłada, iż to nie zagrepsti, a zagrabi – słowo konotujące czynność czerpania wody – stanowi rdzeń miana stolicy. Teoria przywołuje treść chorwackiej legendy o rycerzu i pięknej dziewczynie. Prawdziwość źródłosłowu Zagrzeb wciąż pozostaje zatem nierozstrzygnięta.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Zagrzebiu, o których nie przeczytasz w przewodnikach

4. Ciekawostki o Zagrzebiu związane z komunikacją miejską

Zagrzeb może poszczycić się najkrótszą trasą kolejki linowej w całej Europie! Teoretycznie nie odgrywałaby ona zasadniczej roli w funkcjonowaniu społeczności, gdyby nie pewien istotny fakt. Mianowicie, kolejka stanowi połączenie pomiędzy dwoma częściami Zagrzebia: górnej i dolnej części miasta. Przejazd mierzy jedynie 66 metrów i zamyka w 64 sekundach. Kursująca co dziesięć minut od rana do wieczora kolejka może jednorazowo pomieścić 28 osób. Koszt tej niezwykłej podróży to zaledwie 4 kn.

W dziejach miasta jest to już druga kolejka kursująca w tym miejscu. Pierwsza została zniszczona podczas II Wojny Światowej i odbudowano ją dopiero w 1974 roku.

Ciekawostki o Zagrzebiu- najkrótsza kolejka w Europie

źródło zdjęcia: Getty Images / Believe_In_Me

3. Ciekawostki o słynnych mieszkańcach Zagrzebia

To właśnie w dzisiejszej stolicy Chorwacji swoje życie wiodła Marija Jurić Zagorka – chorwacka publicystka i pisarka walcząca o prawa kobiet. Feministyczne ideały przyświecały jej przez całe życie i były dla kobiety tak ważne, iż poświęciła dla nich swoje małżeństwo z mężczyzną nierozumiejącym tak dużego zaangażowania żony w działalność emancypacyjną. Marija Jurić Zagorka jest autorką wielu dramatów i powieści poważanych w świecie literatury pięknej.

Na cmentarzu w Zagrzebiu jest także pochowana polska lekarka, Bronisława Prasek – Całczyńska, która zasłynęła dzięki pomocy środowisku żydowskiemu i udzieleniu schronienia dla żołnierzy Armii Krajowej podczas II Wojny Światowej. Za swoje zasługi została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

 

2. Architektoniczne perły Zagrzebia: Katedra WNMP i Kamienna Brama

Jeśli mielibyśmy wybrać najważniejsze powody, dla których warto odwiedzić Zagrzeb, zabytki byłyby z pewnością w ścisłej czołówce. Jednym z najbardziej okazałych jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W ramach ciekawostki o Zagrzebiu należy dodać, iż nietrwałość materiału, z którego zbudowano świątynię, wymaga nieustającej renowacji i remontów. Ponadto do ogromnych zniszczeń przyczyniło się trzęsienie ziemi, które niespodziewanie uderzyło w okolicę Zagrzebia w XIX wieku.

Do nieco bardziej świeckich (lecz niewolnych od konotacji religijnych) zabytków należy Kamienna Brama pochodząca z XIII wieku. Legenda miasta mówi, że w 1731 roku Zagrzeb nawiedził ogromny pożar, który strawił znaczną część miasta. Wśród nich miał być dom pewnej mieszczki, której gospodarstwo spaliło się doszczętnie, nie licząc jednego obrazu przedstawiającego Matkę Bożą. Lokalna społeczność uznała to za cud i symbol opatrzności Bożej, po czym obraz trafił do wnętrza Kamiennej Bramy, by przypominać mieszkańcom Zagrzebia o szczęściu, jakie rozpościera nad nimi opieka Maryi.

Perły architektury Zagrzebia kryją wiele ciekawych historii

źródło zdjęcia: Getty Images / CoNe88

1. Najlepsza ciekawostka o Zagrzebiu – tu wciąż palą się latarnie gazowe!

Zagrzeb to jedno z nielicznych miast, które zachowały tradycję oświetlania uliczek za pomocą latarni gazowych. Procedura ta ma niesłychany urok. Każdego ranka i każdego wieczoru latarnik udaje się do centrum Górnego Miasta i ręcznie zapala każdą z latarenek. Choć Zagrzeb słynie z o wiele bardziej popularnych i okazałych atrakcji, to właśnie obecność prawdziwego latarnika wydaje się wprowadzać w przestrzeń miasta odrobinę magii. Budując w ten sposób nieco baśniową atmosferę, sprawia, że Zagrzeb odróżnia się od pozostałych chorwackich miast.

 

Wymienione ciekawostki o Zagrzebiu to jedynie część wspaniałej oferty turystycznej miasta. Zagrzeb stanowi doskonały kierunek podróży dla turystów podróżujących samotnie, zakochanych par, a także rodzin z dziećmi. Zachęcamy do podróży w rejony Zagrzebia i odkrywania czarodziejskiego nastroju z każdym kolejnym krokiem, na swój indywidualny sposób.

ZOBACZ RÓWNIEŻ