Michał Nielub
Michał Nielub
10 Sty, 2019 - 00:00

Chorwacja: TOP 7 – wydarzenia w Zagrzebiu, których nie możesz przegapić

Michał Nielub

Niewiele letnich imprez może konkurować z doznaniami, jakie serwują turystom kulturalne wydarzenia w Zagrzebiu – kolorowej chorwackiej metropolii.

Nie popełni błędu ten, kto wakacje w Chorwacji zdecyduje się spędzić w Zagrzebiu – mieście niemal miliona mieszkańców, tysięcy wrażeń i setek eventów, w jakich warto uczestniczyć. Położenie miasta, podobnie jak jego rozplanowanie, sprzyja organizacji licznych wydarzeń, koncertów i performance’ów. Miejskie skwery, place i sceny aż proszą o wypełnienie publicznością domagającą się sztuki najwyższych lotów, jaka gości podczas niejednego wydarzenia w Zagrzebiu.

TOP 7 – najciekawsze wydarzenia w Zagrzebiu

Będąc w Zagrzebiu podczas wakacji w Chorwacji, warto skorzystać z okazji i wziąć udział w wydarzeniach, jakie akurat w czasie naszego urlopu odbywają się w tym mieście. To szansa na jeszcze lepsze poznanie miasta i jego mieszkańców, a także sposób na ciekawe spędzenie czasu.

7. Zagrzebski Wehikuł czasu, czyli Zagrebački Vremeplov

Projekt „Wehikuł czasu” to w istocie szereg różnorodnych imprez i wydarzeń w Zagrzebiu odbywających się w każdą sobotę na przestrzeni wiosny, lata, a nawet jesieni. W skład oferty festiwalu wchodzą na przykład słynne Koncerty Promenadowe, na których można posłuchać muzyki o zróżnicowanym stylu – zarówno klasycznej, jak i rozrywkowej.

Wyjątkowym przeżyciem może okazać się próba odtworzenia zwyczaju śpiewania serenad pod balkonami ukochanych, czego turyści będą mogli doświadczyć na terenie Górnego Miasta Zagrzeb. Zabytki i historia miasta staną się interesującym kontekstem imprezy, ze względu na przebrania nawiązujące do dziejów Zagrzebia i chorwackiej kultury. W ten sposób zaprezentowane zostają stroje reprezentantów dawnych zawodów, średniowiecznych wojowników, a nawet postaci rodem z baśni, takich jak chociażby zagrzebskie czarownice.

Festiwal niewątpliwie ożywia dawno zapomniany świat, bez którego dzisiejszy Zagrzeb – muzea, galerie, architektura – by nie istniał.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Zagrzeb – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

 

6. Festiwal świętego Marka

Przyszły rok 2019 przyniesie już 21. odsłonę festiwalu noszącego nazwę popularnego w Chorwacji świętego – Marka.

Kwiecień i maj to miesiące, których wieczory upływają w Zagrzebiu pod znakiem muzyki klasycznej. Według samych organizatorów tego wydarzenia w Zagrzebiu jest ona kluczem i uniwersalnym językiem wszystkich mieszkańców naszej planety.

Seria koncertów najwybitniejszych światowych muzyków ma na celu odbudować atmosferę dawnych festiwali i koncertów, jakimi rozbrzmiewało niegdysiejsze Górne Miasto Zagrzeb. Atrakcje w ramach Festiwalu świętego Marka już od wielu lat podbijają serca wielbicieli muzyki, wrażliwych mieszkańców miasta i turystów doceniających nastrój wiosennych zagrzebskich nocy.

Wydarzenia w Zagrzebiu- festiwal muzyki klasycznej

źródło zdjęcia: Getty Images / cyano66

5. Animafest

Zagrzebski festiwal filmów animowanych odbywa się od 1972 roku, na początku czerwca. To wydarzenie w Zagrzebiu poświęcone jest przede wszystkim propagowaniu niedocenianej sztuki animacji. Tysiące zgłoszeń napływających do konkursu z całego świata bierze udział w walce o nagrodę Grand Prix Animafest w kilku kategoriach, takich jak:

  • najlepszy film krótkometrażowy,
  • najlepszy film pełnometrażowy,
  • najlepszy film chorwacki.

Przewidziana jest także, ku uciesze turystów zwiedzających Zagrzeb z dziećmi, nagroda dla najlepszego filmu dla najmłodszych widzów.

 

4. FloraArt

FloraArt to organizowana na przełomie maja i czerwca międzynarodowa wystawa ogrodnicza, stanowiąca zarazem największą imprezę tego typu w całej Europie. Skupia ona florystów z całego świata, którzy na przestrzeni ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych prezentują swoje roślinne dzieła.

Corocznie w ramach wystawy odbywają się liczne konferencje i wykłady, a także konkursy na Najpiękniejszy Ogród Domowy czy Konkurs Wystawców.

FloraArt to wspaniała atrakcja także dla najmłodszych turystów, w ramach tego wydarzenia w Zagrzebiu przewidziano bowiem kącik dla dzieci, w którym organizuje się wiele ciekawych warsztatów, a także teatralnych i muzycznych spektakli. Według szacunków organizatorów wystawę odwiedziło w tym roku 350 000 gości, a liczba ta staje się z roku na rok coraz większa.

 

3. Lato na Strossie

Nieco zaniedbana część miasta, jaką jest Promenada Strossmayer to miejsce, które zainspirowało organizatorów do próby przeniesienia ducha paryskiej bohemy na chorwackie uliczki. W ramach festiwalu odbywają się wydarzenia, które znacząco ubarwiają nocne życie w Zagrzebiu.

Oprócz doskonale przemyślanego programu muzycznego, który buduję atmosferę projektu, Lato na Strossie to również liczne instalacje artystyczne wydobywające z przestrzeni miasta czyste piękno. Lato na Strossie brzmi wyjątkowo różnorodnie. Muzyka Latino przeplata się z jazzem i alternatywą oraz hitami lat 60., 70. i 80.

Imprezom i koncertom towarzyszą pokazy fajerwerków oraz konkurs na najpiękniejszego kundla, którego psi zwycięzca zostanie uhonorowany metrowym pętem kiełbasek.

Jak sama nazwa wskazuje, Lato na Strossie odbywa się w sezonie wakacyjnym.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Zagrzebiu, o których nie przeczytasz w przewodnikach

 

2. Międzynarodowy Przegląd Folkloru

Koniec lipca w Zagrzebiu corocznie otwiera wydarzenie światowej rangi w przestrzeni fascynacji chorwacką kulturą ludową. W kręgu zainteresowań organizatorów leży rozprzestrzenianie wartości narodowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie, przybliżanie dóbr kulturowych Chorwacji, do których należą lokalny taniec, muzyka, rzemiosło i sztuka.

Program festiwalu obfituje w liczne wystawy, pokazy tańca ludowego (również dla dzieci, nawet w wieku przedszkolnym), a także projekcje filmowe i wykłady konferencyjne. Interesujące dla uczestników będą panele dyskusyjne, które przybliżają dzieje kraju i historię obyczajowości Chorwatów.

Perełką przeglądu są spektakle w ramach teatru ludowego i koncerty muzyki w stylu etno. Festiwal sięga także do sfery sacrum, organizując corocznie niedzielną mszę świętą w katedrze.

Dowiedz się więcej: Zagrzeb: Muzea, które warto odwiedzić

 

1. Wydarzenia w Zagrzebiu w okresie Adwentu

W sezonie przedświątecznym Zagrzeb ukazuje swą niezwykle nastrojową i ciepłą stronę, która w chłodne zimowe dni rozgrzewa mieszkańców i turystów decydujących się na zwiedzanie o nietypowej dla Chorwacji porze roku. Uliczki Zagrzebia pachną wówczas aromatem przypraw korzennych wydobywających się ze stosów lukrowanych pierników lub parujących kubków z grzańcem.

Brzmienie świątecznych dzwoneczków i bożonarodzeniowych pieśni wprowadza atmosferę, na którą wielu czeka przez cały rok. Jak bowiem śpiewali Skaldowie: nie chodzi o to, by złowić króliczka, ale by gonić go! Tym właśnie jest adwent w Zagrzebiu – pełnym radości oczekiwaniem, w którym duch świąt uwalnia się mocą wzajemnej życzliwości i przyjemności dla ciała i ducha. Wielość wydarzeń, w których można uczestniczyć w okresie Adwentu, jest imponująca…

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawostki o Zagrzebiu, które musisz poznać

Koncerty świąteczne

Na jednym z najpiękniejszych balkonów w mieście w zeszłym roku odbył się koncert zespołu Ad Gloriam, podczas którego przechodnie mogli wraz z artystami zaśpiewać najpiękniejsze pieśni bożonarodzeniowe. Adwent w Zagrzebiu bogaty jest w niezliczoną liczbę takich muzycznych występów, przywołujących niepowtarzalną magię świąt. Niektóre z nich mają miejsce w świątyniach, kościołach i katedrach, co potęguje niezwykłość wydarzenia.

Światełka i lampiony

Pomiędzy ulicą Gajeva i Praską istnieje przejście, które wydaje się prowadzić do zaczarowanej baśniowej krainy. Rozpościerające się nad głowami przechodniów łańcuchy lampek tworzą bajeczne girlandy, które wskazują drogę do czekających atrakcji.

Wydarzenia w Zagrzebiu w okresie Adwentu

źródło zdjęcia: Getty Images / iascic

Bożonarodzeniowy Tramwaj

Tramwaj rozpoczyna swą trasę na przystanku na placu Bana Jelačića na rogu ulicy Praškiej. Przejazd oświetlonym i rozbrzmiewającym wesołymi bożonarodzeniowymi przyśpiewkami tramwajem trwa niecałe 25 minut, jednak podróż nim zostaje w pamięci na dłużej.

Żywa szopka

Zagrzebski Kaptol staje się miejscem, w którym mężczyźni i kobiety ze Wspólnoty Cenacolo przechodzą swoiste katharsis. Osoby niegdyś uzależnione od używek i parające się przestępstwem prezentują szczególny rodzaj szopki, pokazując, że obecność Chrystusa możliwa jest także we współczesnym świecie.

Nie sposób zliczyć wszystkich atrakcji kulturalnych, jakie Zagrzeb ma do zaoferowania osobom odwiedzającym miasto. Należy pamiętać, że oprócz stałych punktów na mapie przewodników istotny i wartościowy jest także czynny udział w żywej kulturze Zagrzebia. W zależności od oczekiwań i pory zwiedzania każdy turysta odnajdzie takie wydarzenia w Zagrzebiu, które mogą trafić do niego o wiele mocniej niż niejedna muzealna ekspozycja.

ZOBACZ RÓWNIEŻ