Michał Nielub
Michał Nielub
09 Gru, 2018 - 21:29
Grecja: TOP 7 - ciekawostki o Salonikach, które musisz poznać

Grecja: TOP 7 – ciekawostki o Salonikach, które musisz poznać

Michał Nielub

Poznaj ciekawostki o Salonikach, które zachęcają do tego, by uwzględnić to piękne miasto w swoich wakacyjnych planach podczas pobytu w Grecji.

Fascynujące ciekawostki o Salonikach sprawiają, że wydaje się ono znakomitym pomysłem na spędzenie kilku dni wakacji w Grecji. Ponieważ liczne wydarzenia w Salonikach sprawiają, że o mieście mówi się, że jest ono kulturalną stolicą kraju, turyści mają okazję wzięcia udziału w wielu spotkaniach i imprezach. Warto wykroczyć poza ramy typowego zwiedzania Salonik – zabytki i architektura miasta rzeczywiście zachwycają, jednak to właśnie dotknięcie autentyzmu codziennego życia mieszkańców oraz ich bogatej kultury pozwala doświadczyć wyjątkowej atmosfery Salonik.

TOP 7 ciekawostki o Salonikach, które warto znać!

Zanim wybierzemy się na wycieczkę do Salonik, warto zdobyć jak najwięcej informacji o mieście, by jego zwiedzanie stało się fascynującą przygodą.

7. Ciekawostki o Salonikach dotyczące nazwy miasta

Choć trudno w to uwierzyć, zaczątek miastu dały konflikty zbrojne tzw. diadochów, czyli dowódców armii toczących boje o dziedzictwo Aleksandra Wielkiego. Jeden z najokrutniejszych następców Aleksandra Macedońskiego Kassander przesiedlił na obszar współczesnych Salonik mieszkańców ponad 25 miasteczek, które zostały przez niego zrównane z ziemią. Niezwykłe walory terenu takie jak bliskość morza, wyjątkowo żyzne gleby i otaczające Saloniki skały miały uczynić Macedonię niedostępną dla wrogów.

Kassander nazwał miasto imieniem przyrodniej siostry wielkiego wodza, któremu niegdyś służył. Thessalonika stała się bowiem nieszczęsną małżonką Kassandra, wydając na świat kilkoro dzieci. To zresztą właśnie jeden z jej synów, zazdrosny o względy współbraci, postanowił skazać ją na śmierć.

Dowiedz się więcej: Grecja – wakacje marzeń

Pomnik Aleksandra Wielkiego w Salonikach - nazwa miasta pochodzi od imienia jego przyrodniej siostry

źródło zdjęcia: Getty Images / OljaSimovic

6. Interesujące fakty o religijnej przeszłości miasta

Niewiele osób wie, że dwóch popularnych świętych, Cyryl i Metody, rozpoczynało swą duszpasterską działalność w greckich Salonikach. Po dziś dzień w tutejszej prawosławnej cerkwi przechowywane są relikwie św. Cyryla pod postacią szczątków duchownego.

Istotne znaczenie dla miasta ma także kościół św. Demetriusza, który zasłynął męczeńską śmiercią w imię swojej wiary i zarazem stał się patronem Salonik.

Nie tylko krąg chrześcijański ukształtował jednak dzisiejszą stolicę Macedonii Środkowej. Przez dziesiątki wieków żyli tu przedstawiciele wielu wyznań, narodowości i języków. Tygiel kulturowy czerpał ze świata Egiptu, Hiszpanii, Albanii… Z uwagi na brak śladów tak bujnej wielokulturowości w dzisiejszej architekturze i na ulicach miasta niestety się o tym zapomina.

Dowiedz się więcej: Grecja: Saloniki – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Ciekawostki o Salonikach - kościół św. Demetriusza, patrona Salonik

źródło zdjęcia: Getty Images / Arsty

5. Ciekawe ślady starożytnych Rzymian

Choć na próżno szukać dowodów na niegdysiejsze przenikanie się tak wielu kultur na terenie miasta, wciąż wyraźnie można dostrzec tu ślady rzymskiego panowania.

Stanowiska archeologiczne

To właśnie Rzymianie nadali miastu wymiar kosmopolityczny, sprowadzając do Salonik członków bractw muzułmańskich, kupców żydowskiego pochodzenia lub przyjmując uchodźców. Widać to w dzisiejszej zabudowie Salonik oraz dzięki licznym stanowiskom archeologicznym. Jedno z nich to ruiny Pałacu Galeriusza – cesarza, który w 299 roku przeniósł do Salonik swą siedzibę, stawiając tu imponujący kompleks pałacowy.

Interesujące są również ruiny przy ulicy Dimitra Gounari, które stanowią gratkę dla amatorów historii zwiedzających Saloniki. Muzeum mieszczące się w pomieszczeniu ukazuje wizualizację ukształtowania Salonik za czasów rzymskich i elementy ówczesnego wnętrza, takie jak zdobienia i mozaiki ścienne.

Ruiny z czasów rzymskich

Powiew antyku uobecniony jest w wielu zakamarkach miasta, między innymi na pozostałościach forum, w którego skład wchodzą ruiny amfiteatru i tunel handlowy.

Kolejnym romańskim zabytkiem w Salonikach i udostępnionym do zwiedzania jest Rotunda z 306 roku. Pierwotnie pełniła ona funkcję mauzoleum, by po dwudziestu latach stać się świątynią chrześcijańską pod wezwaniem św. Jerzego. Amatorzy ciekawostek o Salonikach powinni wiedzieć, że dziś kościół pretenduje do miana najstarszego obiektu kościelnego swojego wyznania na świecie.

Obecnie we wnętrzu budowli podziwiać można pozostałości znakomitych fresków i malunków prezentujących sceny z Sądu Ostatecznego oraz niewielkie fragmenty mozaikowych układanek na ścianach.

Z uwagi na kataklizm, który nawiedził Saloniki w 1978 roku, Rotunda uległa zniszczeniu. Na szczęście podjęte prace rekonstrukcyjne i renowacyjne, które trwają do dziś, sprawiają, że wciąż jest to obiekt otwarty dla turystów.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Grecji – TOP 11

Ciekawostki o Salonikach - rotunda św. Jerzego

źródło zdjęcia: Getty Images / kaetana_istock

4. Ciekawostki o sztandarowych miejscach w Salonikach

Charakterystyczna promenada to jeden z symboli Salonik. Jest to doskonały szlak zwiedzania, biorąc pod uwagę fakt, iż prowadzi od samego portu, przez Plac Arystotelesa, do Białej Wieży oraz Hali Koncertowej. Deptak mierzy aż pięć kilometrów długości, toteż może stanowić trasę dla turystów uprawiających jogging lub wielbicieli długich przechadzek. Ponieważ miejscami jest on dosyć wąski, zwłaszcza wędrując po Salonikach z dziećmi, należy zachować czujność i uważać, by w tłumie ludzi nie zostać zepchniętym do wody.

Port przy promenadzie to wspaniałe miejsce na chwilę odpoczynku. Oprócz możliwości wstąpienia do nastrojowych kawiarni i restauracji stanowi on swoisty punkt widokowy, z którego – przy dobrych wiatrach – dostrzec można grzbiet słynnej Góry Olimp. Ponadto znajduje się tu Galeria Sztuki Współczesnej, Muzeum Kina oraz Muzeum Fotografii z fantastycznymi okresowymi ekspozycjami.

Dowiedz się więcej: Saloniki: Muzea, które warto odwiedzić

Ciekawostki o Salonikach - promenada ma około 5 km

źródło zdjęcia: Getty Images / Alessandro Vallainc

3. Ciekawostki o Salonikach – leniwa dzielnica Ladadika

Dawny bazarek miejski, słynący niegdyś z wyśmienitej oliwy i produktów jej pochodnych, ma dzisiaj nieco inny charakter. Ladadika wydaje się spać w ciągu dnia i aktywować po zmroku. Nocne życie Salonik toczy się właśnie tutaj!

Już na wstępie uderza wielobarwność zabudowań, chorągiewek zdobiących uliczki i futryn okiennych. Można tu podziwiać elementy tradycyjnej architektury, a także, wkraczającej na greckie ulice, europejskiej nowoczesności. Ladadika będzie jedynym słusznym wyborem, jeśli zamierzamy dać upust swojemu zmęczeniu i wieczorem zrelaksować się w lokalnej tawernie przy kieliszku doskonałego greckiego trunku. Warto skosztować Retsiny, specyficznego gatunku wina z dodatkiem żywicy sosny alpejskiej, którego tradycja produkcji sięga już 2 tysięcy lat!

Dowiedz się więcej: Grecja: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia grecka)

 

2. Fascynujące Ano Poli, czyli Górne Miesto

Przestrzeń łącząca cechy architektury bizantyńskiej, tureckiej oraz greckiej sprawia wrażenie zastygłej w czasie. Klimat ciasnych uliczek sprzyja bezcelowym wędrówkom, które mogą zaprowadzić nas do niespodziewanych miejsc, takich jak Klasztor Latomou, wieża Trigono czy malownicze punkty widokowe, z których rozpościera się widok na całe miasto. Wielką atrakcją jest sam spacer wokół starych miejskich murów, które strzegą dawnych granic Salonik po dziś dzień.

Dowiedz się więcej: Grecja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Salonikach, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Ciekawostki o Salonikach - Górne Miasto i wieża Trigono

źródło zdjęcia: Getty Images / HomoCosmicos

1. Ciekawostki o mrocznej przeszłości Salonik – Biała Wieża

Fasada dawnego więzienia tureckiego nie zawsze była biała. Spływała niegdyś krwią więźniów, którzy niekiedy ostatnie dni swojego zniewolenia przeżywali w prawdziwej kaźni. Współcześnie w budynku znajduje się muzeum mieszczące eksponaty z zakresu najdalszej historii miasta.

Warto wiedzieć, że wstęp do gmachu jest bezpłatny dla młodzieży szkolnej oraz studentów. Pozostali turyści muszą uiścić symboliczną opłatę w kwocie 2 Euro. Choć muzealne zbiory nie są nazbyt imponujące, ukazują wiele ciekawostek o Salonikach. Warto wdrapać się na szczyt wieży również po to, by ujrzeć miasto w całej okazałości.

Ciekawostki o Salonikach - Biała Wieża

źródło zdjęcia: Getty Images / Olga355

Choć Saloniki nie należą do najbardziej urokliwych miasteczek, jakimi może pochwalić się Grecja, skrywają w sobie tajemnice, których zgłębienia nie będzie żałował żaden turysta. Będąc w okolicy, dobrym rozwiązaniem jest zatrzymać się w mieście choćby na weekend i przekonać się na własnej skórze, że liczne ciekawostki o Salonikach rzeczywiście są warte nieśpiesznej wędrówki po ulicach miasta.

ZOBACZ RÓWNIEŻ