Michał Nielub
Michał Nielub
07 Kwi, 2019 - 06:37
Chorwacja: TOP 7 - wydarzenia w Trogirze, których nie możesz przegapić

Chorwacja: TOP 7 – wydarzenia w Trogirze, których nie możesz przegapić

Michał Nielub

Najciekawsze wydarzenia w Trogirze mają miejsce latem, przysparzając turystom wielu rozrywek oraz wiedzy na temat chorwackiej tradycji.

Udając się w podróż w regiony zachwycającej Dalmacji, warto wziąć pod uwagę miejscowości, które mogą pochwalić się bogatą ofertą letnich imprez. Kulturalne wydarzenia w Trogirze spełniają najwyższe oczekiwania turystów, oferując koncerty muzyki klasycznej czy ludowej, całą gamę spektakli teatralnych i ulicznych czy festynów hołdujących chorwackim zwyczajom. Z tego powodu Trogir jest doskonałym miejscem, w którym można spędzić wymarzone wakacje w Chorwacji.

TOP 7 najciekawsze wydarzenia w Trogirze

Niedawne oznaczenie Trogiru przez „National Geographic” mianem najpiękniejszego miasta na wyspie przyciąga tłumy, które łakną szeroko pojętej „dobrej zabawy”. Większość interesujących wydarzeń w Trogirze odbywa się w ramach Trogirskiego Lata Kulturalnego, które trwa przez cały sezon, jednak interesujące eventy mają miejsce również poza okresem wakacyjnym. Poniżej przedstawiamy te najciekawsze, w których warto wziąć udział, spędzając akurat w okolicy wakacje w Chorwacji.

7. Moondance Festival

Trogirski festiwal muzyki techno coraz bardziej się rozwija. Początkowo obejmował on koncerty, na których bawiło się niespełna czterystu ludzi. Obecnie gromadzi już pięć tysięcy uczestników lubujących się w elektronicznych rytmach. W minionym roku impreza obejmowała rozmaite wydarzenia w Trogirze na przestrzeni trzech dni w pierwszych tygodniach sierpnia.

Zabawa toczy się w średniowiecznej Twierdzy Kamerlengo, której przestrzeń pozwala na akustyczną grę dźwiękiem i obrazem, spajając je w spójną audiowizualizację. Koncertom towarzyszą imponujące widowiska, pokazy świetlne i artystyczne instalacje, które zachwycają formą, jednak są również nośnikiem istotnej treści.

Moondance Fesival to obcowanie z nowoczesną muzyką, która sięga do źródeł, inspirując się klasyką czy dźwiękami trance. W 2019 roku odbędzie się już siódma odsłona festiwalu i także tym razem z pewnością nie zawiedzie swoich wiernych fanów.

Wydarzenia w Trogirze - Moondance Festival odbywa się w Twierdzy Kamerlengo

źródło zdjęcia: Getty Images / Krasnevsky

6. Letni karnawał trogirski

W połowie lipca przy głównym deptaku na nabrzeżu zbiera się korowód kolorowych postaci, które rozpoczynają wesołą paradę po ulicach Trogiru. Zabytki miasta idą tego dnia w zapomnienie, gdyż wszyscy świętują na ulicach, podziwiając zwariowany pochód.

Istotną częścią imprezy jest konkurs na najwspanialszą maskę, której właściciel zostaje uhonorowany wartościowymi nagrodami. Warto wiedzieć, że na turystów zwiedzających Trogir z dziećmi czekają podczas karnawału zabawy z animatorami, którzy zapewniają pociechom multum rozrywek.

Program letniego karnawału wzbogacają widowiskowe pokazy sztuki walk i tańca, takich jak samba, salsa czy capoeira oraz pokazy akrobacji z żywym ogniem. Finalne after party toczy się do późnych godzin nocnych w pobliskich barach, odkrywając nową odsłonę nocnego życia w Trogirze.

5. Festyn Łowiecki i Noc Rybacka

Jedną z największych kulinarnych atrakcji Lata Trogirskiego w zeszłym roku był Festyn Łowiecki, który przyciągnął całe tłumy wielbicieli dobrej dziczyzny i myśliwskich obyczajów. Tego dnia padły kulinarne rekordy np. na ugotowanie ponad 200 kilogramów mięsa i 300 porcji gulaszu z wielu rodzajów mięsiwa.

Myśliwskie święto odbywało się w restauracji Riva, która serwowała znakomite jadło i napitek, zgodnie z łowiecką sztuką przyrządzania potraw. Wśród gości znajdowali się zarówno dorośli, jak i dzieci, którzy przednio bawili się przy dźwiękach regionalnej chorwackiej muzyki, wśród aromatów podawanych pyszności.

Uczestnicy roszczą nadzieję, iż to wydarzenie w Trogirze na stałe wpisze się w repertuar Lata Trogirskiego, powtarzając swój sukces każdego następnego sezonu, tak jak ma to miejsce w przypadku Nocy Rybackich. Nie bez powodu święcą one tryumfy już od wielu lat. Podczas niezwykłych wieczorów skosztować można owoców morza i tradycyjnie przyrządzonych ryb, posłuchać muzyki na żywo i pobyć wśród ludzi, których rozpiera duma z własnego dziedzictwa kulturowego.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawostki o Trogirze, które musisz poznać

 

4. Obchody święta Jana z Trogiru – atrakcje dla ducha i ciała

14 listopada to data, którą wierzący mieszkańcy Trogiru obchodzą ze szczególnym namaszczeniem. Patron miasta, święty Jan, uchodzi nie tylko za wzór cnót do naśladowania, lecz także obrasta kultem związanym z domniemaną mocą uzdrawiania obłożnie chorych Chorwatów. Niektórzy po dziś dzień wierzą, że błogosławiony patronat chroni miasto przed wszelkim nieszczęściem, plagami i atakami z zewnątrz.

Obchody świętego Jana rozpoczynają się Mszą świętą. Uczestniczy w nich wybrana delegacja lokalnych polityków i członków zarządu trogirskich przedsiębiorstw. Tego dnia, po kościelnych uroczystościach, na ulicach miasta odbywa się także festyn.

3. Wielkie Trogirskie Regaty

Dwudniowe regaty odbywają się pod koniec października, z ramienia Żeglarskiego Klubu Trogir. Uczestnicy zgłaszający swój udział mają szansę wziąć udział w niezwykłej morskiej przygodzie, wśród okrzyków radości kibicującej publiczności.

Maraton oglądany z perspektywy lądu wygląda intrygująco, jednak adrenalina sportowców biorących udział w tym żeglarskim wydarzeniu w Trogirze wynosi emocje związane z regatami na zupełnie inny poziom. Wielkie Trogirskie Regaty to konieczny punkt programu wakacji w Dalmacji dla wszystkich miłośników morskich podróży i opowieści, którzy odwiedzają Chorwację jesienią.

Wydarzenia w Trogirze - Wielkie Trogirskie Regaty

źródło zdjęcia: Getty Images / vanesapodreka

2. Trogir Outdoor: 2 Island On 2 Wheels

Sportowe rozgrywki w malowniczych okolicznościach przyrody odbywają się na peryferiach Trogiru corocznie w ciągu kilku dni maja. W uroczystej eskorcie policji zawodnicy wspinają się na Górę Ciovo, by zmierzyć się z potęgą natury.

Urokliwe ścieżki prowadzące przez zagajniki, gaje oliwne i lasy porastające linię wybrzeża to doskonałe trasy ze względu na zróżnicowane warunki i zapierające dech w piersiach krajobrazy.

Celem inicjatywy Trogir Outdoor jest w istocie udział w triathlonie, który składa się z trzech dyscyplin sportowych:  750 metrów trasy, którą trzeba przepłynąć, 20 kilometrów pokonanych na rowerze oraz 5 kilometrów biegu. Szczytna idea, jaka przyświeca organizatorom, to propagowanie zdrowego i świadomego stylu życia.

Dowiedz się więcej: Wyspa Ciovo w Chorwacji – co zobaczyć?

1. Nowe wydarzenia w Trogirze: Bokun Festivala

Miniony rok wzbogacił ofertę kulturalną miasta o kolejne wrześniowe wydarzenie w Trogirze – Bokun Festivala. Przestrzenią dla święta Dalmacji stał się Park Malarija.

Bokun Festivala hołduje chorwackiej kulturze, filmowi, muzyce i jedzeniu, czyli temu, co najmocniej wiąże się z przynależnością narodową w codziennym życiu społeczeństwa. Wejście na festiwal jest bezpłatne, o czym świadczy główne hasło przedsięwzięcia: kultura dla ludzi.

W pierwszej edycji festiwalu zarówno mieszkańcy, jak i turyści, mieli niepowtarzalną okazję do udziału w projekcjach chorwackiego i śródziemnomorskiego kina niemego przy akompaniamencie muzyki fortepianowej w interpretacji wirtuoza fortepianu, Mitji Reichenberga.

Kolejne przywołane aspekty dziedzictwa kulturowego to taniec flamenco, literatura, ale i produkcja rzemieślniczych trunków, takich jak piwo czy wino. Organizatorzy planują kolejne odsłony festiwalu, który wynosi na piedestał to, co w tutejszej obyczajowości najbardziej cenne.

Wydarzenia w Trogirze - podczas letnich festiwali często organizowane są pokazy filmów

źródło zdjęcia: Getty Images / Vera_Petrunina

Nie sposób opisać wszystkich wydarzeń, jakie mają miejsce w mieście Trogir. Muzea, teatry i miejskie galerie wychodzą tu naprzeciw swoim gościom oraz pierwotnie pełnionym funkcjom, stając się areną dla sztuk pięknych i apoteozy regionalizmu. Oprócz cyklicznych wydarzeń kulturalnych Trogirskie Lato Kulturalne oferuje udział w koncertach muzyki trafiającej do serc wielbicieli jazzu, nowoczesnych i alternatywnych brzmień czy folkowych utworów, które stanowią zarazem świadectwo świata, który przemija, ale nigdy nie znika z ludzkiej pamięci.

ZOBACZ RÓWNIEŻ