ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
19 Kwi, 2018 - 01:00

Chorwacja: Wycieczki objazdowe – pomysły na zwiedzanie

ARTYKUŁ PARTNERA

Planujesz wakacje w Chorwacji? Wycieczki objazdowe to jeden ze sposobów na spędzenie czasu w tym przepięknym kraju. Sprawdź nasze pomysły na wycieczki po Chorwacji – zobacz co dzięki nim zobaczysz w Dalmacji oraz Istrii i przekonaj się, że w Chorwacji warto aktywnie spędzić czas!

Chorwacja jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Europejczyków już od wielu lat. Większość z odwiedzających ten kraj turystów wybiera jednak tradycyjny sposób odpoczynku, czyli wczasy, podczas których wylegiwanie się nad lazurowym Adriatykiem jest najważniejszym sposobem spędzania czasu. Piękne morze i plaże to jednak nie wszystko, co oferuje Chorwacja.

Wycieczki objazdowe to świetny pomysł na nieco inne wakacje w Chorwacji, dzięki którym można aktywnie spędzić czas, zobaczyć niezwykłe zakątki tego kraju i każdego dnia mieć zapewnione inne atrakcje. Poniżej przedstawiamy dwie propozycje na wycieczki objazdowe po Chorwacji – każda z nich zachwyci zarówno miłośników historii, jak i wielbicieli pięknych krajobrazów oraz cudów natury. Proponowane trasy zwiedzania można oczywiście dowolnie zmieniać, dopasowując je do swoich możliwości i oczekiwań.

Południowa Chorwacja: Wycieczki do najpiękniejszych miejsc Dalmacji

Na początek proponujemy objazdówkę po najbardziej znanych miejscach w Dalmacji, południowym regionie Chorwacji.

Dzień 1. Dubrownik – „perła Adriatyku”

Zwiedzanie Chorwacji warto zacząć od tego miasta z dwóch powodów: jest to podobno najpiękniejsze miasto Chorwacji, w którym w dodatku kręcono zdjęcia do słynnego serialu „Gra o Tron”.

W Dubrowniku koniecznie trzeba zobaczyć: średniowieczną starówkę, słynne Mury Miejskie i fortyfikacje, Wielką Fontannę Onofria, Kolumnę Rolanda, Pałac Rektorów oraz katedrę Velika Gospa z obrazem Tycjana i bogatym skarbcem.

Można także wybrać się statkiem na pobliską wyspę Lokrum, gdzie warto zobaczyć rezerwat przyrody, twierdzę oraz zespół klasztorny.

Dowiedz się więcej: Najciekawsze muzea w Chorwacji – TOP 11 >>

Chorwacja: Wycieczki objazdowe - pomysły na zwiedzanie - Dubrovnik

Dzień 2. Medziugorie – miejsce objawień maryjnych w Bośni i Hercegowinie

Aby przedostać się drogą lądową z Dubrownika do północnej części Chorwacji tak czy owak trzeba przejechać przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Po drodze można więc zatrzymać się w Medziugorie (serb.-chorw. Međugorje, zapisywane w innych językach często jako Medjugorje), sławnym miejscu kultu, gdzie rzekomo od 1981 roku mają miejsca objawienia maryjne (ich autentyczność wciąż nie została potwierdzona przez Kościół).

Miejsce to jest jednym z najważniejszych celów pielgrzymkowych w Europie – co roku odwiedza je przeszło 2 miliony pielgrzymów i turystów. Nawet jeśli naszym celem wakacyjnym jest tylko Chorwacja, wycieczki do znanych miejsc w sąsiednich krajach mogą być ciekawym urozmaiceniem pobytu.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – jak dojechać: samolotem, samochodem, autokarem czy pociągiem? >>

Chorwacja: Wycieczki objazdowe - pomysły na zwiedzanie - Medziugorje

źródło zdjęcia: Depositphotos / marinv

Dzień 3. Omiš i kanion rzeki rzeki Cetiny

Kolejnym punktem podróży może być jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie oferuje Chorwacja. Wycieczki tutaj zapewniają moc wrażeń dla miłośników natury, imponujących krajobrazów oraz aktywnego odpoczynku. W położonej tuż nad Adriatykiem miejscowości Omiš znajduje się malownicze ujście rzeki Cetiny, która do morza wpada przez skalny kanion w Górach Mosor.

Wielbiciele adrenaliny mogą w Omiš skorzystać z oferty spływu kajakowego po Cetinie. Warto również wybrać się na wycieczkę drogą lądową wzdłuż rzeki do miejscowości Zadwarje, gdzie zobaczyć można słynne wodospady Gubavica.

Chorwacja: Wycieczki objazdowe - pomysły na zwiedzanie - Omis

Dzień 4. Split – stolica Dalmacji

Zaledwie 25 kilometrów od Omiš znajduje się kolejne znane chorwackie miasto – Split. W stolicy Dalmacji koniecznie trzeba zobaczyć ruiny ogromnego pałacu Dioklecjana, które stanowią dzisiaj integralną część starego miasta, katedrę św. Dujama, dzwonnicę, a także ratusz.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – camping, na którym warto się zatrzymać: TOP 11 >>

Chorwacja: Wycieczki objazdowe - pomysły na zwiedzanie - Split

Dzień 5. Wyspa Brać

Ze Splitu kursują promy na pobliską wyspę Brać (chorw. Brač) – warto na niej spędzić nawet cały dzień, ponieważ jest to wyspa, na której znajduje się podobno najpiękniejsza plaża w całej Chorwacji. Nazywa się ona Zlatni rat, a jej nazwa nawiązuje do specyficznego kształtu, czyli wąskiego pasma wdzierającego się daleko w morze.

Dla tych, którym całodzienne plażowanie wydaje się zbyt nudne, wyspa Brać oferuje szereg innych atrakcji – można tu zwiedzić m.in. wioskę z epoki brązu Škrip oraz Pustelnię Blaca, czyli imponujący klasztor obronny wbudowany w nadmorską skałę.

Dowiedz się więcej: Chorwacja z dziećmi – TOP 11 niesamowitych atrakcji >>

Chorwacja: Wycieczki objazdowe - pomysły na zwiedzanie - wyspa Brac

źródło zdjęcia: Depositphotos / DarioSz

Dzień 6. Port Trogir

Wyjeżdżając ze Splitu, warto zatrzymać się w pobliskim miasteczku portowym Trogir, którego starówka śmiało może konkurować ze starą częścią Splitu. Zarówno stare miasto, jak i portowa promenada z licznymi knajpkami mają najwięcej uroku wieczorem, dlatego do południa można czas spędzić po prostu na plaży.

Chorwacja: Wycieczki objazdowe - pomysły na zwiedzanie - Trogir

Dzień 7. Wodospady Krka

Niecałe 60 km na północ od Trogiru znajduje się jedna z najsłynniejszych chorwackich atrakcji, czyli Park Narodowy Krka (niedaleko miejscowości Szybenik). Można tutaj zobaczyć zachwycające wodospady, w tym ten największy i najbardziej znany wodospad Skradinski Buk.

Na terenie parku można spędzić cały dzień – jest tutaj naturalne kąpielisko pod wodospadem, organizowane są rejsy statkami, a także atrakcyjne szlaki piesze.

Chorwacja: Wycieczki objazdowe - pomysły na zwiedzanie - wodospady Krka

Chorwacja wycieczki po Istrii i północnej części kraju

Wśród Polaków decydujących się na wakacje w Chorwacji, to właśnie północna część kraju wraz z półwyspem Istria jest najpopularniejsza. Można tutaj wygodnie dojechać własnym autem z Polski, a więc także zaplanować ciekawe wycieczki objazdowe po Chorwacji. Oto nasza propozycja takiej samochodowej wycieczki, pozwalającej zobaczyć najpiękniejsze miejsca tej części Chorwacji.

Dzień 1. Pula oraz Rovinij

Pula to zabytkowe miasto, które na półwyspie Istria warto odwiedzić w pierwszej kolejności. To tutaj zobaczyć można świetnie zachowany amfiteatr rzymski, który wielkością przypomina słynne Koloseum w Rzymie. Kiedyś odbywały się tu walki gladiatorów, dzisiaj odbywają się przedstawienia teatralne, koncerty (także światowej sławy gwiazd) oraz festiwal filmowy. W Puli warto także zobaczyć m.in. Łuk Sergiusza, Bramę Herkulesa oraz świątynię Augusta.

Około 40 km na północ od Puli znajduje się inne zabytkowe miasteczko, Rovinij. Warto przespacerować się niezwykle malowniczą starówką w stylu włoskim, a także odwiedzić górujący nad miastem kościół św. Eufemii z najwyższą w Chorwacji dzwonnicą, w której przechowywane są relikwie świętej.

Chorwacja: Wycieczki objazdowe - pomysły na zwiedzanie - Pula

Dzień 2. Poreč

Jadąc około 35 km na północ z Rovinij, można natrafić na Porec (chorw. Poreč), kolejne istryjskie miasteczko nad Adriatykiem, które jest znanym ośrodkiem turystycznym regionu. Warto tu przespacerować się malowniczą starówką, gdzie nie brakuje wielu wartych obejrzenia zabytków (np. Bazylika Eufrazjana).

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji – TOP 11 >>

Chorwacja: Wycieczki objazdowe - pomysły na zwiedzanie - Porec

Dzień 3. Wenecja – Włochy

Choć głównym celem zwiedzania jest Chorwacja, wycieczki do znanych miejsc w niedaleko położonych Włoszech, mogą okazać się ogromną atrakcją. Z Poreč można np. popłynąć promem do Wenecji.

Rejs trwa 3 godziny, a więc na taką wycieczkę trzeba przeznaczyć cały dzień. Zarówno sam rejs, jak i zwiedzanie Wenecji to ogromna atrakcja, z której korzysta wielu turystów spędzających wakacje w Istrii.

Chorwacja: Wycieczki objazdowe - pomysły na zwiedzanie - Wenecja

Dzień 4. Motovun

Kolejnym ciekawym miejscem na półwyspie Istria jest Motovun – oddalone około 30 km na północny- wschód od Poreč.

Położone na wysokim wzgórzu zabytkowe miasteczko otoczone murami obronnymi widoczne jest już z daleka. Warto je odwiedzić dla imponującego widoku rozciągającego się z góry, malowniczej starówki, a także ze względu na słynne trufle, które można skosztować w lokalnych restauracjach.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – mało znane miejsca, które Cię zauroczą >>

Chorwacja: Wycieczki objazdowe - pomysły na zwiedzanie - Motovun

Dzień 5. Hum

Hum to malutka miejscowość oddalona od Motovun około 30 kilometrów, do której warto zajrzeć na chwilę, by przekonać się, jak wygląda najmniejsze miasto świata. Fakt ten został potwierdzony wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa.

Jest to średniowieczne miasteczko składające się z 2 wybrukowanych ulic z charakterystyczną kamienną zabudową, w tym starymi murami miejskimi i XVI- wieczną dzwonnicą.

Chorwacja: Wycieczki objazdowe - pomysły na zwiedzanie - miasteczko Hum

źródło zdjęcia: Depositphotos / flocutus

Dzień 6. Jeziora Plitwickie

Jeziora Plitwickie są oddalone od Hum około 200 km, a więc na dotarcie do nich samochodem należy przeznaczyć około 2,5 godziny. Jednak ten wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Park Narodowy warto zobaczyć ze względu na bajkowy krajobraz utworzony z 16 jezior o lazurowych taflach wody, które ukryte wśród skał, poprzetykane są wyspami i groblami, a dodatkowo w wielu miejscach tworzą imponujące wodospady.

Podobnie jak z wodospadów Krka, także z Jezior Plitwickich słynie Chorwacja. Wycieczki tutaj są więc punktem obowiązkowym dla wszystkich turystów odwiedzających ten bałkański kraj.

Chorwacja: Wycieczki objazdowe - pomysły na zwiedzanie - jeziora Pliwtwickie

Dzień 7. Rastoke

Około 25 km na północ od Jezior Plitwickich znajduje się mniej popularne, ale bardzo ciekawe miejsce, które warto zobaczyć np. wracając na półwysep Istria. Jest to skansen ze starymi młynami wodnymi, położonymi nad wodami łączących się tu dwóch rzek Slunjčicy i Korany, które w wielu miejscach tworzą malownicze kaskady i wodospady, a także jaskinie i groty.

Spacer wśród historycznych zabudowań oraz licznymi mostkami nad rozlewiskiem dostarcza mnóstwa wrażeń dla małych i dużych.

Chorwacja: Wycieczki objazdowe - pomysły na zwiedzanie - Rastoke

Ze względu na mnóstwo atrakcyjnych miejsc jakie oferuje Chorwacja, wakacje tutaj z pewnością spodobają się osobom lubiącym spędzać czas na aktywnym zwiedzaniu, a nie tylko wylegiwaniu się na plaży. Wycieczki objazdowe można zorganizować sobie we własnym zakresie, ale jeśli ktoś nie chce się martwić o zakwaterowanie w Chorwacji w poszczególnych miejscowościach, może skorzystać z gotowych ofert wycieczek objazdowych oferowanych przez biura podróży.

Takie zorganizowane wycieczki objazdowe po Chorwacji są oferowane często poza szczytem sezonu turystycznego, dzięki czemu można uniknąć tłumów turystów w najpopularniejszych miejscach. Wiosną i jesienią łatwiej także znaleźć wycieczki last minute, które są dużo tańsze od ofert standardowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ