ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
11 Kwi, 2018 - 02:00

Chorwacja – mało znane miejsca, które Cię zauroczą

ARTYKUŁ PARTNERA

Wybierasz się po raz kolejny do Chorwacji i nie wiesz co nowego zobaczyć? Sprawdź naszą listę TOP 7: Chorwacja – mało znane miejsca, które warto odwiedzić. Wybraliśmy ciekawe propozycje dla tych, którzy najważniejsze atrakcje Chorwacji już poznali i chcą tym razem zobaczyć coś zupełnie nowego.

Chorwacja to wciąż jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Tylko w 2017 roku na wakacje w Chorwacji zdecydowała się rekordowa liczba 18,5 miliona turystów, wśród których przeszło 6 milionów stanowili Polacy. Wielu z nich spędza urlop w tym bałkańskim kraju każdego roku i właśnie dla nich przygotowaliśmy listę mniej znanych miejsc, które choć rzadko są obecne w folderach reklamowych biur podróży, z pewnością warte są zobaczenia. Oto TOP 7: Chorwacja  – mało znane miejsca, które Cię zauroczą!

7. Zatoka Zavratnica

Siódme miejsce w naszym rankingu zajęła piękna Zatoka Zavratnica, która jest najlepszym przykładem na to, ze Chorwacja ciekawe miejsca ma nie tylko wzdłuż morskiego wybrzeża.

Zatoka znajduje się w północnej części Chorwacji na południe od miejscowości Jablanac nad Adriatykiem. Jest to stosunkowo niewielka zatoczka o długości 1 kilometra otoczona wysokimi skałami, która przypomina norweskie fiordy.

Oprócz niezapomnianych widoków zatoka oferuje dodatkową atrakcję – w jej krystalicznie czystych wodach spoczywa zatopiony wrak niemieckiego statku transportowego z czasów II wojny światowej, który osoby ze sprzętem do nurkowania mogą sobie obejrzeć z bliska. Wrak można także dojrzeć z lądu podczas spaceru kamiennym szlakiem wytyczonym wzdłuż zatoki.

 

6. Centrum Pamięci Nikoli Tesli

Nikola Tesla był serbskim inżynierem i wynalazcą, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Autor 125 wynalazków znany jest przede wszystkim z wynalezienie silnika elektrycznego. Dzisiaj wiele osób kojarzy jego nazwisko także z nazwą słynnych samochodów elektrycznych produkowanych w USA przez firmę zarządzaną przez znanego wizjonera Elona Muska.

W miejscowości, gdzie urodził się wynalazca, Smiljan, znajduje się Centrum Pamięci Nikoli Tesli, urządzone w jego domu rodzinnym. Można tutaj poznać niezwykle ciekawą historię życia wynalazcy (m.in. dowiedzieć się o jego rywalizacji z Thomasem Edisonem), a także zobaczyć wiele jego wynalazków, które odmieniły nasz świat.

Miejscowość Smiljan znajduje się kilka kilometrów od miejscowości Gospić, stolicy regionu. Jest to najlepszy przykład na to, że Chorwacja mało znane miejsca ma często tuż obok głównych traktów turystycznych – wystarczy trochę z nich zboczyć, by zobaczyć coś zupełnie nowego i interesującego.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Wycieczki objazdowe – pomysły na zwiedzanie >>

Chorwacja - mało znane miejsca, które Cię zauroczą - dom Tesli

źródło zdjęcia: Depositphotosxbrchx

5. Wyspa Pag – festiwal muzyczny i Paški sir

Jeśli na urlop wybieramy tak zróżnicowany kraj jak Chorwacja, wakacje z pewnością będą udane. Duża atrakcją Chorwacji są jej wyspy, których zwiedzanie może być wspaniałym urozmaiceniem wypoczynku.

Wyspa Pag jest piątą co do wielkości chorwacką wyspą, która znajduje się u wybrzeży Dalmacji. Można się na nią dostać promem od strony północnej (z miejscowości Prizna) lub mostem od strony południowej. Wyspa Pag zaskakuje bardzo zróżnicowanym krajobrazem, w którym dominują rozległe pastwiska i skaliste góry. Są tu jednak piękne plaże (Chorwacja plaże ma w większości przypadków po prostu piękne i piaszczyste) oraz niezwykle urokliwe miasteczka.

Na wyspie odbywają się słynne festiwale muzyczne np. Sonus Festival, święto fanów muzyki techno odbywa się tutaj co roku w sierpniu.

Na wyspę Pag warto przyjechać także z powodu produkowanego tutaj słynnego sera Paški sir. Jest to podobno jeden z 10 najlepszych serów na świecie – produkowany z owczego mleka i dojrzewający nawet 12 miesięcy, wyróżnia się pikantnym i słonym smakiem z lekko ziołowym aromatem. Najlepszy Paški sir produkowany jest w wiosce Kolan w serowarni rodziny Gligora (sprawdź tutaj), która za swoje produkty otrzymała już wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień.

 

4. Korcula i dom Marco Polo

Na czwartym miejscu naszego rankingu TOP 7: Chorwacja – mało znane miejsca znalazła się Korcula (chorw. Korčula). Jest to nazwa miasteczka oraz wyspy znajdującej się u wybrzeży Dalmacji. Można się na nią dostać promem z miejscowości Orebić.

Choć wiadomo, że Chorwacja miasta ma w większości przypadków bardzo atrakcyjne, Korcula może zaskoczyć. Miasteczko nazywane jest małym Dubrownikiem – jego średniowieczna starówka otoczona murami i basztami, kryjąca w sobie niezwykle urokliwe uliczki, przywodzi na myśl najpiękniejsze włoskie miasteczka.

Korculę odwiedza wielu turystów jednak nie tylko ze względu na niewątpliwy urok tego miejsca, ale także po to, by zobaczyć rzekomy dom urodzenia podróżnika Marco Polo, który zasłynął przede wszystkim ze swoich wspomnień z podroży na Daleki Wschód, będących przez wiele lat jedynym źródłem informacji o tamtej części świata.

Do tej pory życiorys Marco Polo i jego wspomnienia z podróży budzą wiele kontrowersji i wątpliwości – podobnie jak miejsce jego urodzenia. Wiadomo, że podróżnik urodził się w 1254 roku, jednak nie jest pewne, czy było to w miejscowości Korcula, czy może jednak w Wenecji, gdzie na pewno spędził większą część swojego życia. Tak czy owak, będąc w Korculi, można zobaczyć dom urodzenia Marco Polo, a także odwiedzić poświęcone mu muzeum.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji – TOP 11 >>

Chorwacja - mało znane miejsca, które Cię zauroczą - Korcula

źródło zdjęcia: Depositphotos / swisshippo

3. Szybenik

Szybenik (chorw. Šibenik) to miasto położone około 80 km na północ od słynnego Splitu i tuż obok równie znanego Parku Narodowego Krka z wodospadami. Prawdopodobnie ze względu na takie sąsiedztwo Szybenik jest pomijany przez turystów, a szkoda.

Warto tu przyjechać, by przespacerować się piękną starówką z wąskimi, kamienistymi i niezwykle malowniczymi uliczkami. W Szybeniku nie brakuje także imponujących zabytków, które są świadectwem długiej i burzliwej historii miasta związanej zarówno z Republiką Wenecką, jak i Monarchią Habsburgów.

Warto tu wspomnieć choćby o renesansowej katedrze św. Jakuba wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Twierdzach św. Mikołaja i św. Michała, czy Pałacu Rektorów (obecnie muzeum miejskie).

Dla fanów serialu „Gra o tron” ciekawostką będzie fakt, że w Szybeniku kręcono zdjęcia do jego 5 sezonu. Wakacje w Chorwacji w tym miejscu z pewnością będą niezapomniane!

Dowiedz się więcej: Najciekawsze muzea w Chorwacji – TOP 11 >>

Chorwacja - mało znane miejsca, które Cię zauroczą - Szybenik

źródło zdjęcia: Depositphotos / dbajurin

2. Wyspa Vis

Kolejną propozycją w rankingu TOP 7: Chorwacja – mało znane miejsca, które warto zobaczyć, jest wyspa Vis. Jest to najbardziej oddalona od lądu chorwacka wyspa, która została udostępniona turystom dopiero w latach 90. XX wieku (do 1989 roku stacjonowało tu jugosłowiańskie wojsko). Dzięki temu wyspa zachowała swój dziewiczy charakter – jest na niej zaledwie kilka niewielkich miejscowości bez rozbudowanej infrastruktury turystycznej.

Najciekawszą miejscowością jest Vis posiadający zabytki z czasów rzymskich. Na wyspie są także piękne plaże, rozległe winnice (zajmują 20% powierzchni wyspy), a także ciekawe atrakcje jak np. bunkier Tita. Będąc na Vis, koniecznie trzeba udać się na sąsiednią wyspę Biševo, gdzie znajduje się słynna Błękitna Jaskinia.

Dowiedz się więcej: Chorwacja z dziećmi – TOP 11 niesamowitych atrakcji >>

Chorwacja - mało znane miejsca, które Cię zauroczą - wyspa Vis

źródło zdjęcia: Depositphotos / xbrchx

1. Park Narodowy Paklenica

Pierwsze miejsce rankingu: Chorwacja – mało znane miejsca zajmuje przepiękny Park Narodowy Paklenica, który zdecydowanie jest niedoceniany przez turystów. Dla tych, którzy widzieli już Jeziora Plitwickie i wodospady Krka, może okazać się on bardzo ciekawą propozycją.

Park zlokalizowany jest niedaleko miejscowości Starigrad (około 50 km od Zadaru) na terenie łańcucha górskiego Velebit, będącego częścią Gór Dynarskich.

Znajdują się tutaj dwa wąwozy Wielka i Mała Paklenica. Wielka Paklenica (Kanion Velika Paklenica) ma około 14 km długości, a jego najwyższe skalne ściany mają 800 m wysokości. Oprócz spaceru w wąwozie w Parku Narodowym Paklenica, można spędzić czas na wielu innych i równie ciekawych aktywnościach – są tutaj liczne szlaki piesze i trasy rowerowe, są jaskinie i miejsca wspinaczkowe (np. Anića Kuk), można nawet uprawiać kajakarstwo.

W parku można również zwiedzić podziemny bunkier Josipa Broz Tito z lat 60. lub przejść się szlakiem, który był wykorzystany przy kręceniu wielu scen do filmów o przygodach Winnetou.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić >>

Chorwacja - mało znane miejsca, które Cię zauroczą - Paklenica

źródło zdjęcia: Depositphotos / furzyk73

ZOBACZ RÓWNIEŻ