Michał Nielub
Michał Nielub
04 Mar, 2019 - 00:00
Chorwacja: TOP 7 - ciekawe miejsca w Makarskiej, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Makarskiej, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Michał Nielub

Tajemnicze i ciekawe miejsca w Makarskiej nie są oblegane, gdyż większość turystów nie spodziewa się, jak wiele tajemnic skrywa chorwackie miasteczko.

Makarska to niewielka miejscowość zamieszkiwana przez zaledwie kilkanaście tysięcy ludzi. Szukając idealnego miejsca na wakacje w Chorwacji, warto rozważyć opcję przyjazdu do stolicy Riwiery Makarskiej, a konkretnie do największego kurortu turystycznego w kraju. Ciekawe miejsca w Makarskiej nęcą pięknem nadbrzeżnej przyrody i zakątkami, o których nie sposób dowiedzieć się przez wertowanie kartek przewodników turystycznych.

Ciekawe miejsca w Makarskiej w Chorwacji – TOP 7

Spędzając wakacje w Chorwacji, nie sposób się nudzić  – nawet typowe kurorty jak Makarska oferują mnóstwo atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

7. Świątynia Svetište Vepric

Świątynia Vepric położona jest w malowniczym zagajniku, mniej więcej 100 metrów od linii brzegowej. Wyjątkowe sanktuarium zbudowane jest z naturalnych surowców, które z założenia mają pochodzić prosto od Boga i przypominać o jego szczodrości wobec człowieka.

O pragnieniu bliskości z naturą osób projektujących budowlę świadczy wykorzystanie jaskiń, które stały się elementem sanktuarium, choćby poprzez pełnienie funkcji zewnętrznego ołtarza.

Choć w sanktuarium nieustannie przebywają pielgrzymi i wierzący, miejsce nie jest typową atrakcją okupowaną przez turystów. Można tu odnaleźć spokój i wytchnienie, uciekając od tłumów na głównych szlakach Riwiery.

Atrakcją tego miejsca, oprócz wyjątkowości potężnego obiektu sakralnego, jest sama okolica świątyni. Stanowi ona dowód na nietuzinkowe piękno chorwackiej fauny i flory, które zresztą są najważniejszym atutem większości ciekawych miejsc w Makarskiej.

 

6. Wędrówka ulicą Kalalarga do kościoła św. Marka

Kalalarga była niegdyś główną ulicą stolicy Riwiery Makarskiej. To ona stanowi dziś kulminacyjny punkt i przestrzeń dla najważniejszych miejsc Starego Miasta: zabytków Makarskiej, atrakcji i historycznych przedsięwzięć – jako najdłuższa i najszersza ulica miasteczka.

Dziś Kalalarga doczekała się nawet swojego święta pod postacią nocy kulturalnej w ramach Makarskiego Lata Kulturalnego. Można tu dobrze się zabawić oraz zrobić pamiątkowe zakupy w Makarskiej.

Ulica prowadzi do jednego z wyjątkowo ciekawych miejsc w Makarskiej: kościoła św. Marka, który znajduje się w samym centrum miasta.

Jeszcze przed przekroczeniem wrót świątyni warto zwrócić uwagę na detale i ozdobniki architektoniczne, takie jak klamka w kształcie połykającej haczyk ryby. Wewnątrz na uwagę zasługuje XVIII-wieczna fontanna oraz wielowiekowy herb z kamienia.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Makarska – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Ciekawe miejsca w Makarskiej - kościół św. Marka

źródło zdjęcia: Getty Images / Dreamer4787

5. Muzeum muszli i skamielin w starym klasztorze

By podziwiać oszałamiające muszelkowe ekspozycje, należy wstąpić do przyklasztornej galerii, która mieści w sobie niewielką, lecz interesującą wystawę, typową dla kultury Makarskiej.

Muzeum muszli (Malakološki muzej) zostało założone w okresie Zimnej Wojny przez mnicha zamieszkującego budynek klasztoru – wspaniałego gmachu z urokliwymi krużgankami, który także koniecznie trzeba obejrzeć.

Ponad 3000 muszli z całego świata zgromadzone w małym pomieszczeniu nawiązuje do morskiej tradycji Riwiery Makarskiej. Przyjemnym z perspektywy turystów walorem tego miejsca jest symboliczna cena za bilet, wynosząca zaledwie kilkanaście kun, czyli dosłownie kilka złotych.

Ponadto ostatnimi czasy ekspozycja wzbogaciła się o interesującą kolekcję unikalnych znaczków, co powinno przyciągnąć do muzeum także filatelistów.

Dowiedz się więcej: Makarska: Muzea, które warto odwiedzić

 

4. Obserwatorium astronomiczne w Makarskiej

Choć obserwatorium mieści się w ścisłym centrum miasta, zielone wzgórze okalające budynek koronami drzew wydaje się ukrywać je przed światem. Wybudowane niespełna 10 lat temu obserwatorium jest według pasjonatów kosmosu jednym z najciekawszych miejsc w Makarskiej, ale i popularno-naukową perłą całej Dalmacji.

To niesamowite miejsce koniecznie powinny odwiedzić rodziny zwiedzające Makarską z dziećmi, kosmiczna perspektywa świata z pewnością spodoba się zarówno starszym, jak i młodszym podróżnikom.

Założyciel obserwatorium jest zarazem przewodnikiem i ogromnym pasjonatem wszechświata. By doświadczyć niezapomnianej galaktycznej podróży, wystarczy mieć nieco szczęścia lub cierpliwości i udać się do obserwatorium, gdy niebo będzie jak najczystsze.

 

3. Ukryte i trudnodostępne plaże: Vruya Bay oraz Nugal

Czym byłby wypoczynek w Chorwacji, gdyby nie piękno adriatyckich plaż ścielących się u stóp kamiennych klifów i porośniętych dziką roślinnością zboczy?

Vruya Bay

Zatoczka Vruya jest chroniona przed natłokiem turystów przez samych mieszkańców Makarskiej, którzy nie zawsze mają ochotę na towarzystwo wszędobylskich podróżników. Kilkadziesiąt minut wędrówki po wyboistym szlaku wieńczy widok kameralnej plaży porastającej zieloną roślinnością i zachwycającą czystością turkusowej wody, która opływa teren Vruya Bay.

Zacisze jest jednym z wyjątkowych miejsc w Makarskiej również pod względem przyrodniczym i geologicznym – słodkie wody gruntowe mieszają się z morską otchłanią Adriatyku, tworząc interesujące formy.

Nugal

Dzika plaża Nugal pod samym klifem jest niezwykle malowniczym miejscem, w którym łatwo poczuć szczególną więź z naturą. Z tego powodu stała się ona nieformalną plażą nudystów, którzy podejmują wysiłek dostania się tu, by bez skrępowania cieszyć się wypoczynkiem w stroju Adama lub Ewy.

Strome zejście przez las utrudnia dotarcie do plaży, jednak pozwala też ograniczyć liczbę turystów i zapewnia wypoczywającym poczucie prywatności.

Dowiedz się więcej: Plaże w Chorwacji – TOP 11

Ciekawe miejsca w Makarskiej - plaża Nugal

źródło zdjęcia: Getty Images / czekma13

2. Ogród botaniczny Kotišina

Każdy wielbiciel fauny i flory powinien zatrzymać się na zboczu góry piętrzącej się nad miastem, gdyż znajduje się tam doskonały przykład nieznanego, a bardzo ciekawego miejsca w Makarskiej.

Ogród botaniczny Kotišina zajmuje dość niewielką przestrzeń niespełna 17 ha, które zostały zagospodarowane częściowo jako ogrody skalne, ale i grunty orne oraz teren ruin zamczyska, które pełniło funkcję ochronną przed atakami piratów i najeźdźców.

Naturalne formy roślinne zapierają dech w piersiach, jednak to nie koniec atrakcji, jakie czekają nas na miejscu. Intensywne opady deszczu prowadzą do odtworzenia wodospadu, do którego jednak trudno się dostać. Żmudna droga zostaje jednak w pełni wynagrodzona przez malownicze widoki.

Decydując się na wycieczkę do Kotišiny, należy pamiętać o posiadaniu solidnego i nieprzemakalnego obuwia, które sprosta kamiennym ścieżkom, leśnym duktom i podmokłym terenom.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Wodospady Krka

 

1. Ciekawe miejsca w Makarskiej widziane z punktu widokowego Biokovo

Trasa na szczyt Góry Biokovo znajdującej się w pobliżu Makarskiej jest przepiękna. Urokliwy rezerwat przyrody gwarantuje widoki, o jakich się nie zapomina. Jest to bajeczne miejsce, w którym morze spotyka się z górami.

Podnóże góry umożliwia piesze wędrówki po malowniczych gajach oliwnych i oglądanie ruin domostw opuszczonych po trzęsieniach ziemi. Na sam szczyt można zaś wybrać się samochodem, wymaga to jednak doświadczenia i umiejętności kierowcy. Przy mijaniu z innym pojazdem niejednokrotnie musi on cofać na wąskiej drodze, na której skraju rozciąga się przepaść.

Piesze wejście kosztuje o wiele więcej wysiłków, ale jednocześnie uatrakcyjnia wycieczkę dzięki widokom, których nie sposób zauważyć za kierownicą, podczas modlitw do Siły Wyższej o dotarcie do celu w jednym kawałku.

Świetne oznaczenie tras uniemożliwia zagubienie, a krajobraz widziany ze szczytu to prawdziwa bajka zawierająca wszystkie ciekawe miejsca w Makarskiej, ale także wschodnią stronę Włoch.

Ciekawe miejsca w Makarskiej - masyw Biokovo

źródło zdjęcia: Getty Images / paulprescott72

Makarska to niewielki kurort, który w całości można przemierzyć w ciągu kilku godzin – i to na piechotę. Skarby skrywane między uliczkami oraz w okolicach miasta warte są uwagi turystów, którzy często nie mają pojęcia, co tracą, podążając po udeptanych szlakach turystycznych. Intrygujące i ciekawe miejsca w Makarskiej, a także na całej Riwierze w zupełności oddają piękno chorwackich ziem i zachęcają do ponownych odwiedzin, w celu samodzielnego odkrycia nieznanego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ