Michał Nielub
Michał Nielub
21 Lut, 2019 - 00:00

Włochy: TOP 7 – ciekawostki o Mediolanie, które musisz poznać

Michał Nielub

Turystów zafascynowanych Italią z pewnością zainteresują ciekawostki o Mediolanie. Warto je poznać przed wizytą w tym pięknym włoskim mieście!

Niejeden polski turysta marzy o wakacjach we Włoszech – kraju bogatym w zabytki, słynącego z gościnności temperamentnych mieszkańców i wybornej tradycyjnej kuchni. Warto jednak zadać sobie trud i niepowierzchownie zaznajomić się z charakterem i obyczajowością miast Italii. Poznając ciekawostki o Mediolanie, można dowiedzieć się o wielu aspektach dziejów włoskiej metropolii, jak również spojrzeć na rys współczesnego życia w mieście z zupełnie odmiennej perspektywy.

Fascynujące ciekawostki o Mediolanie – TOP 7

Stolica Lombardii to niezwykłe włoskie miasto, które kryje w sobie mnóstwo tajemnic i fascynujących historii. Poniżej przedstawiamy tylko wybrane ciekawostki o Mediolanie, których znajomość uatrakcyjni wakacje spędzone w tym mieście.

7. Dzisiejszy Mediolan – zamierzchłe Mediolanum

Interesujące z punktu widzenia językowego są ciekawostki o Mediolanie dotyczące nazwy miasta. Dzisiejszy Mediolan dawniej nosił dumnie brzmiące miano Mediolanum. Etymologia tego słowa wskazuje na kilka teorii, które mogą tłumaczyć ówczesną nazwę miasta.

Oprócz propozycji zrostu dwóch łacińskich słów: medio (wewnątrz) i planus (zwyczajny), niektórzy językoznawcy doszukują się wpływów celtyckich uobecnionych w walijskim słowie lan. Przywołuje ono konotacje kościoła czy sanktuarium i ma czynić Mediolanum „miejscem świątyni”.

Inna koncepcja odnosi się do… lochy dzika (semilanuta strofa), symbolu celtyckich nacji, które zapoczątkowały życie na ziemiach dzisiejszego Mediolanu.

 

6. Najsłynniejszy obraz Leonarda da Vinci

Możliwość obejrzenia w Mediolanie dzieła zyskującego na popularności za sprawą bestsellerowych powieści i filmów nie jest tajemnicą. „Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci jest jedną z największych atrakcji w Mediolanie. Udostępniona jest dla oczu zwiedzających, jeśli tylko odpowiednio wcześniej zarezerwują oni miejsce w 25-osobowej grupie szczęśliwców obcujących z malunkiem mistrza.

Nie każdy turysta zdaje sobie jednak sprawę, że jest to ogromne malowidło ścienne znajdujące się w refektarzu przy świątyni Świętej Marii (Santa Maria delle Grazie). Szerokie na niemal 9 metrów dzieło powstało na… niegdysiejszej ścianie jadalni klasztoru, co stanowi dla zwiedzających rodzaj zaskakującej ciekawostki.

O Mediolanie mówi się, że zrodził wielu geniuszy i protoplastów, ale największym z nich jest Leonardo da Vinci.

Wykazał się on nowatorskim podejściem także przy tworzeniu „Ostatniej wieczerzy”, porzucając tradycyjną technikę al fresco na rzecz innowacyjnego wówczas sposobu zdobienia tynku suchego.

 

5. Prawo gościnności mediolańskich restauracji

Ta informacja jest nie tylko praktyczną ciekawostką o Mediolanie, ale też cenną radą, jak najeść się do syta, gdy wakacyjny budżet niepostrzeżenie rozpływa się w upale włoskich dni i nocy.

Mowa o słynnym aperitivo umożliwiającym smaczną i okazałą ucztę za symboliczne 10 euro.

Niektóre lokale w ramach swego aperitivo serwują także alkohol (w Iguana Cafe jest on podawany w… wiadrze), zatem można tam nasycić nie tylko żołądek, ale też odprężyć się po trudach pieszych wędrówek.

Maraton po knajpkach to także wspaniała alternatywa zwiedzania Mediolanu – pogoda we Włoszech zazwyczaj bywa tu upalna i wyczerpująca, warto więc przysiąść w miłym miejscu, by choć przez chwilę odetchnąć i się ochłodzić.

 

4. Ciekawostki o Mediolanie od kuchni

Żaden romantyczny weekend w Mediolanie nie obejdzie się bez wizyty w typowej włoskiej restauracji, która zazwyczaj kojarzy się nam z chrupiącą minimalistyczną pizzą na cienkim cieście i pastami – bynajmniej nie kanapkowymi, a raczej makaronami z dodatkiem różnych sosów, warzyw i serów.

Mediolan ma jednak swoje rodzime specjały, charakterystyczne dla kulturowego kręgu miasta. Są to między innymi smażone polędwice cielęce z wysokiej jakości wołowiny nazywane zresztą kotletami mediolańskimi. Jada się je już od XII wieku – współcześnie z ryżem i plastrami cytryny.

Kolejną potrawą znamienną dla Mediolanu jest risotto milanese, czyli ryżu z dodatkiem szafranu, którego początki na włoskim stole sięgają czasów średniowiecza.

Popularnym daniem mediolańskim jest również duszona w białym winie gicz cielęca z kością w środku (ossobuco alla milanese). Wszystko to brzmi tak kusząco, że aż prosi się o spróbowanie przy okazji wizyty w stolicy Lombardii.

Ciekawostki o Mediolanie: najsłynniejszym lokalnym daniem jest gicz cielęca - ossobuco alla milanese - z risotto z szafranem

źródło zdjęcia: Getty Images / bonchan

3. Perły miasta: Duomo i teatr operowy w Mediolanie

Bywa, że deficyt czasu wymusza konieczność decydowania, co zobaczyć w Mediolanie, a z czego zrezygnować, bo na wyrwanie się z objęć codzienności planujemy sobie zaledwie weekend.

W Mediolanie absolutnie nie należy odpuścić sobie wizyty w La Scala – słynnym teatrze operowym. Obiekt skrywa swoje sekrety i ciekawostki. We Włoszech uchodzi on za najbardziej prestiżową scenę teatralną i trudno się temu dziwić. Sam gmach, którego wspaniałe oświetlenie uwypukla po zmroku kunszt architektoniczny fasady, robi na mijających go spacerowiczach imponujące wrażenie.

Gdy na początku XXI wieku oddano budynek do renowacji, koszty inwestycji wyniosły blisko 62 miliony euro. Po ponownym otwarciu bram La Scala odbyła się huczna gala, na którą koszt biletów wynosił nawet 2 tysiące euro.

Kolejnym miejscem, które należy koniecznie odwiedzić, jest Duomo – strzelista katedra na Piazza del Duomo, zdobiona zachwycającymi rzeźbami i zapierająca dech potężnymi rozmiarami. Wśród ciekawostek o Mediolanie można przeczytać, że w słoneczny dzień widać z dachu świątyni  szczyty Alp. Obiekt gromadzi dziesiątki ważnych zabytków i roztacza wokół siebie atmosferę niezwykłości.

Dowiedz się więcej: Mediolan: Zabytki, które musisz zobaczyć

Ciekawostki o Mediolanie - La Scala - najsłynniejsza scena operowa świata

źródło zdjęcia: Getty Images / elisalocci

2. Milan Fashion Week

Istnieją cztery stolice mody uznawane na całym świecie za źródło dobrego smaku i przestrzeń prekursorów nowych trendów. Są to: Londyn, Paryż, Nowy Jork i Mediolan.

Wydarzenie gości największe gwiazdy telewizji, redaktorów pism zajmujących się modą i potencjalnych klientów, których stać na ekskluzywne dzieła znanych projektantów. Ci ostatni – by dostać się na imprezę – muszą jednak postarać się o specjalne przepustki, które pozwolą im obcować z bywalcami salonów.

Od pewnego czasu pokazy wykraczają poza ramy pierwotnych założeń, już nie tylko prezentując ubrania, ale stając się swoistymi performance’ami,  takimi jak Milan Fashion Week jesień – zima 2018, podczas którego marka GDCS zaprezentowała modelki z trzema piersiami. Tym samym nawiązała ona do (r)ewolucji człowieka, pozostawiając pole do refleksji obecnym gościom.

 

1. Wielcy mieszkańcy Mediolanu

Najlepsze ciekawostki o Mediolanie są związane z faktem, że stolica Lombardii to miejsce, w którym rodzili się i wzrastali wielcy tego świata.

Najsłynniejszym z nich jest oczywiście Leonardo da Vinci, który zasłynął jako malarz, wynalazca i myśliciel. W Mediolanie czuć obecność geniusza na każdym kroku. Znajduje się tu wspaniale wyposażone Muzeum Leonarda da Vinci wraz z prototypami wynalazków i rękopisami, a wiele dzieł artysty wchodzi w skład ekspozycji innych muzeów Mediolanu.

Mediolan wydał na świat także innego znanego włoskiego malarza, jakim jest Caravaggio. Gdy w 2017 roku otwarto wystawę z pracami artysty, turyści i wielbiciele sztuki dosłownie zalali Palazzo Reale, złaknieni estetyki mistrza.

Ciekawostką o Mediolanie jest fakt, że to właśnie stąd pochodzi także były premier Włoch, Silvio Berlusconi, który w przeciwieństwie do swoich genialnych poprzedników nie zasłynął artystycznym talentem, ale na zawsze wpisał się w historię Italii jako protoplasta rytualnych imprez w stylu „bunga–bunga”.

 

Barwne historie, nietuzinkowe atrakcje i ciekawostki o Mediolanie zachęcają, by odwiedzić to miasto przy najbliższej okazji: skorzystać z dobrodziejstw włoskiej (ale też typowej dla tego konkretnego regionu) kuchni, podziwiać najsłynniejsze dzieła architektury i malarstwa oraz zrelaksować się wśród mieszkańców równie temperamentnych, co wyjątkowo życzliwych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ