Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
19 Lip, 2018 - 01:00
Ciąża pozamaciczna - objawy ciąży ektopowej

Ciąża pozamaciczna – objawy ciąży ektopowej

Mariola Krzyżak

Ciąża pozamaciczna – objawy bywają tu trudne do zidentyfikowania. Czytaj dalej, gdyż zagnieżdżenie się zarodka poza macicą może zagrażać zdrowiu kobiety.

Ciąża pozamaciczna – objawy nie zawsze są tu łatwe do zdiagnozowania, jednak powinny być sygnałem do niezwłocznej wizyty u lekarza. Zagnieżdżenie się zarodka poza macicą zdarza się rzadko i dotyczy zaledwie 2% ciąż. Jest to jednak stan zagrażający zdrowiu, a nawet życiu kobiety, dlatego specjalistyczna pomoc jest niezbędna. Co powinno nas zaniepokoić?

Ciąża pozamaciczna – na czym polega?

Ciąża pozamaciczna, zwana inaczej ektopową, polega na tym, że jajeczko zamiast w macicy zagnieżdża się poza nią, co stanowi poważne zagrożenie dla kobiety. Ze względu na miejsce implantacji możemy wyróżnić:

  • ciążę jajowodową (stanowi ponad 90% przypadków, zapłodniona komórka może zagnieździć się w każdej części jajowodu),
  • ciążę jajnikową,
  • ciążę brzuszną (niebezpieczny rodzaj ciąży pozamacicznej, zapłodniona komórka może dostać się do jamy otrzewnej i tam się rozwijać),
  • ciążę szyjkową.

Należy mieć świadomość, że taki stan rzeczy jest nieprawidłowy, a zapłodniona komórka nie ma żadnych szans na prawidłowy rozwój jeżeli nie zagnieździ się w odpowiednim miejscu, czyli macicy. Nie istnieje także możliwość przetransportowania w sposób medyczny zagnieżdżonej już komórki, gdyż grozi to jej trwałym uszkodzeniem.

Ciąża pozamaciczna – najczęstsze przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn zajścia w ciążę ektopową. Nawet 1 na 100 ciąż może rozwijać się poza macicą, a na taki jej przebieg może wpływać wiele różnych czynników, m.in.:

  • zmiany w obrębie jajników i jajowodów – zarówno te wynikające z ich budowy, np. nieprawidłowe zwężenia czy zrosty, jak i te wynikające z endometriozy, nieleczonych infekcji pochwy, zapalenia przydatków,
  • przebyta operacja jamy brzusznej,
  • wiek powyżej 35 roku życia,
  • zajście w ciążę pomimo przyjmowania antykoncepcji doustnej.

Ciąża pozamaciczna – objawy

W początkowej fazie pojawiające się objawy przypominają zdrową ciążę. Zanika miesiączka, piersi często stają się nabrzmiałe oraz możemy odczuwać ogólne pogorszenie się samopoczucia. Dlatego wiele kobiet obserwując pojawiające się symptomy wykonuje test ciążowy, który nawet w 50% przypadków da wynik pozytywny, gdyż stężenie hormonów wzrasta, chociaż nie w takim stopniu jak w zdrowej ciąży.

Może więc okazać się tak, że kobieta przeświadczona o ciąży zgłosi się do lekarza, w celu jej ostatecznego potwierdzenia. Dzięki zaawansowaniu współczesnej medycyny ginekolog może zauważyć nieprawidłowe zagnieżdżenie się zarodka jeszcze przed pojawieniem się pierwszych, charakterystycznych objawów.

Dowiedz się więcej: Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać? >>

Jeżeli jednak początkowe symptomy nie zaniepokoją kobiety, to z czasem objawy będą się nasilać. Ból brzucha w ciąży ektopowej pojawia się zazwyczaj z jednej strony. Z tej, w której zagnieździł się zarodek.

Kobieta może także zaobserwować charakterystyczne krwawienie z dróg rodnych. Zazwyczaj krew ma ciemnobrązowy odcień, który nie przypomina koloru krwi menstruacyjnej.

Natomiast pojawienie się ostrego bólu może świadczyć o pęknięciu ciąży, co wymaga niezwłocznego zgłoszenia się do lekarza. Takiemu stanowi może towarzyszyć silne krwawienie, a także promieniowanie bólu, bladość, zwiększona potliwość, przyspieszone tętno, kłucie przy oddychaniu, a także parcie na pęcherz moczowy.

Jeżeli symptomy będą tak silne, należy niezwłocznie zgłosić się do najbliższego szpitala. W wielu przypadkach ciąża pozamaciczna może dawać objawy podobne do zapalenia robaczka wyrostkowego. Lekarz będzie więc musiał w przypadku zaostrzenia bólu wykonać odpowiednie badania, które ostatecznie zweryfikują diagnozę i pozwolą na podjęcie właściwych działań.

Diagnoza ciąży ektopowej

Ciąża pozamaciczna – objawy, które niepokoją kobietę powinny być pretekstem do zgłoszenia się do lekarza jak najszybciej. Warto pamiętać, że nawet subtelne symptomy, które budzą nasze zaniepokojenie mogą być okazją do wykonania profilaktycznych badań, dlatego nigdy nie warto bagatelizować sygnałów, jakie daje nam nasze ciało.

W przypadku ciąży pozamacicznej na początku wykonuje się badanie krwi, tak jak w przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży. Lekarz sprawdzi stężenie hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. W ciąży zdrowej stężenie to rośnie niezwykle szybko. Zleca się więc wykonanie dwóch pomiarów, przy czym drugi odbywa się po 48 h.

Jeżeli w tym czasie poziom hCG nie wzrośnie odpowiednio dużo, to lekarz może stwierdzić, że ciąża nie rozwija się prawidłowo. Dla potwierdzenia ginekolog wykona także przezpochwowe badanie USG. Już w szóstym tygodniu ciąży można zaobserwować zarodek, który zagnieździł się w macicy. Jeżeli nie widać go na obrazie z ultrasonografu lekarz może postawić diagnozę popartą badaniami krwi.

Dowiedz się więcej: USG w ciąży: kiedy, jak często i dlaczego jest ważne >>

Leczenie ciąży pozamacicznej

Ciąża pozamaciczna – objawy potwierdzone badaniami pozwalają na potwierdzenie diagnozy. W tym momencie przychodzi czas na wprowadzenie odpowiedniego leczenia, które jest niezbędne do ochrony zdrowia kobiety. Postępowanie zależy od tego, na jakim etapie wykryto pojawienie się ciąży ektopowej.

Jeżeli rozpoznania dokonano na wczesnym etapie, to w takim przypadku stosuje się leczenie farmakologiczne. Najczęściej są to zastrzyki, które powodują, że ciąża jest wydalana lub wchłaniana przez organizm kobiety. Dzięki wczesnemu wykryciu leczenie jest nieinwazyjne i odbywa się szybko. Warunkiem podania leków jest jednak pewność, że inny z zarodków nie zagnieździł się w macicy.

Najczęściej zdarza się jednak tak, że ciąża ektopowa nie zostaje wykryta na wczesnym etapie, a kobieta dowiaduje się o niej dopiero wtedy, kiedy krwawienie staje się już mocne. Najbardziej niebezpieczną sytuacją jest pojawienie się silnego krwawienia wewnętrznego, które sygnalizuje, że może dojść do pęknięcia jajowodu.

Taki stan rzeczy zagraża życiu kobiety, dlatego konieczna będzie operacja. Współcześnie wykonuje się ją laparoskopowo w znieczuleniu ogólnym, bez potrzeby nacinania powłok brzucha. Dzięki temu blizny są niewielkie, a rany znacznie szybciej się goją, co pozwala na szybki powrót do pełnej sprawności.

W najpoważniejszych przypadkach może zdarzyć się tak, że lekarzowi podczas operacji nie uda się uratować jajowodu. Najczęściej jednak wykonuje się operacje oszczędzające.

Czy można zajść w zdrową ciążę po ektopowej?

Ciąża pozamaciczna to trudne, często nawet traumatyczne przeżycie. Jednak nie przekreśla możliwości ponownego zajścia w ciążę, które będzie przebiegać prawidłowo. Bardzo dużo zależeć będzie od tego, czy była konieczność wycięcia jajowodu, co może nieznacznie obniżać nasze szanse na zostanie rodzicem, jednak nie będzie wykluczające.

Do kolejnego zapłodnienia może dojść jednak po upływie minimum 3 miesięcy, gdyż tyle będzie potrzebować organizm na regenerację. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie badania drożności jajowodów, aby mieć pewność, że może dojść do prawidłowego zapłodnienia. Najczęściej wykonuje się je jeżeli w leczeniu konieczne było przeprowadzenie operacji.

Ciąża pozamaciczna - objawy ciąży ektopowej - wizyta u ginekologa

źródło zdjęcia: Depositphotos / undrey

Ciąża pozamaciczna – objawy, chociaż niejednoznaczne, można wychwycić podczas obserwowania swojego ciała. Zwłaszcza jeżeli staramy się o dziecko, powinniśmy być wyjątkowo wyczuleni na wszelkie odchylenia od normy. Niezwykle istotne może być bowiem jak najwcześniejsze wykrycie ciąży ektopowej.

Dzięki temu lekarz będzie mógł natychmiast wdrożyć odpowiednie leczenie, które nie obciąży organizmu kobiety i pozwoli na szybki powrót do zdrowia. Pomimo tego, że tego typu nieprawidłowości są niezwykle przykre, to warto pamiętać o tym, że nie przekreślają one naszych szans na zostanie szczęśliwym i spełnionym rodzicem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ