Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
21 Kwi, 2019 - 00:00

Chorwacja: TOP 7 – ciekawostki o Makarskiej, które musisz poznać

Arkadiusz Cierniak

Poznaj ciekawostki o Makarskiej i odwiedź najstarszy w tym regionie Chorwacji kurort. Niezwykła atmosfera Dalmacji sprawi, że będą to cudowne wakacje.

Chorwacja – pogoda w ciągu rokuDecydując się na wakacje w Chorwacji, z pewnością nie zawiedziemy się, wybierając piękny kurort – Makarska. Muzea, zabytki, malownicze widoki, doskonała pogoda i bogata dalmatyńska kultura uświadamiają, że trudno o lepsze miejsce na wakacje. Ciekawostki o Makarskiej czasem bawią, innym razem wprawiają w refleksję, jednak najważniejsze jest to, że ukazują, jak niezwykłym miejscem na mapie świata jest ten niewielki kurort, w którym naprawdę łatwo się zauroczyć.

TOP 7 najbardziej fascynujące ciekawostki o Makarskiej

Makarska to niewielki, lecz bardzo znany kurort nad Adriatykiem, który jest często wybierany na wakacje w Chorwacji. Miasto zachwyca nas niezwykłymi kolorami, smakami i zapachami, które odsłaniają prawdziwą Chorwację. Bez względu na to, czy wybierzemy się tu samotnie, z grupą najbliższych przyjaciół czy z rodziną nie będziemy się tu nudzić!

7. Miasteczko pełne nagród

Riwiera Makarska, w której położone jest miasteczko, ma czym zachwycić podróżnych i tworzy niepowtarzalną atmosferę sielanki i letniego raju dla podróżnych. Malowniczy krajobraz, który tworzy masyw górski Biokovo, skontrastowany z błękitem Adriatyku zapiera dech w piersiach, a wapienne skały ginące wśród spienionych morskich fal to dar natury przyciągający turystów z całego świata.

Nie musimy zastanawiać się długo, dlaczego właśnie tu warto spędzić wakacje w Chorwacji, szczególnie gdy oprócz uroczego krajobrazu przypatrzymy się także kurortowi.

Po pierwsze Makarska to tradycja – uznaje się bowiem, że właśnie ta osada jest najstarszą na dalmatyńskim wybrzeżu, a jej nazwa nadana w roku 1502 pochodzi od słowa „Makra”.

Jeśli ktoś nie jest jeszcze przekonany do tej chorwackiej destynacji, w ramach ciekawostki o Makarskiej warto nadmienić, że to miejsce niejednokrotnie zdobywało nagrody za dbanie o środowisko, porządek panujący w mieście, jakość usług hotelarskich oraz turystycznych, choć konkurencji w tym regionie wcale nie brakuje!

Ciekawostki o Makarskiej - miasto jest częścią Riwiery o tej samej nazwie

źródło zdjęcia: Getty Images / xbrchx

6. Polski kurort w sercu Dalmacji!

Zabawną ciekawostkę o Makarskiej stanowi określenie, jakim w wielu przewodnikach określa się to miejsce: polski kurortMakarska. Atrakcje, jakimi może cieszyć się tu każdy turysta, wspaniała dalmatyńska atmosfera oraz piękna pogoda upewniają nas, dlaczego właśnie to miejsce upodobało sobie tak wielu turystów pochodzących z Polski.

Oprócz wspomnianych już zalet warto nadmienić, że miasteczko stanowi także doskonałą bazę wypadową do równie popularnych i wartych odwiedzenia zakątków Chorwacji. Makarska położona jest zaledwie 60 kilometrów od Splitu i około 140 od osławionego Dubrownika, a ponieważ panuje tu raczej atmosfera błogiego relaksu, Makarska z dziećmi może okazać się doskonałym wyborem, który pozwoli uciec z dala od wielkomiejskiego zgiełku i hałasu.

5. Nie za zimno, nie za gorąco!

W ramach kolejnej ciekawostki o Makarskiej warto podkreślić, że panuje tu wręcz idealny klimat i temperatura. Nigdy nie jest tu ani zbyt zimno, ani zbyt ciepło. Jak to możliwe?

Gdy w innych regionach Chorwacji panuje skwar, a termometr latem rzadko wskazuje poniżej trzydziestu kresek, tu możemy spodziewać się temperatury między 23 a 27 stopni Celsjusza. Wszystko dzięki górskiemu pasmu Biokovo, które skutecznie zapewnia turystom doskonałą aurę niemal przez cały rok.

Z tego samego powodu rzadziej niż w innych regionach pada tu deszcz. Tym samym Makarska to idealne miejsce na urlop nie tylko latem, ale także wakacje w Chorwacji jesienią oraz wiosną.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – pogoda w ciągu roku

Ciekawostki o Makarskiej - jest tu idealna pogoda od wiosny do jesieni

źródło zdjęcia: Getty Images / Janoka82

4. Burzliwa i długa historia

Nie wszystkie fakty z historii miasteczka poznaje się z uśmiechem na ustach. W ramach niechlubnej ciekawostki o Makarskiej warto wiedzieć, że założona przez starożytnych rzymian osada już w VI wieku została zdobyta i całkowicie zniszczona przez barbarzyńskich Gotów. Później przechodziła z rąk do rąk, w będąc kolejno pod panowaniem Słowian, królów chorwacko-węgierskich aż do końca XV wieku, by na kolejne dwieście lat przejść pod władanie Turków. To jednak nie wszystko, gdyż później panowali tu Wenecjanie oraz Habsburgowie.

II Wojna Światowa także odcisnęła na tej ziemi brutalne piętno, a kiedy sytuacja i pozycja malowniczej Makarskiej wydawała się już unormowana i stabilna, na miasto spłynął kataklizm w postaci trzęsienia ziemi w roku 1962. Targane ciężkim losem miasto zdaje się mieć jednak najtrudniejsze czasy za sobą i od lat zachwyca swoim urokiem i pięknem, a mimo burzliwej historii jej tereny zdobi wiele cennych śladów kultur z różnych stron świata i historycznych epok.

Dla fanów historii jest to z pewnością miejsce godne odwiedzenia, w którym nie tylko odpoczną, ale przede wszystkim poznają makarskie zabytki oraz zgłębią burzliwe losy najstarszej dalmatyńskiej osady.

3. Zapomniana perła Dalmacji

Ciekawostką o Makarskiej, w którą aż trudno uwierzyć, jest fakt, że piękną Makarską odkryto na nowo dopiero kilkadziesiąt lat temu! Dokładnie na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia zainteresowano się tym miejscem, gdy poprowadzono tędy drogę krajową ze Splitu do Dubrownika, którą określa się mianem Magistrali Adriatyckiej. Od tego czasu miasteczko odżyło i zaczęło przyciągać turystów niemal z każdego zakątka na świecie.

 

2. Kurort pełen zabytków

Cudowne miejsce na urlop w Chorwacji skrywa w swoich murach piękną barokową katedrę świętego Marka z roku 1766, za którą rozciąga się dziewiętnastowieczny budynek szkoły wzniesiony w stylu klasycznym.

W centrum miasta na placu podziwiać można także wenecką fontannę z roku 1775, która zaopatrywała niegdyś mieszkańców w pitną wodę. To wyjątkowy punkt na mapie miasteczka, gdyż wokół placu, gdzie podziwiać można barokową fontannę, znajdują się prowadzone od pokoleń restauracje i kawiarnie. Warto usiąść w ogródku jednej z nich i poczuć jak beztrosko i wolno płynie czas w tej niezwykłej chorwackiej scenerii.

Dowiedz się więcej: Makarska: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio?

Ciekawostki o Makarskiej - niewielka miejscowość ma wiele zabytków

źródło zdjęcia: Getty Images / Vintervit

1. Wybitny pisarz

W ramach kolejnej ciekawostki o Makarskiej warto przywołać postać jednego z najwybitniejszych przedstawicieli bogatej dalmatyńskiej kultury. Jak wiemy, najważniejsze zabytki oraz serce miasteczka rozpościerają się wokół kameralnego i urokliwego placu. To słynne miejsce nosi miano placu Kačicić Miošica, którego pomnik podziwiać możemy w bezpośrednim sąsiedztwie.

Choć dla większości Europejczyków jest postacią nieznaną, to dla rodowitych dalmatyńczyków jest najważniejszym, niezwykle cenionym ludowym poetą, a jego twórczość uznaje się tu za drugą najważniejszą po Biblii. Teraz wiemy, że nie da się być już bliżej serca Dalmacji!

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Makarskiej, o których nie przeczytasz w przewodnikach

 

Poznaliśmy już najważniejsze ciekawostki o Makarskiej. Pozostaje jedynie wybrać się w podróż do jednego z najpiękniejszych zakątków Dalmacji i przeżyć to wszystko osobiście! Obdarzona przez naturę niezwykłymi bogactwami Makarska, to dla wielu raj na ziemi, w którym zjemy najlepsze owoce morza i ryby podane według tradycyjnych chorwackich receptur, zwiedzimy wzniesione przez Wenecjan zabytki czy napijemy się doskonałej kawy w jednym z kawiarnianych ogródków wypełnionych kwiatami i zapachem migdałów oraz cynamonu płynącym z ravioli.

Makarska to miejsce doskonałe do zawiązania nowych przyjaźni, o które szczególnie łatwo… Polakom. Nie brakuje tu bowiem turystów znad Wisły, a spacerując nadmorskim bulwarem, z pewnością nie raz usłyszymy rodzimy język! Wakacje spędzone w niezwykłej atmosferze i przy pięknej pogodzie z pewnością będą dla nas wyjątkowym czasem, który zapamiętamy na długo, przywożąc z chorwackiej ziemi nową porcję ciekawostek!

ZOBACZ RÓWNIEŻ