Sylwia Różanowska
Sylwia Różanowska
13 Cze, 2018 - 09:47
Ciąża a upały - jak przetrwać upał w ciąży?

Ciąża a upały – jak przetrwać upał w ciąży?

Sylwia Różanowska

Panujący za oknem skwar może być bardzo uciążliwy, zwłaszcza dla kobiet ciężarnych. Ciąża a upały – poznaj skuteczne sposoby na radzenie sobie z gorącem.

Za oknem temperatura sięga 30 stopni Celcjusza. Chyba każdy z nas czuje dyskomfort  z tego powodu. Kobiety w ciąży odczuwają, to znacznie gorzej. Jeśli jesteś w ciąży, koniecznie to przeczytaj jak sobie poradzić w takie upalne dni.

Skuteczne sposoby na upały w ciąży

Najskuteczniejszym sposobem na upały w ciąży jest pozostanie w domu. Po prostu jeśli nie musisz, to nie wychodź z domu. Lepiej leżeć  z wiatrakiem przy głowie i kostkami lodu.

To drugie super sprawdza się w bardzo upalne dni, bo ochładzając lodem nadgarstki, kostki czy miejsca, w których najbardziej odczuwalny jest puls, możemy sobie w dużym stopniu ulżyć w te bardzo gorące  dni.

Upały są odczuwalne nie tylko u kobiet w ciąży, ale również u takich, które mają trochę zbędnych kilogramów do zrzucenia. Przypadłość tę nazywają często ciążą spożywczą, a jak sobie z nią radzić można przeczytać tutaj.

Ciąża a upały - jak przetrwać upał w ciąży? - odpoczynek w ogrodzie

Co zabierać w upalne dni wychodząc z domu?

Jak już musimy koniecznie wyjść, to z butelką wody. Koniecznie! Bez niej ani rusz.

Dodatkowo najlepiej założyć na siebie coś przewiewnego jak sukienka czy tunika. Bardzo fajnie sprawdzają się te z lnu, bo jak wiadomo, len jest cudowną rośliną, która zapewnia nam „oddychalność”  i przewiewność skóry. Do tego koniecznie nakrycie głowy.

Dobrym rozwiązaniem jest również zaopatrzenie  się  w taki mały wiatraczek na baterie, który może nie w bardzo dużym stopniu nam pomoże, ale ulży, jeśli poczujemy się słabiej. Na pewno zmieści się w każdej kobiecej torebce.

Wychodząc na upały, musimy pamiętać o posmarowaniu ciała najlepiej oliwką z filtrem ochronnym. Naturalny filtr możemy znaleźć w oleju z awokado, olejku migdałowym bądź oleju kokosowym czy maśle shea.

Jest sporo naturalnych olejków, które nie szkodzą ciężarnym, więc można spokojnie je używać bez obawy o zdrowie swoje i dziecka. Unikniemy poparzeń i związanego z tym późniejszego dyskomfortu.

Ciąża a upały - jak przetrwać upał w ciąży? - spacer

Ochładzanie ciała w ciąży

Najszybszym sposobem na ochłodę jest zażywanie kąpieli w basenie, jeziorze, morzu czy akwenie wodnym, w których ta kąpiel jest dozwolona. Warto jednak pamiętać, że kobiety w ciąży narażone są na różne infekcje, wywoływane przez bakterie znajdujące się w wodzie.

Jeśli mamy tendencje do łapania infekcji, to lepiej unikać takich miejsc. Zamiast tego można korzystać z ochładzających kąpieli w domu, a jeśli jesteśmy na wakacjach, to przy basenach znajdują się specjalne prysznice. Myślę, że takie rozwiązanie jest bardziej bezpieczne i sprawi, że unikniemy niechcianych dolegliwości.

Każdy z nas, a tym bardziej kobiety w ciąży, podczas upałów stara się ochładzać ciało, gdzie tylko jest to możliwe. Najczęściej jest to zacisze domowe bądź samochód czy sklepy z klimatyzacją. Co do klimatyzacji, czy jest to dobre rozwiązanie dla kobiet ciężarnych?

Wchodząc do sklepu, musimy liczyć się z tym, że jest w nich spora różnica temperatury w porównaniu do tej panującej na zewnątrz. Mimo wszystko wydaje mi się, że nie jest ona tak bardzo szkodliwa, chyba że mamy tendencje do częstych zachorowań, to wtedy lepiej unikać takich wypadów.

W domu najlepiej zaopatrzyć się w wiatrak. Sama korzystałam z tego sposobu i sprawdził się świetnie. Co do klimatyzacji w samochodzie, ja sobie nie wyobrażam, by przesiedzieć w nim kilka minut bez klimatyzacji. Otwieranie okien nie wchodzi w grę, bo zaraz może nas przewiać. Mam jednak sposób na poradzenie sobie w tej sytuacji.

Zanim wsiądziemy do samochodu, najlepiej pootwierać drzwi i okna, aby nieco się ochłodził. Podczas jazdy, korzystając z klimatyzacji, ustawiajmy ją na najniższy nawiew tak, aby nie był skierowany bezpośrednio na nas. Dzięki temu unikniemy przeziębień, a nawet bardziej niebezpiecznych angin, które najczęściej są wynikiem użytkowania klimatyzacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ