Michał Nielub
Michał Nielub
02 Gru, 2018 - 16:53
Chorwacja: TOP 7 - ciekawe miejsca w Dubrowniku, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Dubrowniku, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Michał Nielub

Nie wszystkie ciekawe miejsca w Dubrowniku znajdują się na głównym szlaku. Dobrze z niego zboczyć, by poznać sekrety miasta.

Najczęściej przemierzana przez turystów trasa ukazuje Dubrownik z tradycyjnej perspektywy. Z tego powodu większość zwiedzających ogranicza się do atrakcji, które spotyka po drodze. Ich ogromna ilość jest wystarczająca, by wypełnić wakacje w Chorwacji co do godziny, jednak nie pozwala na poznanie miasta od podszewki. Nic dziwnego, że liczne ciekawe miejsca w Dubrowniku chronione są przed nadmiarem turystów. Stanowią one kwintesencję ducha miasta, którego lokalni mieszkańcy strzegą niczym oka w głowie.

Odkryj TOP 7 ciekawe miejsca w Dubrowniku, o których nie słyszałeś!

Dowiedz się więcej o tajemnych zakątkach Dubrownika i mało znanych wydarzeniach odbywających się w tym mieście. Muzea i galerie sztuki doskonale przybliżają historię miasta, jednak jego najprawdziwszą stronę można poznać zupełnie gdzie indziej.

7. Ceremonia na cześć patrona miasta

Ze względu na fakt, iż festiwal świętego Błażeja odbywa się w okresie zimowym, wielu turystów nie uwzględnia go w planach swoich podróży. Kilkudniowy ceremoniał zapoczątkowany w XII wieku rozpoczyna się symbolicznym wypuszczeniem gołębi i wyjątkową procesją dnia kolejnego. Ukoronowaniem pochodu są niezwykłe relikwie: ręka i stopa świętego oraz pieluszki samego Chrystusa. Podczas ceremonii, całe miasto staje się niezwykłym miejscem pełnym uduchowionych i przyjaznych ludzi.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – wydarzenia w Dubrowniku, których nie możesz przegapić

Ciekawe miejsca w Dubrowniku - kościół św. Błażeja - miejsce corocznych obchodów na cześć patrona miasta

źródło zdjęcia: Getty Images / phant

6. Lokalne sekrety: ciekawe miejsca w Dubrowniku

Stare uliczki i mury miasta kryją w sobie wiele tajemnic i niespodzianek, na które trudno jest natrafić turystom nieznających Dubrownika. W tym celu wystarczy dokładnie się rozejrzeć, ale i znaleźć wspólny język z mieszkańcami miasta.

Średniowieczna sztuka ulicy

Przy ulicy Puca mieści się kościół św. Rocha, na którego fasadzie znajduje się najstarsze graffiti nie tylko w Dubrowniku, ale być może także w całej Chorwacji. Napis pochodzący z XVI wieku głosi: „Pax vobis memento mori qvi lvdetis pila”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza: „Pokój Wam wszystkim, Pamiętajcie o śmierci – wy, którzy [teraz] gracie w piłkę”.

Treść napisu nawiązuje do nieco przygnębiającej ideologii baroku, który był epoką zanurzoną w refleksjach dotyczących przemijania. Jeśli zwiedzamy Dubrownik z dziećmi, wspólne rodzinne poszukiwania śladów zamierzchłej przeszłości na murach mogą jednak okazać się znakomitym pomysłem.

Cmentarz Boninovo

Stare cmentarzysko znakomicie odzwierciedla demograficzny przekrój mieszkańców miasta na przestrzeni wieków. Co ciekawe, na cmentarzu znajdują się nagrobki katolickie, żydowskie, muzułmańskie oraz prawosławne, co świadczy o specyfice tygla kulturowego, jakim jeszcze niedawno był Dubrownik. Zabytki godne zobaczenia na terenie kompleksu cmentarzysk to przede wszystkim grobowce rodzin Boskovic i Dabrovic oraz grób szlachcica Karlo Natali.

 

5. Lokalne sekrety: ciekawe miejsca w okolicach Dubrownika

Ponieważ Dubrownik nieustannie tętni życiem, mieszkańcy miasta odpoczywają z dala od zgiełku i turystów. Dysponują też wiedzą o zakątkach, które warto odwiedzić, choć nie znajdują się one w przewodnikach. Ciekawe miejsca w Dubrowniku nie zawsze są jednak łatwo dostępne.

Nawiedzone Wyspy: Daksa i Lokrum

Daksa

Urokliwa niewielka wyspa otoczona ciepłymi wodami Adriatyku to miejsce niezwykle malownicze i… czekające na kupca. Daksa wystawiona jest na sprzedaż za stosunkowo niewielką cenę, jednak jej krwawa przeszłość i lokalne legendy sprawiają, że chętnych do zakupu wciąż brakuje.

Wszystko za sprawą masakry, którą jugosłowiańscy partyzanci zgotowali domniemanym sympatykom nazizmu bez uprzedniego procesu. Zastrzelone ofiary (wśród których był kapłan i burmistrz Dubrownika) zostały pozostawione na wyspie bez pochówku aż do 2010 roku.

Warto dopłynąć na wyspę, by osobiście dotknąć tej przykrej historii, a także przejść się szlakiem dawnej drogi krzyżowej i zwiedzić francuski fort.

Lokrum

Wyspa stanowi miejsce wypoczynku dla wielu mieszkańców Dubrownika, a dla turystów ciekawą atrakcję. Ze względu na malowniczą plażę i imponujący ogród botaniczny okoliczności przyrody sprzyjają ucieczce od zgiełku miasta. Turyści lubujący się w ciekawostkach historycznych mogą zwiedzić dawny klasztor benedyktyński i zjeść posiłek w restauracji położonej w ruinach.

Ponieważ wyspa jest zarazem rezerwatem, niemożliwe jest przebywanie na niej po zmroku. Niektórzy tubylcy uważają, że wiąże się to z klątwą rzuconą przez jednego z wygnanych mnichów. Sprowadza ona nieszczęście na każdego, kto tylko zdecyduje się spędzić noc na wyspie. My polecamy odwiedzić Lokrum za dnia i cieszyć się chwilą wytchnienia w chorwackiej ostoi.

 

4. Targ Gruz

Rynek położony w niegdysiejszym ogrodzie zrujnowanej dziś willi Gundulic to miejsce wyjątkowe i chętnie odwiedzane przez mieszkańców Dubrownika. Ponieważ targ znajduje się na świeżym powietrzu, często staje się nie tyle celem spacerów, co częścią ich trasy.

W ofercie sprzedawców znajdziemy świeże ryby i owoce morza (przechowywane nie w plastikowych skrzyniach, a w lodzie), smaczne warzywa i owoce z lokalnych upraw ekologicznych, a także produkty takie jak sery, alkohol czy słodycze. Warto wiedzieć, że targ czynny jest już od wczesnych godzin porannych i równie wcześnie zostaje zamknięty. Targowe zakupy w Dubrowniku można zrobić wyłącznie do godziny 13:00.

Dowiedz się więcej: Dubrownik: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio?

 

3. Betina špilja – ukryta jaskinia

Pomiędzy Villą Sheherezadą a plażą Gjivojici znajduje się miejsce rodem z baśni. Jest to żwirowa plaża położona w jaskini, do której dotrzeć można wyłącznie drogą morską.

W celu dotarcia na niezwykłą plażę trzeba wynająć kajak lub dogadać się z miejscowymi taksówkarzami, którzy za odpowiednią opłatą pomogą nam dostać się do samej jaskini. By odnaleźć ciekawe miejsca w Dubrowniku, często warto bowiem zasięgnąć pomocy lokalnej ludności.

 

2. Dubrownik – atrakcje związane z historią miasta

Turyści nastawieni na ciekawe miejsca w Dubrowniku, mają szansę odnalezienia fascynujących miejsc, które przyprawią ich o gęsią skórkę, a jednocześnie wzbogacą wiedzę na temat dziejów miasta.

Escape Room przy ulicy Josipa Kosora 22

Escape Room oferuje udział w grze fabularnej, nawiązującej do bogatej historii Dubrownika. Przywołana zostaje niszczycielska siła przyrody pod postacią trzęsienia ziemi, które rzeczywiście nawiedziło miasto w 1667 roku, zadając śmierć ok. 5 tysiącom mieszkańców i obracając w proch niemal 75 % budynków.

W grze wcielamy się w skórę emisariusza, którego zadaniem jest odnaleźć skarb uratowany przed kataklizmem. Mamy na to jedynie godzinę…

Villa Sheherezada – luksusy architektury wschodu

Villa Sheherezada to dziś luksusowa rezydencja, w której spędzenie nocy kosztuje tysiąc euro. Jej niezwykłe walory to m.in. prywatny dostęp do plaży, widok na morze i jacuzzi w każdym pokoju oraz elitarny wystrój wnętrz.

Najbardziej fascynująca jest jednak historia willi, która do dziś stanowi w Dubrowniku jedyny budynek w stylu wschodnim. Ukończona w 1929 roku budowla powstała z inicjatywy bogacza zakochanego bez pamięci w tajemniczej Szeherezadzie. Rezydencja stanowiła także obiekt fascynacji znanej pary aktorów – Elizabeth Taylor i Richarda Burtona.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji – TOP 11

 

1. Hotel Belvedere

Niegdyś Belvedere był perłą chorwackiego hotelarstwa. Luksusowy obiekt położony na klifie, na obrzeżach Starego Miasta umożliwiał turystom wakacje marzeń, dopóki nie został zniszczony w 1991 roku przez serbskich żołnierzy, służąc później jako schronienie dla uchodźców. Opuszczony osiemnastopiętrowiec to nie lada gratka zwłaszcza dla amatorów turystyki typu Urban Expleration. Belvedere stanowi dziś fascynujący i nieco niebezpieczny labirynt korytarzy, po których nie wędruje już żadna ludzka stopa.

 

Nieoczywiste, ale i absolutnie ciekawe miejsca w Dubrowniku to najlepszy dowód, że niekiedy dobrze rozejrzeć się wokół, by dostrzec to, czego nie widzą inni.  Warto wykorzystać także gościnne i przyjazne usposobienie mieszkańców miasta i posłuchać, co mają do powiedzenia ci, którzy znają Dubrownik na wylot – takim, jakim jest naprawdę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ