Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
18 Kwi, 2019 - 05:57
Chorwacja: TOP 7 - wydarzenia w Zadarze, których nie możesz przegapić

Chorwacja: TOP 7 – wydarzenia w Zadarze, których nie możesz przegapić

Arkadiusz Cierniak

Wydarzenia w Zadarze mają w wachlarzu swoich propozycji mnóstwo ciekawych atrakcji! Przekonaj się, które zainspirują Cię i pozwolą odkryć piękno Dalmacji.

Wybierając się na wakacje do Chorwacji, bez wątpienia zachwycimy się regionem Dalmacji. Położone na jego północy miasto Zadar oprócz pięknych zabytków i malowniczego nabrzeża gwarantuje niezapominane wrażenia i atrakcje dzięki bogatej ofercie kulturalnej. Przekonaj się jakie wydarzenia w Zadarze czekają na nas podczas wymarzonego urlopu!

TOP 7 – najciekawsze wydarzenia w Zadarze

7. Zadarsko Kazališno Ljeto

Zadarskie lato teatralne to jedna z imprez inaugurujących letni sezon. Trwa ona przez cały miesiąc i jest gratką dla wszystkich wielbicieli teatru. Warto podkreślić, że przedstawienia odbywają się w aż czterech lokacjach rozłożonych na terenie starego miasta.

Teatralny festiwal otwiera się na turystów, a muzea w Zadarze i uliczki stają się scenami dla wspaniałych aktorów. Tym samym festiwalowe sztuki podziwiać możemy w dwóch gmachach miejskich teatrów, w Muzeum Szkła i w Muzeum Narodowym.

Jeśli odwiedzamy Zadar z dziećmiwcale nie musimy rezygnować z tego wydarzenia! Repertuar festiwalu jest różnorodny zarówno pod względem gatunkowym, a także ze względu na odbiorcę. Maluchy i dorośli z pewnością nie zawiodą się teatralnymi opowieściami, a przy okazji otrzymają możliwość poznania historii miasta. Z festiwalowym biletem otrzymamy bowiem 50% rabatu na wejście do muzeum.

 

6. Glazbene večeri u Sv. Donatu

Jeden z największych festiwali muzyki poważnej w tej części Europy, który od lat przyciąga tu melomanów z całego świata, oprócz długiej tradycji gwarantuje niezwykłe muzyczne doznania i tworzy historię na naszych oczach. Próżno szukać wydarzenia w Zadarze, które nie zostałoby z nami na dłużej – ten festiwal z pewnością na długo zapadnie słuchaczom w pamięci.

Największe arcydzieła muzyki z całego świata prezentowane są w zadarskiej katedrze oraz kościele świętego Donata, które zaliczane są do najważniejszych zabytków Zadaru. Wyjątkowa sceneria, cenieni na całym świecie artyści i niezwykle bogaty repertuar sprawiają, że dzięki takim koncertom wakacje w Chorwacji zapamiętamy do końca życia.

Wieczory muzyczne rozpoczynają się w pierwszych dniach lipca i trwają przez cały miesiąc. Warto podkreślić, że wstęp na większość koncertów jest całkowicie darmowy i jest to niezwykła okazja, by zacząć w Zadarze swoją przygodę z muzyką klasyczną!

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Zadar – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Wydarzenia w Zadarze - Festiwal Muzyki Poważnej w kościele św. Donata

źródło zdjęcia: Getty Images / Believe_In_Me

5. Millennium Jump

Wydarzenia w Zadarze potrafią być szalone! Już od kilku lat co roku w jeden z ostatnich lipcowych dni na nabrzeżu ustawiają się rzędy ludzi, by wspólnie oddać skok z zadarskiego nabrzeża. Ponad trzy tysiące śmiałków, wśród których nie może zabraknąć nas, tworzy w ten sposób wspaniałą historię, która łączy ludzi!

Drogerie Markt Croatia – główny organizator szalonego skoku „Millenium Jump” gwarantuje nam niezapomniany wieczór spędzony w gronie pozytywnie zakręconych osób, których głównym celem jest szampańska zabawa.

Dobra muzyka, wieczór pełen tańca i zabawy w magicznej dalmatyńskiej scenerii zachodzącego słońca, niezapomniane wrażenia i masa zabawnych zdjęć, to tylko niektóre argumenty, dla których warto spędzić lipcowe popołudnie na malowniczym nabrzeżu, a następnie przekonać się jak wygląda nocne życie w Zadarze!

 

4. Međunarodni festival novog

Drugi tydzień sierpnia zwiastuje nadejście do chorwackiego miasta nuty nowoczesności i świeżego spojrzenia na kulturę i sztukę. Wydarzenia w Zadarze i miejskie atrakcje nie skupiają się tylko na barwnej historii oraz zabytkach!

Zapoczątkowany w roku 1997 Międzynarodowy Festiwal Nowego Teatru inspiruje, zachwyca, doprowadza do łez, wzrusza, szokuje i niezmiennie od lat wspiera niezależnych artystów.

Choć nacisk kładzie się tu na nowoczesną wizję teatru, tańca i muzyki, to bez wątpienia nie wolno przechodzić obok nich obojętnie. Czasem kreacje wydają się niezrozumiałe, wywołują wśród odbiorców skrajne emocje, ale nie możemy odebrać im faktu, że nie są pozbawione kolorytu i ekspresji, która budzi w nas owe emocje.

Biorąc udział w festiwalu, wakacje w Chorwacji staną się dla nas nie tylko czasem pełnym relaksu, ale również kulturowego rozkwitu. Właśnie dlatego warto dać szansę sztuce współczesnej i zobaczyć, co my odkryjemy w niej, a co ona odkryje w nas!

3. Noć punog miseca

Noc Księżycowej Pełni na początku sierpnia, to dzień, w którym wydarzenia w Zadarze ukazują turystom lokalny koloryt i dumnie prezentują tutejsze tradycje.

Zadarskie nabrzeże oświetlone księżycowym światłem, w którego blasku podziwiać możemy tradycyjne chorwackie tańce wykonywane w rytm dalmatyńskiej muzyki. Lokalny festyn jest także doskonałą sposobnością do spróbowania tutejszych smakołyków, które wytwarzane są według tradycyjnych receptur. Smaki i zapachy kolorowej Dalmacji tworzą tego dnia niezwykłą aurę. Właśnie tak powinny wyglądać wakacje w Chorwacji!

 

2. Film Forum Festival

W ostatnim tygodniu sierpnia odbywa się Film Forum Festival, podczas którego możemy wziąć udział w projekcjach filmów, różnych warsztatach itp. Jest to platforma dla europejskich koprodukcji i profesjonalnych filmowców, promująca Zadar, Dalmację i Chorwację jako film i miejsce produkcji.

Odbywający się w miasteczku Film Forum Festival zaprasza na projekcje, warsztaty, seminaria, panele dyskusyjne, które odbywają się jeden za drugim. Przez tydzień fani kina będą zachwyceni natłokiem filmowych atrakcji, a ci, którzy na co dzień nie są szczególnie zafascynowani kinem, w niezwykle bogatej ofercie z pewnością odnajdą dla siebie coś godnego uwagi.

Festiwal wyróżnia i promuje projekty, które w swej tematyce ukazują Dalmację oraz inne malownicze regiony i ciekawe miejsca w Chorwacji. To doskonała okazja, żeby lepiej poznać ten piękny region i wrócić do domu z garścią ciekawych informacji.

 

1. Wydarzenia w Nin

Nieopodal Zadaru, zaledwie 14 kilometrów na północny zachód znajduje się niewielkie miasteczko Nin. To miejsce szczególne dla wszystkich, których interesuje poznanie lokalnych tradycji, obyczajów i zaczerpnięcie tchu z dala od pełnych turystów ulic i typowych dla ruchliwych kurortów atrakcji.

W połowie lipca odbywa się tu Ninska šokolijada – święto, na którym doskonale bawić będą się fani chorwackiej kuchni rodem z Dalmacji.

Każdy sybaryta musi skosztować w tym miejscu šokola, czyli potrawy, która jako największa kulinarna atrakcja regionu zachwyci każde podniebienie. Mięsny smakołyk to wytwarzana według tradycyjnych receptur suszona karkówka, z której mieszkańcy Ninu są dumni od wielu pokoleń.

Jeśli akurat odwiedzamy ten region na początku sierpnia, warto wybrać się tu dokładnie piątego dnia miesiąca. Wówczas można się przekonać, jak wygląda hucznie obchodzone tu święto Matki Boskiej Zečeva, z okazji którego odprawiana jest procesja wiodąca z centrum Ninu do wysepki Zečevo. Pobożni i pielęgnujący tradycję mieszkańcy miasta organizują tu także związany z kościelnym świętem festyn, który upamiętnia miejskiego patrona – świętego Anzelma co roku 24 i 25 sierpnia.

Ciekawe są wydarzenia w Zadarze i w okolicy np. w miasteczku Nin

źródło zdjęcia: Getty Images / xbrchx

Wydarzenia w Zadarze i okolicach z pewnością czynią ten region jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Europie. Oprócz szerokiej gamy festiwali i wydarzeń na uwagę zasługuje ich różnorodność i oryginalność. Dzięki nim z Zadaru powinniśmy wyjechać nie tylko wypoczęci, ale także ubogaceni kulturalnie i duchowo!

ZOBACZ RÓWNIEŻ