Michał Nielub
Michał Nielub
24 Mar, 2019 - 00:00

Chorwacja: Gdzie zrobić zakupy w Makarskiej? Najciekawsze miejsca

Michał Nielub

Zarówno pamiątkowe, jak i spożywcze zakupy w Makarskiej są nieodzownym elementem turystycznego pobytu w Żupanii splicko-dalmatyńskiej.

Choć Makarska nie jest handlowym zagłębiem Chorwacji,  znajdują się tu sklepy, w których z całą pewnością można odpowiednio się wyposażyć w ciekawe produkty. Zakupy w Makarskiej można zrobić zarówno w supermarkecie bądź w niewielkim centrum handlowym, jak również na targach, które w tym malowniczym miasteczku stanowią wręcz atrakcję turystyczną dla wszystkich wielbicieli regionalnych smaków.

Jak bowiem wiadomo, wakacje w Chorwacji nie mogą obyć się bez skosztowania lokalnych pyszności, którymi może pochwalić się także Makarska. Muzea i galerie to wspaniałe źródło informacji na temat świata, jednak to właśnie kultura, muzyka i jedzenie składają się na pełnię doświadczeń podczas podróży.

Makarska – atrakcje kulinarne dla podróżujących smakoszy

Liczne ciekawe miejsca w Makarskiej, takie jak nadmorskie knajpki, ale i eleganckie restauracje, pozwalają zwiedzającym na degustację tutejszego jedzenia na naprawdę dobrym poziomie. Istnieje jednak grupa turystów, którzy lubią próbować swoich sił w samodzielnym gotowaniu i to między innymi właśnie dla nich lokalne targi będą stanowić idealne miejsce na zakupy w Makarskiej.

Targi i ryneczki w Makarskiej

Niewielkie, lecz bogate w asortyment targi obfitują w stoiska, które wiele oferują zarówno turystom, jak i mieszkańcom miasta. Handlarze gwarantują świeżość produktów i pozwalają targować się zgodnie ze szlachetną sztuką handlu.

Targ rybny

Ryneczek, na którym można zakupić liczne gatunki ryb i owoców morza, znajduje się przy ul. don Mihovila Pavlinovića 22, nieopodal ścisłego centrum miasta.

Targ słynie ze świeżych produktów, w które zaopatrują się najlepsze tawerny i restauracje w Makarskiej. Kupiecka atmosfera panująca na rynku pozwala zagranicznym gościom szybko się zaaklimatyzować i podejmować kolejne próby znamiennego dla tego typu handlu targowania.

Zdecydowanym walorem tego makarskiego miejsca są godziny otwarcia. Choć najlepsze okazje dostępne są raczej o poranku, targ jest czynny w zasadzie przez cały dzień, co pozwala na spontaniczne zakupy nawet w porze obiadowej czy kolacyjnej.

Targ warzywno-owocowy

Dalmacja słynie z zielonych rynków, które oferują kupującym świeże warzywa i owoce z ekologicznych upraw w dobrych cenach. Nie inaczej jest w przypadku Makarskiej,  której targ rolniczy mieści się w obrębie centralnego Placu Kačić, a dokładniej w jednej z jego narożnych części.

Soczyste owoce, których można spróbować przed zakupem, zachęcają do natychmiastowej konsumpcji. Piętrzą się one w stosach, zaraz obok dorodnych warzyw, ale i przy butelkach regionalnych, produkowanych na niewielką skalę alkoholi, takich jak wielosmakowe likiery. Kupić tu można również klasyczne i aromatyzowane oliwy z oliwek. Targ jest znakomitą opcją zrobienia zakupów w Makarskiej oraz doskonałym miejscem obserwacji tutejszego życia.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia chorwacka)

Zakupy w Makarskiej najlepiej zrobić na lokalnych targach

źródło zdjęcia: Getty Images / RomanBabakin

Zadvarje – rynek w okolicach Makarskiej

W przypadku zmotoryzowanych turystów, którzy nastawieni są na zwiedzanie nie tylko stolicy Riwiery Makarskiej, ale również jej okolic, warto wybrać się do Zadvarje, zaledwie 10 kilometrów od wybrzeża Adriatyku.

Niewielka wioseczka u podnóża gór pomiędzy Makarską a Omisem słynie z niesamowitego rynku, na którym w każdy wtorek można zakupić prawdziwe skarby.

Stoiska i kramy rozciągają się wzdłuż ulicy i przyciągają przede wszystkim rdzenną ludność, która stanowi dowód na to, że warto wziąć udział w tym handlowym przedsięwzięciu.

Asortyment wtorkowego targu w Zadvarje

Bogactwo smaków i zapachów rozmaitych cytrusów, melonów czy figowych warkoczy buduje niesamowitą bałkańską atmosferę. Choć można zrobić wspaniałe spożywcze zakupy w Makarskiej, to Zadvarje oferuje znacznie więcej, jak na przykład:

  • pikle,
  • miody,
  • suszone zioła,
  • maści i lecznicze nalewki oraz medykamenty,
  • innowacyjne urządzenia do siekania warzyw.

Zadvarje – rynek bydła i zwierząt hodowlanych

Słynna barokowa katedra i historyczna architektura miejskiej zabudowy to nie jedyne atrakcje Makarskiej. Zabytki nie pozwolą nam jednak zrozumieć fenomenu rytmu chorwackiego życia, jeśli nie postaramy się zanurzyć w tutejszą kulturę.

W tym celu podczas wizyty w Zadvarje warto udać się na rynek bydła, który pozwoli dotknąć mentalności dalmackiego społeczeństwa, niekiedy diametralnie innej niż nasza. Zapach świń, owiec i krów, widok uroczych osiołków i żywiołowo gestykulujących Chorwatów niestety koresponduje czasem z bezpardonowym traktowaniem zwierząt, od którego nieco się odzwyczailiśmy.

Dowiedz się więcej: Makarska: Zabytki, które musisz zobaczyć

Zakupy w Makarskiej - yszne chorwackie miody

źródło zdjęcia: Getty Images / chriss73

Zakupy w Makarskiej – supermarkety

Nawet jeśli gotowanie podczas urlopu nie należy do naszych ulubionych czynności, podczas wypoczynku niejednokrotnie nie ominą nas spożywcze zakupy w Makarskiej. Najczęściej turyści chwalą sobie wizyty w popularnym także w naszym kraju Lidlu. Odpowiada za to dobry stosunek jakości do cen i przyzwyczajenie do typowo europejskiego standardu produktów.

Oprócz niemieckiego dyskontu w Makarskiej znajdują się supermarkety takie jak Tommy, Konzum czy Studenac, w których znajdziemy także bardziej lokalny asortyment.

Dowiedz się więcej: Tanie wakacje w Chorwacji – na czym zaoszczędzić?

Makarskie galerie handlowe

Zdarza się, że nawet na najbardziej relaksujących wakacjach nie da się uniknąć niespodziewanych wydatków. Zwłaszcza zwiedzając Makarską z dziećmi, trzeba liczyć się z koniecznością nabycia produktów innych niż spożywcze, np. pamiątek, odzieży, zabawek czy leków.

Dobrze orientować się, gdzie zrobić jakie zakupy w Makarskiej, jeszcze zanim zajdzie taka potrzeba. Miejscami, które kondensują wiele punktów handlowo – usługowych, są tutejsze galerie i centra handlowe. Wszystkie są do siebie raczej podobne i nie wyróżniają się niczym szczególnym.

Centrum handlowe Merces

Merces znajduje się w ścisłym centrum Makarskiej, dzięki czemu nie sposób go przeoczyć. Nowoczesny i typowo europejski budynek mieści w sobie punkty, takie jak butiki z ubraniami dla dzieci, sklepy sportowe, księgarnię, aptekę i, co istotne z punktu widzenia turystów, kantor wymiany walut. Można tu rozwiązać problem z siecią T-Mobile, a także napić się wybornej kawy na odkrytym tarasie.

Centrum handlowe St. Nikola

Blisko centralnego placu miasta znajduje się kolejna galeria handlowa, w której podobnie jak w Merces do godziny 21:00 można zrobić zakupy lub wzmocnić się posiłkiem czy kawą w lokalu gastronomicznym. Choć centrum nie jest zbyt okazałe pod względem powierzchni, można tu kupić większość potrzebnych rzeczy.

Capitol Park

W Capitol Parku można zrobić duże zakupy w Makarskiej. Najbardziej okazałe centrum handlowe w mieście dysponuje ponad 160 miejscami parkingowymi i mieści w sobie sklepy, które jako Polacy znamy doskonale, np. Deichmann, Takko czy C&A. Plusem są także dogodne godziny otwarcia, od 9:00 do 21:00.

Wybierając się na wakacje w Chorwacji w rejonie Dalmacji, należy mieć świadomość, że Makarska nie jest rajem zakupowym. Nie znajdziemy tu butików drogich i uznawanych na całym świecie projektantów mody, nie kupimy biżuterii od poważanych artystów ani nie zaopatrzymy wnętrz swych kosmetyczek w luksusowe produkty niedostępne w naszym kraju.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Jak poruszać się po Makarskiej – przewodnik

Makarska to małe miasto, dlatego nie ma tu wielu sklepów

źródło zdjęcia: Getty Images / Dreamer4787

Zakupy w Makarskiej mają jednak swój urok, jeśli potrafimy docenić specyfikę regionalnych targowisk, których nie uświadczymy już raczej w rodzimym kraju. Wizytę na rynku można więc potraktować nie tylko jako okazję do niecodziennych zakupów. Przestrzeń targu jest wręcz idealna do obserwacji codziennych zachowań, rytuałów i obyczajów mieszkańców, którzy zamieszkują Makarską w niewielkiej liczbie 15 tysięcy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ