Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
08 Paź, 2018 - 00:00
Ciąża zagrożona – rodzaje zagrożeń i przebieg ciąży

Ciąża zagrożona – rodzaje zagrożeń i przebieg ciąży

Mariola Krzyżak

Ciąża zagrożona to ogromny stres dla przyszłej mamy. Dowiedz się o jej rodzajach i tym, w jaki sposób przebiega, by być przygotowaną na różne okoliczności.

Ciąża zagrożona – taka diagnoza padająca z ust lekarza dla przyszłych rodziców brzmi przerażająco. Warto jednak pamiętać, że nie jest to wyrok, który musi zakończyć się tragedią. Współczesna medycyna dysponuje ogromną wiedzą i narzędziami do skutecznej ochrony życia i zdrowia płodu oraz matki. Jeżeli więc nasza ciąża została zakwalifikowana do grona podwyższonego ryzyka, musimy zaufać lekarzom, którzy w profesjonalny sposób pomogą przebrnąć nam przez ciężki czas oczekiwania na narodziny malucha.

Ciąża zagrożona – w jakich przypadkach pojawia się ryzyko?

Termin ten stosuje się w przypadkach, kiedy stan zdrowia kobiety oraz dziecka wskazuje na to, że może dojść do poronienia lub uszkodzenia płodu. Zamiennie nazywa się go ciążą wysokiego ryzyka. Nazwa ta wskazuje więc na to, że ze względu na pojawiające się ryzyko przyszła mama musi zostać objęta specjalną opieką. Często konieczne będzie pozostanie w szpitalu aż do rozwiązania.

Dowiedz się więcej: Przyczyny i objawy poronienia

Ciąża zagrożona czasami wymaga hospitalizacji

źródło zdjęcia: Getty Images / olesiabilkei

Choroby matki

O ciąży zagrożonej mówimy w wielu przypadkach. Wskazaniem do takiej kwalifikacji są przede wszystkim choroby przewlekłe matki. Zaliczamy do nich np. cukrzycę, astmę, AIDS, nowotwory czy choroby serca. Każde schorzenie, które znacznie wpływa na ogólny stan organizmu kobiety, jest czynnikiem decydującym do zastosowania wyjątkowych środków ostrożności.

Warto pamiętać jednak o tym, że nie każda choroba musi zagrażać bezpośrednio ciąży. Bezsprzecznie należy jednak poinformować swojego lekarza o naszych problemach zdrowotnych nawet wtedy, kiedy nie wydają się nam one znaczące.

Zasada obowiązuje także w drugą stronę. Jeżeli planujemy dziecko, należy koniecznie powiadomić o tym lekarza prowadzącego leczenie naszej choroby. Dzięki temu już na początku drogi będzie można zaplanować odpowiednią strategię, np. dotyczącą listy przyjmowanych leków.

Nieprawidłowa budowa anatomiczna

Kolejnym czynnikiem, który może decydować o tym, że ciąża obarczona jest większym ryzykiem są nieprawidłowości w budowie anatomicznej kobiety. Nieodpowiednia budowa uniemożliwiająca donoszenie ciąży do końca może być wynikiem mięśniaków, zrostów czy niewłaściwej budowy szyjki macicy. Takie odchylenia od normy mogą skutkować przedwczesnym porodem, a w najgorszym przypadku poronieniem.

Wiek kobiety

Jako ciąża zagrożona lekarz zakwalifikuje także stan, w którym kobieta jest w wieku odbiegającym od wskazań do rodzenia dzieci. Zalicza się do nich przyszłe mamy po ukończeniu 40 roku życia oraz dziewczyny poniżej 16 roku życia.

W przypadku pierwszej grupy zagrożenie pojawia się przede wszystkim w stosunku do płodu, który ze względu na starszy materiał genetyczny może być obarczony mutacjami na poziomie komórkowym. Standardowo ze względu na wiek kobiety zleca się w takich przypadkach badania prenatalne, które pozwolą ocenić zdrowie naszego dziecka jeszcze przed urodzeniem i wykluczyć ewentualne wady genetyczne. Do tego starszy organizm w wielu przypadkach znacznie gorzej znosi obciążenie, jakim jest powstawanie pod sercem nowego życia.

Wysokie ryzyko w przypadku bardzo młodych dziewczyn dotyczy przede wszystkim tego, że ich ciało nie zawsze jest już wystarczająco przygotowane do utrzymania ciąży i porodu.

Dowiedz się więcej: Ciąża po czterdziestce – za i przeciw późnego macierzyństwa

Niedobór progesteronu

Bardzo częstym powikłaniem w trakcie ciąży jest zbyt mała ilość progesteronu produkowanego przez kobiecy organizm. Jest to hormon odpowiedzialny za prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka, a także za utrzymanie zdrowej ciąży na wczesnym etapie.

Kiedy ciało przyszłej mamy produkuje go w niewystarczającej ilości ryzyko poronienia znacznie się zwiększa. Aby temu zapobiec potrzebna jest najczęściej dodatkowa suplementacja.

Dowiedz się więcej: Pierwszy miesiąc ciąży: czego się spodziewać i na co uważać?

Uzależnienia

Ryzyko wystąpienia powikłań w ciąży zwiększa się w przypadku kobiet, które stosują używki. Zaliczamy do nich nie tylko narkotyki, ale również alkohol oraz nikotynę. Każda z tych substancji powoduje, że płód nie rozwija się prawidłowo i jest narażony na niezwykle szkodliwe dla niego substancje.

Dowiedz się więcej: Kawa w ciąży – dozwolona czy zakazana?

Ciąża zagrożona - przyczyny

źródło zdjęcia: Getty Imagesdidesign021

Ciąża zagrożona – objawy

Ciąża zagrożona może być stwierdzona już przy pierwszej wizycie u ginekologa, jeżeli pojawiają się ku temu wskazania wynikające ze stanu zdrowia kobiety. W wielu przypadkach jednak początkowo nic nie musi wskazywać na to, że w przyszłości pojawią się powikłania mogące zakończyć się utratą dziecka.

Z tego powodu niezwykle ważne jest stałe obserwowanie swojego ciała, aby móc w porę wychwycić niepokojące symptomy, które powinny być powodem do niezwłocznego udania się do lekarza.

Ciąża tydzień po tygodniu daje zupełnie nowe objawy. Zwłaszcza kiedy kobieta spodziewa się dziecka po raz pierwszy, bardzo trudno jest jej rozróżnić to, co naturalne od tego, co może okazać się potencjalnym zagrożeniem. Zwłaszcza wczesne objawy ciąży bywają bardzo mylące i mogą wprowadzać przyszłą mamę w zdenerwowanie.

Zaniepokoić powinny nas następujące objawy:

  • bóle brzucha w dolnej części, które promieniują aż do kręgosłupa,
  • plamienia lub krwawienia z dróg rodnych,
  • mocne skurcze macicy.

Powyższe dolegliwości powinny być zawsze skonsultowane z lekarzem. Jeżeli czujemy, że nasze ciało daje nam sygnały, że coś nie jest w porządku, warto wybrać się na kontrolę do ginekologa także w innym przypadku. Nawet jeżeli zagrożenie się nie potwierdzi, to z pewnością będziemy mogły odzyskać spokój, nie zamartwiając się na wyrost.

Ciąża zagrożona - nie lekceważ niepokojących objawów!

Postępowanie w ciąży zagrożonej

Jeżeli usłyszymy diagnozę o podwyższonym ryzyku, konieczne będzie dostosowanie się do nowej sytuacji, które często oznacza znaczne ograniczenie codziennej aktywności.

Każdy przypadek jest inny, dlatego nasz lekarz będzie musiał dostosować zalecenia do indywidualnych potrzeb naszego organizmu. Na podstawie danych klinicznych zostanie opracowana strategia, która pozwoli na utrzymanie płodu w brzuchu mamy w zdrowiu aż do rozwiązania.

W tym celu wiele przyszłych mam będzie zmuszonych do zmiany trybu życia. Często bowiem konieczna będzie duża ilość codziennego wypoczynku. W cięższych przypadkach niezbędne będzie utrzymywanie pozycji leżącej przez większą część doby.

Jeżeli ryzyko poronienia jest bardzo duże, kobieta będzie musiała skorzystać z hospitalizacji na oddziale patologii ciąży. W szpitalu uzyska nie tylko opiekę na najwyższym poziomie, ale także będzie mogła liczyć na szybką i zdecydowaną reakcję w przypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań.

Chociaż długotrwałe unikanie jakiegokolwiek wysiłku fizycznego może być męczące, to warto pamiętać, że w wielu sytuacjach ograniczenie ruchów do minimum jest najlepszym rozwiązaniem i kategorycznie w tej kwestii należy przestrzegać zaleceń naszego lekarza.

W wielu przypadkach stan zagrożenia pojawia się jedynie w początkowej fazie ciąży, dlatego to właśnie w pierwszym trymestrze należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niepokojące symptomy.

Dowiedz się więcej: Zwolnienie lekarskie w ciąży – wszystko, co musisz wiedzieć

Zagrożona ciąża nie musi oznaczać najgorszego!

Ciąża zagrożona wiąże się z ogromnym stresem dla przyszłej mamy. Strach o dziecka bywa paraliżujący, jednak należy pamiętać, że współczesna medycyna jest na tyle zaawansowana, że nawet w ciężkich przypadkach lekarze są w stanie pomóc nam w utrzymaniu życia naszego dziecka. Warto więc zaufać zaleceniom specjalistów i przestrzegać ich wskazówek, aby uniknąć pogłębiania się powikłań. Pamiętajmy także, że każdy symptom, który wzbudzi nasz niepokój należy skonsultować przy najbliższej wizycie u ginekologa. W nagłych przypadkach należy natomiast niezwłocznie udać się do najbliższego szpitala lub przychodni.

ZOBACZ RÓWNIEŻ