Michał Nielub
Michał Nielub
06 Gru, 2018 - 14:20

Chorwacja: Gdzie zrobić zakupy w Zagrzebiu? Najciekawsze miejsca

Michał Nielub

Odwiedzając stolicę Chorwacji trudno nie skusić się ulicznym handlarzom. Gdzie jednak zrobić zakupy w Zagrzebiu, by później nie żałować?

Miasto Zagrzeb od wieków stanowi kulturalny ośrodek całego regionu. Nic więc dziwnego, że pomimo braku dostępu do morza i rajskich plaż wciąż przyciąga wielu turystów. Liczne wydarzenia kulturalne i ciekawe miejsca w Zagrzebiu fascynują przyjezdnych, którzy często wracają do miasta ponownie. Zabytki i architektura miasta rzeczywiście wywierają niesamowite wrażenie.

Nawet najdłuższe wakacje w Chorwacji muszą mieć jednak swój koniec. Dobrze więc jeszcze przed wyjazdem wyrwać się z wiru zwiedzania i zabawy, by zaopatrzyć się w pamiątki i produkty, które będą przypominać nam o wspaniałym urlopie. Udane zakupy w Zagrzebiu to nie problem, wystarczy wiedzieć, dokąd się udać.

Krawat – narodowe dobro Chorwacji

Zagrzeb nie bez kozery nazywany jest stolicą krawata. Ten szykowny element męskiej garderoby swoje miano zawdzięcza zresztą francuskiemu nawiązaniu do jego pochodzenia, czyli: „à la Croate” („jak Chorwat”).

Wszystko za sprawą wielobarwnych szarf stanowiących element chorwackiego stroju ludowego. Świat poznał chorwacki krawat podczas wojny trzydziestoletniej, wypatrując go u chorwackich najmitów. Jak podają źródła, chusty pod szyją żołnierzy wiązane były przez ich żony, które w ten sposób chciały przypominać żołnierzom, że mają do kogo wrócić.

Romantyczny trend natychmiast podchwycili Francuzi i już niebawem krawat stał się prawdziwym hitem w stolicy ich kraju (i zarazem stolicy światowej mody), Paryżu. Podczas wakacji w Chorwacji trudno więc odmówić sobie tej przyjemności, by udać się na zakupy w Zagrzebiu i przywieźć do domu oryginalny chorwacki krawat.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawostki o Zagrzebiu, które musisz poznać

Zakupy w Zagrzebiu - będąc w Chorwacji, koniecznie trzeba kupić krawat!

źródło zdjęcia: Getty Images / GoneWithTheWindStock

Tę wyjątkowo praktyczną, a zarazem sentymentalną przez wzgląd na swoją genezę pamiątkę można nabyć w kilku miejscach w Zagrzebiu.

Najbardziej okazały sklep znajduje się przy ulicy Radićeva, tuż obok placu Josipa Jelačića. To właśnie ten sklep przyciąga oko turystów, gdy tylko wkroczą na Stary Rynek miasta Zagrzeb. Atrakcje i zabytki starówki przyćmiewa gigantyczny czerwono – biały krawat, przy którym zwiedzający często robią sobie zdjęcia. Bogactwo materiałów, wzorów i faktur krawatów firmy Croata jest imponujące – z pewnością każdy turysta znajdzie w przybytku coś w sam raz dla siebie.

 

Serce – symbol Zagrzebia

Temat związków i miłości jest stolicy Chorwacji szczególnie bliski. Dzieje się tak za sprawą pewnego wyjątkowego miejsca, jakim szczyci się Zagrzeb. Muzea i galerie zajmujące się historią miasta nie wywołują z reguły tak wielkiego wrażenia jak Muzeum Złamanych Serc. Miłość w Zagrzebiu nie zawsze ma jednak gorzki smak, o czym świadczy chorwacki licitar, czyli słodki piernik w kształcie serca.

Piernik licitar – obowiązkowy zakup w Zagrzebiu

Symbol serca, jak przystało na Miasto Miliona Serc, towarzyszy turystom zwiedzającym stolicę na każdym kroku. Na listę UNESCO jakiś czas temu wpisano ten chorwacki produkt, który swą genezę ma jeszcze w czasach średniowiecza.

Korzenne ciastka miewały różne kształty, lecz ten najbardziej kojarzący się z Zagrzebiem ma formę serduszka zdobionego czerwonym lukrem. Obecnie najpopularniejsze miejsce, w którym można zrobić miłosne zakupy w Zagrzebiu, znajduje się przy ulicy Gvozdanskiej 13d.

Znacząca część asortymentu rzemieślniczego sklepiku wiąże się właśnie z formą licitara, stanowiąc próbę ocalenia symbolu od zapomnienia, w który niestety ciastko popada.

Licitar shop oferuje nie tylko zakup i degustację pysznych pierniczków, ale także możliwość obserwacji kolejnych etapów produkcji słodyczy kojarzących się z miastem Zagrzeb. Atrakcje stolicy są naprawdę liczne, lecz dla wielu wisienką na torcie jest okazja, by stworzyć ciastko samodzielnie w ramach pamiątki dla siebie lub najbliższych.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia chorwacka)

Zakupy w Zagrzebiu - słynne pierniczki licitar

źródło zdjęcia: Getty Images / ivansmuk

Zagrzebskie targi i ryneczki

Będąc w Zagrzebiu, warto udać się na targ, na którym sprzedaje się produkty ekologiczne i regionalne. Liczne rynki znajdujące się na świeżym powietrzu oferują sprzedaż najbardziej świeżych ryb, warzyw i owoców, w jakości, której nie odnajdziemy w marketach.

Tego typu zakupy w Zagrzebiu rządzą się swoimi prawami – dają możliwość negocjacji ceny, a także spróbowania produktu przed zakupem, jednak z drugiej strony ograniczają w kwestii płatności – przyjmuje się tam raczej gotówkę niż kartę kredytową lub debetową. Na jaki targ zatem się udać, by zrobić korzystne zakupy w Zagrzebiu?

Dowiedz się więcej: Ceny w Chorwacji: transportu, żywności i atrakcji. Ile wydasz w Chorwacji?

Dolac

Największy i najbardziej wartościowy w kwestii asortymentu rynek w Zagrzebiu mieści się na północ od głównego placu imienia Bana Jelacica. Nie licząc kilku rzemieślników, którzy sprzedają tam drewniane zabawki, naturalne materiały czy wiklinowe kosze, Dolac to miejsce, które skupia głównie rolników, rybaków, rzeźników i handlarzy produktami spożywczymi.

Wyjątkową atrakcją targu jest jego dwupoziomowość. Na dole zakupić można nabiał i pieczywo, na górze zaś mięso i ryby, a także warzywa i owoce.

Dowiedz się więcej: Pamiątki z wakacji – 7 pomysłów na tanie i piękne upominki

 

Brytyjski Trg

Niewielki placyk przy ulicy Ilica, tuż obok Starego Rynku, to zbieranina kramów oferujących nie tylko świeże produkty rolnicze, ale również antyki. Wśród wielu przedmiotów wypatrzeć można prawdziwe perełki, które mogą stanowić niepowtarzalną pamiątkę z wakacji w Chorwacji, takie jak książki, pocztówki, meble czy biżuteria.

Hrelic

Hrelic to najsłynniejszy pchli targ, na którym kupić można niemal wszystko. Szczególnie zadowoleni będą amatorzy kultury socjalistycznej, jakiej targ wciąż jeszcze jest ostoją. Najbardziej interesujące rzeczy na sprzedaż pojawiają się w okolicach weekendu i wtedy właśnie najlepiej jest odwiedzić Hrelic.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Jak poruszać się po Zagrzebiu – przewodnik

Zakupy w Zagrzebiu - na lokalnych targach można znaleźć oryginalne pamiątki

źródło zdjęcia: Getty Images / milanadzic

Ulica Ilica – luksusowa aleja handlowa

Idąc na zachód od placu imienia Bana Josipa Jelačicia, dojdziemy na ulicę, która stanowi jeden z  głównych traktów handlowych miasta. Znajdują się tu oryginalne butiki najbardziej prestiżowych marek i ekskluzywnych sklepów specjalistycznych, ale także punkty znanych sieciówek, takich jak Zara, United Colors of Benetton czy H&M. Powinni tam udać się również turyści pragnący zrobić zakupy spożywcze w sprawdzonym dyskoncie, czy supermarkecie.

Zakupy w Zagrzebiu w czasie Adwentu

Bez wątpienia to właśnie czas okołobożonarodzeniowy sprawia, że Zagrzeb staje się miejscem magicznym również poza sezonem letnim. Niezliczona liczba stoisk, wysepek i kramów zapełnia miasto tak ściśle, że trudno wskazać, gdzie adwentowa feta się rozpoczyna i gdzie się kończy.

Drewniane kramy oferują prawdziwie skarby:

  • ręcznie robione kosmetyki,
  • finezyjnie zdobione słodycze,
  • niespotykane produkty rzemieślnicze,
  • przepiękne drewniane zabawki.

Trudno nie ulec tym wspaniałym produktom, zwłaszcza gdy zwiedzamy Zagrzeb z dziećmi. Oprócz zakupu pamiątek obowiązkowym punktem programu na jarmarku jest degustacja świątecznych produktów (także tych regionalnych) oraz uraczenie się chorwackim grzańcem.

Cała ta świąteczna magia rozgrywa się przy akompaniamencie bożonarodzeniowych melodii i przyśpiewek. Z całą pewnością, w zagrzebskim jarmarku zakochać się można bez pamięci – dobrze zakupić więc coś, co przywoła wspomnienie przedświątecznej chorwackiej nocy.

Dowiedz się więcej: Chorwacja zimą – TOP 11 atrakcji

 

Niemal każdy turysta gospodaruje czasem tak, by znaleźć go także na zakupy w Zagrzebiu. Miasto Miliona Serc jest także Miastem Miliona Możliwości i pozwala na wybór różnorodnych pamiątek, w zależności od gustu i oczekiwań podróżnych. W przypadku, gdy na zakup souvenirów zabraknie czasu lub chęci, warto nabyć chociażby butelkę dobrego chorwackiego wina, którym można uraczyć się podczas wspominania cudownego urlopu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ