Michał Nielub
Michał Nielub
09 Cze, 2018 - 02:00

Chorwacja: Zagrzeb – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Michał Nielub

Co może turystom zaoferować Zagrzeb? Atrakcje się w nim znajdujące są zaskakująco różnorodne. Historia, jedzenie, wypoczynek – wybierz, co najlepsze!

Wielopłaszczyznowe miasto, które nigdy się nie nudzi – tak właśnie można opisać Zagrzeb. Atrakcje, które się w nim znajdują dobitnie tę tezę potwierdzają.

Dzięki właśnie takim miastom wycieczki do Chorwacji można organizować każdego roku i za każdym razem wyjeżdżać z innymi wrażeniami. Poznaj największe atrakcje turystyczne oraz urokliwe miejsca znajdujące się w stolicy Chorwacji.

Zagrzeb a pozostałe miasta Chorwacji

Miasta Chorwacji zazwyczaj kojarzone z wakacjami to te, które położone są nad brzegiem morza. Warto jednak wiedzieć, że Zagrzeb i atrakcje tu dostępne w niczym nie ustępują najpopularniejszym miejscowościom turystycznym. Decydują o tym zarówno zabytki, ciekawe i intrygujące muzea, atrakcje dla dzieci, a także tanie noclegi oraz stojąca na wysokim poziomie gastronomia.

Decydując się na wczasy w Chorwacji warto więc rozważyć podróż do jej stolicy. Mogą skłonić do tego kuszące tanie noclegi w Zagrzebiu. Są one atrakcyjniejsze cenowo niż w innych częściach tego kraju.

Warto rozważyć nocleg w takich lokalizacjach, jak np. Youth Hostel Zagreb, Apartamenty Simonuceva czy New Apartments. Miejsca te kuszą relatywnie niską ceną, wysokim standardem oraz znakomitym położeniem. Najlepszą rekomendacją są pozytywne opinie wystawione przez gości.

Chorwacja: Zagrzeb - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - panorama miasta

źródło zdjęcia: DepositphotosTTstudio

Chorwacja – wakacje pełne wrażeń w Zagrzebiu

Zagrzeb, jako stolica Chorwacji, ma wiele do zaoferowania. Przede wszystkim podróż do tego miejsca umożliwia poznanie Bałkanów w pigułce. Kraj ten znajdował się w centrum historycznych wydarzeń, które miały miejsce na półwyspie w odległej, jak i bliższej przeszłości.

Świadectwem tych dziejów są liczne zabytki. Część z nich sięga pamięcią wczesnego średniowiecza, jednak z czasem zostały odrestaurowane na nowsze style architektoniczne. To dlatego w zabudowie Zagrzebia dominuje styl barokowy oraz neogotycki.

Zabytki Zagrzebia

Do najciekawszych obiektów, które warto zobaczyć w stolicy Chorwacji, należą głównie obiekty sakralne. Najbardziej okazała jest monumentalna katedra św. Marii, która wzniesiona została na wzgórzu Kaptol.

Równie okazałe jest otoczenie tej świątyni, wypełnione przez klasztorne budynki. Cała zabudowa wzgórza pierwotnie była gotycka, jednak wraz z upływem czasu oraz losowych wydarzeń (np. trzęsienie ziemi) podjęto decyzję o odbudowie, nadając jej barokowy charakter.

Warto zobaczyć również Gonji Grad, który kiedyś był miastem Gradec. Dominują tu średniowieczne kamieniczki, a także barokowe obiekty sakralne. Wśród nich godnym uwagi jest kościół św. Marka, który góruje nad placem św. Marka. Jest to centralny fragment tej części miasta. Wokół tego placu swoją siedzibą mają centralne organy polityczne Chorwacji, takie jak Zgromadzenie oraz Rząd.

Dowiedz się więcej: Zagrzeb: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

Chorwacja: Zagrzeb - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - katedra

źródło zdjęcia: Depositphotos / dbajurin

Urokliwe miejsca dla dorosłych i dla dzieci

Będąc w Zagrzebiu z dziećmi obowiązkowo należy udać się do Parku Maksimir, który leży nieco na wschód od centrum. Jest to najstarszy park w całej Chorwacji, zaś projektanci zadbali o to, by nadać mu nieco londyńskiego charakteru.

Można tu złapać oddech wśród sztucznych jezior oraz dużych połaci łąk. Rozrywkę dla dzieci zapewniają liczne place zabaw oraz fakt, że na tym samym terenie znajduje się ogród zoologiczny. Dorośli również będą zachwyceni!

Dowiedz się więcej: Zagrzeb z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci >>

Chorwacja: Zagrzeb - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - Maksimir

źródło zdjęcia: Depositphotos /  ibreakstock

Zagrzebskie ZOO

W powszechnym przekonaniu, ZOO w Zagrzebiu jest najstarszym tego typu obiektem w południowej Europie. Można podziwiać w nim ponad 250 gatunków zwierząt, którym stworzono godne warunki do życia.

Ciekawostką jest fakt, że można wziąć swojego ulubionego zwierzaka pod opiekę w ramach adopcji. Nie polega ona jednak na zabraniu go do swojego domu, a na pomaganiu mu w ogrodzie zoologicznym.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Zagrzebiu, o których nie przeczytasz w przewodnikach >>

Chorwacja: Zagrzeb - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - żyrafa

Zagrzeb z dziećmi – pozostałe atrakcje

Podróżując wraz z najmłodszymi turystami obowiązkowo należy poznać i odwiedzić inne części Zagrzebia. Sporo frajdy zapewni Escape Room „Pierwsza Dziecięca Agencja Detektywistyczna”.

Równie ciekawa będzie wycieczka nieco poza granice miasta, do pobliskiej miejscowości Krapina. Znajduje się tam Muzeum Ewolucji, którego powstanie związane jest z odkryciem największego cmentarzyska neandertalczyków na świecie.

Chorwacja: Zagrzeb - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - Krapina

źródło zdjęcia: Depositphotos / mrak.hr

Kosmiczne miasto

Rozrywkę można sobie zapewnić także poprzez edukację, warto udać się do Obserwatorium Astronomicznego.

Można również poszukać planet Układu Słonecznego, które znajdują się na terenie miasta. Co ciekawe, zadbano o proporcje zarówno pod względem rozmiaru, jak i odległości w jakich znajdują się poszczególne planety względem Słońca.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Nocne życie w Zagrzebiu od A do Z >>

Chorwacja: Zagrzeb - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - Obserwatorium Astronomiczne

Kulturalne zwiedzanie, czyli muzea w Zagrzebiu

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, będąc w stolicy Chorwacji? Niezwykle bogatą ofertę kulturową oferuje dla turystów Zagrzeb. Atrakcje takie związane są m.in. z funkcjonującymi na jego terenie muzeami.

Szczególnie warto zobaczyć Muzeum Historii Chorwacji, Muzeum Miasta Zagrzeb, Muzeum Sztuki Współczesnej a przede wszystkim Muzeum Archeologiczne.

Szczególnie polecane jest również Muzeum Zerwanych Związków, którego fenomen tkwi w niestandardowych eksponatach. Koncepcja skierowana jest na historie nieudanych miłości oraz przedmiotów, które w jakiś sposób są z tym faktem związane.

Omawiając kwestię muzeów nie sposób wspomnieć o Muzeum Techniki, które w 2013 roku było najczęściej odwiedzaną atrakcją w Zagrzebiu. Znajdują się w nim zabytkowe tramwaje, które niegdyś kursowały po miastach Chorwacji. Można obejrzeć również wierne modele samolotów oraz samochodów. Ciekawostką jest wciąż sprawny i działający silnik parowy.

Dowiedz się więcej: Zagrzeb: Muzea, które warto odwiedzić >>

Chorwacja: Zagrzeb - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - Muzeum Techniki

źródło zdjęcia: Depositphotos / zatletic

Zagrzeb – rekreacja nad Jeziorem Jarun

Osoby preferujące bardziej aktywny tryb życia powinny udać się nad Jezioro Jarun. Zostało ono utworzone przez rzekę w Zagrzebiu, która swoje źródła ma w Alpach i stanowi najdłuższy dopływ Dunaju.

Zbiornik wodny jest znanym i popularnym miejscem rekreacyjnym dla mieszkańców stolicy Chorwacji. Dostępna jest tu strzeżona plaża, co jest ogromnym udogodnieniem dla rodzin z dziećmi. Osoby aktywne mogą również popływać kajakiem, nauczyć się surfowania czy pograć w siatkówkę.

Chorwacja: Zagrzeb - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - Jarun

źródło zdjęcia: Depositphotos /  smuki

Lokale gastronomiczne w Zagrzebiu

Podróże nierozerwalnie są związane również z koniecznością jedzenia. Restauracji w Zagrzebiu jest sporo, zróżnicowana jest również ich oferta.

Pyszne śniadanie można zjeść w Bistrotece, japońska kuchnia oferowana jest w Kyoza Sake Bar, zaś afrykańskich specjałów można skosztować w Africane Bar & Cuisine. Amatorów lokalnej chorwackiej kuchni zainteresują potrawy serwowane w Heritage – Croatian Food. Osoby szukające natomiast dań bezglutenowych powinny skorzystać z oferty restauracji Glutenno.

Dowiedz się więcej: Zagrzeb: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio? >>

Chorwacja: Zagrzeb - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - centrum

źródło zdjęcia: Depositphotos / xbrchx

Pogoda w Zagrzebiu

Tak jak w przypadku innych miast w całej Chorwacji, gwarancję pogody daje nam również Zagrzeb. Atrakcje są przecież chętniej doceniane przez urlopowiczów, jeśli zwiedzane są w blasku słońca. Stolica Chorwacji leży w strefie umiarkowanego ciepłego klimatu, co w praktyce oznacza, że przeciętnie panująca tu pogoda jest korzystniejsza dla urlopowiczów niż ta panująca w Polsce – nawet poza sezonem.

Najgorętszym okresem jest lipiec, jednak zważywszy na fakt, że Zagrzeb nie leży nad brzegiem morza, jego zwiedzanie lepiej zaplanować w maju lub październiku. W tym czasie temperatura waha się od 15 do 20 stopni Celsjusza, co zapewnia idealne warunki do zwiedzania.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – pogoda w ciągu roku >>

Kultura, historia, jedzenie, rozrywki – to wszystko zapewnia Zagrzeb. Atrakcje, które się tam znajdują, zapewnią moc wrażeń i miłe wspomnienia wszystkim turystom, którzy zdecydują się spędzić tu swój urlop.

Należy jednak nastawić się na nieco inny typ wypoczynku niż ten w najpopularniejszych morskich kurortach. Stolica Chorwacji znajduje się w kontynentalnej części kraju, dlatego oferta turystyczna tego miasta skierowana jest do osób, które preferują turystykę miejską zamiast czysto wypoczynkowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ