Michał Nielub
Michał Nielub
17 Kwi, 2019 - 05:42
Włochy: TOP 7 - ciekawe miejsca w Mediolanie, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Włochy: TOP 7 – ciekawe miejsca w Mediolanie, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Michał Nielub

Ciekawe miejsca w Mediolanie to nie tylko spektakularne zabytki jak katedra Duomo. To również wiele punktów świadczących o bogatej historii miasta.

Można wymienić tysiące powodów, by odwiedzić Mediolan. Co zobaczyć w tym mieście? Poza szlagierowymi zabytkami często opisywanymi w przewodnikach, takimi jak np. Katedra Narodzin św. Marii, istnieją również inne ciekawe miejsca w Mediolanie, które obowiązkowo należy zobaczyć w trakcie podróży. Warto zaznaczyć, że są to nie tylko mniej znane zabytki, ale również miejsca pamięci świadczące o wyjątkowo bogatej historii Mediolanu, magiczne ogrody, a także miejsca, w których odnajdą się miłośnicy mody.

TOP 7 – ciekawe miejsca w Mediolanie poza utartym szlakiem

Praktycznie jak we wszystkich włoskich miastach architektura i historia są mocnymi argumentami, by odwiedzić stolicę Lombardii. Atrakcje turystyczne Mediolanu znajdujące się poza utartym szlakiem to przede wszystkim szereg zabytków, które nie cieszą się tak ogromną popularnością, jak Katedra św. Narodzin. Mimo to, zdecydowanie zasługują na uwagę osób, które w Mediolanie postanowiły spędzić swoje wakacje we Włoszech.

7. Kościół San Vittore al Corpo

Obiekty sakralne w całych Włoszech świadczą o długiej historii tego kraju. Nie inaczej jest w przypadku kościoła San Vittore al Corpo, który został wybudowany już w VII wieku. Z inicjatywy Galeazzo Alessi został przebudowany w 1560 roku w późnorenesansowym stylu. Nie byłoby nic nadzwyczajnego w kościele, gdyby nie bogato zdobione freskami sklepienie, a przede wszystkim mauzoleum cesarza Walentyniana II.

Zwiedzanie kościoła Sann Vittore Corpo nie może odbyć się bez wejścia na dzwonnicę, skąd rozpościera się widok na inne ciekawe miejsca w Mediolanie. Dostrzec stąd można m.in. takie mediolańskie zabytki jak: Casa Candilani, Zamek Sforzów, czy Bazylikę św. Ambrożego.

To doskonałe miejsce na chwilę wytchnienia – zwłaszcza że znajduje się z dala od utartego szlaku turystycznego.

Ciekawe miejsca w Mediolanie - imponujące sklepienie w kościele San Vittore al Corpo

źródło zdjęcia: Getty Images / Silvia Zecchin

6. Palazzo Lombardia

Dominujący nad całym Mediolanem wieżowiec Palazzo Lombardia to nie jest kolejna siedziba korporacji. W tym budynku, zaprojektowanym przez Peia Cobba Freeda, mieszczą się również władze regionu Lombardii.

Największe znaczenie dla turystów ma jednak nie tyle współczesna architektura, co możliwość wejścia na samą górę w każdą niedzielę między 10:00, a 18:00. Palazzo Lombardia liczy sobie 39 pięter, co jest gwarancją ujmujących widoków na inne ciekawe miejsca w Mediolanie z samego szczytu.

Zobaczymy stąd nie tylko zabytkowe centrum miasta, ale przede wszystkim największe atrakcje turystyczne. Przy odrobinie szczęścia i pięknej pogodzie istnieje możliwość zobaczenia nawet alpejskich szczytów.

Ciekawe miejsca w Mediolanie - Palazzo Lombardia

źródło zdjęcia: Getty Images / BalicDalibor

5. Kula armatnia na Corso di Porta Romana

Był rok 1848, kiedy Mediolańczycy zbuntowali się przeciwko rządom Austriaków. W historii incydent ten nazywany jest „pięcioma dniami Mediolanu”. Pozostałością po tych wydarzeniach jest kula armatnia, która utkwiła w murach jednego z budynków, znajdującego się na Corso di Porta Romana. Aktualnie upamiętnia krwawą rebelię. Jest również symbolem niepodległościowych dążeń mieszkańców miasta.

 

4. Via Lincoln

Czy ciekawe miejsca w Mediolanie to również ciche, nieco zapomniane i nieznane nawet tubylcom uliczki? Jak najbardziej, a w dodatku niedaleko popularnej Porta Venezia.

Via Lincoln to ulica znajdująca się w dzielnicy, która powstała pod koniec XIX wieku. Początkowo były to wyłącznie mieszkania robotników zatrudnionych w kolei z okolic Porta Vittoria. W 1889 roku grupa mieszkańców zainspirowała resztę do rozpoczęcia upiększania swoich domów. Sąsiedzi zaczęli prześcigać się w wymyślaniu fantazyjnych kolorów. Dlatego wkrótce Via Lincoln okrzyknięto mianem „tęczowej ulicy”.

 

3. Outlet pod Mediolanem

Mediolan kojarzony jest przede wszystkim z modą, a także z prestiżowymi butikami. Chcąc zrobić zakupy, warto rozważyć wyjazd do outletu pod Mediolanem. Seravalle Designer Outlet reklamowany jest jako największy tego typu obiekt na świecie. Być może to hasło jest nieco wyolbrzymione, niemniej rozmiar budynku faktycznie robi wrażenie.

Cały gmach podzielony jest na dwie części – w jednej znajdują się drogie i prestiżowe marki, w drugiej natomiast bardziej znane i przystępne cenowo sieciówki. Łączy ich za to jeden wspólny mianownik – w każdym butiku spotkamy się z przecenami rzędu od 30% do nawet 70%.

Seravalle Designer Outlet położony jest w odległości ok. 90 km od miasta. Najłatwiej i najwygodniej dotrzeć tam swoim samochodem. Niemniej nie zawsze takim środkiem lokomocji będziemy dysponować w trakcie zwiedzania Włoch. Do centrum handlowego kursują również pociągi oraz autobusy. Polecamy  ten drugi środek transportu publicznego z uwagi na krótszy czas, który spędzimy w podróży.

Dowiedz się więcej: Włochy: Jak poruszać się po Mediolanie – przewodnik

 

2. Ogród Botaniczny Brera

Dzielnica Brera jest bardzo ceniona wśród Mediolańczyków. Jest oddalona od głównych szlaków turystycznych, dzięki czemu zyskuje wiele na kameralności. Jej charakter kształtowany jest przez wielu lokalnych artystów, dzięki czemu jest to niezwykle ciekawe miejsce w Mediolanie, które warto zobaczyć. Zwłaszcza jeżeli myślimy o zakupach, a także o spędzeniu czasu z dala od tłumów.

W obrębie dzielnicy znajduje się Ogród Botaniczny liczący sobie ponad 5 tys. metrów kwadratowych. Możliwość wytchnienia w cieniu od palącego słońca sprawia, że odwiedzenie tego miejsca jest dobrym pomysłem na zwiedzanie Mediolanu z dziećmi.

Pamiątki z Mediolanu

Cała dzielnica Brera to również doskonałe miejsce na zakup unikalnych pamiątek z wakacji w Mediolanie. Zwłaszcza że w tej okolicy znajduje się wiele sklepów lokalnych artystów. Dzięki temu zyskujemy możliwość zaopatrzenia się w przedmioty, które są specyficzne nie tylko dla Włoch czy regionu Lombardii, ale przede wszystkim samego miasta. Znajdują się tu również autorskie pracownie mediolańskich projektantów mody, a ceny w wielu takich butikach są niejednokrotnie atrakcyjniejsze niż w prestiżowych salonach mody. Przy czym nie odbija się to na jakości oraz wzorach.

Ciekawie miejsca w Mediolanie - Ogród Botaniczny Brera

źródło zdjęcia: Getty Images / Silvia Zecchin

1. Winnica Leonarda

Ciekawe miejsca w Mediolanie to także Winnica Leonarda, ukryta za murami kamienicy stojącej naprzeciw Wieczernika. Niewielu turystów zdaje sobie sprawy z faktu, że gdy Leonardo Da Vinci opuścił Florencję na rzecz Mediolanu, rodzina Sforzów powitała artystę z otwartymi ramionami. Ludovico il Moro zlecił malarzowi wykonanie najsłynniejszego jego obrazu pt. „Ostatnia Wieczerza“. Kilka lat później Leonardo Da Vinci otrzymał winnicę, którą dzisiaj możemy zwiedzać.

Zniszczona i odbudowana

Zwiedzając winnicę Leonarda, warto sobie zdać sprawę z faktu, że obiekt ten – podobnie jak inne ciekawe miejsca w Mediolanie – mocno ucierpiały w trakcie bombardowań podczas II Wojny Światowej. Budynek został doszczętnie zniszczony. Dopiero relatywnie niedawno naukowcy postanowili odrestaurować winnicę, podarowaną niegdyś maestro.

Ciekawostką jest fakt, że dzięki staraniom naukowców z Universita degli Studi Milano udało się odtworzyć szczep winorośli, który był uprawiany w renesansie. Obecnie produkowane jest z nich wino Malvasia Dolce, które można nabyć na miejscu.

Dowiedz się więcej: Włochy: TOP 7 – ciekawostki o Mediolanie, które musisz poznać

 

Włochy są obiektem fascynacji wielu osób na całym świecie. Nic więc dziwnego, że ciekawe miejsca w Mediolanie – drugiego włoskiego miasta pod względem wielkości – przyciągają rzesze turystów. Chcąc lepiej poznać to miasto, warto udać się tam na dłużej i zejść czasami z utartego szlaku. Mury miasta skrywają wiele tajemniczych i inspirujących miejsc, o których z całą pewnością nie przeczytamy w żadnych przewodnikach. Poza wyżej wymienionymi miejscami Mediolan skrywa również liczne kościoły, a także ogrody, z których część dopiero niedawno została udostępniona do zwiedzania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ