Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
27 Sty, 2019 - 00:00
Chorwacja: TOP 7 - ciekawostki o Dubrowniku, które musisz poznać

Chorwacja: TOP 7 – ciekawostki o Dubrowniku, które musisz poznać

Arkadiusz Cierniak

Poznajmy ciekawostki o Dubrowniku i zobaczmy, jak wyjątkowa, pełna kolorów i inspirująca kultura czeka na nas w tym pięknym mieście.

Ciekawostki o Dubrowniku inspirują i udowadniają, jak wyjątkowe jest to najsłynniejsze miasto Dalmacji. Poznajmy to miejsce, które przez wielu określane jest mianem najpiękniejszego miejsca na całej Ziemi, a na pewno najbardziej fascynującym miejscem w Chorwacji.

TOP 7 – najlepsze ciekawostki o Dubrowniku

Dubrownik jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Chorwacji. Przepiękne zabytki i malownicze położenie nad Adriatykiem to jednak nie jedyne walory tego miasta.

7. Rajska pogoda

W Dubrowniku atrakcje mieszczą się na każdej z ulic i zachwycają wszystkich tłumnie odwiedzających miasto turystów. Jedną z najlepszych stworzyła przyroda, która wyjątkowo potraktowała tutejszy region pod względem warunków atmosferycznych.

W Dubrowniku nie zmarzniemy! To pewne, ponieważ temperatura nawet w najzimniejszych okresach w roku nie spada tu poniżej 10 stopni Celsjusza. Jeśli jednak nie przepadamy za upałami, to także miejsce idealne dla nas.

Jak to możliwe, że wakacje w Chorwacji mogą pogodzić w jednym miejscu uwielbiających wygrzewanie się na słońcu i tych, którzy stronią od upałów? Choć słońce nagrzewa chorwackie uliczki przez około 2600 godzin rocznie, to temperatura latem nie przekracza zwykle 25 stopni Celsjusza.

Bez względu więc na to, jaką pogodę preferujemy, klimat Dubrownika z pewnością będzie nam służył!

Dowiedz się więcej: Chorwacja – pogoda w ciągu roku

Ciekawostki o Dubrowniku - pogoda idealna dla każdego

źródło zdjęcia: Getty Images / sorincolac

6. Zakochani w Dubrowniku

Nie tylko pogoda, ale również doskonała architektura, chorwacka kultura i urok regionu sprawiają, że miejsce to przyciąga zakochanych z całego świata.

Piękno zachodzącego słońca na pastelowo-różowym niebie, spacer wąskimi alejkami i ciepły piasek pod stopami sprawiają, że Dubrownik to raj na ziemi dla zakochanych.

W ramach ciekawostki o Dubrowniku warto wiedzieć, że miasto przyciąga także znane osobistości ze świata, które wraz z drugą połówką zdecydowały się odbyć podróż poślubną właśnie tutaj. Należą do nich choćby Richard Burton, Elizabeth Taylor czy Agata Christie.

Dowiedz się więcej: Weekend we dwoje tanio i romantycznie – 7 propozycji

Ciekawostki o Dubrowniku - miasto zakochanych

źródło zdjęcia: Getty Images / Nadezhda1906

5. Zabawa ponad podziałami

Chorwacka otwartość, kolory i niezwykła atmosfera sielanki ukazują swoje oblicze w pełni podczas miejskich świąt w Dubrowniku. Zabytki, wąskie uliczki i starówka rozkwitają, goszcząc przybyłych gości w lutym oraz w okresie wakacyjnym.

Z początkiem lutego odbywa się tu tradycyjne religijne święto miejskiego patrona, którym jest święty Błażej. Hucznie świętowane obchody są zapowiedzią tego, co za kilka miesięcy tchnie życie w każdy miejski zakamarek.

Od 10 lipca do 25 sierpnia odbywa się tu bowiem Festiwal „Libertas”. Koncerty i artystyczno-rozrywkowe wydarzenia każdego dnia gromadzą bawiące się wspólnie tłumy ludzi bez względu na pochodzenie, wiek, czy wyznanie. Te 45 dni nieustannej zabawy w atmosferze otwartości i szacunku udowadniają, że Dubrownik to wspaniałe miejsce dla każdego mieszkańca naszej planety.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – wydarzenia w Dubrowniku, których nie możesz przegapić

 

4. Ślady wojny w bezbronnym mieście

Nie wszystkie ciekawostki o Dubrowniku to historie wywołujące na twarzy uśmiech. W latach 70. XX wieku, gdy zdecydowano się na demilitaryzację miasta, nic nie zapowiadało nadchodzącego mroku wojny. Kiedy w 1979 r. wyjątkową na skalę Europy starówkę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, lokalni mieszkańcy mieli nadzieję, że nadchodzący okres rozpocznie nowy, piękny rozdział w historii regionu.

Sielankę i rajską atmosferę zagłuszyły strzały i huki spadających bomb, które w 1991 i 1992 roku uderzyły w Dubrownik. Mimo że ponad 70% bezcennej architektury uległo nieodwracalnym zniszczeniom, Dubrownik przetrwał wojenną nawałnicę.

Choć wydaje się, że z roku na rok odzyskuje swój dawny blask i wyjątkowa atmosfera nie przywodzi na myśl wojennych, ponurych skojarzeń, przechadzając się po starówce, warto zwrócić uwagę na elewacje budynków i bacznie obserwować okolicę. Ślady po kulach to miejskie blizny, które przypominają o brutalnym i trudnym dla regionu czasie, jakim była wojna domowa.

 

3. Historyczna gratka nie tylko dla fanów „Gry o Tron

Dubrownik to doskonałe miejsce dla wszystkich pasjonatów historii, którzy spędzają wakacje w Chorwacji. Robiące ogromne wrażenie średniowieczne fortyfikacje spodobają się także tym, którzy mieli w czasach szkolnych na bakier z opasłym podręcznikiem.

Wyjątkowa atmosfera tego miejsca spotęgowana jest poprzez rozległe miejskie mury, które niczym kamienny wąż otaczają Dubrownik, ciągnąc się na ponad 2 kilometry. Same statystyki udowadniają, dlaczego Dubrownik nosi miano najlepiej zachowanego średniowiecznego miasta: 17 wież i ponad 120 dział wewnątrz wysokich na 25 i grubych na 6 metrów w niektórych miejscach murów.

To wszystko składa się na wyjątkowy obraz kilkusetletniej potęgi Dubrownika, którą docenili między innymi producenci serialu „Gra o Tron”, kręcąc tu niektóre ze scen najsłynniejszego serialu na świecie.

 

2. Historyczne ciekawostki o Dubrowniku i magiczne miejsca

Morska potęga

Choć dziś trudno w to uwierzyć, Dubrownik przed laty był stolicą Republiki Raguzy, która porównywana była z potężną Republiką Wenecji. Tłumaczy to licznie rozlokowane w Dubrowniku zabytki, fortyfikacje i mury obronne.

Na potęgę Dubrownika składała się także otwartość na uchodźców z innych krajów. Przyciągało to znane osobistości z całej Europy, między innymi środowiska żydowskie uciekające z Hiszpanii oraz Portugalii. Nowoczesne prawodawstwo i bezprecedensowe podejście udowadnia pierwsza w historii ustawa ubezpieczeniowa, uchwalona tu już w 1395 roku.

Ponadto Republika Dubrownika jako pierwsza na świecie uznała niepodległość USA, a następnie prężnie rozwinęła handel z tym krajem.

Fenomen Eskulapa

Nie tylko świadomość polityczna, ale także prężny rozwój medycyny już od kilkuset lat charakteryzuje piękny Dubrownik. W ramach ciekawostek o Dubrowniku należy wspomnieć, że w 1317 roku otworzono tu przyklasztorną aptekę, która nieprzerwanie funkcjonuje po dziś dzień. Do dziś można we wspomnianej aptece zakupić kosmetyki produkowane według tradycyjnych receptur średniowiecznych mnichów.

Zabytki ze szczyptą magii i… pragmatyzmu

Odwiedzając Dubrownik z dziećmioprócz relaksu i korzystania z uroków chorwackiej przyrody, warto całą rodziną pozwiedzać miasto, w którym w każdym z zabytków zaklęta jest ciekawa historia rodem z najpiękniejszych baśni.

W Studni Onofria spełnimy najskrytsze marzenia, pijąc wodę z jej wszystkich 16 kranów. Studnia spełnia jednak tylko jedno marzenie, więc warto dobrze się zastanowić, nim wypowiemy życzenie.

Kolumna Orlanda, miejski symbol wolności miasta, udowadnia pomysłowe i pragmatyczne podejście do życia mieszkańców. Ręka Orlanda o długości 51,2 cm stanowiła bowiem lokalną miarę długości określaną „łokciem dubrownickim”, sama rzeźba zaś pełniła funkcję pręgierza, czyli słupa, gdzie lokalnym rzezimieszkom wymierzano karę w postaci publicznego ośmieszenia lub chłosty.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Dubrowniku, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Ciekawostki o Dubrowniku - spełniająca życzenia Studni Onofria

źródło zdjęcia: Getty Images / alexmanig

1. Muzea dla każdego

Gornji Ugao Tower

Podczas wakacji w Chorwacji warto odpocząć i zrelaksować się, ale także poznać bogatą i pełną ciekawostek miejską historię. Możemy zgłębić ją, odwiedzając miejski fort, gdzie ciekawa ekspozycja historycznego muzeum i doświadczony przewodnik przeprowadzą nas przez wszystkie epoki. Unaoczniają one rosnącą z każdym dziesięcioleciem potęgę tego regionu. Ponadto z murów potężnej fortyfikacji rozlega się wspaniały widok na miasto.

Love Stories Museum

Zupełnie oddalone od historycznej tematyki miejsce, które sprawia, że na chwilę możemy przenieść się w wyjątkowy stan melancholii i wzruszenia. Jest to bowiem przestrzeń przedstawiająca liczne historie związane z miłością. Romantyczne opowieści rozbawiają do łez, a innym razem wywołują poruszenie i wzruszają. Intymna i kameralna przestrzeń to doskonałe miejsce zarówno dla par, jak i singli. Barwne historie pokazują, co tak naprawdę liczy się w życiu i skłaniają do przemyśleń, na które tak często brakuje czasu.

War Photo Limited

W Dubrowniku muzea niosą za sobą niezwykłą wartość, oferując turystom niezwykle zróżnicowaną tematykę ekspozycji. Wystawa będąca pomostem między sztuką a historią to jedno z najważniejszych miejsc do odwiedzenia w mieście.

Spacerując w ciszy po muzealnych alejach, oglądamy przerażającą i surową wojenną rzeczywistość. Dwie ekspozycje ukazujące brutalną wojnę poświęcone są ofiarom wojny w dawnej Jugosławii oraz wszelkim ofiarom wojen na całym świecie. Przedstawiają zdjęcia niepozostawiające złudzeń o piekle wojennych zmagań. Pozostawione turystom bez zbędnych słów i opisów, nie potrzebują komentarza i udowadniają, jak cenne i wartościowe jest ludzkie życie.

 

Dubrownik to doskonałe miejsce na spędzenie urlopu. Bez względu na nasz charakter i zainteresowania z pewnością znajdziemy tu coś dla siebie. Miasto żyje festiwalami, wspaniałą architekturą, a jego barwna historia i muzea pozwolą nam poznać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. To wszystko sprawia, że wracając do domu z urlopu, będziemy mogli podzielić się z najbliższymi zapierającymi dech w piersiach historiami i spędzać długie wieczory, opowiadając niezwykłe ciekawostki o Dubrowniku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ