Michał Nielub
Michał Nielub
14 Mar, 2019 - 00:00
Chorwacja: Gdzie zrobić zakupy w Dubrowniku? Najciekawsze miejsca

Chorwacja: Gdzie zrobić zakupy w Dubrowniku? Najciekawsze miejsca

Michał Nielub

Zakupy w Dubrowniku to jedna z atrakcji podczas wakacji w tym chorwackim mieście. Warto wiedzieć, gdzie się na nie udać, by nabyć najlepsze pamiątki.

Wakacje w Chorwacji to zazwyczaj czas wylegiwania się nad ciepłym Adriatykiem i całodziennych wędrówek po ulicach malowniczych miasteczek. Warto jednak pamiętać o nabyciu pamiątek z podróży, by pochwycić wspomnienia oraz smaki i cieszyć się nimi już w domu. Zakupy w Dubrowniku to konieczny punkt programu każdej wycieczki. Podczas zwiedzania przez turystów miasta muzea i galerie sztuki oferują im zakup pamiątek związanych z ekspozycją, jednak nie zawsze są one atrakcyjne i praktyczne. Gdzie zatem warto udać się na zakupy w Dubrowniku, by cieszyć się pamiątkami przez długi czas po powrocie?

Gdzie się udać na zakupy w Dubrowniku?

Największa ilość butików i sklepów, w których turyści mogą zatrzymać się na zakupy w Dubrowniku, znajduje się przy głównej ulicy Stradun. Jest to ulica znajdująca się na starym mieście, w pobliżu największych atrakcji Dubrownika.

Jeśli jednak zależy nam na regionalnych produktach żywnościowych, warto udać się na targ położony nieopodal, by nabyć warzywa i owoce od lokalnych rolników. Najświeższe ryby dostaniemy zaś w porcie, oferującym także przepyszne owoce morza.

W przypadku chęci kupna oryginalnych i wartościowych pamiątek z wakacji polecamy poniższą listę miejsc, które powinny znaleźć się na każdej turystycznej mapie. Wyjątkowymi upominkami można obdarować znajomych i rodzinę bądź dołączyć je do własnej kolekcji.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Dubrowniku, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Zakupy w Dubrowniku najlepiej zrobić przy ulicy Stradun oraz w jej okolicy

źródło zdjęcia: Getty Images / NanoStockk

Chorwacka biżuteria – pamiątka dla ciała i duszy

Jednym z najczęstszych rodzajów souvenirów z podróży jest biżuteria, która przypomina o niezwykłych wakacyjnych chwilach, a także stanowi charakterystyczną ozdobę i, zwłaszcza w przypadku kobiet, dopełnia niejedną elegancką kreację. Biżuteria jest świetnym rozwiązaniem, by podarować cząstkę niezwykłego miejsca najbliższym, którzy nie mogli towarzyszyć nam podczas wakacji w Chorwacji.

Atelier Peridot Dubrovnik

Jak sama nazwa wskazuje, to miejsce jest czymś więcej niż tylko butikiem. Peridot to małe atelier z ręcznie tworzoną biżuterią w regionalnym, iście chorwackim stylu. Wybór jest ograniczony z uwagi na niepowtarzalność i wysoką jakość przedmiotów, lecz piękno precjozów rekompensuje ich ilość.

Ręcznie wykonywane cuda mogą być wspaniałą pamiątką z podróży, a także praktycznym i stylowym dodatkiem do ubioru. Co ważne, na miejscu istnieje możliwość zindywidualizowania biżuterii na własne potrzeby przez jubilerów, którzy zamieszkują i tworzą Atelier Peridot. Sklepik znajduje się przy ulicy Boshkoviceva 11.

Dubrovnik Treasures

Niewielki sklepik ma w swojej ofercie ręcznie wykonywaną biżuterię z adriatyckich koralowców. Produkty przejawiają więc praktyczny wymiar użytkowy, jednocześnie zaklinając w sobie magiczną cząstkę rajskiej Chorwacji.

Niezwykłe projekty pretendują przedmioty do rangi małej sztuki. Sprzedawczyni nie tylko służy pomocą przy wyborze biżuterii, ale także cierpliwie wyjaśnia tajniki wyrobu biżuterii oraz innych aspektów jubilerskiej pracy. Sklep mieści przy ulicy Celestina Medovica 2.

 

Dubrownik – atrakcje, które odurzają dosłownie i w przenośni

Chorwackie wina szczycą się coraz lepszą reputacją. W niektórych kręgach porównuje się już nawet do trunków francuskich czy niemieckich. W renomowanych rankingach Chorwacja znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepszych winnych regionów, jakie warto odwiedzić.

Należy mieć to na względzie przy okazji pobytu w Dubrowniku, w którym możliwa jest degustacja lub tylko – zwłaszcza gdy zwiedzamy Dubrownik z dziećmi – zakup naprawdę wybornego wina.

Skar Winery Dubrovnik

Fantastyczni gospodarze zabierają gości w podróż po historii tego miejsca, już na wstępie tworząc niezwykle kameralną i rodzinną atmosferę. Przezabawna opowieść o początkach familijnej produkcji okraszona wieloma pożytecznymi informacjami z pewnością zachwyci amatorów żywej kultury.

Winiarnia oferuje możliwość degustacji miejscowych trunków takich jak wina i likiery, które można następnie nabyć i smakować już w domu. W cenę wliczone są również chorwackie przystawki, takie jak pieczywo, wędlina czy sery.

Piękny wystrój dopełnia wrażenia, że jest się w miejscu, które stanowi prawdziwy klejnot Dubrownika. Turyści polecają to miejsce na zakupy w Dubrowniku przede wszystkim ze względu na niezwykłe smaki, ciepły nastrój i bardzo przyzwoity stosunek jakości do ceny.

By doświadczyć niesamowitej przygody w lokalu, należy udać się na ul. Lapadska Obala 17.

 

Malvasija Wine Bar

Winnica ojca właścicielki przybytku, Gerdy, dostarcza do Malavasija Wine Bar doskonałych trunków, natomiast zioła i warzywa używane w potrawach pochodzą z ich rodzinnego ogrodu.

Jest to wystarczająca recenzja skłaniająca do odwiedzenia tego miejsca, w którym hołduje się zdrowym, naturalnym i lokalnym produktom. Imponująca wiedza pracowników umożliwia gościom wybór wina skrojonego na miarę indywidualnych preferencji smakowych.

Niewątpliwą zaletą winiarni jest jej lokalizacja w pobliżu centrum miasta przy ulicy Dropcheva 4.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia chorwacka)

Lokalne zakupy w Dubrowniku

Najczęściej to właśnie regionalizm, na który składają się: tradycja, kultura, gastronomia, stanowią o wyjątkowości danego miejsca. Najwspanialszą pamiątką z podróży będzie zatem to, co niepodważalnie kojarzy nam się z miejscem pięknych wakacji.

Life according to Kawa

Charakterystyczny sklep z pamiątkami cieszy się ogromną popularnością dzięki wysokiej jakości produktów rzemieślniczych. Choć miejsce oferuje przysłowiowe „mydło i powidło”, absolutnie cała jego oferta warta jest zgłębienia.

Life according to Kawa wspiera lokalnych rzemieślników i artystów, oferując ręcznie robione przez nich pamiątki, takie jak:

  • oryginalne koszulki,
  • buty,
  • przedmioty użytku domowego,
  • naturalne mydła i kosmetyki.

Smaczkiem dla turystów będzie szeroki wybór chorwackiego piwa, kawy i przekąsek. Miejsce znajduje się pod adresem Hvarska 2.

 

House of Nature

House of Nature to miejsce, do którego na zakupy w Dubrowniku powinni udać się wszyscy zwolennicy naturalnych kosmetyków. Sklepik prowadzony przez Anę i jej matkę oferuje wysokiej jakości naturalne produkty do pielęgnacji skóry twarzy i ciała.

Aura tajemniczości i niezwykły zapach, który spowija to miejsce, przyciąga tłumy turystów przechodzących obok. Organiczne kosmetyki i olejki robią prawdziwą furorę.

Jak wynika z recenzji, większość osób, które odwiedziły House of Nature, wraca tam ponownie, gdy tylko pojawi się taka możliwość. Wyjątkowy sklep znajduje się przy ulicy Zhudioskiej 4.

Dubrownik – zabytki zaklęte w sztukę

Doskonałym sposobem na upamiętnienie wspaniałych chwil spędzonych w danym miejscu jest nabycie nawiązującego do niego dzieła sztuki. Najczęściej przejawia się ona w malarstwie lokalnych artystów, dla których miasto stanowi ogromną inspirację.

Art by Stjepko

Stjepko Mamic to uznawany na całym świecie malarz, który szczególnie fascynuje się niezgłębioną przestrzenią morza i antagonistycznego zderzenia kultury z naturą. Jego mistyczne różnobarwne obrazy można podziwiać bądź zakupić w niewielkiej galerii przy ulicy Celestina Medovica 2.

 

Art Gallery TALIR

Wyjątkowa galeria ukazuje historię Dubrownika przez pryzmat dzieł sztuki. Obrazy, rzeźby i unikatowe przedmioty sztuki użytkowej zauroczą niejednego turystę, który zapragnie przywołać obraz zabytkowego Dubrownika na ścianie własnego domu. Do galerii wstąpić można przy ulicy Chubranoviceva 7.

W planie zwiedzania dobrze uwzględnić czas na zakupy w Dubrowniku, nie tylko z zamiarem przywiezienia ze sobą sentymentalnych pamiątek, ale również, by przyjrzeć się sztuce miasta (także tej gastronomicznej). Niepowtarzalna atmosfera miejsc schowanych wśród średniowiecznych uliczek nada chorwackim wakacjom zupełnie nowego znaczenia i pozwoli odkryć miasto z perspektywy doznania żywej kultury Dubrownika.

ZOBACZ RÓWNIEŻ