Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
21 Cze, 2018 - 02:00
Chorwacja: Zadar - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Chorwacja: Zadar – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Arkadiusz Cierniak

Spędź najbliższy urlop w pięknym miasteczku Zadar. Atrakcje, które można tam napotkać na długo zapadną w pamięć i uczynią wakacje wyjątkowymi.

Miasta w Chorwacji mają do zaoferowania wiele atrakcji i mnóstwo ciekawych historii do opowiedzenia odwiedzającym je tłumnie turystom. Wybierając się na wczasy w Chorwacji warto kierować się w kierunku Dalmacji. Ten piękny region o bogatej historii i tradycji przyciąga co roku tysiące podróżników.

Wakacje w Chorwacji warto spędzić między innymi w miasteczku Zadar. Atrakcje, którymi jesteśmy otaczani na każdym kroku sprawiają, że urlop w tej destynacji musi należeć do udanych! Niezwykłe muzea, wśród których każde ma do opowiedzenia inną historię, liczne zabytki i ogromne tradycje historyczne czy kulinarne, których możemy skosztować, próbując prawdziwej dalmatyńskiej kuchni w jednej z lokalnych restauracji.

Zadar z dziećmi to także doskonała propozycja spędzenia rodzinnych wakacji na jednej z pięknych plaż lub na wyjątkowym pokazie iluzji czy świetlnych iluminacji. To nie wszystko czym zaskakuje nas Zadar. Atrakcje uznawane za najważniejsze to w końcu Morskie Organy i świetlna instalacja „Pozdrowienie Słońca”, przy której przeżyjemy najpiękniejszy w całej Chorwacji zachód słońca.

Chorwacki targ, czyli cała Dalmacja na kilku stoiskach

Przemierzając zakątki i uliczki miasta Zadar warto wybrać się w pobliże bramy św. Rocha. Znajdujący się tam targ nęci i przyciąga nas wspaniałymi widokami i wonnościami.

Warto zakupić i skosztować tam typowo lokalnych produktów. Znajdziemy wśród nich świetnej jakości oliwę z oliwek, różne gatunki serów na bazie mleka pochodzącego od kóz z okolicznych pastwisk, czy dojrzewającą i suszoną na słońcu szynkę prsut – wyjątkową chlubę regionu. Polecamy również spróbować nawlekanych na nici fig, które jako lokalny przysmak świetnie zastępują niezdrowe, słodkie przekąski.

Wyprawa na zadarski targ, to świetna okazja, by stosunkowo niedrogo skosztować wielu wspaniałych produktów z regionu Dalmacji.

 

Morskie organy – posłuchaj jak brzmi Adriatyk

Wędrując po okolicy bulwaru w jego zachodniej części, którą miejscowi zwykli nazywać Rivą usłyszymy wydobywające się z odmętów Adriatyku niezwykłe dźwięki. Czym są i skąd pochodzą? To Morskie Organy, po chorwacku określane jako Morske orgulje.

Wyjątkowa i niepowtarzalna konstrukcja opiera się na tubach, które porozmieszczane na wodzie wydają z siebie cudowne dźwięki. Ich historia nie jest zbyt długa, gdyż powstały w 2005 roku, jednak szybko stały się wizytówką miasteczka Zadar. Atrakcje dźwiękowe, które podziwiają podróżni odbywają się we wspaniałej scenerii.

Na kamiennych schodach promenady, które stanowią spoiwo dla 30 organowych piszczałek można usiąść i wsłuchać się w wyjątkowy morski koncert. Miejsce konieczne do odwiedzenia!

 

Chorwacki ukłon w kierunku Słońca

Chorwaci zawdzięczają wiele słońcu, którego promienie rozświetlają śródziemnomorski krajobraz przez zdecydowaną większość dni w roku. Niedaleko promenady znajduje się wyjątkowa instalacja, której niepozorny wygląd, w nocy ukazuje bajeczny efekt. Rozmieszczone w kole o średnicy 22 metrów szklane płyty solarne ładują się w ciągu dnia, czerpiąc energię ze słonecznych promieni, by późnym popołudniem w liczbie ponad trzystu rozbłysnąć kolorowym światłem.

W połączeniu z zachodzącym słońcem efekt jest wyjątkowy i gwarantuje niepowtarzalne przeżycia, a przez wielu to miejsce uważane jest za centrum najwspanialszych zachodów słońca na całym świecie. Romantyczna sceneria powstała dzięki oryginalnej instalacji „Pozdrowienie Słońca” jest doskonałą przestrzenią do spędzenia tu wielu wyjątkowych wieczorów.

 

Zadar: Muzea

W miejscowości Zadar możemy odwiedzić kilka muzeów, z których każde prezentuje zgoła odmienny charakter. Muzeum Archeologiczne to przykład miejsca, w którym przeniesiemy się w zamierzchłe czasy do starożytnego Rzymu, obserwując eksponaty sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Obiekt spełnia najnowocześniejsze standardy i jest świetnym pomysłem na spędzenie popołudnia z historią w centrum miasteczka Zadar.

Atrakcje dla całej rodziny i niezapomniane chwile spędzone na wspólnym rozwikłaniu najtrudniejszych łamigłówek, czy mnóstwo śmiechu w pokoju krzywych zwierciadeł, to krótki opis Muzeum Iluzji. Nawet znużeni zwiedzaniem turyści odnajdą tam moc doskonałej zabawy i spędzą niezwykły czas w gronie rodziny lub przyjaciół.

Na innym biegunie leży zaś Muzeum Starożytnego Szkła, w którym zachwycić się można procesem tworzenia szklanych przedmiotów, a wiele technik i form tworzenia koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy.

Fani średniowiecznej historii także nie będą zawiedzeni, gdyż dla nich wspaniałymi miejscami okażą się: Muzeum Sztuki Religijnej oraz Muzeum Miejskie. W pierwszym z nich zobaczyć można pokaźną kolekcję drogocennych kościelnych artefaktów w postaci relikwiarzy, starych krucyfiksów czy złotych kielichów sprzed setek lat, zaś w drugi z obiektów prezentuje pokaźną kolekcję malarskich prac od czasów średniowiecza aż po koniec XVIII wieku.

Każdy znajdzie coś dla siebie w muzeach miejscowości Zadar. Atrakcje, które oferują są różnorodne, ciekawe i z pewnością przypadną nam do gustu!

Dowiedz się więcej: Zadar: Muzea, które warto odwiedzić >>

 

Zadar: Zabytki

Stare miasto w centrum Zadaru olśniewa i zachwyca. Liczne place, które otoczone są budowlami sakralnymi oraz ślady starożytnej, rzymskiej historii miasteczka nadają temu miejscu uroku i wyjątkowego klimatu. Przechadzając się wśród alejek i kameralnych uliczek miasta Zadar warto odwiedzić wczesnośredniowieczny kościół św. Donata oraz ulokowane przy nim Forum Romanum, którego szczątki rozpościerają się wokół budowli.

 

Koniecznie zobaczyć trzeba trzy miejskie place oraz wszystkie średniowieczne kościoły rozmieszczone pośród niepozornych uliczek.

Wchodząc do starego miasta warto przyjrzeć się Bramie Lądowej w stylu weneckim, w którą wpisana jest historia miasta! Po starym mieście warto przejść się kilka razy, z każdym spacerem zaskoczy nas coś innego i szybko odnajdziemy w centrum swoje własne, często niepozorne miejsca, do których chęć powrotu będzie przyciągać nas latami.

Dowiedz się więcej: Zadar: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

Chorwacja: Zadar - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - plac

Zadar: Restauracje

Obierając za cel podróżowanie śladami doskonałych tradycji i kulinarnych specjałów zdecydowanie jednym z czarnych koni na mapie Europy jest Chorwacja. Zadar położony w słonecznej Dalmacji to przykład pielęgnowania tradycji i przywiązania do kultury, który dostrzec można między innymi na… talerzu.

Włoską pizzę, francuski crème brûlée, niemiecką golonkę, czy hiszpańską paellę zna cała Europa. Restauracje w Zadarze niczym nie ustępują jednak dobrze znanym kuchniom, a prezentując lokalne specjalności mogłyby zawstydzić wielu kulinarnych gigantów.

Zdecydowanie warto skosztować dalmatyńskiej peki (pieczone pod popiołem mięso), szynki prsut serwowanej jako przystawkę z oliwkami i lokalnym serem, a także owoców morza, których sposób podania i oryginalność przepisów są znamienne dla wielu restauracji, które chcą się czymś wyróżnić.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia chorwacka) >>

Chorwacja: Zadar - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - peka

Szczerze polecamy wybrać się na wczasy do miasteczka Zadar. Atrakcje na każdym polu – od zabytków, przez muzea aż po doskonałej jakości jedzenie, to zdecydowane atuty tego miejsca.

Noclegi w Zadarze także nie należą do najdroższych i bez problemu uda nam się znaleźć obiekt w doskonałej cenie i lokalizacji. Są w Zadarze miejsca, gdzie można odpocząć i zapomnieć o całym zgiełku, są także przepełnione turystami uliczki i promenada, która nigdy nie zasypia. Znajdź swoje miejsce w Zadarze i odwiedź to malownicze miasteczko, a z pewnością nie wyjedziesz z Dalmacji zawiedziony.

ZOBACZ RÓWNIEŻ