Michał Nielub
Michał Nielub
09 Maj, 2019 - 00:00

Włochy: TOP 7 – ciekawe miejsca w Wenecji, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Michał Nielub

Ciekawe miejsca w Wenecji często położone są z dala od turystycznych szlaków, dzięki czemu zachowują w sobie wiele naturalnego włoskiego uroku.

Myśląc o pięknych miejscach we Włoszech, trudno nie wspomnieć o raju dla zakochanych – Wenecji. Atmosfera miasta słynącego z romantycznych rejsów gondolą oraz pereł architektury i sztuki zachwyca tłumnie przybywających podróżników nieprzerwanie od wielu setek lat. Wspaniałe historyczne budowle, bogato zdobione świątynie i słynne mosty to jednak wyłącznie część prawdziwej strony miasta położonego na 118 wyspach. Z uwagi na ogromną liczbę atrakcji niemal symbolizujących tutejszą przestrzeń, niektóre ciekawe miejsca w Wenecji bywają omijane przez turystów nieświadomych intrygujących sekretów tej miejscowości. Warto je poznać, a wówczas wakacje we Włoszech mogą okazać się prawdziwą przygodą, gdy tylko wkroczy się na szlak nieznanego…

TOP 7 – ciekawe miejsca w Wenecji, które warto poznać

7. Scuola Grande di San Marco

Imponująca fasada starożytnego budynku jest niczym zaproszenie do jeszcze bardziej zachwycającego wnętrza. Niedawno odrestaurowany gmach skrywa w sobie atrakcje Wenecji, które właściwie mieszczą się w siedzibie miejskiego szpitala.

Jego drugie piętro jest jednak poświęcone ekspozycjom nawiązującym do historii budowli: Muzeum Historii Medycyny oraz Medycznej Biblioteki Historycznej. Miłośnicy sztuk pięknych z pewnością docenią znajdujące się tutaj zabytkowe obrazy, rzeźby i elementy architektoniczne rodem z epoki renesansu.

Do Scuola Grande di San Marco można wstąpić po prostu z ulicy, ponieważ nie obowiązują tu bilety wstępu. W Wenecji jest co zwiedzać, jednak to właśnie tutaj odnajdziemy klimat miasta w pigułce.

Dowiedz się więcej: Wenecja: Muzea, które warto odwiedzić

Ciekawe miejsca w Wenecji - Scuola Grande di San Marco

źródło zdjęcia: Getty Images / ShevchenkoAndrey

 6. Most Ponte de Chiodo

Chyba każdy plan zwiedzania Wenecji obejmuje oglądanie pięknych mostów pełniących w mieście funkcję ozdobną, ale i praktyczną. Umożliwiając dotarcie w przeróżne typowo włoskie zakamarki, mosty stają się często etapem, ale i celem turystycznych wędrówek.

Ponte de Chiodo jest swego rodzaju fenomenem na skalę całego miasta. Jako jedyny nie posiada bowiem żadnych barierek ani elementów zabezpieczających przed upadkiem do kanału. Niegdyś niezabezpieczonych kładek tego typu było w Wenecji znacznie więcej, jednak liczne wypadki z udziałem wenecjan lubujących się w wysokoprocentowych trunkach, wymusiły na projektantach wprowadzenie rozwiązań chroniących przed nieprzyjemnymi incydentami.

Z tego powodu Ponte de Chiodo stanowi unikalne i niezwykle ciekawe miejsce w Wenecji – mieście mostów i kanałów.

 

5. Ciekawe miejsca w Wenecji na odpoczynek: A La Vecia Papussa

Nieopodal mostu Ponte de Chiodo znajduje się wyjątkowy bar urządzony ze smakiem i prowadzony przez ciepłych i życzliwych właścicieli. By odnaleźć szyld zapraszający do środka, należy wytężyć wzrok.

Budżetowe, ale bardzo przyzwoite pod względem jakości wino oraz pyszne regionalne przekąski na każdą kieszeń sprawiają, że bar cieszy się wizytami tutejszych mieszkańców, choć jednocześnie nie jest miejscem zachęcającym z perspektywy turystycznej.

Z jednej strony to niepowetowana strata dla zwiedzających Wenecję, z drugiej zaś możliwość zachowania nietuzinkowej atmosfery znamiennej dla regionu. Czwartkowe koncerty na żywo pozwalają poczuć weneckiego ducha wśród Włochów bawiących się w swoim ulubionym i niezwykle ciekawym miejscu. W Wenecji  jest to punkt obowiązkowy dla wszystkich poszukiwaczy żywej kultury Italii.

Dowiedz się więcej: Włochy: Nocne życie w Wenecji od A do Z

 

4. Wenecki cmentarz: Isola di San Michele

Nie będziemy daleko od prawdy, jeśli uznamy, iż San Michele to prawdziwa wyspa umarłych. By dostać się na cmentarzysko, należy załapać tramwaj wodny, gdyż nie prowadzi tutaj żadna droga lądowa. Na miejscu znajdują się grobowce znanych i szanowanych osobistości, takich jak Igor Strawiński, Józef Brodski czy Ezra Pound, do których dotrzemy z pomocą mapki cmentarza dostępnej na portierni przy wejściu.

Nekropolia wybudowana przez samego Napoleona dostarczy nam nie tylko spokoju i wytchnienia od zgiełku barwnej i głośnej Wenecji, ale też licznych przeżyć duchowych i estetycznych.

Przepiękne nagrobki, unikalne rzeźby i zdobione grobowce są swoistymi dziełami sztuki funeralnej Wenecji. Ciekawe miejsca nie zawsze są przecież oczywiste.

Ciekawe miejsca w Wenecji - cmentarz Isola di San Michele

źródło zdjęcia: Getty Images / Baloncici

3. Księgarnia Libreria Acqua Alta

„Acqua alta” to po włosku „wysoka woda”, której zdarza się w mieście wdzierać do wnętrz mieszkań, sklepików i pomieszczeń, takich jak owa niebanalna księgarnia.

Położona jest ona w miejscu niezbyt popularnym turystycznie (Calle Longa Santa Maria Formosa 5176), za to tłumnie odwiedzanym przez rodzimych amatorów dobrej literatury.

O fenomenie miejsca stanowi niesamowita atmosfera panująca wewnątrz: wysokie pod sam sufit stosy książek piętrzą się w nietuzinkowych przestrzeniach i przedmiotach zaadaptowanych na półki i regały, na przykład… w gondoli czy wannie.

Przysparza to zainteresowania odwiedzających przybytek osób, ale także chroni przed potencjalnymi podtopieniami, od których w Wenecji nie sposób się uchronić. Wśród okładek można upolować tak zwane „białe kruki” – rzadkie okazy, których wydawnictwo zaniechało już drukowania – ale także współczesne, świeże bestsellery. Wizyta w Liberia Acqua Alta to uczta dla oka i intelektu.

Dowiedz się więcej: Włochy: Gdzie zrobić zakupy w Wenecji? Najciekawsze miejsca

 

 2. Klasztor i Kościół San Fransesco della Vigna

Położona na obrzeżach świątynia to przykład nieco zapomnianego, ale z pewnością jednego z najciekawszych miejsc w Wenecji. Renesansowe wnętrze kościoła obfituje w liczne dzieła sztuki malarskiej, a okalające budowlę dziedzińce porastające drzewkami pomarańczy mogą stać się dla gości ostoją.

Przyjazna przestrzeń kościoła i przylegającego do niego klasztoru pozwala odpocząć w cieniu krzewów, w akompaniamencie treli i ćwierków zamieszkującego ogród ptactwa. Zanim to jednak nastąpi, warto przyjrzeć się wspaniałym freskom przedstawiającym żywoty świętych i sceny biblijne.

Niewątpliwie należy także docenić doskonałą harmonię architektonicznej proporcji, zgodnej z chrześcijańską symboliką cyfry 3. Perełką świątynnego kompleksu jest niemal 70-metrowa, szesnastowieczna kampanila wybudowana na wzór słynnej Dzwonnicy Świętego Marka, jednego z najważniejszych zabytków Wenecji.

Ciekawe miejsca w Wenecji - klasztor San Fransesco della Vigna

źródło zdjęcia: Getty Images / bluejayphoto

1. Wąska uliczka Calle Varisco

Wenecja bezsprzecznie przypomina labirynt malowniczych, typowo włoskich uliczek, przez które niekiedy trzeba się wręcz przeciskać. Żadna z nich nie jest jednak tak wąska jak Calle Varisco – legendarna ulica, którą nie każdy zdoła przejść nawet bokiem.

W najbardziej kulminacyjnym miejscu wolna przestrzeń mierzy wyłącznie 53 centymetry, dzięki czemu może zapierać dech w piersiach znacznie bardziej dosłownie niż jakakolwiek inna atrakcja regionu.

Pikanterii przestrzeni Calle Varisco dodaje miejska legenda, według której uliczka zasklepi się, gdy przejścia przez nią spróbuje podjąć się jakiś  niegodziwy zbrodniarz. Póki co nie istnieje żadne źródło mówiące o incydencie ze zmiażdżonym nieszczęśnikiem, ale sama atmosfera tajemniczej ulicy przyprawia o dreszcze.

 

Urlop we Włoszech to znakomity pomysł na wakacje, zwłaszcza gdy lubujemy się w sztuce, dobrym winie i historycznych opowieściach, które Wenecja zdaje się snuć sama, za pośrednictwem chlupotu wody przecinanej przez gondole, szeptów chłodnych, wiekowych murów i malowniczych widoków, którymi zachwycali się niegdyś pierwsi wenecjanie.

Dlaczego by jednak nie oddać się spontaniczności, nie zboczyć z traktów wydeptanych przez tłumy turystów z przewodnikami w dłoniach i odkryć kolejne tajemnicze areały, a może i  skarby, których miasto jest niewątpliwie pełne? Ciekawe miejsca w Wenecji nie są dostępne dla wszystkich, ale warto podjąć wysiłek, bo odnaleźć je samemu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ