Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
01 Sie, 2018 - 00:00
Chorwacja jesienią - TOP 11 atrakcji

Chorwacja jesienią – TOP 11 atrakcji

Grzegorz Bryszewski

Chorwacja jesienią? Czemu nie. Ten malowniczy kraj ma do zaproponowania naprawdę wiele także poza sezonem. Poznaj najciekawsze atrakcje tego kraju jesienią!

Nie wszyscy lubią leniwe wylegiwanie się na słonecznej plaży i kąpiele morskie. Zwolennicy bardziej aktywnego wypoczynku powinni wybrać się do Chorwacji poza sezonem. Chorwacja jesienią  to prawie same zalety – niższe ceny (nawet o 30 procent), brak zatłoczonych ulic i korków, szansa na spokojne i długie zwiedzanie zabytków oraz możliwość bezpośredniego poznania mieszkańców. Sprawdź najważniejsze atrakcje Chorwacji jesienią!

Chorwacja jesienią – TOP 11 atrakcji

11. Górskie wędrówki

Chorwacja jesienią (we wrześniu albo w październiku) może być świetnym celem wypraw miłośników wspinaczki górskiej. Szczególnie atrakcyjnym miejscem do wizyty w miesiącach wolnych od uciążliwych upałów mogą być Góry Welebit (najdłuższe pasmo Gór Dynarskich), często nazywane rajem miłośników wspinaczki górskiej.

Turystom, którzy jadą do Chorwacji z dziećmi szczególnie możemy polecić znajdujący się tam szlak Premuzićeva staza, biegnący przez wapienne wzniesienia. Średnia nachyleń terenu tego szlaku nie przekracza 10 stopni a jego ogromnym atutem są malownicze widoki na Adriatyk i okoliczne wyspy. Długość szlaku to aż 57 kilometrów, ale nie trzeba przecież pokonywać go za jednym podejściem, po drodze można znaleźć aż trzy schroniska.

 

10. Chorwacja jesienią a truflowe dni

Niekwestionowaną atrakcją wakacji w Chorwacji poza sezonem może być wyprawa na białe trufle. Regionem, który słynie z tych wyśmienitych grzybów jest Półwysep Istria. To miejsce warto odwiedzić właśnie jesienią (wrzesień-listopad), żeby trafić na organizowane w wielu miejscowościach centralnej Istrii Dni Trufli.

Ważne punkty programu tych wydarzeń to pokazy gotowania, aukcje truflowe i degustacje, wybrańcy mogą też trafić na takie ekstrawaganckie atrakcje jak na przykład przygotowywanie gigantycznego omletu truflowego.

Podczas świętowania niemal obowiązkowe będzie skosztowanie potraw z trufli – dania mięsne (fritada), makaronowe (fuži, pljukanci) oraz typowe dla kuchni tego regionu – kluski gnocchi.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia chorwacka) >>

 

9. Historyczne atrakcje

Chorwacja jesienią może także być świetną propozycją dla miłośników historii. Takim turystom proponujemy odwiedzenie miasta Split i ruin Pałacu Dioklecjana. Ten najbardziej znany chorwacki zabytek z okresu Cesarstwa Rzymskiego został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO i zachwyca swoją monumentalnością.

Oczywiście to interesujące miejsce można odwiedzić także latem, w lipcu w Splicie średnia temperatura wynosie jednak 30 stopni Celsjusza, zdecydowanie więc lepiej pojechać tam w październiku, gdzie temperatura spadnie o 10 stopni i zwiedzających będzie zdecydowanie mniej.

Dowiedz się więcej: Split: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

Chorwacja jesienią - Split

8. Malownicze spacery na łonie natury

To kolejny i niemal obowiązkowy punkt wakacji w Chorwacji. Mowa zwłaszcza o Parku Narodowym Jezior Plitwickich, który jest jednym z największych atrakcji przyrodniczych całego kraju.

Malownicze atrakcje parku to zespół 16 jezior krasowych połączonych ze sobą pięknymi wodospadami. Zwiedzanie dostępne jest pieszo – po drewnianych pomostach łączących jeziora i wodospady, statkiem pasażerskim o napędzie elektrycznym i pociągiem drogowym.

Czemu właśnie to miejsce warto odwiedzić jesienią? Zapewniamy, że to malowniczy park staje się jeszcze ciekawszy w jesiennym wydaniu, drugi powód to cena – od listopada ceny zwiedzania parku stają się kilkakrotnie niższe niż w sezonie.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Jeziora Plitwickie >>

Chorwacja jesienią - Jeziora Plitwickie

7. Chorwacja jesienią – Święto Wina

Ważnym punktem zwiedzania Chorwacji jesienią powinna być także wizyta na Święcie Wina. Chorwackie święto zwane Martinje kończy rok pracy w winnicy i obchodzone jest 11 listopada. Ten jesienny zwyczaj kultywowany jest właściwie w całej środkowej Chorwacji, szczególnie w części północno-zachodniej oraz w Slawonii. W skromniejsze oprawie wydarzenia organizowane są także na wybrzeżu tego bałkańskiego kraju.

W ramach Święta Wina organizowane są przeróżne festyny i degustacje, można także obejrzeć występy artystyczne, posłuchać muzyki ludowej i podziwiać pokazy sztucznych ogni.

Aby poczuć to święto w tradycyjnym i nieskażonym komercją wydaniu proponujemy wybrać się do miejscowości położonych z dala od popularnych turystycznych szlaków. Właśnie tam pojawi się szansa na nawiązanie ciekawych znajomości z mieszkańcami.

Chorwacja jesienią - wino

6. Kontakt z przyrodą – Kopački Rit

Oto kolejna propozycja dla miłośników przyrody, którzy odwiedzą Chorwację jesienią.  Świetny pomysł na spędzenie czasu w tym kraju to wizyta w Parku Narodowym Kopački Rit położonym niedaleko ujścia rzeki Drawy, wzdłuż granicy z Serbią.

To miejsce uważane jest za jedno z najbardziej zadbanych, największych i najatrakcyjniejszych, naturalnym terenów bagiennym w Europie. Szczególnie polecamy obejrzenie fragmentu parku, który stanowi rezerwat przyrody pod ścisłą ochroną.

Mieszka tam niemal 300 gatunków ptaków (dzika gęś, dzika kaczka, rudzik, gil), w wodach występuje ponad 40 gatunków ryb (szczupak, jaź, lin, leszcz, karp, sum, sandacz, okoń), a w suchej części parku zamieszkują ssaki (jeleń, sarna, dzik, kot stepowy, kuna, łasica, wydra).

Zwiedzanie parku wymaga towarzystwa przewodnika, jego malownicze rejony można zobaczyć podczas podróży statkiem, łodziami, wozami zaprzężonymi w konie i piechotą. Istnieje też możliwość wykupienia foto safari.

 

5. Jaskinia w kolorze błękitnym

Wakacje w Chorwacji będą niepełne bez odwiedzin w ogromnie malowniczej Błękitnej Jaskini na wyspie Biševo. Za niezwykły, szmaragdowy kolor wody w tej grocie odpowiedzialny jest piasek znajdujący się na jej dnie, który odbija promienie słoneczne. Właśnie dlatego to miejsce warto jest odwiedzić w godzinach popołudniowych.

Błękitna Jaskinia nie traci swojej atrakcyjności poza sezonem, jej obejrzenie jest natomiast łatwiejsze. W miesiącach letnich ogromna popularność tego miejsca (jaskinię ogląda nawet 1 200 osób dziennie) sprawia bowiem, że na jej obejrzenie trzeba czekać nawet kilka godzin. Mniej stresujące będzie więc oglądanie błękitnej groty jesienią.

 

4. Makarska

Miejsce czwarte na naszej liście zajmuje urocze miasto Makarska – to propozycja dla osób, które na wczasy w Chorwacji wybierają się po raz pierwszy, albo lubią przebywać wśród swoich rodaków. Z powodu swoich popularnych kamyczkowych plaży i wręcz malarskich widoków ma masyw Biokovo ta miejscowość znajduje się na szczycie listy najchętniej odwiedzanych chorwackich miejscowości wśród Polaków – porozumienie się w naszym języku będzie więc tam wyjątkowo łatwe.

Miejscowość przyciąga też swoim imprezowym charakterem, działa tam wiele atrakcyjnych klubów i barów, co oznacza, że ulicami miejscowości w sezonie letnich pojawiają się pokaźne tłumy turystów. Proponujemy więc odwiedzić to miejsce po sezonie, żeby korzystać z jego uroków w bardziej kameralnej atmosferze.

Dowiedz się więcej: Makarska: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio? >>

Chorwacja jesienią - Makarska

3. Omiš – miasto piratów

To urokliwe i malownicze miasteczko w Chorwacji ma dwie wyraźne zalety – położenie i bogatą ofertę rekreacyjną. Pierwsza zaleta, czyli położenie pomiędzy Riwierą Makarską (na południe) a Trogirem i Splitem (na północ), sprawia, że miasteczko może stać się wręcz idealną bazą wypadową dla turystów, którzy na wczasach w Chorwacji lubią pozwiedzać.

Druga zaleta to z kolei wyraźna atrakcja dla osób, które odwiedzają Chorwację z dziećmi. Najmłodsi mogą więc spędzać czas w wesołym miasteczku albo na urokliwej pół-piaszczystej plaży z muszelkami, na starszych i szukających silnych wrażeń turystów czekają natomiast takie atrakcje jak windsurfing, rafting czy też ZipLine.

Ta ostatnia atrakcja to ogromny park linowy, który umożliwia podziwianie przyrody podczas zjeżdżania na linach. Warto podkreślić, że najdłuższa lina (tyrolka) ma aż 700 metrów, dużo wrażeń na pewno zapewni trasa przejazdowa, gdzie prędkość przejazdowa wynosi aż 65 km/h.

Dowiedz się więcej: Chorwacja z dziećmi – TOP 11 niesamowitych atrakcji >>

 

2. Dubrownik – pozycja obowiązkowa

W sezonie letnim wypełniony atrakcjami i fascynującymi miejscami do zwiedzania Dubrownik może zniechęcić turystów upałem i tłumami żądnych wrażeń turystów. Odwiedziny Chorwacji jesienią potrafią natomiast pokazać fascynujące miasto, które można zwiedzać spokojnie i w niemal kameralnej atmosferze.

Dubrownik ostatnio stał się też fascynującym miejscem dla miłośników seriali, właśnie tam rozegrano wiele scen kultowego serialu Gra o Tron, próba ich znalezienia może być świetnym i nietypowym pomysłem na odkrycie tajemnic tego chorwackiego miasta.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Dubrownik – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca >>

Chorwacja jesienią - Dubrownik

1. Zbiory mandarynek

Miejsce pierwsze naszego zestawienia zajmuje najsmaczniejsza atrakcja Chorwacji, czyli współuczestnictwo w jesiennych zbiorach mandarynek. Ta nietypowa propozycja dla turystów mieści się w Dolinie Neretwy nazywanej Doliną Mandarynek.

W ofercie znajdują się jednodniowe, dwudniowe i trzydniowe wycieczki, z których turyści wracają pełni wrażeń i…. z pełnymi brzuchami. Typowe zbieranie, gdzie turyści otrzymują od mieszkańców wyposażenie i lekcje historii uzupełnia malownicze foto-safari w tradycyjnych łodziach charakterystycznych dla tego regionu.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ