Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
31 Sie, 2018 - 03:00
Chorwacja: Pula - co warto zobaczyć?

Chorwacja: Pula – co warto zobaczyć?

Arkadiusz Cierniak

Wybierz się do chorwackiej miejscowości Pula. Zobacz dziedzictwo starożytnych Rzymian i poznaj prawdziwą bałkańską kulturę oraz lokalne tradycje!

Planując spędzić wakacje w Chorwacji warto wybrać miejsce, które zagwarantuje nam nie tylko relaks i odpoczynek. Najlepiej wybrać się tam, gdzie moc atrakcji i ciekawe miejsca zainspirują nas do odkrywania i eksplorowania miasteczka. Z pewnością do takich należy Pula, chorwacki port na półwyspie Istria, niegdyś potęga i chluba Rzymskiego Cesarstwa. Odkryj niezwykłą historię i podziwiaj dorobek starożytnych delektując się słoneczną Chorwacją!

Wenecki spisek, czyli krótka historia miasta Pula

Miasteczko Pula to miejsce wyjątkowe i pełne słońca, gdzie spędzić można doskonały urlop, odwiedzając niezwykłe miejsca przepełnione legendami i historią sięgającą kilku tysięcy lat wstecz. Jednak nie zawsze los sprzyjał miastu i w pewnym momencie zdawało się być ono zapomnianym i opuszczonym ośrodkiem. Pierwsze lata, w których prężnie rozwijała się miejscowość nie zwiastowały nadchodzącego kataklizmu.

Pula miała ogromne znaczenie handlowe oraz wojskowe i stanowiła jedno z najważniejszych miejsc w całym basenie Morza Śródziemnomorskiego. Piękne miasto w granicach rzymskiego imperium nagle podupadło i już nigdy nie odzyskało dawnej świetności. Jak to możliwe?

Równolegle niezwykle prężnie zaczął rozwijać się wenecki port, który postanowił pozbyć się konkurencji, okradając i brutalnie rabując miasto Pula. Atrakcje, zabytki i historyczne miejsca nie pozwalają jednak  zapomnieć o dawnej potędze tej nadmorskiej perły!

Nieśmiertelna sztuka – amfiteatr w Puli

Spacerując po ścisłym centrum Puli i okolicach portu nie sposób ominąć ogromnego amfiteatru, który jest najważniejszą i najbardziej efektowną miejską atrakcją. Mieszkańcy pielęgnując tradycję postanowili nigdy nie rezygnować z jego pierwotnej roli, tym samym nie jest on jedynie zabytkiem lecz chętnie otwiera swoją scenę przed największymi współczesnymi gwiazdami sztuki!

Obiekt stanowi doskonałą pamiątkę świetności miejscowości Pula, a potężna arena z 14 r. n.e., której budowę zlecił rzymski cesarz Wespazjan ukazuje jak wielką sławą i renomą cieszył się ten ośrodek w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Amfiteatr niegdyś mógł pomieścić aż 23 tysiące osób, dziś posiada 5 000 miejsc siedzących, które tłumnie wypełniają się podczas każdego z kulturalnych wydarzeń czy koncertów.

O prestiżu tego miejsca niech świadczy fakt, iż występowali tu: Andrea Bocelli, Luciano Pavarotti, Sting, Elton John i wiele znanych osobistości muzycznego świata! Budowla z białego wapienia to nie tylko kolejny zabytek do odhaczenia na mapie Puli, przede wszystkim to miejsce z duszą, do którego warto powracać – może na koncert jednego ze swoich idoli? Wówczas wczasy w Chorwacji z pewnością zostaną w naszym sercu na zawsze.

Chorwacja: Pula - co warto zobaczyć?

źródło zdjęcia: Depositphotos /Kayco

Antyk zmieszany ze średniowieczem

Powstała u schyłku średniowiecza Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puli jest niezwykle ciekawym obiektem ze względu na starożytne korzenie. W przeszłości w tym miejscu znajdowała się świątynia Jowisza. Mimo iż ślad po niej przykryły mury sakralnej budowli, to wnętrze skrywa niezwykłe ślady antyku.

W pełni zachowane kolumny oraz sarkofag pochodzące z trzeciego wieku stanowią niejako trzon katedry i są idealnym przykładem przenikania się epok. Uśmiechem historii jest także fakt, że wspomniany sarkofag stanowi główny element katedralnego ołtarza. Cytując słowa poety, Stanisława Jerzego Leca: „Czas – najważniejszy surowiec” – doskonale widać, że należy garściami czerpać z przeszłości, by tworzyć lepszą i atrakcyjniejszą przyszłość.

Pula, czyli restauracje i kawiarnie za wrotami historii

Nie od dziś wiadomo, że Bałkany to kierunek pełen smaków, aromatów, wyjątkowych miejsc i skąpanych w słońcu uliczek. Każde z tych dobrodziejstw gwarantuje Chorwacja! Wakacje spędzone na półwyspie Istria w miejscowości Pula są wyjątkowe ze względu na tygiel pysznej kuchni, wymieszanej z bałkańskim charakterem i bogatą kulturą oraz historią tego miejsca.

Wybierając się w stronę miejskiego deptaku naszym oczom ukaże się spektakularny łuk triumfalny wzniesiony w 30 r. p.n.e. Miejsce to zasługuje na uwagę z kilku powodów, oprócz dowodu dawnej świetności miasteczka jest także punktem, za którym rozpoczyna się prawdziwa chorwacka dzielnica.

Wyłączona dla ruchu dzielnica za Złotą Bramą, jak zwykli nazywać budowlę lokalni mieszkańcy, jest przepełniona prawdziwymi chorwackimi restauracjami, kawiarniami oraz butikami. Warto wybrać się tam i mimo gwarnych uliczek skosztować smaków miasteczka Pula! Wszystko to w otoczeniu górującej nad dzielnicą antycznej bramy, która nadaje temu miejscu niepowtarzalnego charakteru.

Plaża dla każdego i wodna przygoda

Jeśli wahamy się jeszcze nad wyborem doskonałego miejsca do odpoczynku z dala od tłumów lub wręcz przeciwnie, pragniemy zaznać szaleństwa bawiąc się na plaży w gronie nowo poznanych znajomych, a planowanym kierunkiem wakacji jest Chorwacja – Pula spełni wszystkie te oczekiwania.

Położone na północ plaże wypełnione są turystami i ludźmi, którzy uwielbiają głośną muzykę i rozmowy w licznym gronie. Poszukujący chwili wytchnienia i relaksu powinni wybrać się nad zatoczkę, tam gdzie rzadko zaglądają ludzie i gdzie zwykle cieszyć można się błogim spokojem oraz szumem fal.

To co łączy te miejsca to doskonała aura oraz wyjątkowo czysta woda, w której kąpiel miło wspominać będą wszyscy bez względu na wiek! Świetnym pomysłem dla całej rodziny lub grupy przyjaciół będzie spacer do portu w mieście Pula, skąd w rejs statkiem można wybrać się po okolicy lub zafundować sobie wyjątkową podróż do samej Wenecji! Zdecydowanie warto.

Dowiedz się więcej: Plaże w Chorwacji – TOP 11 >>

Chorwacja: Pula - co warto zobaczyć? - plaża

źródło zdjęcia: Depositphotos / DeepGreen

Pula: Noclegi

W mieście Pula baza noclegowa dla turystów jest niezwykle pokaźna i obfituje w wiele ciekawych ofert. Warto podkreślić jednak, że zainteresowanie turystów tym regionem jest bardzo duże, stąd jeśli decydujemy się na wczasy dość późno, znalezienie atrakcyjnej oferty noclegu na ostatnią chwilę może okazać się trudne, choć nie należy do niewykonalnych.

Decydując się na wczasy bez wielomiesięcznego planowania ich wcześniej w miasteczku Pula apartamenty oraz hostele będą doskonałym wyborem, który nie nadwyręży naszego portfela. Rezerwując nocleg jedynie z kilkudniowym wyprzedzeniem za dwuosobowy pokój zapłacimy około 200 złotych. Część ofert apartamentów w tej cenie oferuje jednak nocleg dla trzech osób co zdecydowanie należy do atrakcyjnych ofert.

Podróżowanie w kilka osób zdecydowanie się opłaca, jednak jeśli planujemy samotną wyprawę, to niekoniecznie jesteśmy skazani na ogromne koszta. Niezwykle popularne stały się hostele oferujące nocleg w pokoju wieloosobowym. Choć nie jest to wybór atrakcyjny dla każdego, to otwiera możliwość zawarcia nowych znajomości oraz zatrzymania się często w samym centrum miasta za niewielkie pieniądze rzędu kilkudziesięciu do stu złotych za dobę.

Zdarza się, że w cenie otrzymujemy także śniadanie w formie bufetu, gdzie skosztować można prawdziwych chorwackich specjałów! Rezerwacja na ostatnią chwilę wymaga niestety sporej dopłaty do pokoju lub rezygnację ze znacznej części udogodnień, stąd w miarę możliwości warto zrobić to odpowiednio wcześnie, by móc cieszyć się luksusami w niezwykle atrakcyjnej cenie!

Dowiedz się więcej: Chorwacja: apartamenty – jak i gdzie szukać noclegu? >>

Słońce, piękne plaże, zabytki, doskonała uczta i atmosfera bałkańskiej zabawy. Tym właśnie nęci i zachwyca nas Chorwacja! Pula ulokowana w Istrii wpisuje się w tę wizję doskonale, a ponadto dodaje od siebie moc atrakcji i wrażeń. Antyczna tradycja i bogata historia miasteczka dopełnia i wzbogaca charakter portowego miasteczka, które oprócz odpoczynku gwarantuje ogromną dawkę ciekawych historii!

ZOBACZ RÓWNIEŻ