Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
21 Wrz, 2018 - 01:00

Ciąża po czterdziestce – za i przeciw późnego macierzyństwa

Mariola Krzyżak

Sprawdź, jak duże ryzyko niesie ze sobą ciąża po czterdziestce oraz jakie są szanse na urodzenie dziecka w tym wieku.

Ciąża po czterdziestce jest uważana za późne macierzyństwo, z którym wiąże się pewne ryzyko. Mimo to wiele kobiet decyduje się na zostanie mamą w tym wieku. Chociaż szansa na zajście w ciążę jest zdecydowanie mniejsza, to w przypadku zdrowego organizmu pomyślne zapłodnienie jest możliwe, a ciąża ma szansę zakończyć się urodzeniem zdrowego i silnego bobasa.

Jeżeli więc staramy się o dziecko po czterdziestce warto się do tego odpowiedzialnie przygotować, wykonując ważne badania i dbając o profilaktykę.

Ciąża po czterdziestce – szanse na zapłodnienie

Szanse na zajście w ciążę wraz z upływem lat stają się coraz mniejsze. Nie zmienia to jednak faktu, że do zapłodnienia może dojść także po czterdziestce.

Należy jednak pamiętać o tym, że mała dziewczynka jeszcze w brzuchu mamy otrzymuje około 6 milionów pęcherzyków, w których mieszczą się komórki jajowe. W okresie dojrzewania mała kobietka ma już ich znacznie mniej, bo jedynie około 400 tys. Co roku traci ich około 13 tys. Od tego momentu liczba komórek, które ulegną owulacji wynosi około 400-500.

Od momentu pokwitania do wieku około 40 lat kobieta traci większość dostępnych komórek. Oznacza to, że szanse na to, aby doszło do zapłodnienia spadają. U niektórych kobiet menopauza przychodzi już po około 350 owulacjach, u innych nawet po 500.

Warto pamiętać, że dostępne w późniejszym wieku komórki są już starsze i mogą być obarczone wadami chromosomalnymi. Szacuje się, że ciąża po czterdziestce ma szansę przydarzyć się w przypadku od 30 do 50% kobiet. Warto mieć te statystyki na uwadze także wtedy, kiedy nie planujemy już potomstwa, gdyż nawet w późniejszym wieku należy zadbać o odpowiednią antykoncepcję.

Ciąża po czterdziestce – jakie zagrożenia ze sobą niesie?

Organizm czterdziestoletniej kobiety jest zazwyczaj słabszy niż w wieku 19-25 lat, kiedy to przewiduje się najlepszy czas na zajście w ciąże. Bardzo często w tym czasie panie borykają się z różnymi schorzeniami o charakterze przewlekłym, które mogą negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży.

Jeżeli jednak jesteśmy zdrowe, a nasz organizm utrzymujemy w dobrej kondycji dzięki zbilansowanej diecie i odpowiedniej dawce ruchu, możemy zmierzyć się nadal z wyzwaniem, jakim jest ciąża.

Ciąża po czterdziestce – zagrożenia

Ryzyko chorób dziecka związane z wiekiem rodziców

Oprócz kondycji organizmu ważnym czynnikiem ryzyka dla płodu jest sama kwestia wieku rodziców. Podczas poczęcia dziecko otrzymuje od rodziców komplet genów. Jeżeli w jednym z nich pojawia się gen odpowiedzialny za chorobę, nasz potomek może na nią zachorować lub pozostać jedynie nosicielem wadliwego materiału.

To właśnie z tego powodu za większość urodzeń w przypadku młodych mam, podczas których dziecko przychodzi na świat chore, odpowiedzialne są geny.

Sytuacja starszych kobiet jest nieco inna. O ile młody organizm ma dużą zdolność do rozpoznawania chorób genetycznych i wywoływania samoistnego poronienia, to wraz z wiekiem ta zdolność znacznie maleje.

Im starsza kobieta, tym także większe ryzyko pojawienia się na poziomie komórki jajowej mutacji, które mogą wywoływać poważne wady rozwojowe. Szacuje się, że u osoby powyżej 35 roku życia ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wynosi 1:356 i wzrasta wraz z kolejnymi latami. Dla porównania szanse 20-latki na urodzenie potomstwa z taką wadą wynoszą jedynie 1:1527.

Nie bez znaczenia jest także wiek ojca dziecka. Im starszy mężczyzna, tym większe zagrożenie takich schorzeń jak autyzm czy choroby psychiczne. Po 50-tce wzrasta także ryzyko zespołu Downa.

Zagrożenia dla kobiety związane z późnym macierzyństwem

Poza niepokojem związanym z potencjalnym zagrożeniem chorobami dla dziecka zapłodnienie w późnym wieku niesie ze sobą także niebezpieczeństwa dla przyszłej mamy. Ciąża po czterdziestce jest kwalifikowana medycznie jako ciąża podwyższonego ryzyka.

W tym wieku odmienny stan znoszony jest nieco gorzej. W wielu przypadkach kobiety są znacznie bardziej podatne na cukrzycę ciążową, choroby nerek i układu krążenia, zatrucie ciążowe czy nietolerancje pokarmowe. Do tego istnieje także ryzyko przedwczesnego porodu.

Duża liczba ciąży w tym wieku rozwiązywana jest poprzez cesarskie cięcie, ze względu na problemy z właściwym rozwarciem szyjki macicy. Większym ryzykiem obciążona jest zwłaszcza pierwsza ciąża w wieku 40 lat.

Ciąża po czterdziestce – niezbędna diagnostyka

Decydując się na dziecko po czterdziestce musimy szczególnie zadbać o odpowiednią diagnostykę. Powinna ona rozpocząć się jeszcze przed zapłodnieniem. Planując potomstwo w tym wieku należy więc odpowiednio wcześniej wybrać się na badania kontrolne, które wykluczą ewentualne występowanie przewlekłych schorzeń oraz sprawdzą ogólny stan organizmu. Jeżeli chcemy ocenić nasze szanse na naturalne zapłodnienie, możemy wykonać także specjalistyczne badania:

  • hormonu antymüllerowskiego (AMH),
  • folikulotropiny (FSH) oraz gonadotropiny kosmówkowej.

Jeżeli doszło już do szczęśliwego zapłodnienia, kobieta w ciąży będzie musiała systematycznie zgłaszać się na standardowe badania. Jednak w przypadku pań po 35. roku życia diagnostyka ta może zostać poszerzona ze względu na ryzyko wad genetycznych płodu.

Specjalistyczne badania są refundowane przez NFZ, dlatego może skorzystać z nich każdy, kto spełnia ku temu warunki. Najczęściej wykonywane są nieinwazyjne badania genetyczne i biochemiczne. W przypadku konkretnych wskazań i obarczenia większym ryzykiem przyszli rodzice mogą zdecydować się także na diagnostykę inwazyjną, taką jak amniopunkcja, biopsja kosmówki czy kordocenteza.

Warto pamiętać, że kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy ciąży, należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż wiele badań należy wykonywać na wczesnym etapie życia naszego maluszka.

Dowiedz się więcej: Badania w ciąży od A do Z (kalendarz badań w ciąży) >>

CIąża po czterdziestce – diagnostyka

Zalety zajścia w ciążę po czterdziestce

Pomimo ryzyka nawet ciąża w wieku 45 lat może okazać się szczęśliwa i zaowocować narodzinami w pełni zdrowego i silnego dziecka. Wiele kobiet docenia późne macierzyństwo za ogromną świadomość z jaką można podjeść do nowej roli matki.

Większość pań w tym wieku jest już spełniona zawodowo, a ich umiejętności i doświadczenie pozwalają na łatwiejsze godzenie życia domowego z pracą. Czujemy się także bardziej stabilnie finansowo, co dla wielu osób jest niezwykle ważne i zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Warto dodać, że zostanie mamą w takim momencie dodaje kobiecie mnóstwo nowej energii i pozwala zachować młodość na dłużej. Wychowanie małego szkraba wymaga dużego zaangażowania sił, jednak bardziej doświadczone życiowo kobiety w wielu przypadkach mogą mieć przewagę nad ich młodszymi koleżankami.

Do tego rozwój współczesnej medycyny sprawia, że jesteśmy w stanie znacznie sprawniej kontrolować zarówno stan zdrowia przyszłej mamy, jak i jej maluszka, co ułatwia doprowadzenie do szczęśliwego rozwiązania.

Ciąża po czterdziestce to szansa dla wielu kobiet na spełnienie swoich marzeń o potomstwie. Pomimo obarczenia znacznie większym ryzykiem dla dziecka dzięki profesjonalnemu wsparciu medycznemu może odbyć się bez komplikacji i zakończyć wielkim szczęściem w osobie zdrowego i pełnego sił malucha. Jeżeli więc decydujemy się na późne macierzyństwo, to przy odpowiednim badaniom i profilaktyce możemy mieć dużą szansę na powodzenie naszych pragnień.

ZOBACZ RÓWNIEŻ