Joanna Kania
Joanna Kania
11 Maj, 2019 - 05:57
Chorwacja: Wodospady Krka

Chorwacja: Wodospady Krka

Joanna Kania

Odwiedź malownicze wodospady Krka w Chorwacji. Sprawdź najważniejsze atrakcje tego miejsca i ceny.

Wodospady Krka, znajdujące się w Parku Narodowym Krka, to jedno z najbardziej zachwycających miejsc w Chorwacji.

Park Narodowy Krka – malowniczy i różnorodny

Park Narodowy Krka jest położony niedaleko miejscowości Szybenik i obejmuje ponad 100 kilometrów kwadratowych. To miejsce niezwykłej urody o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Park łączy w sobie przepiękne tereny leśne i rozległe łąki z siedliskami wodnymi oraz roślinnością typową dla obszarów skalistych, klifów i kanionów. Występuje tu ponad 1 000 gatunków roślin.

7 wodospadów Krka

Jednak największą atrakcją turystyczną Parku Narodowego Krka jest unikatowy system wodospadów. Przez Park Narodowy Krka przepływa rzeka o tej samej nazwie. W korycie rzeki występują progi skalne o całkowitej wysokości ponad 240 metrów, które powodują, że woda rzeczna kaskadowo spada w dół, tworząc wodospady Krka – fenomenalne zjawisko przyrodnicze, które zachwyci każdego. W Parku Narodowym Krka można zobaczyć aż siedem wodospadów.

Chorwacja: Wodospady Krka - panorama

źródło zdjęcia: Depositphotos / mrak.hr

1. Bilušića buk

Pierwszy z nich, znajdujący się najwyżej, a tym samym najbliżej źródeł rzeki, o wysokości 22 metrów, nazywa się Bilušića buk i otoczony jest bujną roślinnością oraz spływa kaskadowo w dół tworząc niewielkie jeziorka.

2. Brljan

Dwa kilometry poniżej wodospadu Bilušića buk natrafimy na kolejną widowiskową kaskadę wodną Brljan wpadającą do jeziora o tej samej nazwie.

3. Manojlovac slap

Idąc w dół, za około pół kilometra wyłania się kolejny z chorwackich cudów natury – wodospad Manojlovac slap tworzący spektakularne kaskady o długości ponad 500 metrów i szerokości 80 metrów.

4. Rošnjak

To czwarty wodospad Krka, najmniejszy, mający zaledwie 8 metrów wysokości, ale najbardziej tajemniczy, często nazywany ołtarzem, ponieważ jest nieco ukryty. Dlatego sprzyja skupieniu i kontemplacji.

5. Miljacka slap

Piąty zjawiskowy wodospad Krka znajduje się w odległości około 1 kilometra od Rošnjaka i składa się z kilku kaskad o łącznej wysokości blisko 24 metrów. To tu malowniczo łączą się rzeki Krka i Zrmanja.

6. Roški slap

Szósty wodospad Krka składający się z wielu małych kaskad o łącznej długości 650 metrów, czasem nazywany też naszyjnikiem.

7. Skradinski buk

Ostatni, siódmy wodospad Krka, przez wielu uważany za najpiękniejszy i najbardziej widowiskowy. Tworzy go 17 kaskad o łącznej długości 800 metrów. Wokół wodospadu powstał specjalny szlak pieszy. Spacer zajmie około 60 minut, ale z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem. Ścieżka malowniczo prowadzi wśród rozlewisk, kaskad szumiącej wody, głazów porośniętych mchami i gęstych traw, będących siedliskiem ptaków wodnych. Trasa jest łatwa i doskonale nadaje się nawet dla małych dzieci.

Wodospady Krka: zjawiskowy pokaz barw i dźwięków

Odkrywanie wodospadów Krka to niesamowity spektakl pełen kolorów i odgłosów. Dominującym efektem jest szum płynącej, pieniącej się i spadającej kaskadowo wody. Rozbijające się krople wody tworzą zasłony wodne, które odbijają się od słońca i lśnią tęczowymi kolorami.

Wodospady w Chorwacji otacza intensywnie zielona, bujna roślinność śródziemnomorska. Wzdłuż nurtu rzeki ciągną się łąki i pola uprawne. W górnym biegu rzeki Krka można też napotkać malownicze ruiny opuszczonych młynów.

Natomiast w dolnej części wodospadów Krka w okolicy kaskady Skradinski buk powstała rozległa infrastruktura turystyczna. W pieczołowicie odrestaurowanych młynach są obecnie restauracje, muzea, galerie i sklepy z pamiątkami.

Chorwacja: Wodospady Krka - zwiedzanie

źródło zdjęcia: Depositphotos / inmedialv

Jak zwiedzać wodospady Krka?

Najłatwiej dostępny dla turystów, a tym samym najbardziej popularny, jest siódmy wodospad, czyli Skradinski buk. Główne wejście do Narodowego Parku Krka, będące zarazem wstępem do wodospadu Skradinski buk, znajduje się w Lozovac.

W sezonie, czyli od kwietnia do października, kursują specjalne łodzie dowożące turystów z Szybenika do wodospadu Skradinski buk. Osoby, które lubią aktywny wypoczynek mogą zdecydować się na dotarcie do wodospadu Skradinski buk pieszo lub rowerem. Dla nich przeznaczone jest wejście Skradin.

Do Parku Narodowego Krka można też dostać się innymi wejściami takimi, jak:

  • Roški slap/ Laškovica – stąd prowadzi szlak do wodospadu Roški Slap oraz miejsca, z którego odpływają łodzie do monastyru Krka,
  • Burnum/ Puljane – od tego wejścia jest najbliżej do stanowiska archeologicznego Burnum, w którym można zobaczyć pozostałości rzymskiego obozu wojskowego, niezwykle pięknie położone nad wodospadami w otoczeniu zieleni,
  • Kistanje / Krka Monastery – wejście przeznaczone dla osób, które chcą dotrzeć do monastyru Krka samochodem lub autobusem oraz wybrać się na krótki spacer po Narodowym Parku Krka.

Ciekawą opcją jest zwiedzanie wodospadów Krka drogą wodną. W sezonie można zdecydować się na rejs łodzią i oglądać kaskady z perspektywy wody. W trakcie podróży łodzie zatrzymują się na malowniczej wyspie Visovac, położonej między wodospadami Roški i Skradinski buk, na której stoi klasztor franciszkanów. Warto zwiedzić kościół Matki Boskiej Visovac i obejrzeć niewielki, ale ładnie utrzymany ogród klasztorny.

Chorwacja: Wodospady Krka - Visovac

źródło zdjęcia: Depositphotos / brozova

Miłośnicy spacerów mogą wybrać się na przechadzkę przyrodniczo-kulturową ścieżką edukacyjną. Trasę długości 8,5 km można pokonać w 2-3 godziny. Wzdłuż szlaku rozmieszone są tablice edukacyjne z informacjami o roślinach i zwierzętach charakterystycznych dla Parku Narodowego Krka, zjawiskach geologicznych oraz miejscach kulturowych i historycznych w pobliżu trasy.

Zwiedzając wodospady Krka koniecznie odwiedźmy monastyr Krka, ważne centrum prawosławia w Chorwacji. Znajduje się tu klasztor pod wezwaniem Świętego Archanioła Michała oraz cerkiew zbudowana w stylu bizantyjskim, obok której znajdują się rzymskie katakumby.

Wzdłuż brzegów rzeki Krka ciągną się ruiny chorwackich fortec z XIV wieku: Kamičk, Trošenj, Nečven, Bogočin i Ključica. To jeden z największych i najbardziej znaczących systemów fortyfikacyjnych w Chorwacji.

Pamiętajmy, że w wodach rzeki Krka można się kąpać. Warto więc zabrać ze sobą strój kąpielowy i skorzystać z przyjemności kąpieli w wodospadach.

Wodospady Krka – cennik

Wejście do Parku Narodowego Krka jest płatne i w szczycie sezonu, czyli w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu, trzeba za nie zapłacić 200 kun od osoby (dane z maja 2019 roku). Jeśli rozpoczniemy zwiedzanie po godzinie 16.00 – cena wynosi 150 kun. Jest taniej, ale mamy nieco mniej czasu na zobaczenie wszystkich atrakcji. W czerwcu, lipcu i sierpniu wodospady Krka można zwiedzać do godziny 20.00, we wrześniu – do 19.00.

Bilet wstępu dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat kosztuje 120 kun (po 16.00 – 90 kun). Dzieci do lat 7 zwiedzają Narodowy Park Krka gratis.

Możemy także zdecydować się na zwiedzanie wybranych atrakcji parku. Wstęp do Roški slap kosztuje 100 kun (dzieci i młodzież w wielu od 7 do 18 lat zapłacą 55 kun). Za możliwość zobaczenia jedynie Burnum, Puljane i Kistanje zapłacimy 40 kun (dzieci i młodzież w wielu od 7 do 18 lat – 30 kun).

Istnieje możliwość zakupu biletu ważnego 7 dni, który uprawnia do trzech wizyt wodospadów Krka. Kosztuje on odpowiednio 320 i 200 kun.

Poza sezonem ceny wstępu do Narodowego Parku Krka są zdecydowanie niższe. Na przykład w kwietniu, maju i październiku bilety kosztują 100 kun (dla osób powyżej 18 lat) i 80 kun (od 7-18 lat).

Aktualny cennik można znaleźć na chorwackiej stronie Parku Narodowego Krka tutaj.

Pamiętajmy, że udane wczasy w Chorwacji nie muszą oznaczać jedynie błogiego i beztroskiego relaksu na plaży, a wodospady w Chorwacji można podziwiać nie tylko w rejonie Jezior Plitwickich. Spędzając wakacje w Chorwacji koniecznie trzeba odwiedzić wodospady Krka. Zwłaszcza jeśli pogoda w Chorwacji chwilowo nie dopisuje, nie ma słońca, a dzieci zaczynają się nudzić.

źródło: Krka National Park, www.np-krka.hr (sprawdź tutaj)

ZOBACZ RÓWNIEŻ