Michał Nielub
Michał Nielub
17 Lut, 2018 - 03:00

Chorwacja – wakacje marzeń

Michał Nielub

Chorwacja – wakacje spędzone w tym kraju zachwycają, inspirują, fascynują. Z roku na rok kraj przyciąga coraz więcej turystów. Dlaczego? Piaszczyste plaże, słoneczna pogoda, historyczne miasta, wyspy i wszechobecna natura to wizytówka Chorwacji. Sprawdź, co jeszcze ma do zaoferowania ten przepiękny kraj.

Bogata historia, piaszczyste plaże, pewna pogoda, przyjaźni ludzie, ciekawe krajobrazy i fascynująca natura. Tak w skrócie można opisać to, czym jest dla urlopowicza Chorwacja.

Wakacje w niej spędzone zapadają na długo w pamięci, dlatego turyści chętnie powracają do tego kraju, by ponownie spędzić tu swój wymarzony urlop.

Chorwacja na wakacje – podstawowe informacje

Chorwacja leży na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej, na Półwyspie Bałkańskim. Posiada bezpośredni dostęp do Morza Adriatyckiego. Od południa graniczy z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, od wschodu z Serbią, zaś od północy ze Słowenią oraz Węgrami.

Jest to kraj, którego ustrój opiera się obecnie na demokracji parlamentarnej. W Chorwacji respektowane są prawa człowieka, rządy prawa, równouprawnienie wspólnot narodowych, nienaruszalność wolności osobistej oraz sprawiedliwość społeczna. Dzięki temu kraj ten uznawany jest za bezpieczne miejsce, co w dobie dynamicznego rozwoju aktów terroryzmu ma duże znaczenie m.in. dla turystyki.

Chorwacja - wakacje marzeń - mapa

Chorwacja – waluta, język, narodowość

W Chorwacji obowiązuje waluta zwana kuną, która dzieli się na 100 lip. Jedną kunę po aktualnym kursie kupimy za 0,56 polskich złotych. Kuna chorwacka utrzymuje się na stabilnym poziomie, wahania okresowe względem złotego nie przekraczają jednego grosza.

W Chorwacji urzędowym językiem jest chorwacki. Należy on do grupy południowej języków słowiańskich. Warto być świadomym tego, że jako naród słowiański Chorwaci mogą poszczycić się jedną z najstarszych i najciekawszych historii, jednak okres państwowości datuje się dopiero na 1990 rok (kiedy to uchwalono konstytucję Chorwacji).

Chorwacja - wakacje marzeń - flaga Chorwacji

Jak dojechać do Chorwacji na wakacje?

Wakacje w Chorwacji kuszą nie tylko bogatą historią i atrakcjami turystycznymi. Dużym udogodnieniem dla turystów jest fakt, że Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej (od 2013 roku). Oznacza to, że podróżujący z państw członkowskich mogą przebywać na terenie Chorwacji do 90 dni bez żadnego zezwolenia. Dodatkowo nie wymagane jest posiadanie wizy ani legitymowanie się paszportem. Wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – jak dojechać: samolotem, samochodem, autokarem czy pociągiem? >>

Do tego kraju możemy się dostać zarówno drogą powietrzną, jak i lądową. Najszybciej dotrzemy wybierając podróż samolotem – np. z Warszawy do Dubrownika dostaniemy się w ok. 2 godziny. Ceny w takim przypadku kształtują się od ok. 700 zł w lipcu.

Dowiedz się więcej: Tanie wakacje w Chorwacji – na czym zaoszczędzić? >>

Jeżeli chcemy być niezależni i wybieramy podróż autem, warto mieć drugiego kierowcę lub zatrzymać się gdzieś na noc po drodze. Przy założeniu, że będziemy jechać bez żadnych postojów, szacowany czas przejazdu samochodem na trasie Warszawa – Dubrownik wynosi ok. 17 godzin (do pokonania mamy ponad 1 650 km).

Jadąc samochodem mamy okazję do zwiedzenia m.in. Węgier oraz Słowenii, które z turystycznego punktu widzenia również są bardzo ciekawe. Wybierając taki środek lokomocji warto więc zatrzymać się na dłużej w co najmniej jednym z krajów tranzytowych i zwiedzić przy okazji np. jaskinię Postojna (Słowenia) lub Budapeszt (Węgry).

Będąc na miejscu warto z kolei wybrać się na wycieczki objazdowe po Chorwacji – to idealny pomysł na zobaczenie wielu interesujących miejsc w krótkim czasie. Przemieszczając się własnym autem mamy bowiem doskonałą okazję, aby poznać nie tylko najbardziej popularne, ale także i te mało znane miejsca w Chorwacji, równie piękne i warte zwiedzenia.

Dowiedz się więcej: Najlepsze miejsca na wakacje za granicą >>

Chorwacja - wakacje marzeń - Dubrownik

Chorwacja – regiony znane oraz te mniej popularne

Zapierające dech w piersiach wyspy, półwyspy, zabytki starożytności, piękne plaże i wszechobecna natura. To wszystko oferuje Chorwacja. Wakacje możemy tu spędzić naprawdę w rozmaity sposób. Dlatego w przypadku tak różnorodnego kraju pod względem walorów turystycznych, należy dokładnie zastanowić się, dokąd się wybierzemy.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji – TOP 11 >>

Obejrzyj poniższe video, aby lepiej poznać zapierającą dech w piersiach Chorwację:

Nadmorską Chorwację, w której znajdują się tzw. riwiery turystyczne, można podzielić na trzy główne części:

 1. Północ:
  Istria (region najbardziej wysunięty na północ, graniczący ze Słowenią),
  Kvarner (malowniczy region położony pomiędzy Istrią a Dalmacją),
 2. Część środkowa i południowa:
  Dalmacja północna (od Zadaru po Szybenik),
  Dalmacja środkowa (od Szybenika po Ploce),
  Dalmacja południowa (od Ploce do granicy z Czarnogórą),
 3. Wyspy, wśród których największą popularnością cieszą się m.in.:
  Krk,
  Cres,
  Rab,
  Pag,
  Brać,
  Hvar,
  Vis,
  Mljet,
  Murter,
  Ciovo,
  Korcula.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Wyspy, które skradną Twoje serce >>

Chorwacja to jednak nie tylko nadmorskie riwiery. Pamiętajmy, że również część kontynentalna ma do zaoferowania wiele atrakcji. Region Liki to przede wszystkim górskie krajobrazy, na obszarze którego znajdują się słynne, zapierające dech w piersiach Jeziora Plitwickie (Park Narodowy Jezior Plitwickich).

Dowiedz się więcej: Chorwacja – mało znane miejsca, które Cię zauroczą >>

Zwiedzając Chorwację nie powinniśmy pominąć także stolicy. Zagrzeb to miasto, w którym historia płynnie przeplata się z nowoczesnością.

Poszukując natomiast odrobiny spokoju i wytchnienia od zgiełku dużego miasta, powinniśmy udać się do innych miejsc położonych w centralnej Chorwacji (np. do miasta Koprivnica) bądź wybrać się na wschód kraju, który reprezentuje region Slawonia.

Dowiedz się więcej: Gdzie do Chorwacji na urlop – najpiękniejsze miasta turystyczne >>

Chorwacja - wakacje marzeń - plaża

Chorwacja – Istria

Północna część Chorwacji jest najbardziej popularna wśród Polaków. Decyduje o tym przede wszystkim dogodny dojazd, najłatwiej tam dotrzeć samochodem z naszego państwa. Jest to jednak również jeden z droższych chorwackich regionów. Niemniej jednak oferuje mnóstwo atrakcji i z pewnością warto się tutaj wybrać.

Do najpopularniejszych miejsc północnej części Chorwacji zaliczyć należy Riwierę Opatijską z miastami Opatija, Lovran, Icici oraz Medveja. Nieco dalej na południe znajdują się miasta Labin oraz Pula.

Miasto Labin położone jest na wzgórzu, turystów przyciągają przede wszystkim piękne widoki, średniowieczne uliczki oraz interesująca historia (ściśle związana z górnictwem).

Pula posiada bardzo długą historię (sięgającą czasów starożytnych), zaś wśród oferowanych atrakcji wyróżnić należy m.in. mogący pomieścić ok. 20 tys. osób amfiteatr z czasów starożytnego Rzymu.

Zachodnia Istria

Zachodnia część tego regionu jest równie interesująca. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. Rovinj, którego architektura inspirowana jest zabudową Wenecji. Można tu zaobserwować wiele podobieństw – w szczególności w zagospodarowaniu starówki, jak i w stylizacji niektórych obiektów, takich jak dzwonnica przy katedrze św. Eufemii.

Pod względem liczby zabytków z czasów rzymskich, znajdujące się w zachodniej Istrii miasto Porec, może konkurować z miastem Pula. Jeżeli szukamy zaś wydarzeń sportowych, warto wybrać się do Umag – organizowany jest tu m.in. Croatia Open (coroczny turniej tenisowy).

Dowiedz się więcej: Chorwacja: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia chorwacka) >>

Chorwacja - wakacje marzeń - Istria

Zatoka Kvarner

Co jeszcze skrywa w sobie Chorwacja? Wakacje można spędzić również nad zatoką Kvarner. Warto zwrócić uwagę w szczególności na miasto Novi Vinodolski, które od 1878 roku jest jednym z najpopularniejszych kurortów na chorwackim wybrzeżu.

Znajduje się tu wiele godnych uwagi zabytków, m.in. zamek Frankopan, rzymska twierdza Lopsica czy ruiny klasztoru Paulinów. Bogata historia miasta oraz atmosfera właściwa kurortom zapewnia, że doznane tutaj wrażenia zostaną na długo w pamięci każdego turysty.

Chorwacja - wakacje marzeń - Novi Vonodolski

Chorwacja – regiony w Dalmacji

Dalmacja jest regionem, rozpościerającym się na wyjątkowo dużym obszarze. Z tego względu wyodrębnia się dodatkowe jej części: północną, środkową oraz południową.

Północna Dalmacja

W północnej części najbardziej znanym miastem jest Zadar. Wyróżnia się połączeniem nowoczesności z historią. Znajduje się tu m.in. nowoczesna instalacja Morskie Organy, a także akustyczny kościół św. Donata, stanowiący symbol Zadaru od IX wieku.

Północna Dalmacja to również katedra św. Jakuba w Szybeniku (wpisana na listę UNESCO), a także wyjątkowe walory przyrodnicze. Z naturą możemy tu obcować m.in. w Parku Narodowym Kornati, a także Parku Narodowym Krka.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić >>

Chorwacja - wakacje marzeń - Zadar

Środkowa Dalmacja

Ta część wyróżnia się liczbą zabytków. Największym miastem jest Split, w którym mieści się liczący sobie ponad 1 700 lat pałac Dioklecjana.

Dowiedz się więcej: Split: Tanie noclegi – TOP 11 propozycji >>

Patronatem UNESCO z kolei objęty został Trogir, szczycący się swoją największą atrakcją, jaką jest romański portal Radovana (zdobiący wejście do katedry św. Wawrzyńca).

Dowiedz się więcej: Trogir: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio? >>

O różnorodności tego regionu może nas przekonać Riwiera Makarska, której nazwa pochodzi od największej miejscowości tego obszaru – Makarskiej. Znajdziemy tutaj m.in. muzeum ze zbiorem ponad 3 tys. muszli, sanktuarium maryjne oraz ciągnące się kilometry pięknych plaż.

Dowiedz się więcej: Najciekawsze muzea w Chorwacji – TOP 11 >>

Chorwacja - wakacje marzeń - Trogir

Południowa Dalmacja – chorwackie zabytki i natura

Największym i najbardziej znanym miastem w południowej Dalmacji jest miasto Dubrownik. Słynie ono przede wszystkim z wyjątkowej architektury, dzięki czemu miejscowość została objęta patronatem UNESCO. Dodatkowo w ostatnich latach kręcono tutaj sceny do popularnego serialu produkcji HBO – Gra o Tron.

Dowiedz się więcej: Dubrownik: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

Dubrownik to również miasto kultury i dobrego smaku. Koncerty muzyki klasycznej odbywają się w Pałacu Dożów, zaś w twierdzy Lovrijenac możemy oglądać różnorodne spektakle teatralne. Cały pobyt warto urozmaicić sobie typowymi regionalnymi smakami, z winem Dingac oraz ostrygami na czele.

Chorwacja - wakacje marzeń - Dubrownik

Zagrzeb

Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb, stanowiący wyodrębnione miasto zarówno pod względem administracyjnym, turystycznym, jak i geograficznym. W przeciwieństwie do najbardziej popularnych miejsc, jest położone w głębi lądu. Leży u podnóża Medvednicy i zajmuje ok. 641 km kwadratowych powierzchni, mieszcząc na tym obszarze nieco ponad 790 tys. mieszkańców.

Z turystycznego punktu widzenia, Zagrzeb należy podzielić na kilka obszarów: Gornji Grad, Kaptol i Dolac oraz Donji Grad. W każdym z nich znajduje się wiele atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć, będąc w Chorwacji.

Dowiedz się więcej: Zagrzeb: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

Chorwacja - wakacje marzeń - Zagrzeb

Chorwacja – wyspy

Najbardziej popularne chorwackie wyspy znajdują się w Zatoce Kvarner. Należą do nich wspomniane wyżej Krk, Pag, Rab oraz Cres. Dla nudystów polecamy wyjazdy na wyspę Rab, z kolei imprezowicze odnajdą się na wyspie Pag.

Warto mieć świadomość, że Chorwacja posiada ponad 1 200 wysp, z czego ponad 60 jest zamieszkałych. Z tego też powodu oferta turystyczna wyspiarskiej części kraju nie ogranicza się do już wymienionych obszarów.

Osoby chcące się nauczyć żeglowania, mogą rozważyć wypoczynek na wyspie Murter, miłośnicy krajobrazów odnajdą się na pokrytej lawendą wyspie Hvar, zaś amatorzy ekologicznego wypoczynku znajdą coś dla siebie na archipelagu Kornati.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Wyspy, które skradną Twoje serce >>

Chorwacja - wakacje marzeń - Hvar

Jeziora Plitwickie

Dla miłośników natury czekają parki narodowe, które licznie skrywa w sobie Chorwacja. Wakacje można urozmaicić zwiedzaniem np. Parku Narodowego Jeziora Plitwickie, położonego w centralnej części państwa, ok. 140 km od Zagrzebia. Park wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Największą atrakcją jest 16 krasowych jezior, które połączone są ze sobą pięknymi wodospadami. Turyści odkryją również wyjątkowe bogactwo fauny i flory tego regionu, w tym często występująca salamandra plamista, a także ponad 1 100 gatunków roślin, w tym wiele uznanych za endemity.

Warto także wspomnieć, że na teren parku wpuszczani są turyści także ze swoimi czworonożnymi pupilami.

Dowiedz się więcej: Chorwacja z psem – przewodnik >>

Chorwacja - wakacje marzeń - Plitvice

Turystyka: Ceny w Chorwacji

Ceny w Chorwacji nie należą do najniższych. Za litr oleju napędowego w lipcu 2017 roku należało zapłacić ok. 5 zł. Średni koszt obiadu w średniej klasy obiekcie gastronomicznym dla dwóch osób to wydatek rzędu 80 zł, zaś za noclegi na polu kempingowym należy zapłacić średnio od 110 do 140 zł za dobę.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – camping, na którym warto się zatrzymać: TOP 11 >>

Taki poziom kosztów obowiązuje w regionie Istria, który uważany jest za najdroższy. Aby móc cieszyć z nieco tańszych wakacji, warto udać się w głąb kraju, do części kontynentalnej.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: apartamenty – jak i gdzie szukać noclegu? >>

Chorwacja - wakacje marzeń - Split

Chorwacja – wakacje z dziećmi

Bezpieczeństwo, różnorodne atrakcje dla całej rodziny, korzystne oferty dla dzieci – to wszystko oferuje Chorwacja. Wakacje z dziećmi spędzone w tym kraju będą niezapomniane.

Dowiedz się więcej: Split z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci >>

Żądne wiedzy pociechy zostaną zafascynowane historią i zabytkami, przepiękną naturą w parkach narodowych oraz przede wszystkim piaszczystymi plażami. Menu również jest zróżnicowane i w kartach bez problemu znajdziemy dedykowane posiłki dla najmłodszych. Wielu noclegodawców oferuje również specjalne oferty, np. bezpłatny nocleg dla dzieci do lat 3 lub 5.

Dowiedz się więcej: Chorwacja z dziećmi – TOP 11 niesamowitych atrakcji >>

Chorwacja - wakacje marzeń - miasto Split

Słońce, wino, plaża, natura oraz historia zaklęta w zabytkach – to wszystko oferuje Chorwacja. Wakacje w niej spędzone to gwarancja nie tylko pogody, ale również niezapomnianych wrażeń. To one sprawiają, że turyści chętnie wracają do tego kraju, by ponownie spędzić tam swój urlop.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – pogoda w ciągu roku >>

Chorwacja ma wszystko, by zachwycić nawet najwybredniejszych turystów. Na miłośników historii czekają zabytkowe miasta, takie jak Dubrownik czy Trogir. Fascynaci wydarzeń sportowych odnajdą się w Umag, zaś osoby spragnione poznawania innych kultur znajdą coś dla siebie w Zagrzebiu lub na którejś z wysp.

Dodatkowo znajdują się tutaj atrakcyjne parki narodowe, ujmujące różnorodnością przyrodniczą. Pasjonaci górskich wędrówek zachwycą się z kolei krajobrazami, jakie są oferowane przez Góry Dynarskie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ