ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
08 Maj, 2018 - 02:00
Chorwacja z psem - przewodnik

Chorwacja z psem – przewodnik

ARTYKUŁ PARTNERA

Wybierasz się na wakacje do Chorwacji ze swoim psem? Sprawdź, jak zorganizować podróż, by była udana dla ciebie i twojego pupila. Dowiedz się, czy Chorwacja z psem to dobry pomysł, jak Chorwaci traktują turystów z czworonogami, jak znaleźć nocleg i czy będziecie mogli korzystać ze wszystkich atrakcji.

Chorwacja z psem – na ten pomysł spędzenia wakacji wpada wiele osób. Wbrew pozorom zabranie na urlop swojego pupila może być lepszym rozwiązaniem, niż pozostawienie go w hotelu dla zwierząt lub u znajomych. Przed podróżą z czworonogiem warto jednak wiedzieć, jak się do niej przygotować, gdzie w Chorwacji znaleźć nocleg z psem, a także jak zaplanować pobyt, by bez przeszkód z pupilem korzystać z plaży i innych atrakcji.

Podróż z psem po Europie – formalności

Planując wczasy w Chorwacji z czworonogiem, należy wcześniej przygotować go do podróży za granicę pod względem formalnym. Dzięki temu, że Chorwacja i wszystkie kraje leżące na trasie Polska- Chorwacja (Czechy, Słowacja, Austria, Węgry i Słowenia) należą do Unii Europejskiej, wystarczy zapoznać się z przepisami dotyczącymi wewnątrzwspólnotowego przewozu zwierząt (sprawdź tutaj).

Aby swobodnie podróżować z psem po Europie, należy:

  • wszczepić mu mikroczip ze specjalnym 15-cyfrowym kodem identyfikacyjnym (zabieg jest niemal bezbolesny i wykonuje się go wyłącznie u weterynarza),
  • wyrobić europejski paszport dla zwierząt domowych,
  • zaszczepić przeciw wściekliźnie – w przypadku pierwszego szczepienia najpóźniej 21 dni przed wyjazdem, a w przypadku kolejnego szczepienia (gdy pies był już szczepiony przeciw wściekliźnie w latach ubiegłych) najpóźniej 1 dzień przed wyjazdem.

Dla dobra zwierzęcia warto zapewnić mu wszystkie niezbędne szczepienia wymagane dla jego rasy i wieku. Przed wyjazdem dobrze jest go także odrobaczyć i potwierdzić u weterynarza dobry stan zdrowia. Należy także pamiętać, że w podróż za granicę można zabrać psa w wieku minimum 12 tygodni.

Chorwacja z psem – jak dojechać z nim z Polski?

Chcąc zabrać swojego pupila na wakacje do Chorwacji, warto tak zaplanować podróż, by była ona jak najmniej dla niego męcząca. Wiele osób podróżuje z psem z Polski do Chorwacji samochodem i jest to dość rozsądne rozwiązanie pod warunkiem, że podczas podróży zaplanujemy odpowiednio często przystanki, by pies mógł rozprostować łapy i swobodnie załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Warto pamiętać, że odległość z Polski południowej do Półwyspu Istria na północy Chorwacji wynosi około 1 000 kilometrów, co wymaga podróżowania autem przez około 12 godzin. Taka podróż dla pupila może być bardzo męcząca, dlatego czasami lepszym rozwiązaniem jest zabranie go w podróż samolotem.

Aby było to możliwe, należy wcześniej skontaktować się bezpośrednio z linią lotniczą i ustalić, czy w ogóle jest możliwe zabranie zwierzęcia, a jeśli tak, jakie warunki należy spełnić. Niektóre linie lotnicze pozwalają bardzo małe pieski wnieść na pokład, ale w większości przypadków psy przewożone są w klatkach, w specjalnym pomieszczeniu koło luku bagażowego.

Chorwacja z psem - podróż

źródło zdjęcia: Depositphotos / graphicphoto

Chorwacja z psem – czego się spodziewać?

Na wakacje z psem w Chorwacji zdecydowało się już wielu Polaków, a ich doświadczenia można poznać na blogach i forach internetowych. Autorka bloga Spaceruj z Psem w opisie swoich wakacji z psem w Makarskiej z 2016 roku, podkreśla pozytywne nastawienie Chorwatów do turystów z czworonogami. W lokalnych barach i restauracjach psy zawsze mogą liczyć na miskę wody, a ich właściciele na możliwość spożycia posiłku w towarzystwie pupila w restauracyjnym ogródku.

Podobne wrażenia ma autorka bloga Love Krowe, która wraz ze swoim psem odwiedziła Chorwację autem w 2017 roku. W swoim wpisie wyraźnie podkreśla, że Chorwaci uwielbiają psy, że są dla nich równie gościnni jak dla ludzi.

Dzięki jej poradom, a także wskazówkom udzielanym przez innych internautów, można jednak wymienić kilka zagrożeń, jakie czekają na czworonogi podczas wakacji w Chorwacji:

  • upały – w szczycie sezonu upały w Chorwacji mogą skończyć się u psa udarem słonecznym, dlatego lepszym terminem na wakacje z psem w Chorwacji jest wrzesień. W najgorętszych miesiącach zawsze należy mieć wodę dla psa oraz zapewniać mu jak najczęściej możliwość schowania się w cieniu (można też kupić specjalną matę chłodzącą dla psów),
  • skaliste plaże – mogą ranić łapy psa, dlatego należy mieć przy sobie środki opatrunkowe, wodę utlenioną i ewentualnie maść antybakteryjną na rany; niektórzy radzą zabierać także buty ochronne dla psa,
  • bardzo słona woda w Adriatyku – po każdej kąpieli psa w morzu warto przynajmniej opłukać go pod prysznicem, aby zapobiec przesuszeniu się jego skóry i sierści; słona woda może także podrażniać ewentualne rany i utrudniać ich gojenie,
  • ryzyko zatrucia pokarmowego – podobnie jak u ludzi nawet niewielka zmiana diety może wywołać u psa zaburzenia trawienne, dlatego należy mieć dla niego leki na takie przypadki od weterynarza.

W tak przyjaznym dla zwierząt kraju jak Chorwacja wakacje z psem nie powinny być problemem, jednak warto pamiętać o powyższych zagrożeniach, by odpowiednio przygotować się do wyjazdu.

Dowiedz się więcej: Chorwacja zimą – TOP 11 atrakcji >>

Chorwacja z psem - przewodnik - odpoczynek z psem

Chorwacja z psem – gdzie znaleźć nocleg?

W Chorwacji nie brakuje miejsc noclegowych przeznaczonych dla turystów z psami i są to przede wszystkim prywatne apartamenty i kwatery, a także campingi.

Chorwacja: apartamenty dla gości z psami

Aby znaleźć apartament przeznaczony dla turystów z czworonogami, wystarczy odwiedzić popularne portale turystyczne i wpisać odpowiednią kategorię noclegu. Na portalach chorwackich nazywa się ona „Apartmani za kućne ljubimce” lub „Apartmani prikladni za kućne ljubimce”. Na niektórych z takich portali można znaleźć przeszło 12 tysięcy miejsc noclegowych przyjaznych zwierzakom.

Dowiedz się więcej: Split: Tanie noclegi – TOP 11 propozycji >>

Chorwacja: camping dla psów

Jeśli chcemy, by Chorwacja z psem była dla wszystkich udana, wybór kempingu na nocleg będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ miejsca takie zazwyczaj zapewniają czworonogom doskonałe warunki pobytu. W Chorwacji większość kempingów jest przyjazna psom, ale przed dokonaniem rezerwacji zawsze lepiej się w tej kwestii upewnić.

Dość długą listę kempingów przyjmujących gości z psami znaleźć można na stronie Adriacamps.com (sprawdź tutaj). Niektóre kempingi mają specjalne oferty dla turystów z psami, jak na przykład kemping Slatina na wyspie Cres, który oprócz wszelkich udogodnień dla psów na terenie obiektu proponuje także usługi bezpłatnego trenera psów, dostęp do weterynarza oraz do plaży dla psów.

Plaże w Chorwacji przeznaczone dla zwierząt

Większość najpiękniejszych piaszczystych plaż w Chorwacji jest przeznaczona wyłącznie dla ludzi i są one przed wejściem oznaczone znakami zakazującymi wprowadzania psów. W praktyce więc z psami można wchodzić głównie na dzikie plaże (są one zazwyczaj kamieniste) lub plaże ze strefami przeznaczonymi dla turystów z psami. Lista takich plaż znajduje się tutaj.

Warto pamiętać, że zarówno na plażach dozwolonych dla psów, jak i plażach dzikich, należy przestrzegać przepisów, czyli przede wszystkim sprzątać odchody po swoim pupilu (podczas podróży z psem zawsze należy mieć przy sobie specjalne woreczki na odchody), nawet jeśli w pobliżu nie ma specjalnych pojemników na odchody, co w Chorwacji dość często się zdarza.

Pies musi być także zawsze pod nadzorem swojego właściciela. Zwykle wymagane jest, by pies był prowadzony na smyczy lub przymocowany do specjalnej barierki.

Chorwacja z psem - pies na plaży

źródło zdjęcia: Depositphotosavemario

Chorwacja z psem – zwiedzanie miejscowych atrakcji z pupilem

Turyści, których wyborem na wakacje z psem jest Chorwacja, wycieczki i zwiedzanie miejscowych atrakcji turystycznych mogą spokojnie włączyć w swój plan pobytu. W Chorwacji w większości przypadków nie ma problemu z tym, by najciekawsze miejsca odwiedzić z psem, pod warunkiem, że pies zachowuje się spokojnie i jest trzymany na krótkiej smyczy.

Turyści z psami wpuszczani są m.in. na teren Parku Narodowego Jezior Plitwickich, a także Parku Narodowego z Wodospadami Krka.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Jeziora Plitwickie >>

Z psem na smyczy można również spacerować po murach miejskich w Dubrowniku, ale nie zawsze można z nim wejść na pokład statku płynącego do wyspy Lokrum. Z psem zwiedzić można w zasadzie wszystkie miasta w Chorwacji, ale należy spodziewać się pewnych ograniczeń w zwiedzaniu z czworonogiem konkretnych obiektów.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji – TOP 11 >>

Jak widać, Chorwacja z psem to świetny pomysł na wakacje. Wystarczy odpowiednio zaplanować podróż, wybrać przyjazny czworonogom obiekt noclegowy i właściwie przygotować pupila do wyprawy, by urlop okazał się bardzo udany zarówno dla niego, jak i jego opiekunów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ