Michał Nielub
Michał Nielub
19 Mar, 2019 - 00:00
Chorwacja: TOP 7 - ciekawe miejsca w Trogirze, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Trogirze, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Michał Nielub

Wybierasz się na wakacje do Chorwacji? Odkryj ciekawe miejsca w Trogirze, które nie są powszechnie znane turystom, a które zdecydowanie warto zobaczyć!

Mówiąc o ukrytych klejnotach Trogiru, należy mieć na względzie, iż całe to miasto jest jednym z największych skarbów całej Chorwacji. Istnieją jednak szczególnie ciekawe miejsca w Trogirze, które czynią to piękne nadmorskie miasteczko interesujące pod względem zabytków, wypoczynku na plaży i sekretów, jakie skrywa od dawien dawna.

Ciekawe miejsca w Trogirze – TOP 7

Choć brakuje tu dużych obiektów rozrywkowych, a zakupy w Trogirze zrobić można nie w modnych butikach, ale na targowisku, miasto będzie znakomitym wyborem na wakacje w Chorwacji. Dobrze zdawać sobie także sprawę z piękna okolic Trogiru. Dalmacka kraina obfituje w liczne gaje oliwne, winnice oraz parki porastające bujną roślinnością, której nie sposób uświadczyć w naszym polskim klimacie. Poniżej prezentujemy miejsca, które warto odkryć poza głównym szlakiem zwiedzania Trogiru.

7. Targowisko – kwintesencja lokalnej kultury

Najstarsza część Trogiru mieści wspaniały rynek, na którym można zakupić regionalne produkty, zarezerwowane wyłącznie dla tej części świata. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto wstąpić na ulicę Kardinala Alojzija Stepinca.

Choć targ kojarzy się raczej z kramami pełnymi lokalnego i unikalnego asortymentu aniżeli z miejscem atrakcyjnym z perspektywy turystycznej, jest to wyjątkowo ciekawe miejsce w Trogirze. Prawdziwe podróżowanie polega przecież na doświadczaniu specyfiki danych kultur i smakowaniu egzotycznej „prozaiczności”.

Atmosfera zielonego ryneczku nie rozczaruje miłośników smaków chorwackiej kuchni, ale i obyczajów. Czeka nas tu szczebiotliwe targowanie w chorwackim języku, szybka degustacja wina i możliwość spróbowania przepysznych, wielobarwnych przypraw, warzyw i owoców, jakie rodzi dalmacka ziemia.

 

6. Wycieczka promem do Drvenik Veli

Na wyspę Drvenik Veli dotrzeć można promem wypływającym z Trogiru. Zabytki tutejszej architektury są wystarczającym powodem, by pokusić się o wycieczkę.

Sąsiadująca z Trogirem wysepka jest miejscem wyjątkowo malowniczym i… zapomnianym. Zamieszkuje ją zaledwie nieco ponad 160 osób, a wędrując po wyspie poza sezonem, trudno o spotkanie nawet ze spacerującymi turystami.

Wyjątkowym zabytkiem na Drvenik Veli jest gotycka świątynia z XVI wieku, wybudowana przez migrantów.

Osoby poszukujące w okolicach Trogiru atrakcji związanych z nurkowaniem zachwycą się podwodną grotą, położoną 25 metrów pod powierzchnią wody. Malowniczo ukształtowana jaskinia jest domem dla baśniowych stworzeń z samego dna Adriatyku, takich jak ryby, koralowce, ośmiornice, meduzy i pajęczaki.

Połączenia promowe z Trogirem nie są może zbyt częste, ale wyspa jest wspaniałym miejscem na jednodniową wycieczkę.

 

5. Ślad po chorwackim rzeźbiarzu w miejskiej Loggi

Ciekawym miejscem w Trogirze jest miejska Loggia, jedna z najbardziej kluczowych atrakcji Trogiru.

Zabytek renesansowej architektury może pochwalić się dziełem autorstwa wybitnego chorwackiego rzeźbiarza, Ivana Meštrovića. Płaskorzeźba z 1950 roku widnieje na południowej ścianie Loggi i przedstawia XVI – wiecznego bana Petara Berislavicia, który jako jeździec konny walczy z tureckim, wrogim oddziałem.

Chociaż sam budynek jest zawsze pełen turystów, wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że wykonawcą rzeźby jest Meštrović – znana i barwna postać, która zasłynęła ze swych działań politycznych, a także specyficznych stylowo pomników, które do dziś można podziwiać w wielu rejonach Dalmacji i Stanach Zjednoczonych.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawostki o Trogirze, które musisz poznać

Ciekawe miejsca w Trogirze - Loggia

źródło zdjęcia: Getty Images / DaLiu

4. Plaża Medena

Zwiedzając Trogir z dziećmi, należy pomyśleć o rozrywce, jaką całej rodzinie zapewnić może pobyt na plaży. Jednym z najciekawszych miejsc w Trogirze, które oferuje zarówno prywatność podczas plażowania, jak i możliwość aktywnego wypoczynku jest Medena – plaża znajdująca się około 4 kilometry od ścisłego centrum Trogiru.

Wspaniale zagospodarowane nabrzeże oferuje m.in.:

  • boisko do piłki nożnej i do koszykówki,
  • kort tenisowy,
  • wyznaczone pole do gry w siatkówkę,
  • minigolf.

Amatorzy sportów wodnych zadowolą się opcją wypożyczenia sprzętu do nart wodnych czy windsurfingu. Można tu także pożeglować, jak i odpocząć przy zimnym piwie w plażowym klubie. Niezależnie od tego, czy podróżujemy sami, czy też z całą rodziną, plaża Medena z pewnością nie zawiedzie naszych oczekiwań.

Dowiedz się więcej: Plaże w Chorwacji – TOP 11

 

3. Park Zudika

Zudika Park to bardzo ciekawe miejsce w Trogirze, które wyróżnia się malowniczymi widokami. Portowy park po wschodniej stronie miasta jest niczym przystań dla zmęczonych turystów, ale także dla chorwackich spacerowiczów, którzy odnajdują tu ciszę i spokój, mogąc przysiąść na drewnianej lub kamiennej ławce i popatrzeć na zadokowane jachty.

Zacienione skwery i egzotyczne palmy składają się na doskonałe miejsce do relaksu również dla wielu gołębi, które można tu spotkać i nakarmić. Będąc w pobliżu, koniecznie należy sprawdzić to miejsce i pozwolić na to, by udzielił nam się jego specyficzny chorwacki klimat.

Ciekawe miejsca w Trogirze - park

źródło zdjęcia: Getty Images / gameover2012

2. Biblioteka w pałacu Garagnin – Fanfogna

Dawny pałac Garagnin – Fanfogna obecnie pełni funkcję muzeum. Jest to niezwykle ciekawe miejsca w Trogirze, które jak żaden inny budynek w mieście opowie nam o jego historii.

To znane muzeum w Trogirze położone na pierwszym piętrze jest oblegane przez turystów ze względu na interesujące ekspozycje, które w przystępny sposób ukazują podstawowe informacje o wyspie.

By jednak dowiedzieć się więcej, warto zajrzeć do biblioteki założonej przez XVIII – wiecznego biskupa Splitu, którego pasją była nie tylko literatura, ale i kolekcjonerstwo. Stąd też pokaźne zbiory monet oraz portretów, jakie zwiedzający mogą oglądać w jednym ze skrzydeł pałacu. Przy okazji koniecznie należy obejrzeć budynek z zewnątrz, gdyż jego bryła jest wyjątkowo ciekawa i piękna.

 

1. Ciekawe miejsca w Trogirze i okolicach – wycieczka rowerowa

Trogir wraz ze swymi pobliskimi terenami gwarantuje turystom widoki, do których będą tęsknić po powrocie z wakacji. Piękno krainy  w pigułce jest na wyciągnięcie ręki – wystarczy odpowiednio przygotować się do wyprawy, wypożyczyć rower i udać się na wycieczkę po okolicach Trogiru.

Jadąc przez most prowadzący na wyspę Ciovo, czekają na nas zapierające dech w piersiach krajobrazy prezentujące bujną roślinność Dalmacji, czyste plaże, na których można odpocząć po wysiłku oraz mijane historyczne budowle, jak choćby klasztor dominikanów w Mastrince.

Kolejną miejscowością, w której warto przystanąć, jest Slatine – odwieczna część Splitu. Powrót do Trogiru należy rozpocząć od najstarszej miejscowości wyspy, Žedno. Nie ma ona niestety dostępu do morza, jednak oferuje wiele innych atrakcji, takich jak świątynia na fundamentach starożytnej willi. Kolejnym punktem na ścieżce rowerowej jest Okrug Gornji, najbardziej słoneczne miasteczko Chorwacji, z którego w krótkim czasie dostaniemy się już do celu – bram pięknego Trogiru.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: jak poruszać się po Trogirze – przewodnik

Ciekawe miejsca w Trogirze i okolicy warto zwiedzić na rowerze

źródło zdjęcia: Getty Images / jasminam

Niewielkie miasteczko Trogir to zdecydowanie świetne miejsce do aktywnego wypoczynku i długich pieszych wędrówek, jak również prawdziwy raj dla miłośników plażowania i bezcelowych spacerów po historycznych miasteczkach. Większość zabytków Trogiru jest znakomicie opisana, a opinie Internautów, którzy odwiedzili już kluczowe miejsca i atrakcje, są niezwykle cenne i pomocne przy tworzeniu harmonogramu zwiedzania.

Mimo to warto poszukiwać własnych idealnych przestrzeni i ciekawych miejsc w Trogirze, o których nie wszyscy jeszcze wiedzą. Wówczas nasze wakacje staną się niezapomnianą przygodą, a odwiedzone miejsca na zawsze będą naznaczone wyjątkowością.

ZOBACZ RÓWNIEŻ