Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
09 Lis, 2018 - 14:16

Ciąża i poród bez tajemnic – obalamy mity

Mariola Krzyżak

Ciąża i poród to temat, wokół którego pojawia się wiele bardziej lub mniej prawdziwych teorii. Dowiedz się, które z nich warto włożyć między bajki.

Ciąża i poród to jedne z tych obszarów naszego życia, które wiążą się z ogromnymi emocjami. To sprawia, że wokół tematu krąży wiele legend, dobrych rad i przestróg. Przyszli rodzice, zwłaszcza ci, którzy będą przechodzić przez tę drogę po raz pierwszy, niczym gąbka chłoną wszystkie informacje, a przez ich nadmiar nie potrafią zawsze trafnie oddzielić prawdę od fikcji.

Ciąża i poród – fakty i mity

Poniżej przedstawiamy najczęściej powtarzane mity na temat ciąży i porodu, a także wyjaśniamy, jak jest naprawdę!

Brak miesiączki oznacza ciążę, a krwawienie świadczy o tym, że do zapłodnienia nie doszło

Mit! Wyczekując na pierwsze objawy ciążykobiety najczęściej sugerują się brakiem krwawienia w spodziewanym terminie. Sam brak miesiączki nie świadczy jednak o tym, że odbyty stosunek zakończył się zapłodnieniem komórki jajowej. Spóźniony okres lub jego całkowity brak w danym miesiącu może wynikać z wielu przyczyn. Najczęściej jest to rezultat dużej ilości stresu lub chorób. Zawsze jednak wszelkie wątpliwości warto rozwiać, wykonując test ciążowy.

Warto także pamiętać, że pojawienie się krwawienia w okresie, kiedy spodziewamy się, że kobieta jest już w ciąży, nie oznacza, że diagnoza była mylna. W I trymestrze może dochodzić do plamienia, które do złudzenia przypomina krew menstruacyjną. Przyszła mama może zaobserwować u siebie także tzw. krwawienie implantacyjne, do którego dochodzi w momencie, w którym zarodek zagnieżdża się w macicy.

Przyglądając się więc zależności ciąża a okreswarto być ostrożnym. W skrajnych przypadkach zatrzymanie menstruacji może być spowodowane tzw. ciążą urojoną lub ciążą pozamaciczną, których objawy są łudząco podobne do normalnych, powszechnych symptomów.

Dowiedz się więcej: Plamienie i upławy w ciąży: czy to normalne?

Płeć dziecka można zaplanować

Fakt! Jeżeli do zapłodnienia dochodzi metodą in vitro, można dokonać tzw. przedimplatacyjnej diagnostyki genetycznej. W Polsce można wykonać ją tylko na podstawie wskazań medycznych, czyli w przypadku, kiedy poczęcie określonej płci może skutkować poważnymi chorobami genetycznymi.

Mit! W trakcie naturalnego zapłodnienia nie możemy ze stuprocentowym prawdopodobieństwem zaplanować poczęcia potomstwa określonej płci. Przyszli rodzice nie muszą jednak w zupełności zdawać się na przypadek. Istnieje bowiem kilka metod, które zakładają zwiększenie prawdopodobieństwa, że urodzi się chłopiec lub dziewczynka. Do najpopularniejszych należą metoda owulacyjna Shettles i metoda Selnas.

Dowiedz się więcej: Jak zaplanować płeć dziecka?

Ciążą i poród – jak przewidzieć płeć dziecka?

Ciąża po czterdziestce jest nieodpowiedzialna

Mit! Fizjologicznie najlepszym czasem na ciążę i poród jest okres przed ukończeniem 30 roku życia. Jednak współcześnie dzięki rozwojowi medycyny i świadomości kobiet urodzenie dziecka po 40-tce może zakończyć się pełnym sukcesem. Pomimo tego, że wraz z wiekiem ryzyko występowania niektórych wad genetycznych rośnie, to jednak odpowiednia diagnostyka może w porę wychwycić zmiany, a nowoczesne metody leczenia prenatalnego mogą zniwelować lub zminimalizować najcięższe objawy chorób.

W wielu przypadkach ciąża w poważniejszym wieku jest dobrym wyborem i może zaowocować szczęśliwym, bardziej świadomym macierzyństwem.

Dowiedz się więcej: Ciąża po czterdziestce – za i przeciw późnego macierzyństwa

Wymioty i mdłości w I trymestrze? Będzie chłopiec!

Mit! Przewidywania dotyczące tego, jakiej płci jest dziecko znajdujące się w brzuchu mamy, opierają się praktycznie na każdym aspekcie kobiecej ciąży. Każda z pań w stanie błogosławionym usłyszy mnóstwo legend uznawanych za prawdy oświecone przynajmniej w kilku wersjach np. że chłopiec dodaje urody, dziewczynka ją zabiera, a kształt brzucha jest zdecydowanie bardziej wiarygodny od wysnutych na podstawie badania USG domniemań lekarza.

Płeć dziecka schowanego bezpiecznie w brzuchu zachęca do zgadywanek, jednak teorie zaczerpnięte w wieloletnich, empirycznych obserwacji kobiet nie są miarodajne i warto traktować je z przymrużeniem oka. Ciąża i poród  pewną tajemnicą i czasem lepiej zachować pewną dozę niewiadomej.

Ciąża i poród – fakty i mity

Kobieta w ciąży powinna jeść za dwóch

Mit! Jedną z najczęściej powtarzanych rad dla pań spodziewających się dziecka jest ta mówiąca o potrzebie jedzenia za dwóch. Pomimo tego, że dla organizmu matki ciążą i poród to ogromny wysiłek, to jednak w kwestii diety w ciąży warto postawić na jakość, a nie ilość.

Przez kolejne 9 miesięcy kobieta powinna zwrócić uwagę na to, co ląduje na jej talerzu. Należy kierować się ogólnymi zasadami zdrowego żywienia, stawiając na produkty świeże, zwłaszcza owoce i warzywa, i rezygnując z jedzenia wysoko przetworzonych dań.

Zamiast pałaszować wielkie porcje, żeby najeść się także za maluszka, warto postawić na niewielkie dania, które będziemy spożywać w regularnych odstępach czasu. W ten sposób pozbędziemy się problemów z utrudnionym trawieniem.

Dowiedz się więcej: Przyrost wagi w ciąży – ile powinna przytyć przyszła mama?

Zapinanie pasów samochodowych w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka

Mit! Ciąża i poród nie powinny zwalniać nas z myślenia. Faktem jest jednak, że w polskim kodeksie ruchu drogowego istnieje zapis pozwalający na to, aby kobieta w ciąży nie miała obowiązku zapinania pasów. W społeczeństwie pokutuje także przeświadczenie, że użycie pasów w zaawansowanej ciąży nie tylko powoduje dyskomfort, ale także zagraża zdrowiu i życiu dziecka.

W stwierdzeniu tym jest ziarenko prawdy: nieprawidłowo zapięte pasy mogą być groźne dla naszego maluszka! Jednak amerykańskie statystki jasno dowodzą faktu, że w wypadkach samochodowych znacznie częściej giną dzieci nienarodzone, w stosunku do niemowlaków przewożonych w fotelikach.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Pasy, jako integralna część zabezpieczeń przed skutkami wypadków, ratują życie! Każda z przyszłych mam może więc dokonać samodzielnego wyboru: odpowiednio zapięte pasy lub komfort.

Tradycyjne pasy przy widocznym już zaokrągleniu kobiety zapinamy w taki sposób, aby część biodrowa przebiegała pod brzuchem, opierając się ciasno na kościach miednicowych. Druga część powinna biec między piersiami przez bok brzucha, nigdy przez jego środek!

Fotel powinien być odsunięty jak najbardziej do tyłu, aby w razie zderzenia nie doszło do nadmiernego wypchnięcia ciała na pasach i uszkodzenia brzucha przez poduszkę powietrzną. Dużym ułatwieniem może być także stosowanie adapterów do pasów, które umieszcza się na siedzeniu pod pupą i zapina w sposób, który znacznie zwiększa komfort oraz bezpieczeństwo ciężarnej.

Dowiedz się więcej: Ciąża zagrożona – rodzaje zagrożeń i przebieg ciąży

W ciąży kobieta powinna zrezygnować z farbowania włosów i malowania paznokci

Mit! Stan wyjątkowy, jakim jest z pewnością ciąża i poródnie wymaga rezygnowania z małych przyjemności. Farbowanie włosów wykonywane dobrej jakości kosmetykami nie wpływa w żaden potwierdzony sposób na stan zdrowia naszego dziecka.

Podobnie jest w przypadku lakierów. Płytka paznokcia jest na tyle gruba, że substancje chemiczne nie mają szansy na przedostanie się pod skórę i do krwiobiegu. Warto jednak pamiętać, że na czas porodu należy pozostawić płytkę w naturalnym kolorze, gdyż w wielu szpitalach jest to jeden z wymogów.

Dowiedz się więcej: Ładne paznokcie i zadbane dłonie – poradnik

Kobieta może przegapić moment występowania skurczy porodowych lub pomylić je z przepowiadającymi

Mit! Nawet w pierwszej ciąży przyszła mama będzie w stanie odróżnić skurcze przepowiadające od tych, które sugerują rozpoczęcie akcji porodowej. Ciąża i poród uzbrajają kobietę w niezwykłą intuicję, która trafnie podpowiada sposób, w jaki należy interpretować sygnały ciała. Do tego warto pamiętać, że regularne skurcze płynące od kręgosłupa i miednicy są tak charakterystyczne, że nawet niedoświadczona kobieta rozpozna je bez wahania.

Dowiedz się więcej: Termin porodu – to musisz wiedzieć!

Ciąża i poród – jak to wygląda na prawdę?

Przy pierwszych skurczach trzeba jechać do szpitala

Mit! Częstym błędem popełnianym zwłaszcza w pierwszej ciąży jest zbyt szybkie pojawienie się w szpitalu. Doświadczone położne zalecają, aby udać się w drogę dopiero w momencie, kiedy skurcze będą pojawiać się w regularnych, minimum pięciominutowych odstępach czasu. W ten sposób stres związany z pobytem w szpitalu będzie nieco mniejszy, a przyszła mama nie będzie obawiać się tego, że pierwsze skurcze porodowe powinny być sygnałem do natychmiastowego ruszenia w drogę.

Dowiedz się więcej: Kalkulator ciąży i porodu – w czym pomoże przyszłej mamie?

W przypadku drugiego i kolejnego dziecka poród odbywa się szybciej

Mit! Czas trwania akcji porodowej uzależniony jest od wielu czynników. W grę wchodzą m.in. indywidualne predyspozycje kobiety, wielkość dziecka, przebieg ciąży czy wystąpienie ewentualnych komplikacji.

Pierwszy poród wydaje się często najcięższy, gdyż kobieta, nawet po zdobyciu szerokiej wiedzy teoretycznej, nie jest do końca przygotowana na to, co ją czeka. Nie jest także regułą, że szybki pierwszy poród będzie trwał tak samo krótko za drugim razem.

Dowiedz się więcej: Szkoła rodzenia – czy warto? Poznaj wszystkie za i przeciw

Podczas porodu nie wolno pić i jeść

Mit! Stosowana w dawnych czasach reguła dzisiaj nie musi być już przestrzegana u wszystkich kobiet. Zakaz jedzenia i picia wiązał się z tym, że w przeszłości w przypadku konieczności wykonania cesarskiego cięcia stosowano standardowo znieczulenie ogólne, przy którym konieczne jest zachowanie pustego żołądka. We współczesnej medycynie tego typu narkoza nie jest już stosowana, a kobieta w trakcie porodu może pić i jeść. Posiłki powinny być jednak lekkie i wolno je przyjmować przed wkroczeniem w ostatnią fazę.

Skurcze parte bolą najbardziej

Ból oraz niedogodności towarzyszące ciąży i porodowi to kwestia bardzo indywidualna. W powszechnym przekonaniu istnieje jednak teza, że to właśnie skurcze parte, pojawiające się w ostatniej fazie porodu i związane z wypychaniem dziecka przez kanał rodny na świat są najbardziej bolesne.

Jak pokazuje praktyka doświadczonych położnych, bardzo często najcięższym do zniesienia momentem jest rozszerzanie się szyjki macicy do pełnego rozwarcia. Istnieje nawet określenie mówiące o kryzysie siódmego centymetra. To właśnie ten poziom rozwarcia często uznawany jest za najbardziej krytyczny w odczuwaniu bólu.

Dowiedz się więcej: Plan porodu (wzór) – czym jest i dlaczego warto go mieć?

Ciąża i poród - które skurcze bolą najbardziej?

źródło zdjęcia: Getty Images / Wavebreakmedia

Nacinanie krocza jest bolesne i wydłuża rekonwalescencję

Mit! Bardzo wiele pań obawia się nacinania krocza, gdyż wokół takiej ingerencji narosło bardzo dużo mitów. Wskazaniem do wykonania przez położną lub lekarza takiego ruchu jest problem z przedostaniem się malucha przez pochwę lub gdy dochodzi do samoistnego pękania tkanki krocza.

Sam moment nacinania z pewnością jest bolesny, ale kobieta zazwyczaj w ogóle tego nie odczuwa, gdyż skurcze parte skutecznie odwracają uwagę od szybkiego ruchu skalpela. Warto mieć na uwadze fakt, że kontrolowane nacięcie jest potencjalnie  bezpieczniejsze od pęknięcia. Doświadczona kadra medyczna będzie doskonale wiedzieć, w jaki sposób je wykonać i nie powinna zrobić tego w sposób przewyższający faktyczną potrzebę. Nie musimy martwić się także o to, że wykonanie nacięcia w znaczący sposób wydłuży naszą rekonwalescencję. Będzie ona bowiem znacznie bardziej kłopotliwa, jeżeli nasze krocze pęknie w samoistny sposób.

Dowiedz się więcej: Poród naturalny krok po kroku

Ciąża i poród są tematem, który wiąże się z pewną tajemnicą i wielką niewiadomą. Do tego sposób przechodzenia przez takie momenty w życiu jest bardzo indywidualny. Z tego względu przyszła mama będzie na każdym kroku spotykać się z teoriami, które nie zawsze pokrywają się z prawdą lub nie można stosować ich w każdym przypadku. Warto więc zachować zdrowy dystans do przekazywanych nam informacji i opierać się w większej mierze na własnej intuicji i doświadczeniu lekarzy oraz położnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ