Michał Nielub
Michał Nielub
01 Maj, 2019 - 00:00

Włochy: TOP 7 – ciekawostki o Wenecji, które musisz poznać

Michał Nielub

Ciekawostki o Wenecji zachęcają do podróży w te włoskie rejony. Słynie ono z hucznego karnawału i romantycznych rejsów gondolą.

Wakacje we Włoszech gwarantują urlopowiczom wspaniałą pogodę, przygodę kulinarną i zwiedzanie jednych z najstarszych zabytków w Europie. Nic dziwnego, że Wenecja spełniająca wszystkie te warunki należy do najczęściej odwiedzanych włoskich miast. Przed podróżą warto jednak poznać ciekawostki o Wenecji, które poszerzą nasze podróżnicze horyzonty i pozwolą spojrzeć na dawną potęgę szlaku handlowego z innej perspektywy, niezależnie od tego, czy wybieramy się tam w ramach dłuższego urlopu, czy zamierzamy zwiedzić Wenecję w jeden dzień.

TOP 7 – fascynujące ciekawostki o Wenecji

7. Wenecja – miasto mostów i kanałów w liczbach

Wenecja to miasto położone na 118 wyspach, którego dzielnice łączą tak słynne mosty jak na przykład Ponte Rialto. Jeszcze bardziej rozsławiające miasto są jednak kanały, które parcelują je w liczbie 177, jednocześnie dając turystom okazję do zwiedzania Wenecji z perspektywy wody.

Największym z kanałów jest Kanał Grande wijący się w kształcie litery S i przecinający Wenecję na dwie połowy. Kanałami podróżuje się za pomocą gondoli – tradycyjnych weneckich łodzi, które zwykle ważą przeszło pół tony i obsługiwane są przez wyspecjalizowanych wioślarzy – gondolierów, których w mieście na obecną chwilę jest około 400.

Ciekawostką o Wenecji jest także fakt, że poziom wody, która pełni rolę weneckiej jezdni, podnosi się corocznie o 1-2 milimetry.

Ciekawostki o Wenecji - w mieście pracuje około 400 gondolierów

źródło zdjęcia: Getty Images / jgroup

6. (Anty) turystyczne ciekawostki o Wenecji

Badacze utrzymują, że w przeciągu pół wieku liczba mieszkańców Wenecji zredukowała się ze 120 tysięcy do około 55. Wszystkiemu mają być winni wycieczkowicze, którzy zalewają miasto, odzierając je z regionalizmu i przeistaczając Wenecję w turystyczny plac zabaw.

Atrakcje i zabytki Wenecji zawsze będą przyciągać turystów, jednak ci, którzy nie dostosowują się do zasad, stanowią zagrożenie dla swobodnego zwiedzania miasta.

Na miejscu niegdysiejszych lokali weneckich rzemieślników oraz kramów z lokalnymi przysmakami jak grzyby po deszczu wyrastają punkty z kiczowatymi pamiątkami, które w swej istocie niewiele mają wspólnego z autentycznymi weneckimi wyrobami.

Potężny problem stanowi także zachowanie obcokrajowców sprzeczne z etosem tutejszej obyczajowości. W wakacyjnej euforii wielu turystów dopuszcza się nieodpowiedzialnych (lub mało przyzwoitych zachowań) pod postacią skoków z mostów do wody lub paradowaniu po ulicach nago. Przez tego typu wybryki wprowadzone zostały specjalne patrole straży, których zadaniem jest pilnowanie porządku.

Dowiedz się więcej: Włochy: Nocne życie w Wenecji od A do Z

5. Sławne postacie z Wenecji

Wenecja od zawsze była miejscem, które światowe osobistości uważały za swą ostoję i obierały na miejsce swojego wypoczynku lub nawet zamieszkania. Jednocześnie jest to miasto, które zrodziło wielkich tego świata, o których do dziś uczy się w szkołach. Interesująco byłoby podjąć się więc zwiedzania Wenecji śladem włoskich sław.

Marco Polo

Marco Polo to z całą pewnością najsłynniejszy mieszkaniec Wenecji. Żyjący na przełomie XVIII i XIV w. podróżnik wsławił się odkryciem drogi morskiej do Chin.

Casanova

Niewiele osób wie, że znany barokowy amant i kochanek Giacomo Casanova urodził się w Wenecji. To tutaj do ósmego roku życia przeżywał swoje dziecięce przygody, a wiedźma z pobliskiej wyspy Murano, słynącej ze specyficznego rodzaju szkła, uleczyła jego niepokojące krwotoki.

Antonio Vivaldi

Najwybitniejszy kompozytor baroku znany jest po dziś dzień między innymi dzięki „Czterem Porom Roku”. To właśnie w weneckim Kościele św. Jana Chrzciciela na Bragorze został ochrzczony wcześnie i nagle – ze względu na chorobę zagrażającą jego życiu. Na szczęście ostatecznie udało mu się przeżyć, by w pobliskim sierocińcu, który stał się miejscem jego pracy na długie lata, stworzyć wiele wspaniałych dzieł.

Ciekawostki o Wenecji - Marco Polo to słynny mieszkaniec Wenecji doceniany w całych Włoszech

źródło zdjęcia: Getty Images / microstocker

4. Tradycyjne trunki Wenecji od kuchni

Urlop we Włoszech nie byłby ważny, gdyby nie degustacja małych dzieł sztuki kulinarnej. W ramach praktycznej ciekawostki o Wenecji warto wiedzieć, że może się ona pochwalić dwoma rodzajami alkoholu typowego dla swego regionu.

Ombra (wł.cień) to po prostu synonim weneckiego wina, które zawdzięcza swe określenie dawnym zwyczajom kupieckim. Otóż handlarze sprzedający pełne karafki nieustannie się przemieszczali, by uciec od włoskiego słońca, które nie służy bukietowi. Stąd „napić się wina” to tutaj po prostu „zanurzyć się w cieniu”.

Kolejnym regionalnym napojem wyskokowym jest Spritz – wino z wodą gazowanej, która miała rozcieńczać mocne wino pite przez habsburskich żołnierzy. „Spritzen” to po niemiecku „pryskać”, zatem etymologia drinka wydaje się już oczywista.

Dowiedz się więcej: Włochy: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia włoska)

3. Wenecja to ryba, która nie lubi pływać

Nietuzinkową ciekawostką o Wenecji jest jej kształt. Widziana z góry, co bez trudu sprawdzić można na mapach dostępnych w Internecie, przypomina egzotyczną rybę. Jest to zabawnie paradoksalne, biorąc pod uwagę fakt, że mieszkańcy od zawsze walczyli z wodą oplatającą ulice.

Wzmogło się to w ubiegłym wieku, gdy grupa badaczy podjęła się wykopalisk, które wzburzyły stabilność dna. Gdy do Wenecji zbliża się „wysoka woda”, rozbrzmiewają syreny, które w czasach II Wojny Światowej sygnalizowały naloty bombowców. Dziś ostrzegają wenecjan, by ci dzięki temu mogą skutecznie zabezpieczyć się przed zalaniem.

Ciekawostki o Wenecji - z lotu ptaka miasto ma kształt ryby

źródło zdjęcia: Getty Images / BardoczPeter

2. Epidemie w mieście

Nieustannie panująca w Wenecji wilgoć sprzyja namnażaniu się zarazków, które niegdyś prowadziły do wielu epidemii. Jedną z największych była klęska dżumy, która nawiedziła miasto w XVI wieku (choć prawdą jest, że miasto zmagało się z nią od wielu dziesięcioleci). Na weneckich wyspach w męczarni zmarło wówczas przynajmniej 20% populacji.

Wenecjan chorych oraz potencjalnie zarażonych umieszczano na odizolowanych wyspach, gdzie bez opieki medycznej nie mieli żadnych szans na przeżycie. Z powodu mrocznej historii wyspa Poveglia wciąż pozostaje niezamieszkana, a wenecjanie stronią od wizyt w tym miejscu, obawiając się, iż jest nawiedzona.

Dowiedz się więcej: Włochy: Wyspy, które skradną Twoje serce

1. Ciekawostki o Wenecji w karnawale

Karnawał to znakomity czas dla miasta i turystów tłumnie przyjeżdżających do Wenecji z dziećmi, znajomymi lub ukochanym partnerem. Choć źródła historyczne mówią, że karnawał wenecki trwał czasem nawet 180 dni, obecnie rozpoczyna się w Tłusty Czwartek i kończy w Tłusty Wtorek, jedenaście dni później.

Nie przez wszystkich znaną ciekawostką o Wenecji jest zakaz świętowania, który został wydany przez Napoleona u schyłku XVIII wieku, ze względu na wzmożoną przestępczość niezidentyfikowanych zbirów ukrywających się w barwnych strojach i za maskami.

Na szczęście około 200 lat później karnawał został wznowiony, by przyciągać turystów, którzy stanowią dziś zdecydowaną większość świętujących na ulicach Wenecji.

Maski weneckie

Znana przerażająca wenecka maska mrocznego ptaszyska z długim dziobem miała zastosowanie praktyczne wśród lekarzy, których podczas dżumy chroniła przed zarażeniem się od pacjentów. Miały w tym pomagać wkładane do środka pachnące zioła.

Ciekawym rodzajem maski były też moretty, które kobiety utrzymywały na twarzy dzięki przygryzaniu przyszytego do nich guzika. Uniemożliwiało to akt mowy i czyniło wenecjanki jeszcze bardziej tajemniczymi.

Dowiedz się więcej: Włochy: Gdzie zrobić zakupy w Wenecji? Najciekawsze miejsca

Ciekawostki o Wenecji - tajemnice masek karnawałowych

źródło zdjęcia: Getty Images / petdcat

Liczne ciekawostki o Wenecji ukazują, jak fascynujące sekrety skrywa ten włoski region. Wenecja to świat dzieł sztuki, przestrzeń zanurzona w historii, ale i intrydze oraz mroku, miasto zakochanych, lecz również areał zdarzeń kryminalnych i mrożących krew w żyłach. Jak odbierzemy Wenecję, zależy od tego, czego sami od niej oczekujemy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ