Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
18 Maj, 2018 - 02:00
Chorwacja - pogoda w ciągu roku

Chorwacja – pogoda w ciągu roku

Malwina Tomżyńska

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie wybrać się na tegoroczny urlop, podpowiadamy – Chorwacja. Pogoda, śródziemnomorski klimat oraz wspaniałe widoki zachęcają co roku rzeszę turystów do odwiedzenia wybrzeża adriatyckiego. Sprawdź, kiedy pogoda w Chorwacji jest najładniejsza i jakie temperatury panują na wybrzeżu zimą.

Chorwacja to bardzo częsty kierunek wakacyjny obierany przez turystów ze środkowej i wschodniej Europy. Piękne widoki, śródziemnomorski klimat, ciepłe morze adriatyckie, a przede wszystkim gwarancja ładnej pogody powodują, że co roku na wybrzeże przyjeżdżają tysiące urlopowiczów. Co więcej, na zadane wśród Twoich znajomych pytanie o plany wakacyjne w tym roku, pada często jedna odpowiedź – Chorwacja. Pogoda w tym bałkańskim kraju, jest obok wspaniałych widoków, podstawowym czynnikiem wyboru tego kierunku na wakacyjne wypady Polaków.

Jeżeli planujesz urlop lub już wiesz, że wybierasz się do Chorwacji, ten artykuł jest idealny dla Ciebie. Sprawdź, jakie miesiące w Chorwacji gwarantują turystom piękną pogodę, jakie temperatury panują na wybrzeżu zimą, kiedy w Chorwacji przypada pora deszczowa i jakie wiatry występują na adriatyckim wybrzeżu w porze letniej.

Chorwacja – pogoda i klimat

Sezon turystyczny w Chorwacji trwa już od połowy kwietnia aż do końca września. Podyktowane jest to przede wszystkim wysokimi temperaturami powietrza oraz nagrzewającą się wodą w Adriatyku. Temperatury oraz ilość opadów w Chorwacji zależy od bardzo zróżnicowanego ukształtowania terenu.

Warto wiedzieć: O ile sezon na wybrzeżu trwa od wiosny aż do połowy jesieni, o tyle w rejonach górskich turyści mogą spodziewać się częstych i intensywnych opadów, niezależnie od pory roku.

Dowiedz si więcej: Chorwacja – wakacje marzeń >>

Chorwacja - pogoda w ciągu roku - krajobraz w Chorwacji

Chorwacja: pogoda na wybrzeżu

W najbardziej popularnych chorwackich miejscowościach zlokalizowanych na wybrzeżu (np. Split, Dubrownik, Zadar, Pula) panuje klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się niewielka ilością opadów oraz wysokimi temperaturami. W okresie letnim średnia temperatura wynosi 26-28 stopni (w najcieplejszych miesiącach – czerwiec, lipiec, sierpień, temperatura morza waha się wokół 20 stopni Celsjusza).

Zima na adriatyckim wybrzeżu jest bardzo łagodna, raczej deszczowa i wietrzna. Temperatura praktycznie nie spada poniżej 0 stopni, rzadko nawet spada poniżej 5 stopni Celsjusza.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić >>

Chorwacja - pogoda w ciągu roku - plaża w Chorwacji

Chorwacja: pogoda w głębi kontynentu

Wschodnia i środkowa część Chorwacji latem charakteryzuje się nieznacznie niższymi temperaturami (kilka stopni mniej niż na wybrzeżu). Jednak zimą zdarza się, że temperatury sięgają nawet -4 stopni Celsjusza.

Dowiedz się więcej: Gdzie do Chorwacji na urlop – najpiękniejsze miasta turystyczne >>

Chorwacja - pogoda w ciągu roku - Zagrzeb

Chorwacja: pogoda w rejonach górskich

Jeżeli za cel swojej wyprawy obraliśmy rejony górskie, powinniśmy niestety przygotować się na każdą ewentualność. W obszarach górskich (wiosną, latem oraz wczesną jesienią) znacznie częściej pojawiają się opady, które są bardziej obfite i trwają dłużej niż na wybrzeżu. W środku lata średnia temperatura wynosi zaledwie 16 stopni Celsjusza. Zimą temperatury spadają do około -6 stopni i pojawia się śnieg.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Jeziora Plitwickie >>

Chorwacja - pogoda w ciągu roku - Jeziora Plitwickie

Jeśli urlop, to tylko Chorwacja! Pogoda w miesiącach letnich

Do najcieplejszych miesięcy w Chorwacji, podobnie jak w Polsce, zalicza się lipiec i sierpień.

Warto jednak, jeżeli mamy możliwość, wziąć pod uwagę urlop w terminie od maja do września. Poza wysokim sezonem urlopowym, pogoda w Chorwacji w tych miesiącach jest równie ładna, a prawdopodobieństwo wystąpienia opadów bardzo małe. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za urlopem późną wiosną lub wczesną jesienią jest mniejsza liczba urlopowiczów, czyli mniej zatłoczone plaże i atrakcje turystyczne.

Dowiedz się więcej: Tanie wakacje w Chorwacji – na czym zaoszczędzić? >>

Kwiecień, maj, wrzesień – średnia temperatura powietrza wynosi wówczas ponad 20 stopni Celsjusza. Pogoda jest przyjemna, nie ma upałów, prawdopodobieństwo opadów jest niewielkie. Wczesną wiosną temperatura morza nie będzie niestety zbyt wysoka, jednak we wrześniu możemy liczyć na wyższe temperatury wody, która nie zdążyła się jeszcze ochłodzić po upalnym lecie.

Czerwiec, lipiec, sierpień – są to miesiące na które przypada prawdziwy bum turystów w Chorwacji. Temperatura w miesiącach wakacyjnych sięga często ponad 30 stopni Celsjusza. Przebywając na wybrzeżu możemy jednak liczyć na lekką bryzę wiejącą od morza, która powoduje, że upały nie będą nam aż tak doskwierały. Lipiec i sierpień charakteryzuje się także stosunkowo ciepłą wodą w Adriatyku, którego temperatura wody przekracza 20 stopni Celsjusza.

Chorwacja: pogoda w miejscowościach turystycznych w sezonie letnim

  • Dubrownik – 29 stopni, średnia temperatura wody 24-26 stopni, około 11 godzin słonecznych w ciągu dnia,
  • Istria – 30 stopni, średnia temperatura wody 23 stopnie, około 10 godzin słonecznych w ciągu dnia,
  • Wyspa Krk – 28 stopni, średnia temperatura wody 23 stopnie, około 11 godzin słonecznych w ciągu dnia,
  • Wyspa Hvar – 31 stopni, średnia temperatura wody 22-23 stopnie, około 11 godzin słonecznych w ciągu dnia,
  • Riwiera Makarska – 31 stopni, średnia temperatura wody 22 stopnie, około 10 godzin słonecznych w ciągu dnia,
  • Wyspa Korcula – 31 stopni, średnia temperatura wody 22-23 stopnie, około 11 godzin słonecznych w ciągu dnia,
  • Wyspa Pag – 27 stopni, średnia temperatura wody 23 stopnie, około 10 godzin słonecznych w ciągu dnia.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Wyspy, które skradną Twoje serce >>

Chorwacja - pogoda w ciągu roku - skaliste wybrzeże

Chorwacja wiosną

Wczesną wiosną (marzec) temperatura w Chorwacji wynosi około 12 stopni, pogoda często jest pochmurna, a wciągu dnia jest niewiele dni słonecznych.

W maju temperatura w większości miast na wybrzeżu wynosi 23-25 stopni, a na wyspach około 20-22 stopni. Zwiększa się także liczba słonecznych godzin w ciągu dnia do 8-9 godzin.

Chorwacja - pogoda w ciągu roku - Chorwacja wiosną

Chorwacja jesienią

Październik w Chorwacji jest stosunkowo ciepłym miesiącem, w którym temperatura w ciągu dnia przekracza 20 stopni.  W kolejnych miesiącach aż do grudnia temperatura powietrza spada, jednak nieznacznie, często przyjmując wartości kilkunastu stopni Celsjusza.

Chorwacja - pogoda w ciągu roku - Chorwacja jesienią

Chorwacja zimą

Wbrew pozorom zima może być idealnym okresem na aktywne zwiedzanie Chorwacji. Na wybrzeżu temperatura może nadal  sięgać kilkunastu stopni, a brak upałów i turystów powoduje, że jest to dobry moment na zwiedzanie licznych zabytków.

Dowiedz się więcej: Chorwacja zimą – TOP 11 atrakcji >>

Chorwacja - pogoda w ciągu roku - Zagrzeb zimą

źródło zdjęcia: Depositphotosdbajurin

Wiatry w Chorwacji

Chorwacja, oprócz miejsca wypadowego dla osób pragnących niezapomnianych widoków, pięknych plaż i wysokich temperatur, jest idealnym miejscem dla fanów żeglugi morskiej. Na wybrzeżu praktycznie przez cały rok wieją typowe dla wybrzeża bryzy: mistral  i burin.

Latem w rejonach nadmorskich może pojawić się także wiatr przynoszący burzę. Silny i porywisty, któremu często towarzyszą błyski i opady deszczu. Na szczęście występowanie tego typu wiatru jest krótkotrwałe i w większości przypadków nie powoduje diametralnej zmiany pogody, która miałaby się utrzymywać przez dłuższy okres czasu.

Poza sezonem letnim, w miesiącach październik – maj, turyści powinni być przygotowani na wiatry jugo – towarzyszące drastycznym zmianom pogody. Na szczęście tego typu wiatry, w sezonie letnim pojawiają się na wybrzeżu sporadycznie.

Chorwacja - pogoda w ciągu roku - panorama

Śródziemnomorski klimat Chorwacji powoduje, że jest to kraj, w którym pogoda dopisuje przez cały rok. Tym samym wypoczynek i aktywne zwiedzanie chorwackich atrakcji nie zależy ściśle od sezonu turystycznego przypadającego na późnowiosenne i letnie miesiące. Dla osób nastawionych na korzystanie z pięknej pogody i odpoczynek na plaży przy niewielkiej liczbie turystów idealnym miesiącem na planowanie urlopu będzie wrzesień.

Ładna pogoda, temperatury około 25 stopni, ciepłe morze i brak tłumów skutecznie zachęcają na planowanie wakacji w tym okresie. Jeżeli jednak nie interesuje nas słodkie lenistwo na plaży, a w planach mamy zwiedzanie licznych chorwackich zabytków, rozważmy podróż do Chorwacji późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną. To idealny czas na aktywne wakacje, bez tłumów, wysokich temperatur i piekącego słońca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ