ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
06 Cze, 2018 - 02:00
Chorwacja: Makarska - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Chorwacja: Makarska – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

ARTYKUŁ PARTNERA

Makarska to bardzo popularny kurort turystyczny w Chorwacji. Jeśli planujesz tam wakacje, dowiedz się, jakie oferuje Makarska atrakcje i co warto zobaczyć w okolicy.

Jeśli ktoś pyta o najlepsze kurorty turystyczne Chorwacji, zwykle na pierwszym miejscu słyszy nazwę Makarska. Jest to miasto położone na wybrzeżu Dalmacji u stóp potężnego masywu górskiego Biokovo, które wraz z Riwierą Makarską uznawane jest za najważniejszy ośrodek turystyczny Chorwacji.

Planując wakacje w Chorwacji, z pewnością warto ten region wziąć pod uwagę. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik na temat tego, jakie konkretnie oferuje Makarska atrakcje, czyli co koniecznie trzeba w niej zobaczyć.

Miasto Makarska i Riwiera Makarska

Makarska to główny ośrodek turystyczny riwiery o tej samej nazwie, który leży dokładnie 60 km na południe od znanego miasta w Chorwacji – Splitu oraz 140 km na północ od jeszcze słynniejszego Dubrownika.

Samo miasto ma na co dzień bardzo kameralny charakter, bo zamieszkuje je zaledwie 14 tysięcy osób. Jednak w sezonie wakacyjnym zamienia się w tętniący życiem kurort, odwiedzany nawet przez 100 tysięcy turystów!

Latem miasto niemal w ogóle nie zasypia, ponieważ jest tu mnóstwo pubów, dyskotek i klubów, w których zabawa trwa każdej nocy do białego rana.

W dzień z kolei mnóstwo turystów spaceruje malowniczymi ulicami starówki miasteczka lub nadmorskimi bulwarami wysadzanymi egzotycznymi palmami, które przywodzą na myśl najmodniejsze kurorty w basenie Morza Śródziemnego.

Wielu turystów zagląda do miasteczka tylko na chwilę np. na obiad lub na wieczorną imprezę, ponieważ ma noclegi w jednej z malowniczych miejscowości na Riwierze Makarskiej. Opisując, jakie oferuje Makarska atrakcje dla turystów, nie sposób więc pominąć także Riwiery, która wraz z miastem stanowi integralny region turystyczny.

Dowiedz się więcej: Makarska z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci >>

Chorwacja: Makarska - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - Riwiera Makarska

źródło zdjęcia: Depositphotos / xbrchx

Makarska – atrakcje dla wielbicieli historii i zabytków

Makarska, choć dzisiaj kojarzy się głównie z letnim wypoczynkiem i rozrywką, ma dość długą historię, której ślady można odnaleźć podczas spaceru po mieście. Pierwsze wzmianki o Makarskiej pochodzą z pierwszych wieków naszej ery (dokładnie z 533 r.).

Na początku była ono rzymską osadą, która potem przechodziła z rąk do rąk i w swojej historii była we władaniu m.in. Gotów, Słowian, Turków, Wenecjan, a także Habsburgów.

Najwięcej historycznych obiektów miasta pozostało z okresu panowania Wenecjan (XVI i XVII wiek) i z czasów późniejszych – niestety wiele budowli zostało zniszczonych w czasie II wojny światowej i podczas trzęsienia ziemi w 1962 roku. Spacerując uliczkami miasta, warto zwrócić uwagę na te, które przetrwały:

 • klasztor franciszkanów z XVII wieku – znajduje się tu Muzeum Muszli,
 • katedra św. Marka – wzniesiona w XVIII w. reprezentuje styl baroku (znajdują się w relikwie św. Klemensa, patrona miasta),
 • stare kamienne zabudowania przy głównym placu miasta, pomnik renesansowego poety Andrije Kačića Miošića oraz stara wenecka studnia z XVIII w.,
 • kościół św. Filipa Neri z XVIII w.

Dowiedz się więcej: Makarska: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

Sanktuarium Vepric (chorw. Svetište Vepric) – interesującym miejscem jest położone niecałe 3 km za miastem sanktuarium chorwackiej Matki Bożej z Lourdes, które powstało w 1908 roku z inicjatywy biskupa Splitu i Makarskiej, Juraj Carića, który w ten sposób chciał upamiętnić pierwszą narodową pielgrzymkę do Lourdes. Sanktuarium zlokalizowano w naturalnej grocie u stóp masywu Biokovo, gdzie umieszczono kamienny ołtarz oraz figurę Maryi.

Wskazówka: W Makarskiej są również niewielkie, ale bardzo ciekawe muzea m.in. Muzeum Muszli w klasztorze franciszkanów, Muzeum Ryb i Krabów, a także galeria z obrazami lokalnych artystów.

Dowiedz się więcej: Makarska: Muzea, które warto odwiedzić >>

Chorwacja: Makarska - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - kościół

źródło zdjęcia: Depositphotos / ccat82

Makarska – atrakcje dla spragnionych słońca i wody

Większość osób wybierających wczasy w Chorwacji oczekuje idealnych warunków do plażowania i kąpieli w ciepłych wodach Adriatyku. Spędzając urlop w Makarskiej lub jednej z miejscowości na Riwierze, mamy do wyboru wiele pięknych plaż, umożliwiających zarówno leniwe wylegiwanie się na leżaku, jak i uprawianie wielu sportów wodnych.

Chorwacja: Pogoda w Makarskiej – warto wiedzieć, że Makarska to jedno z najcieplejszych miast w Chorwacji – w ciągu roku jest tutaj przeszło 2700 słonecznych dni, a latem średnie temperatury sięgają 27 stopni C.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – pogoda w ciągu roku >>

W samym mieście Makarska są wyłącznie kamieniste plaże, które w sezonie turystycznym są dość zatłoczone, za to oferują sporo atrakcji dla najmłodszych w postaci niewielkiego wesołego miasteczka, czy zjeżdżalni wodnej. Dorośli mogą także skorzystać z dodatkowych atrakcji np. wypożyczyć rowerek lub skuter wodny.

Osoby poszukujące spokoju lub miękkiego piasku, mogą wybrać się na jedną z plaż na Riwierze Makarskiej np.:

 • plaża w miejscowości Duce – miejscowość leży 39 km od Makarskiej i oferuje długą i piaszczystą plażę,
 • plaża Punta Rata w miejscowości Brela – swego czasu znalazła się ona na liście 10 najpiękniejszych plaż świata według czasopisma Forbes.

Na całej Riwierze Makarskiej większość plaż upodobali sobie naturyści, a także… jeżowce, na które trzeba uważać spacerując po plaży i w morzu, ponieważ ich ukłucie jest bolesne i grozi infekcją.

Dowiedz się więcej: Plaże w Chorwacji – TOP 11 >>

Chorwacja: Makarska - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - plaża

źródło zdjęcia: Depositphotos / Shenki

Makarska – atrakcje dla spragnionych pięknych widoków i gór

Pasmo górskie Biokovo wznoszące się tuż nad Makarską jest jedną z największych atrakcji w okolicy. Potężny masyw górujący nad niewielkim miasteczkiem i zatoką zapewnia niezwykle malowniczy krajobraz, ale jest także dobrym miejscem do uprawiania wspinaczki górskiej.

Najpopularniejsze szlaki prowadzą na szczyt Sveti Jure (szczyt św. Jerzego), który wznosi się na wysokość 1762 m n.p.m. Wędrówka trwa około 4 godzin, więc osoby niewprawione w górskiej wspinaczce mogą na szczyt wjechać autem.

Przy krętej i stromej drodze są imponujące punkty widokowe na całą zatokę oraz znajdujące się na niej wyspy m.in. Hvar, Korčula, Vis oraz Brač. Cała trasa na szczyt Sv Jure biegnie przez Park Przyrodniczy Biokovo, dlatego można tu podziwiać florę i faunę typową dla tego regionu Morza Śródziemnego.

Na samym szczycie znajduje się niewielka kapliczka świętego Jerzego oraz maszt telewizyjny.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Jak poruszać się po Makarskiej – przewodnik >>

Chorwacja: Makarska - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - Biokovo

źródło zdjęcia: Depositphotos / ccat82

Makarska – atrakcje dla spragnionych dobrej zabawy

Makarska to prawdziwa mekka dla ludzi kochających taniec i muzykę. Do tutejszych klubów i dyskotek zjeżdżają się turyści z całej Riwiery. Najsłynniejszą dyskoteką w mieście jest Deep Club, który znajduje się w naturalnej jaskini nieopodal portu. Zabawa w najprawdziwszej grocie skalnej okazuje się ogromną atrakcją, która przyciąga w sezonie tłumy ludzi.

Równie oblegane są kluby muzyczne przy plaży np. Makarana oraz klub Peter Pan urządzony w budynku starej opery.

W Makarskiej organizowane są również różne imprezy, które wzmacniają rozrywkowy klimat miasta. Przez całe lato od czerwca od września trwa tutaj Makarskie Lato Kulturalne (chorw. Makarsko Ljeto/ Ljetni Karneval), podczas którego odbywają się koncerty, spektakle teatralne oraz wystawy. Oprócz tego organizowane są koncerty muzyki tradycyjnej i różne imprezy cykliczne np. Rybackie noce.

 

Chorwacja: Riwiera Makarska – atrakcje w okolicy

Odpoczywając na Riwierze Makarskiej, można bardzo aktywnie spędzić czas – w całym regionie jest mnóstwo miejsc, do których można zorganizować ciekawe wycieczki:

 • Półwysep św. Piotra – Sveti Petar – znajduje się tuż obok portu w Makarskiej i warto tam przespacerować się, by obejrzeć latarnię morską, kapliczkę, figurę św. Piotra oraz… setki kłódek przypiętych do ogrodzenia przez zakochanych,
 • Rejsy na okoliczne wyspy np. Hvar oraz Brač – organizowane są bezpośrednio z portu w Makarskiej,
 • Imotska krajina – jest to obszar rozciągający się za masywem Biokovo, ze wspaniałymi jeziorami (m.in. Modro i Crveno, czyli Błękitne i Czerwone jezioro) oraz ruinami twierdzy Topana,
 • Ogród Botaniczny – znajduje się w miejscowości Kotišina na zboczu masywu Biokovo na terenie Parku Przyrodniczego Biokovo,
 • Obserwatorium Astronomiczne – znajduje się na wzgórzu niedaleko centrum Makarskiej i latem jest dostępne dla zwiedzających.

Dowiedz się więcej: Makarska: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio? >>

Chorwacja: Makarska - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - posąg św. Piotra

źródło zdjęcia: Depositphotos / adogg

Będąc w okolicy Makarskiej, warto pamiętać o innych ciekawych miejscach znajdujących się w okolicy, a z których słynie Chorwacja. Wycieczki do Splitu, Dubrownika, Trogiru, Mostaru, czy Parku Narodowego Krka wiążą się z wyjazdem z Makarskiej nawet na cały dzień, ale z pewnością warto poświęcić ten czas, by zobaczyć najsłynniejsze miejsca w Dalmacji.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Dubrownik – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca >>

Jednym z popularniejszych celów wycieczek z Makarskiej jest oddalone o zaledwie 80 kilometrów Medjugorie w sąsiedniej Bośni i Hercegowinie, które jest znanym miejscem objawień maryjnych i celem pielgrzymek z całego świata.

Jak widać, na turystów odwiedzających miasto Makarska atrakcje czekają bardzo różnorodne – coś dla siebie znajdą tutaj zarówno miłośnicy wody, jak i wielbiciele gór, a także osoby, które doceniają malownicze krajobrazy, zabytki, czy zabawę przy muzyce do białego rana.

Jedno jest pewne – wakacje w Chorwacji na Riwierze Makarskiej to gwarancja nie tylko pięknej pogody, ale także wspaniale spędzonego czasu pełnego atrakcji i niezapomnianych wrażeń.

ZOBACZ RÓWNIEŻ