Michał Nielub
Michał Nielub
12 Maj, 2018 - 02:00
Chorwacja: Split - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Chorwacja: Split – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Michał Nielub

Czy warto zobaczyć Split? Atrakcje, jakie się znajdują w tym mieście, oferują możliwość spędzenia wolnego czasu w wyjątkowo urozmaicony sposób. Znajdują się w nim zarówno wielowiekowe zabytki, restauracje oferujące smaczne i lokalne dania, interesujące muzea, rozrywki dla dzieci oraz wiele innych atrakcji.

Miasta w Chorwacji są świadkami historii pamiętającej jeszcze czasy starożytne, zaś do wyjątków nie należy Split. Atrakcje, jakie się w nim znajdują, to nie tylko zabytki, które powstały w okresie, gdy Starożytny Rzym władał tymi ziemiami. Do obiektów wartych zobaczenia należy m.in. Pałac Dioklecjana, który odegrał istotną rolę w powstaniu i rozwoju dzisiejszego Splitu. Przekonaj się, dlaczego to miasto jest obowiązkowym punktem podczas wakacji w Chorwacji.

Split: atrakcje, które zachwycą każdego

Atrakcje turystyczne, interesująca historia, zabytki, gwarantowana pogoda – właśnie dlatego warto wybrać się do Splitu. Chorwacja zlokalizowana jest na obszarze, posiadającym bogate i dobrze udokumentowane dzieje, zaś wiele miast powstało jeszcze w wyniku działalności osadniczej starożytnej Grecji.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – wakacje marzeń >>

Początki dziejów Splitu są ściśle związane właśnie z dawnym osadnictwem, zaś pierwsza osada znajdowała się w miejscu dzisiejszego Solinu (położonego kilka kilometrów nieopodal Splitu), gdzie znajdują się ruiny starożytnej Salony.

Chorwacja: Split - atrakcje - Salona

źródło zdjęcia: Depositphotos / anshar

Warto wspomnieć, że Split leży w Dalmacji, będąc drugim najciekawszym miastem w tym regionie. Lokalizacja bezpośrednio nad Morzem Adriatyckim umożliwiła powstanie portu, który dzisiaj jest najważniejszym łącznikiem zarówno z innymi krajami, jak i z chorwackimi wyspami.

Dzięki położeniu w strefie klimatu śródziemnomorskiego, ciepło zaczyna się tu robić już od maja i utrzymuje się do końca września. Temperatura wody determinuje bardzo długi okres kąpielowy, ponieważ jeszcze w październiku przekracza 20 stopni Celsjusza.

Chorwacja: Split - atrakcje - widok na miasto

źródło zdjęcia: Depositphotos / pablodebat

Split – zabytki świadectwem historii

Historia jest tym czynnikiem, który przyciąga rzesze turystów do miasta Split. Zabytki są świadectwem jego bogatych dziejów, zaś najbardziej znamienitym z nich jest Pałac Dioklecjana. Został wybudowany przez cesarza Dioklecjana, pochodzącego z pobliskiej Salony.

Gdy ta miejscowość została doszczętnie zniszczona w wyniku najazdu Słowian i Awarów, cesarska rezydencja odegrała kluczową rolę w odbudowie osadnictwa na tych terenach, ponieważ wewnątrz jego murów zamieszkali mieszkańcy zrujnowanego miasta. Tym sposobem położyli podwaliny pod powstanie dzisiejszego Splitu.

Dowiedz się więcej: Split: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

Chorwacja: Split - atrakcje - Pałac Dioklecjana

Do najciekawszych budynków historycznych zaliczyć należy również świątynię Jowisza, pierwotnie znajdującą się w zachodniej części Pałacu Dioklecjana, a także Katedrę św. Dujama. Warto również pospacerować po starym mieście, odwiedzając jednocześnie pałac Cypriana oraz pałac Karepica.

Chorwacja: Split - atrakcje - Katedra Świętego Dujama

źródło zdjęcia: Depositphotos / anshar

Split – muzea godne uwagi

Zabytki nie są jedynymi świadkami bogatej historii Splitu. Muzea umożliwiają dogłębne zbadanie tych dziejów, zaś oferują to takie instytucje, jak: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Miasta Split.

Warto mieć świadomość, że miasto wyróżnia się również bogatą kulturą, z którą można się zapoznać odwiedzając Muzem Ivana Mestrovica, a także Muzeum Sztuki. Znajdują się tu także nietypowe wystawy, które można obejrzeć we Froggyland. Wyjątkową pamiątkę nabyć można w Galerii Jaksic, zaś oferta Muzeum Marynistycznego skierowana jest do miłośników żeglarstwa oraz statków.

Dowiedz się więcej: Split: Muzea, które warto odwiedzić >>

Chorwacja: Split - atrakcje - Muzeum Ernografii

źródło zdjęcia: Depositphotos / mrak.hr

Split – restauracje na najwyższym poziomie

Kuchnia śródziemnomorska znana jest przede wszystkim z diety bogatej w owoce morza. Nie inaczej odżywiają się mieszkańcy Splitu. Restauracje, jakie można tu znaleźć, posiadają w menu lokalne potrawy na bazie świeżych ryb i owoców morza.

O wysokiej kulturze gastronomicznej świadczy również fakt, że Split może poszczycić pięcioma restauracjami, które otrzymały rekomendację prestiżowego przewodnika Michelin. Dotyczy to następujących miejsc:

  1. Dvor,
  2. Zrno Soli,
  3. Zoi,
  4. Konoba Fetivi,
  5. Kadena.

Restauracje kierują swą ofertę także do mniej zamożnych turystów, nastawionych nie tylko na typowo chorwackie dania. Jedną z najwyżej ocenianych tanich restauracji jest To Je Tako, która oferuje meksykańskie specjały. Równie dobrą opinią wśród internautów cieszy się Sexy Cow, znajdziemy tu różnej maści fast foody. Warto wybrać się także do Pizzeria Gust, by spróbować włoskiej pizzy.

Dowiedz się więcej: Split: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio? >>

Chorwacja: Split - atrakcje - restauracje

Miejsca widokowe i odpoczynek

Turyści pragnący odetchnąć od miejskiego zgiełku, udają się do zielonych płuc Splitu, jakim jest park Marjan. Można tutaj skorzystać z plaży Bene, a także udać się do wielkich łaźni publicznych, jeżeli pogoda nie sprzyja na zażywanie kąpieli słonecznych. Doskonałe miejsce widokowe znajduje się na Bambina Galvicy, zaś na tym samym szczycie można podziwiać ruiny zamku byłego arcybiskupstwa.

Chorwacja: Split - atrakcje - Park Marjan

źródło zdjęcia: Depositphotos / dreamer4787

Warto również skorzystać z doskonałych połączeń promowych z najważniejszymi chorwackimi wyspami. Można stąd się wybrać na często uczęszczane wyspy Hvar, Brac i Korculę. Na tej ostatniej istnieje możliwość przesiadki na prom, który odpływa na wyspę Lastovo, będącej jednocześnie parkiem krajobrazowym. Umożliwia ona obcowanie z dziką przyrodą, a także odpoczynek z dala od turystycznego zgiełku, tak charakterystycznego dla popularnych chorwackich miast.

Dowiedz się więcej: Wyspa Korcula w Chorwacji – co zobaczyć? >>

Chorwacja: Split - atrakcje - Wyspa Korcula

Split z dziećmi

Atrakcje i infrastruktura tego miasta umożliwia zwiedzanie Splitu z dziećmi. Już sama możliwość obcowania z tak bogatą kulturą oraz pozostałościami po starożytnej Grecji oraz Rzymu rozbudzi wyobraźnię najmłodszych uczestników wakacji. Wybierając się jednak w podróż z noworodkami lub niemowlakami, które nie potrafią jeszcze samodzielnie chodzić, warto zaopatrzyć się nie tylko w wózek, ale także chustę.

Dowiedz się więcej: Wady i zalety chusty do noszenia dziecka >>

Nie wszystkie zabytki w Chorwacji posiadają bowiem odpowiednie podjazdy, a dotyczy to w szczególności krypt i podziemi (a tych w Splicie jest całkiem sporo).

Warto wiedzieć, ze naprawdę wiele przygód czeka na najmłodszych członków rodziny w Split. Atrakcje takie niekoniecznie związane są jednak z samymi zabytkami. Należą do nich m.in. tor gokartingowyEscape Roomy dostosowane do wieku oraz miejskie gry.

Z najmłodszymi warto wybrać się do Genius Escape Rooms, miejsce dostarczy im naprawdę świetnej rozrywki. Aby wydostać się z pokoju, należy rozwiązywać zagadki logiczne, związane m.in. z życiem i twórczością Leonarda Da Vinci. To wszystko sprawi, że wakacje spędzone z dziećmi w Chorwacji wszyscy będą wspominać miło. Rodzice nie będą zmęczeni, zaś najmłodsi nie będą znudzeni.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Splicie, o których nie przeczytasz w przewodnikach >>

Chorwacja: Split - atrakcje dla dzieci

Split – tanie noclegi

Atrakcyjne cenowo zakwaterowanie jest kluczowe, jeżeli zamierzamy na dłużej pozostać w Split. Tanie noclegi jednak to w znacznej mierze pojedyncze apartamenty w centrum miasta, które należy rezerwować z wyprzedzeniem lub obiekty noclegowe oddalone od Starego Miasta o ok. 5 do 10 km.

Jeżeli urlop spędzony w tym mieście ma mieć głównie charakter poznawczy, warto wybrać się tu w październiku i najlepiej własnym samochodem. Ceny noclegów w tym miesiącu są niższe o ok. połowę niż w sezonie wysokim, zaś panujące temperatury w dalszym ciągu umożliwiają poznawania historii tego miasta.

Dowiedz się więcej: Split: Tanie noclegi – TOP 11 propozycji >>

Kuchnia, kultura, historia, wypoczynek – to wszystko łączy w sobie Split. Atrakcje, jakie się w nim znajdują, oferują coś dla każdego. Odnajdą się tu zarówno miłośnicy historii, pasjonaci kultury i sztuki, turyści szukający plażowania, amatorzy dobrego jedzenia, a nawet całe rodziny z dziećmi. Warto zaznaczyć, że sezon turystyczny w Splicie zaczyna się już w maju i trwa aż do października, przy czym morze nadaje się do kąpieli od czerwca do października.

ZOBACZ RÓWNIEŻ