Michał Nielub
Michał Nielub
05 Gru, 2018 - 12:26

Grecja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Salonikach, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Michał Nielub

Wystarczy zasięgnąć języka u przedstawicieli lokalnej ludności, by poznać ciekawe miejsca w Salonikach, które zrobią na nas ogromne wrażenie!

Istnieją ciekawe miejsca w Salonikach, których próżno szukać w popularnych przewodnikach. Wiedzą o nich głównie miejscowi oraz turyści, którym nie wystarcza wycieczka w celu poznania standardowych atrakcji miasta.

Odkryj TOP 7 ciekawe miejsca w Salonikach, o których wiedzą nieliczni!

Wakacje w Grecji można przeżyć na różne sposoby: leżąc na plaży, zwiedzając najpopularniejsze zabytki Salonikgalerie sztuki i najsłynniejsze muzea, bądź… klucząc śladem tajemnic, sekretów i żywej historii. Zapomniane i niepopularne, ale jakże ciekawe, miejsca w Salonikach odznaczają się niezwykłą atmosferą, którą warto poczuć na własnej skórze!

7. Zamczysko Rentina

Osada położona na wzgórzu w pobliżu miasta została zaludniona już w okresie neolitycznym. Z biegiem lat wieś zaczęła się rozrastać, a w X wieku do antycznych murów i fortyfikacji dołączył strzelisty chrześcijański kościół. Panowanie nad Rentiną przekazywane było niemal z rąk do rąk. Na przestrzeni czasu wieś była w posiadaniu Greków, Turków, a nawet Serbów i Franków.

Dziś na miejscu podziwiać można zapierające dech w piersiach ruiny starej kaplicy na skale i ogromnego zamku, z którego pozostały już tylko pozostałości murów. Choć historyczny obiekt teoretycznie nie jest dostępny dla zwiedzających, warto pofatygować się w to ciekawe miejsce w Salonikach, by móc podziwiać ślady bizantyjskiej potęgi choćby z daleka.

Dowiedz się więcej: Grecja – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

 

6. Meczet Yeni Camii

Ostatni meczet w mieście został powołany do istnienia na początku XX wieku, w celu gromadzenia jednego z odgałęzień ruchu żydowskiego. Ich przodkowie mieli w XVII wieku nawrócić się na islam, by uniknąć kary śmierci, jednak nieoficjalnie zachowali lwią część zwyczajów i wierzeń żydowskich. Specyficzna hybryda wspólnotowa zwana Donmeh była odrzucana zarówno przez muzułmanów, jak i przez Żydów, którzy uważali jej przedstawicieli za heretyków.

Historia Yeni Camii

Architektoniczną perełkę w eklektycznym stylu zaprojektował sycylijski architekt, ukazując wielość wpływów kulturowych na wspólnotę Donmeh. Gdy jej członkowie emigrowali na zasadach paktu grecko-tureckiego, niewykorzystywany budynek stał się domem dla azjatyckich uchodźców, a z czasem gmachem Muzeum Archeologicznego, które funkcjonuje tu po dziś dzień.

 

5. Cmentarzysko wagonów

Znajdując się na przedmieściach miasta, trudno uwierzyć, że wysłużone i rdzewiejące dziś wagony niegdyś przemierzały greckie ziemie, przewożąc pasażerów i produkty na handel. Gdy przestały spełniać swoją funkcję, grecka spółka kolejowa umieściła je tam z zamiarem sprzedaży, z założenia tymczasowo. Gdy jednak nie znalazł się żaden kupiec zainteresowany ich nabyciem, los zdewastowanych wagonów został przesądzony.

Stojąc na nieużywanych bocznicach kolejowych, stały się swoistym cmentarzyskiem, jak o miejscu mawia tutejsza ludność. Obrastają roślinnością i niszczeją, stanowiąc smutny, a zarazem piękny pomnik ludzkiego zapomnienia.

By dostać się na teren cmentarzyska wagonów, należy wsiąść do autobusów linii 51 lub 54, które odjeżdżają z samego dworca kolejowego i zakończyć podróż przy autostradzie E90. Stamtąd po kilkunastu minutach trafi się już do jednego z nietuzinkowych, ale bez wątpienia bardzo ciekawych miejsc w Salonikach.

 

4. Starożytny dom publiczny

W 1997 roku archeolodzy badający pozostałości antycznego forum w Salonikach dokonali niewiarygodnego odkrycia. Ówczesna łaźnia publiczna miała być częścią wielkiego domu publicznego, który stanowił miejsce uciech mieszkańców Salonik. Atrakcje przybytku rozkoszy dostępne były w dwupiętrowym gmachu, mieszcząc dziesiątki wanien i basenów, jadalnię i pokoje na wynajem.

Badania przyniosły wyjątkowe znaleziska z II wieku przed naszą erą, takie jak wazony i dzbany o fallicznych kształtach, starożytne zabawki seksualne czy naczynia z erotycznymi malunkami.

Rozrywkowy kompleks prawdopodobnie został strawiony przez pożar dwa tysiąclecia temu, jednak wciąż można natrafić tu na niezacieralne ślady zamierzchłych czasów.

 

3. Opuszczona twierdza Heptapyrgion

Kolejne ciekawe miejsce w Salonikach to twierdza Heptapyrgion. Forteca zbudowana w pierwotnym kształcie ponad 1000 lat temu nie spełnia już funkcji, dla której została stworzona, ani też nie jest już mrocznym więzieniem, którym była w XX wieku.

Właśnie tu przetrzymywano więźniów politycznych za czasów II Wojny Światowej, wojny domowej oraz wojskowej dyktatury trwającej w latach 1967 – 1974. Mury dawnej twierdzy spływały krwią, gdyż osadzeni byli torturowani i mordowani bez litości.

Choć w środku trwają prace renowacyjne, część fortecy wciąż dostępna jest do zwiedzania. Z uwagi na klaustrofobiczne poczucie izolacji od świata zewnętrznego, wrażliwi turyści powinni zachować szczególną ostrożność. Dostać się do twierdzy można za pomocą autobusu linii 23, który podwiezie nas pod sam budynek.

Dowiedz się więcej: Grecja: Saloniki – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Ciekawe miejsca w Salonikach - twierdza Heptapyrgion

źródło zdjęcia: Getty Images / saiko3p

2. Ogrody Pascha

Podróżując po Salonikach z dziećmi, warto zabrać je do miejsca, które zdaje się być nie tylko tajemnicze, ale również magiczne. Wycieczka ta będzie zarazem pouczającą lekcją historii i sztuki, ze względu na znajdujące się w parku ruiny budowli z czasów osmańskich. Rozsiane po całym terenie ogrodu pozostałości ścian i rzeźb przywodzą na myśl stylistykę Gaudiego.

Centralnym punktem parku jest niesamowita fontanna, będąca niegdyś elementem wypoczynkowej części jednego z najciekawszych miejsc w Salonikach. Sekretem jest twórca oraz samo przeznaczenie obiektu, wokół którego narosło wiele mitów i legend.

Niektórzy twierdzą, że park jest projektem osmańskich masonów, którzy mieli tu przeżywać swą religijną inicjację. Inni zaś utrzymują, iż jest to jedynie element niegdysiejszych miejskich katakumb, z uwagi na tajemniczą bramę prowadzącą do podziemi. Jedno jest pewne, miejscu przypisuje się niezwykłą energię i atmosferę.

Ogrody Pascha mieszczą się za miejskim szpitalem Agios Dimitrios. Z centrum dostać się tu można za pośrednictwem autobusowej linii 24.

Dowiedz się więcej: Grecja: Gdzie zrobić zakupy w Salonikach? Najciekawsze miejsca

 

1. Najciekawsze miejsce w Salonikach: Klasztor Świętego Jana

Mroczne katakumby nie są najpopularniejszą atrakcją turystyczną, mimo że dawny klasztor znajduje się niedaleko popularnej ulicy Iktinou, w gwarnie uczęszczanej części Salonik. Zabytki wchodzące w skład kompleksu świątyni prawdopodobnie były częścią rzymskiego systemu akweduktów, jednak na ich terenie znaleziono również przedmioty kultów pogańskich, co sugeruje, iż historia tego miejsca sięga o wiele dalej, niż przez lata przypuszczano.

Starożytny nastrój świątyni staje się jeszcze bardziej podniosły po odnalezieniu tajemniczych schodów. Prowadzą one do mrocznych katakumb, położonych kilka metrów poniżej wysokości chodnika.

Sekrety podziemi Salonik

Choć stan dzisiejszych badań jest niewystarczający, powierzchowne eksploracje naukowe zdają się potwierdzać opowieści najstarszych mieszkańców miasta, którzy utrzymują, iż katakumby są w istocie jedynie częścią podziemnego systemu, który rozciąga się pod fundamentami Salonik od wielu wieków. Niektóre z tuneli mogą łączyć się z innymi zabytkowymi obiektami lub nawet wykraczać poza naukowe hipotezy.

Dowiedz się więcej: Grecja: TOP 7 – ciekawostki o Salonikach, które musisz poznać

 

Saloniki to miasto niejednoznaczne, które dobrze odkrywać samemu lub w oparciu o miejskie legendy, w których zawsze mieści się ziarno prawdy. Fascynujące zakamarki Salonik nie są rzetelnie opisane na stronach przewodników, lecz wada ta jest zarazem walorem, gdyż mamy szansę przemierzać tak urokliwe przestrzenie z dala od tłumów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ