Joanna Kania
Joanna Kania
08 Sie, 2018 - 01:00
Chorwacja: Szybenik - co warto zobaczyć?

Chorwacja: Szybenik – co warto zobaczyć?

Joanna Kania

Szukasz miejsca na wakacje w Chorwacji? Sprawdź co warto zobaczyć w Szybeniku. Poznaj najpiękniejsze zabytki i inne atrakcje turystyczne miasta Szybenik.

Szybenik (chorw. Šibenik) to piękne nadmorskie miasto w Chorwacji malowniczo położone na wzgórzach, między rzeką Krka a Adriatykiem. Unikatowe zabytki, wspaniałe przykłady architektury obronnej ze spektakularnymi widokami na morze oraz niepowtarzalny klimat starówki – wszystko to znajdziemy w chorwackim mieście, które mimo rosnącej popularności wśród turystów, wciąż zachowało kameralny charakter.

Szybenik – zwiedzanie w labiryncie uliczek starego miasta

Szybenik jest najstarszym chorwackim miastem nad Adriatykiem. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1066 roku, ale prawa miejsce Szybenik otrzymał dopiero w 1290 roku. Lata największej świetności miasta przypadają na okres renesansu, kiedy to Szybenik był głównym centrum życia kulturalnego i handlowego w Chorwacji. Z tego czasu pochodzi najwięcej zabytkowych pałaców, kościołów i kamienic.

Planując wczasy w Chorwacji warto wybrać się do Szybenika chociaż na kilka dni. Zwiedzanie zacznijmy od spaceru po starym mieście. Urokliwa starówka Szybenika niewątpliwie jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji.

Wizytówką starego miasta są charakterystyczne kamienice zbudowane z białego kamienia, kryte czerwoną dachówką, z zielonymi okiennicami i kamiennymi balkonami udekorowanymi kwiatami. Fronty bogatszych kamienic zdobią rzeźby i herby właścicieli.

Koniecznie trzeba przespacerować się wąskimi uliczkami pokrytymi kostką brukową, żeby poczuć niezwykły klimat nadmorskiego miasta. Szybenik został wzniesiony na wzgórzach, musimy więc być przygotowani na pokonanie wielu schodów, wzniesień, wąskich przejść i tuneli w czasie spaceru. Na niewielkich dziedzińcach i placykach rosną cyprysy i kwitną oleandry. Wszędzie słychać cykady.

Szybenik: unikatowe zabytki

Najsłynniejszym zabytkiem Szybenika jest katedra Św. Jakuba, która została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1402 roku, czyli jeszcze w czasach świetności stylu gotyckiego, natomiast zakończyła się w 1555 roku, a więc już w okresie renesansu.

Zbudowany wyłącznie z kamienia kościół pięknie łączy te dwa style architektoniczne. Z zewnątrz katedrę zdobią rzeźby 71 głów, które zachwycają realizmem i ekspresją. To dzieła Juraja Dalmatinaca, słynnego chorwackiego rzeźbiarza i architekta, którego pomnik stoi przed wejściem do katedry. Surowe, niemal minimalistyczne wnętrze kościoła zdobią łuki i misternie rzeźbione sklepienia.

Chorwacja: Szybenik - co warto zobaczyć? - katedra Św. Jakuba

Kolejnym ważnym zabytkiem Szybenika jest Pałac Rektorów. To późnogotycka okazała budowla, w której mieści się dziś muzeum historyczne. Ciekawymi przykładami szybenickiej architektury renesansowej są również ratusz z charakterystycznymi arkadami oraz Pałac Książąt.

Wszystkie budynki znajdują się przy centralnym placu Szybenika, czyli Placu Republiki Chorwackiej. Warto tu zatrzymać się na chwilę, żeby odpocząć i wypić kawę w jednej z kawiarni.

Szybenik a majestatyczne twierdze

Kolejne obowiązkowe punkty na trasie zwiedzania Szybenika to majestatyczne twierdze. W Szybeniku wybudowano aż cztery fortece, ale warto zwrócić szczególną uwagę na dwie z nich.

Górująca nad miastem twierdza Świętego Michała, która w przeszłości stanowiła główny punkt w systemie fortyfikacyjnym miasta, dziś jest doskonałym punktem widokowym, z którego rozpościera się piękna panorama na miasto, morze i wyspy. Zbudowano tu też scenę, na której odbywają się koncerty i przedstawienia. Najstarsze fragmenty budowli pochodzą z XII wieku, ale większość dzisiejszych murów i konstrukcji pochodzi z XV i XVI wieku.

Twierdzę Świętego Mikołaja zbudowano w połowie XVI wieku przy wejściu do kanału jako centrum obrony przed atakami z morza. Twierdza stoi na planie trójkąta, zaprojektował ją Michele Sammichelli – słynny wenecki architekt specjalizujący się w projektach budowli o charakterze militarnym.

Co jeszcze warto zobaczyć w Szybeniku?

W mieście są aż 24 kościoły. Są to zarówno budowle średniowieczne (np. kościół Świętej Barbary, kościół Świętego Krševana), renesansowe (m.in. kościół Świętego Jana), jak i barokowe (np. kościół Świętego Krzyża, kościół Świętego Mikołaja).

Warto zajrzeć do kościoła i klasztoru Świętego Wawrzyńca, przy którym znajduje się niewielki, ale pięknie utrzymany śródziemnomorski ogród.

To wiernie odtworzona konstrukcja średniowiecznego ogrodu z niewielką fontanną w centralnej części. W ogrodzie rosną rośliny ozdobne i kwiaty np. róże, ale także zioła, rośliny lecznicze i kapary, które zgodnie z legendą miał sprowadzić do Szybenika jeden z najsłynniejszych jego mieszkańców, czyli Juraj Dalmatinac.

Odwiedzić warto także XIV-wieczny kościół Świętego Franciszka, pierwszego chorwackiego sanktuarium narodowego, w którym zachowało się ponad ponad 150 inkunabułów i tyle samo cennych manuskryptów, w tym słynna modlitwa szybenicka, czyli pierwszy chorwacki utwór literacki napisany w alfabecie łacińskim.

W kościele znajdują się też XVIII-wieczne organy stworzone przez Petara Nakića. Niektóre z kościołów w Szybeniku są wciąż wykorzystywane w celach liturgicznych, inne przekształcono w muzea.

Adriatyk i nadmorskie atrakcje

Będąc w Szybeniku oczywiście nie można pominąć morza. Nadmorski bulwar ciągnący się wzdłuż morza jest idealnym miejscem na spacer. Wzdłuż promenady rosną palmy, które dają trochę cienia. Mnóstwo tu restauracji i tawern serwujących świeże ryby i owoce morza, z których słynie kuchnia chorwacka. Koniecznie należy spróbować słynnej sałatki z ośmiornicy.

Atrakcją turystyczną Szybenika jest też niewielki port jachtowy. W marinie cumują luksusowe jachty, łodzie motorowe i żaglowe oraz katamarany. Bliskość Adriatyku determinuje specyfikę i nadmorską atmosferę miejsca. Warto wybrać się na rejs statkiem na pobliskie wyspy.

Można tu też wypożyczyć narty wodne oraz uprawiać windsurfing i kitesurfing. Miłośnicy ekstremalnych rozrywek z pewnością wybiorą skok na bungee z szybenickiego mostu.

Będąc w Szybeniku nie można nie skorzystać z atrakcji oferowanych przez okoliczne miejscowości. Zaledwie 11 kilometrów od Szybenika, w nadmorskiej zatoce Morinje, leży miejscowość Jadrtovacis. Zatoka ta słynie z leczniczego błota, które pomaga w leczeniu m.in. reumatyzmu i chorób stawów, a także ma właściwości regeneracyjne i pielęgnujące skórę.

Jadrtovacis jest także znanym miejscem hodowli skorupiaków. Jeśli chcemy połączyć zabieg terapeutyczno-kosmetyczny z degustacją świeżych ryb i owoców morza, koniecznie wybierzmy się do Jadrtovacis.

Dowiedz się więcej: Gdzie do Chorwacji na urlop – najpiękniejsze miasta turystyczne >>

Archipelag Szybeniku

Najlepiej jest połączyć zwiedzanie Szybenika z leniwym relaksem na jednej z przepięknych wysp archipelagu szybenickiego np. Žirje, Kaprije i Zlarin. Piękne plaże i krystalicznie czysta woda zachęcają do odpoczynku.

Wyspy szybenickie to idealne miejsce do nurkowania i smakowania lokalnych specjałów. Uprawiana jest tutaj winorośl i oliwki, z których wytwarzane są doskonałe wina i oliwa z oliwek. W kutrach rybackich cumujących rano w portach można kupić świeżo złowione ryby i owoce morza. Na wzgórzach, między gajami oliwnymi i figowcami, rośnie dziko lawenda.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Wodospady Krka >>

Chorwacja: archipelag Szybenik

źródło zdjęcia: Depositphotos / xbrchx

Gdzie nocować?

Baza noclegowa w Chorwacji jest szeroka i zróżnicowana. Zaczynając od 4 i 5 gwiazdkowych hoteli, przez pensjonaty i apartamenty, kończąc do domkach do wynajęcia. Każdy znajdzie miejsce dostosowane do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: apartamenty – jak i gdzie szukać noclegu? >>

Szybenik harmonijnie łączy w sobie wszystko to co najpiękniejsze w Chorwacji. Ślady bogatej historii ze skarbami kultury i sztuki usytuowanymi w niezwykłym nadmorskim krajobrazie. Jeśli jeszcze zastanawiasz się, gdzie wybrać się na wakacje do Chorwacji, to Szybenik będzie doskonałym wyborem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ