Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
11 Maj, 2018 - 01:00

Chorwacja: Jeziora Plitwickie

Mariola Krzyżak

Malownicze Jeziora Plitwickie to jeden z cudów natury Chorwacji, który co roku przyciąga rzesze podróżnych spragnionych zobaczenia na własne oczy ich wyjątkowego piękna. Niesamowite wodospady i płynąca kaskadami woda zachwyci każdego miłośnika przyrody. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Wakacje w Chorwacji to popularna forma spędzania urlopu. Najczęściej wybieramy destynacje słynące z plaż i szumu lazurowych fal. Warto jednak przeznaczyć przynajmniej jeden dzień na wycieczkę nieco bardziej wgłąb lądu, by móc na własne oczy zobaczyć jeden z najpiękniejszych cudów natury regionu. Jeziora Plitwickie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowią niepowtarzalną atrakcję dla miłośników przyrody.

Jeziora Plitwickie – jeden z najpiękniejszych cudów natury Chorwacji

Park Narodowy Jezior Plitwickich to miejsce, które zachwyca majestatycznym pięknem i siłą przyrody. Został on założony w 1949 roku w celu ochrony wyjątkowej okolicy i umożliwienia bezpiecznego zwiedzania dla rzeszy podróżnych z całego świata.

Kompleks tworzą połączone kaskadowo grupy akwenów wodnych, tak zwane Górne i Dolne Jeziora. Ich łączna powierzchnia zajmuje około 200 hektarów! Turkusowe, krystalicznie czyste wody fantastycznie kontrastują z zalesionymi, imponującymi szczytami, tworząc bajkową scenerię idealną do długich spacerów.

Piękno niepowtarzalnych widoków zostaje spotęgowane dzięki obecności wodospadów. To właśnie tutaj znajduje się największy wodospad w całej Chorwacji, nazywany Wielkim Wodospadem.

Chorwacja: Jeziora Plitwickie - jeziora

źródło zdjęcia: Depositphotoskavita

Jeziora Plitwickie – jak dojechać?

Plitwickie jeziora zlokalizowane są w północnej Dalmacji, a dojazd do nich nie jest trudny. Jadąc od północy ze strony Karlovaca należy poruszać się drogą krajową numer 1. Natomiast od południa jedziemy wygodną autostradą A1, by w Gornja Ploca skorzystać ze zjazdu na drogę numer 1.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – jak dojechać: samolotem, samochodem, autokarem czy pociągiem? >>

Odwiedzenie tego wyjątkowego miejsca można zaplanować jako element podróży na urlop z Polski, jeżeli poruszamy się samochodem. Jeziora położone są około 140 km od stolicy państwa, Zagrzebia. Warto pamiętać, że korzystanie z chorwackich autostrad wymaga wniesienia właściwych opłat. Po dotarciu na miejsce samochód możemy pozostawić na jednym z ogromnych parkingów.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Wycieczki objazdowe – pomysły na zwiedzanie >>

Chorwacja: Jeziora Plitwickie - kładka

źródło zdjęcia: Depositphotos / kavita

Jeziora Plitwickie – jak zaplanować zwiedzanie?

Jeziora Plitwickie – cennik

Po dotarciu na miejsce podróżni mogą skorzystać z jednego z dwóch wejść do parku. Na trasie z Polski jako pierwsze pojawi się wejście numer 1 i to właśnie ono uznawane jest przez większość osób za lepszy wybór, gdyż już na początku zwiedzania możemy podziwiać najpiękniejsze miejsca.

Przed wejściem na teren parku będziemy musieli jednak zakupić bilet wstępu. W sezonie letnim (od 1.07 do 31.08) 2018 ceny prezentują się następująco:

  • dzieci do 7 lat oraz osoby niepełnosprawne – gratis,
  • dzieci od 7 do 18 lat – do godz. 16:00 110 kun, po godz. 16:00 – 50 kun;
  • studenci po okazaniu legitymacji – do godz. 16:00 160 kun, po godz. 16:00 – 100 kun;
  • dorośli – do godz. 16:00 250 kun, po godz. 16:00 – 150 kun.

Co obejmuje cena biletów?

  • opłatę za opiekę nad parkiem;
  • ubezpieczenie od wypadków;
  • przejazdy pojazdami oraz statkami;
  • korzystanie z toalet.

Dowiedz się więcej: Ceny w Chorwacji: transportu, żywności i atrakcji. Ile wydasz w Chorwacji? >>

Warto wiedzieć! Spędzając wakacje w Chorwacji z psem, warto uwzględnić kilkudniową wycieczkę właśnie na terenie Jezior Plitwickich. Nasz czworonożny przyjaciel z pewnością będzie zachwycony! Nie zapominajmy jednak, by pupila zawsze prowadzić na smyczy (chodzenie z psem bez smyczy na terenie parku jest zabronione). Zawsze sprzątajmy także nieczystości po psie (należy mieć ze sobą specjalne woreczki na psie odchody).

Dowiedz się więcej: Chorwacja zimą – TOP 11 atrakcji >>

Chorwacja: Jeziora Plitwickie - ścieżka

źródło zdjęcia: Depositphotos / mpaniti

Godziny otwarcia

W sezonie letnim park otwarty jest od godz. 7:00 do 20:00. Warto jednak pamiętać, że kasy biletowe działają jedynie do 17:00, a wejście możliwe jest do godz. 19:00. Na zwiedzanie parku potrzebujemy przynajmniej kilka godzin, w zależności od wybranej trasy, dlatego warto zaplanować czas tak, by zdążyć zobaczyć interesujące nas miejsca przed zamknięciem terenu dla zwiedzających.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – wakacje marzeń >>

Chorwacja: Jeziora Plitwickie - zwiedzanie parku

źródło zdjęcia: Depositphotos / piccaya

Jeziora Plitwickie – trasy zwiedzania

Spacer po okolicy można zaplanować wzdłuż kilku rodzajów tras, z których każda charakteryzuje się nieco innym stopniem trudności ze względu na swoją długość. Najkrótsze z nich można pokonać już w 2 godziny, natomiast najdłuższe, ciągnące się przez kilkanaście kilometrów wymagają poświęcenia na nie około 8 godzin.

Każda z dostępnych tras pokazana jest na mapie, którą otrzymamy wraz z biletami i oznaczona literowo, dzięki czemu będziemy mogli w łatwy sposób zorientować się w terenie. Warto więc podczas podejmowania decyzji o trasie mierzyć siły na zamiary.

Pomimo tego, że w niektórych miejscach będziemy mogli skorzystać z poruszania się statkiem lub ciuchcią, to jednak odległości do pokonania pieszo w wielu przypadkach będą całkiem spore. Jeżeli jednak jesteśmy wyjątkowo zdeterminowani, pełni sił i z zapasem czasu, to świetnym pomysłem będzie wybór najdłuższej trasy, dzięki której będziemy mogli podziwiać Jeziora Plitwickie w pełnej krasie.

Chorwacja: Jeziora Plitwickie - Plitwice o poranku

źródło zdjęcia: Depositphotos / mpaniti

Odpowiednie przygotowanie do drogi

Park Narodowy Jezior Plitwickich to ogromny teren, a jego przejście jest nie lada wyzwaniem. Dlatego przed rozpoczęciem podróży trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim niezbędne będzie wygodne obuwie, które pozwoli nam bez problemu poruszać się po różnego rodzaju podłożach.

W większości miejsc będziemy spacerować kładkami zawieszonymi nad turkusową wodą lub wygodnymi ścieżkami, jednak na trasie znajdują się także miejsca wymagające podejścia pod stromą górkę lub poruszania się po wyboistym terenie.

Nie zapominajmy także o tym, by właściwie się ubrać. Opcja na cebulkę może okazać się najlepszym wyborem nawet latem. Jeżeli bowiem zaczynamy spacer wcześnie rano, to powietrze może być jeszcze chłodne. Do tego przewiewna narzutka z długim rękawem przyda się także jako ochrona przed słońcem.

Chorwacja: Jeziora Plitwickie - kaskady

źródło zdjęcia: Depositphotos / encrier

Poza tym warto zabrać ze sobą wygodny w noszeniu plecak z prowiantem. Butelka wody i coś do zjedzenia z pewnością ułatwią pokonywanie długich tras. Na terenie parku znajdują się punkty gastronomiczne, jednak powinny być one dla nas jedynie miejscem na zjedzenie czegoś bardziej sytego. Mała przekąska na drogę z pewnością się przyda!

Rodziny wybierające się na zwiedzanie z małymi dziećmi muszą mieć na uwadze fakt, że w wielu miejscach, pomimo świetnego zagospodarowania terenu, nie przewidziano podjazdów dla wózków, co może nieco utrudnić poruszanie się.

W obrębie parku znajdują się także miejsca noclegowe, dlatego wycieczkę po nim można zaplanować na dwa dni, a noc spędzić w jednym z wynajmowanych pokojów. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć jak najwięcej bez aż tak dużego wysiłku.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: apartamenty – jak i gdzie szukać noclegu? >>

Chorwacja: Jeziora Plitwickie - wodospad

źródło zdjęcia: Depositphotos / kanuman

Jeziora Plitwickie – najpiękniejsze miejsca w parku

Na trasie zwiedzania parku znajduje się kilka punktów, które przez wielu uznawane są za najbardziej urokliwe miejsca. Jednym z nich jest największy z górnych zbiorników, Jezioro Kozjak należące do części Jezior Górnych. Jest ono także najgłębszym akwenem w okolicy, a po jego tafli pływa statek, na pokładzie którego można przeprawić się na drugi brzeg.

Nieopodal wejścia do parku numer 1 naszym oczom ukaże się najpopularniejszy skarb parku, czyli Wielki Wodospad. Jego wysokość mierzy aż 80 metrów, dlatego widok ten na tle wapiennych skał przyprawi o dreszcz zachwytu każdego amatora piękna natury.

Spacerując wśród zacienionych skałami i drzewami kładkach co krok będziemy mgli natknąć się na malownicze wodospady, których spienione wody z przyjemnym szumem rozbijają się o tafle turkusowych jeziorek.

Na trasie będziemy mogli podziwiać aż 16 jezior, spośród których trudno wybrać to najpiękniejsze. Dlatego jeżeli dysponujemy czasem i siłami warto zaplanować zwiedzanie tak, by pokonać jak najwięcej kilometrów. Każdy krok wśród takich widoków jest warty wysiłku!

Chorwacja: Jeziora Plitwickie

źródło zdjęcia: Depositphotos / mpaniti

Jeziora Plitwickie to jedno z najpiękniejszych cudów chorwackiej natury. Zwiedzanie parku narodowego warto zaplanować pokonując trasę na urlop z Polski lub organizując wycieczkę, która urozmaici pobyt w jednym z kurortów. Z pewnością nie będziemy żałować!

ZOBACZ RÓWNIEŻ