Michał Nielub
Michał Nielub
04 Sty, 2019 - 00:00
Chorwacja: Nocne życie w Zagrzebiu od A do Z

Chorwacja: Nocne życie w Zagrzebiu od A do Z

Michał Nielub

Nocne życie w Zagrzebiu rozpoczyna się wraz z zachodem słońca i toczy się, póki pierwszy słoneczny promień nie rozświetli chorwackich uliczek.

Wielbiciele mocnych wrażeń, podobnie jak amatorzy nietuzinkowych atrakcji, którzy planują wakacje w Chorwacji, śmiało mogą wybrać Zagrzeb. Usatysfakcjonowani oni będą szerokim spektrum doznań, jakie przynosi nocne życie w Zagrzebiu, począwszy od fascynujących tras nocnego zwiedzania, poprzez bogactwo festiwalowych wydarzeń, skończywszy wreszcie na dyskotekach i imprezach tanecznych w najlepszych klubach miasta. Te ostatnie rozsiane są w nieoczywistych miejscach, takich jak industrialne przestrzenie byłych magazynów czy historyczne mury miejskie.

Chorwacki clubbing i lokale

Kluby i lokale o zróżnicowanej formule muzyki i wystroju w stolicy Chorwacji nie zawiodą nocnych marków spragnionych wrażeń i dobrej zabawy. Nocne życie w Zagrzebiu skoncentrowane jest często w miejscach, które nie tylko serwują dobre brzmienie, ale i gwarantują oderwanie od rutyny minionego dnia.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Zagrzeb – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Tvornica kulture

Veliki pogon to czarna stylowa sala w klubie, która mieści aż 1800 gości. Jest to pomieszczenie, w którym można wyszaleć się przy rytmach uniwersalnej muzyki: rock’a i popu.

Tuż obok znajduje się Mali pogon, czyli sala kameralna, o którą klub wzbogacił swą przestrzeń w 2011 roku, by ustanowić w niej scenę dla lokalnych i nieco bardziej niszowych wykonawców. W ciągu dnia Mali pogon pełni funkcję kawiarenki.

Klub organizuje nie tylko koncerty i popisy znakomitych DJ-ów, ale również ciekawe wizualizacje. Ceny wejściówek wahają się pomiędzy 35 kn a 150 kn.

 

AKC Medika

Medika to alternatywne miejsce będące przestrzenią dla spotkań podziemnego grunge’u. Podzielona jest ona na klubokawiarnię oraz salę koncertową, na której scenie goszczą przedstawiciele muzyki reggae czy pop. Interesującą opcją spędzenia wieczoru w klubie są wieczory filmowe bazujące na projekcjach najlepszych animacji i filmów krótkometrażowych.

Depo Klub

Jest to jedno z najciekawszych miejsc, jakie oferuje Zagrzeb. Atrakcje muzyczne, takie jak festiwal The Future Sound of Zagreb wynoszą Depo Klub na piedestał lokali idealnych na nocne życie w Zagrzebiu.

Osoby rozsmakowane we współczesnej muzyce techno i tańcach do białego rana z pewnością się nie zawiodą.

 

Vinoteka Bornstein

Winiarnia Bornstein to świetny pomysł na spędzenie wieczoru, a być może i całej nocy w Zagrzebiu. Ogromnym walorem lokalu jest fakt, że promuje on wina i produkty od lokalnych dostawców, dzięki czemu zarówno alkohole, jak i dania zachowują najwyższą jakość.

Warto wstąpić do winiarni znajdującej się w piwnicy jednego z budynków na Kapitolu, by zostać ugoszczonym w iście chorwackim stylu i dać się namówić na nocną degustację regionalnych trunków.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia chorwacka)

 

Nocne życie w Zagrzebiu na ulicy Tkalčićeva

W przypadku, gdy nie planujemy udać się do konkretnego klubu, dobrze udać się w miejsce, które skupia w sobie wiele możliwości.

Ulica Tkalčićeva to dawny obszar przemysłowy stolicy Chorwacji. Znajdują się tu muzea pod postacią niegdysiejszych młynów wodnych, ale także magazyny i kamienice, które stanowią dziś przestrzenie, w których rozgrywa się nocne życie w Zagrzebiu.

Kawiarnie, kina studyjne i restauracje nęcą zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta, co przysparza okazję do poznania lokalnej społeczności i jej kultury. Szczególnie polecany jest Bar Cica, którego wnętrze każdego roku podlega radykalnym zmianom, stanowiąc jednocześnie wyraz artystycznego buntu.

 

Trasy nocnego zwiedzania

Zagrzeb po zmroku dostarcza wielu emocji, jakich zwiedzający miasto nie mogą doznać w ciągu dnia. Wiekowe budowle i zabytki Zagrzebia oraz nastrojowe uliczki stają się wówczas o wiele bardziej tajemnicze, a nawet bajeczne.

Górne Miasto – trasa czarownic

Wieczorna wycieczka z licencjonowanym przewodnikiem będzie wspaniałą możliwością rodzinnie spędzonego czasu, nawet jeśli zwiedzamy Zagrzeb z dziećmi. Uczestnicy interaktywnej podróży poznają historię miasta z perspektywy wierzeń i legend dotyczących chorwackich wiedźm. Zapoznają się oni z dawnymi praktykami ochronnymi przed czarną magią i z pewnością będą się przednio bawić.

Sekrety Zagrzebia: duchy i smoki

Piesza wycieczka pod opieką animatora to prawdziwa przygoda pełna ludowych opowieści, miejskich anegdot i mrocznych ciekawostek. Oprócz wspaniałej zabawy trasa gwarantuje dozę nauki na temat dziejów Zagrzebia.

Poszukiwanie duchów na cmentarzu, w całkowitych ciemnościach, wędrówki śladami fantastycznych smoków i wiedźm, wysłuchanie legend, o których pamiętają już tylko nieliczni mieszkańcy miasta – to z pewnością wspaniały przepis na nocne życie w Zagrzebiu dla każdego turysty, który lubi czasem poczuć dreszcz na karku.

 

Festiwalowe nocne życie w Zagrzebiu

Bogata oferta kulturalna trafia do licznych turystów, którzy nie zamierzają przerywać swych wojaży wraz z zachodem słońca. Nocne życie w Zagrzebiu stanowi dla nich czas niezapomnianych wrażeń z zakresu obcowania z wysoką kulturą Chorwacji.

InMusic Festiwal

InMusic Festiwal to największy chorwacki festiwal typu open air. Atmosfera wspaniałej zabawy na wysepce pośrodku Jeziora Jarun zapiera dech w piersiach. Zlokalizowany na obrzeżach Zagrzebia wymaga 45-minutowej przejażdżki tramwajem i pół godziny spaceru.

Czerwcowy festiwal gości turystów z całej Europy i największych artystów, takich jak Placebo, Florence And The Machine czy Nick Cave, zatem z powodzeniem można powiedzieć, że jego line up jest na poziomie światowym.

 

Cest is d’Best

Od ostatniego weekendu maja do pierwszego weekendu czerwca odbywa się festiwal nawiązujący do tradycji kabaretu i sztuki teatralnej. Wydarzenie ma wielki potencjał i corocznie się rozrasta.

Impreza sprawia, że ulice Zagrzebia stają się sceną dla artystów, akrobatów i żonglerów. Teoretycznie festiwal odbywa się na kilku scenach miasta, lecz w rzeczywistości szybko je przekracza i rozgrywa się pomiędzy ludźmi.

Interesującym pomysłem jest udział w festiwalu zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy miasto staje się przestrzenią wielobarwnych neonów, fascynujących instalacji świetlnych i artystycznych.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – wydarzenia w Zagrzebiu, których nie możesz przegapić

Nocne życie w Zagrzebiu często związane jest z odbywającymi się tu festiwalami

źródło zdjęcia: Getty Images / paulprescott72

Miejsca niebezpieczne w nocy

Choć Zagrzeb jest miastem bezpiecznym i przyjaznym turystom, dobrze mieć świadomość, iż nawet tu znajdą się obszary, które lepiej omijać szerokim łukiem. Należy do nich Park Ribnjak, położony tuż za zagrzebską katedrą.

Podobnie jak w okolicach głównego dworca kolejowego, zdarzało się, że dochodziło tam do ataków i walk grup subkulturowych.

Zagrożenie stanowić także może rejon barów i kasyn – Zagrzeb Bus Terminal. Toczy się w nich nocne życie w Zagrzebiu, którego turyści raczej nie chcą poznać. Jest tam nie tylko niebezpiecznie z perspektywy ewentualnych starć z osobami agresywnymi i nietrzeźwymi, ale również z perspektywy gastronomicznej. Nie polecamy fast foodów zlokalizowanych w pobliżu dworca.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Jak poruszać się po Zagrzebiu – przewodnik

Istnieje wiele atrakcji, które stanowią wizytówkę stolicy Chorwacji i od razu przychodzą na myśl turystom odwiedzającym miasto Zagrzeb. Zabytki, muzea i galerie sztuki nie są jednak dostępne po zmroku. Warto wówczas wykorzystać ten czas w pełni i zamiast wpadać w hotelowym pokoju w objęcia Morfeusza, rzucić się w wir zabawy, jakie gwarantuje nocne życie w Zagrzebiu. Liczne ścieżki rozrywki pozwolą zrelaksować się przy kieliszku wybornego chorwackiego wina, wziąć udział w nocnym spektaklu lub potańczyć w rytm dźwięków letnich hitów, jak przystało na stolicę europejskiego kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ