Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
23 Kwi, 2019 - 05:56
Chorwacja: TOP 7 - wydarzenia w Makarskiej, których nie możesz przegapić

Chorwacja: TOP 7 – wydarzenia w Makarskiej, których nie możesz przegapić

Arkadiusz Cierniak

Poznaj najciekawsze wydarzenia w Makarskiej i przekonaj się, co czeka na Ciebie w największym chorwackim kurorcie nad Adriatykiem, który nigdy nie śpi!

Makarska to miasteczko ukryte między górskim masywem Biokovo a Morzem Adriatyckim. Oprócz wspaniałej, naturalnej scenerii liczne wydarzenia w Makarskiej gwarantują, że wakacje w Chorwacji na długo pozostaną w naszej pamięci. Nie bez przyczyny Makarską uważa się za jedno z europejskich centrów dobrej zabawy i nieustającej rozrywki. Miasto nigdy nie zasypia, a odbywające się regularnie festiwale, koncerty i kulturalne wydarzenia czynią z tego miejsca raj dla każdego, kto uwielbia dobrą zabawę.

Dowiedz się, co ciekawego czeka na Ciebie w największym turystycznym kurorcie w tej części Chorwacji!

TOP 7 – najciekawsze wydarzenia w Makarskiej

7. Makarska Summer

Makarsko ljeto (ang. Makarska summer), czyli makarskie lato odbywa się co roku, od połowy czerwca do początku września. Ten letni festiwal w Makarskiej zwiastuje niezapomniane wakacje w Chorwacji i nie sposób nie skorzystać z jego bogatej oferty podczas urlopu.

Wydarzenia w Makarskiej, jakie odbywają się cyklicznie przez całe wakacje w ramach festiwalu, obejmują:

  • koncerty,
  • spektakle teatralne,
  • wystawy,
  • panele dyskusyjne,
  • warsztaty i wiele innych.

Wychodząca naprzeciw oczekiwaniom turystów Makarska stara się zadowolić niemal każdego bez względu na wiek, poglądy czy zainteresowania. Nie zabraknie więc teatralnych występów, które wzruszą, a innym razem rozśmieszą do łez, energetyzującej muzyki dla fanów ostrzejszego brzmienia lub łagodnego i pełnego radości śpiewu tradycyjnych dalmatyńskich klap (klapa to tradycyjny zespół w Dalmacji), które wykonują muzykę a cappella.

Fani folkloru zachwyceni będą nie tylko muzyką, ale także tańcem ludowych zespołów, a wszystko to w bajecznej scenerii starych alejek i placów, zabytkowych kościołów czy leśnych ścieżek.

 

6. Omiš Guitar Fest

Każda kolejna edycja gitarowego festiwalu Omiš Guitar Fest, który odbywa się na początku lata, przyciąga na Riwierę Makarską największe gwiazdy gitarowej sceny z całego świata i rzesze fanów. Wydarzenie ma miejsce w miejscowości Omiš położonej zaledwie 30 km od Makarskiej.

Wyjątkowość tego wydarzenia polega na szerokim spektrum gatunków, w jakich prezentowana jest muzyka – niezwykle bogaty festiwalowy program jest, nie nadużywając tego słowa, skierowany do każdego turysty! Jak to możliwe skoro nie sposób pogodzić gusta wszystkich?

Idei festiwalu przyświeca wielogatunkowość, tym samym na scenie festiwalu jednego wieczoru podziwiać możemy buntownicze i ogniste wykonania rockowych utworów, by kolejnego wsłuchać się w dźwięki z wolna płynącego jazzu, a jeszcze innego przyjść na koncert muzyki poważnej z gitarą w roli głównej!

Nie tylko melomani brzmienia, ale także wykonawcy znajdą tu dla siebie miejsce. Warsztaty, lekcje mistrzowskie z największymi sławami czy konkurs gitarowy z wieloma kategoriami to doskonałe argumenty, by letni sezon w Makarskiej rozpocząć gitarowym akordem.  

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Jak poruszać się po Makarskiej – przewodnik

Wydarzenia w Makarskij - Omiš Guitar Fest

źródło zdjęcia: Getty Images / Jan_Kowalski

5. Echo Festival

Nie od dziś wiadomo, że nocne życie w Makarskiej jest jedną z głównych atrakcji tego kurortu. Tu nikt, kto lubi zabawę aż do bladego świtu, nie ma prawa się nudzić, a na takie wydarzenia w Makarskiej jak Echo Festival czekają młodzi ludzie z całej Europy!

Kameralny festiwal jest wielkim świętem rozrywki i dumnie promuje Dalmację wśród wszystkich imprezowiczów. Muzyka elektroniczna wydobywająca się z głośników w towarzystwie najbliższych brzmi jeszcze lepiej, a pulsujący bas sprawia, że serce zaczyna bić nam szybciej.

Podczas Echo Festival usłyszeć można artystów lokalnych oraz takich, którzy przyjeżdżają tu z dalszych zakątków Europy. Bez względu na to, skąd jesteśmy, będziemy bawić się tam szampańsko!

 

4. Baška Voda Summer

Baška Voda to urocza miejscowość położona niecałe 10 km od Makarskiej, która znana jest ze swoich piaszczystych plaż, otoczonych gęstym sosnowym lasem. Odbywający się tu letni festiwal jest wyjątkowo atrakcyjną propozycją dla każdego, kto ceni tradycję, folklor i kulturę odwiedzanego regionu.

Polecamy choć na jeden dzień „uciec” z Makarskiej z dziećmi lub przyjaciółmi do Baškiej Vody i zasmakować prawdziwego oblicza Dalmacji. Ta spokojna osada od lat dumnie pielęgnuje lokalne tradycje i chwali się nimi, organizując Wieczory Rybackie i kameralne koncerty ludowych zespołów. Każde z tych wydarzeń to wspaniały hołd oddany ponadczasowej bałkańskiej kulturze, którą warto odkrywać, spędzając wakacje w Chorwacji!

Wydarzenia w Makarskiej - wiele ciekawych imprez odbywa się w Baska Voda

źródło zdjęcia: Getty Images / eurotravel

3. Noc Kalalargi

Druga połowa sierpnia zwiastuje nadejście tajemniczej Nocy Kalalargi, która jest jedną z największych atrakcji w Makarskiej. Miasto diametralnie zmienia swoje oblicze i oddaje pokłon przeszłości. To wyjątkowe święto dumnie pielęgnuje wiekową tradycję, do której swą cegiełkę przykładają także turyści.

Wspomniana Kalalarga to najdłuższa i najstarsza ulica tętniąca życiem nieprzerwanie dniem i nocą już od zamierzchłych czasów. Otwiera swoje zaułki i podwórza, zapraszając wszystkich do odwiedzania modnych butików, perfumerii czy jubilerskich pracowni.

Według tradycji odwiedzający są witani w ludowych strojach, a na powitanie gości częstuje się migdałami, suszonymi figami oraz lozovačą, czyli mocnym brandy z winogron wyrabianym w regionie od pokoleń.

Lokalni rzemieślnicy, którzy z dumą prezentują swoje wyroby, atmosfera chorwackiej gościnności i dobroci w połączeniu z magiczną ulicą Kalalarga tworzą w Makarskiej niepowtarzalną atmosferę, która zostanie z nami na długo!

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Gdzie zrobić zakupy w Makarskiej? Najciekawsze miejsca

 

 2. Mafest

Jeśli lubisz komiksy lub interesuje Cię, jak wygląda tworzenie tej niezwykłej sztuki, jesteśmy pewni, że znajdziesz tu coś dla siebie. Festiwal Mafest odbywa się od roku 2006 w ostatnie dni maja i jest doskonałą zapowiedzią zbliżającego się letniego sezonu w Makarskiej.

Wydarzenie skierowane jest do fanów komiksu i nie zabraknie na nim komiksowych wystaw, autorskich spotkań, wywiadów z gwiazdami, warsztatów, paneli dyskusyjnych czy wykładów.

Oprócz spotkania z autorytetami świata komiksu promowani są tu zdolni młodzi twórcy i ambitnie pnące się w górę nowe wydawnictwa. Nie zabraknie atrakcji dla wszystkich, którzy chcą poznać tajniki tworzenia komiksu lub zadać pytanie jednemu ze swoich idoli.

W ramach festiwalu odbywają się także ciekawe wydarzenia muzyczne. Jeśli jesteśmy fanami literatury i komiksu, to nie mogliśmy trafić lepiej, a jeśli jeszcze nie znamy tego gatunku, to doskonała okazja, by wejść do barwnego świata komiksu i zacząć wspaniałą przygodę, nim wakacje w Chorwacji rozpoczną się na dobre.

 

1. Jazz Festival

Wydarzenia w Makarskiej nie nudzą i do samego końca wakacji gwarantują turystom doskonałą zabawę! Zwieńczenie wakacji w stolicy chorwackiej rozrywki i nigdy niekończącej się zabawy upływa pod znakiem ogromnego przedsięwzięcia muzycznego, które jasnym światłem jupiterów oświetla jazz.

Światowej klasy artyści przyjeżdżający do Makarskiej z całego świata gwarantują swoimi wykonaniami niezapomniane wspomnienia. Obowiązkowo musimy odwiedzić festiwalową scenę, bez względu na to, czy wcześniej zaznajomiliśmy się z jazzowym gatunkiem.

Wyjątkowa sceneria makarskich zabytków, które otaczają plenerowe estrady na placu Kačić oraz w Kinie Letnim, dodają temu wydarzeniu niepowtarzalnego uroku. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto akurat przebywa w Makarskiej. Jeśli zauroczą nas improwizowane brzmienia, powinniśmy wybrać się na warsztaty towarzyszące wspaniałemu festiwalowi!

Wydarzenia w Makarskiej - Jazz Festival

źródło zdjęcia: Getty Images / Pornpak Khunatorn

Makarska oraz jej okolice nie bez przyczyny uchodzą za region gwarantujący nieustającą szampańską zabawę. Już od setek lat króluje tu taniec, tradycyjne gry i dalmatyńskie zabawy. Organizowane początkowo z okazji religijnych świąt wydarzenia w Makarskiej gościły niegdyś pielgrzymów z wielu odległych zakątków, rozsławiając malowniczą Dalmację. Z czasem religijne zgromadzenia zaczęły przekształcać się w huczne miejskie święta, a te, podsycane opowieściami żeglarzy i podróżników z najdalszych ziem, obrosły w legendarne i znane w całej Europie wydarzenia, jak organizowany aż do końca XIX wieku festiwal z okazji święta świętego Wawrzyńca.

Dzisiaj historię miasta piszą pełni energii ludzie, którzy organizują dla turystów koncerty, festiwale, wystawy, spektakle i inne wspaniałe widowiska kulturalne oraz imprezy. Oprócz dobrej zabawy aż do bladego świtu oddają one również pokłon historii dalmatyńskiego regionu. Lokalna otwartość i wspaniała atmosfera Makarskiej gwarantują, że wakacje w Chorwacji zostaną w naszej pamięci na długo!

ZOBACZ RÓWNIEŻ