ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
13 Maj, 2018 - 02:00
Chorwacja - jak dojechać: samolotem, samochodem, autokarem czy pociągiem?

Chorwacja – jak dojechać: samolotem, samochodem, autokarem czy pociągiem?

ARTYKUŁ PARTNERA

Wybierasz się na wakacje do Chorwacji, ale nie wiesz czym najlepiej tam się dostać? Nasz poradnik „Chorwacja – jak dojechać” pomoże ci podjąć decyzję – dzięki niemu dowiesz się, czy do Chorwacji można dotrzeć samolotem lub pociągiem, jak długo trwa podróż autokarem i czy warto wybrać się tam własnym autem.

Chorwacja to wciąż jeden z najczęściej wybieranych przez nas kierunków wakacyjnych. Turystów kusi piękne słońce, turkusowy Adriatyk, a także mnóstwo zabytków i malowniczych krajobrazów, jakimi może pochwalić się Chorwacja. Jak dojechać do tego bałkańskiego kraju to jedna z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć przed zaplanowaniem urlopu.

Możliwości jest wiele, więc dla ułatwienia wyboru wyjaśniamy, jak a praktyce wygląda podróż do Chorwacji samolotem, samochodem, autokarem oraz pociągiem.

Chorwacja – jak dojechać na wakacje najszybciej?

Chorwacja samolotem

Samolot jest dzisiaj najszybszym środkiem transportu, który w dodatku dzięki stale poszerzającej się ofercie linii lotniczych, stał się dostępny dla szerokiego grona turystów. W Polsce działa już 12 portów lotniczych, dających możliwość podróżowania samolotem mieszkańcom niemal wszystkich regionów kraju. Z Polski do Chorwacji samolotem można dostać się w następujący sposób:

 • lotem bezpośrednim,
 • połączeniem z przesiadkami,
 • lotem czarterowym.

Chorwacja: jak dojechać – loty bezpośrednie

Bezpośrednie połączenia lotnicze z Chorwacją są realizowane głównie z Warszawy i tylko do największych chorwackich miast, takich jak Dubrownik, Split, Pula oraz Zagrzeb (Chorwacja lotniska ma także w mniejszych miejscowościach, takich jak np. Zadar, Osijek, czy Rijeka).

Dowiedz się więcej: Gdzie do Chorwacji na urlop – najpiękniejsze miasta turystyczne >>

Poniżej przedstawiamy przykładowe połączenia proponowane przez wybrane linie lotnicze w sezonie 2018.

PLL LOT

Polski przewoźnik narodowy PLL Lot obsługuje bezpośrednie połączenia lotnicze między innymi na następujących trasach:

 • Warszawa – Dubrownik – lot trwa 2 h
 • Warszawa – Zagrzeb – lot trwa 1:40 h
 • Warszawa – Pula – lot trwa 2:15 h

Tanie linie lotnicze

Wizzair obsługuje tylko jedno lotnisko w Chorwacji w miejscowości Split. Loty bezpośrednie są organizowane z dwóch polskich lotnisk:

 • Warszawa Lotnisko Chopina (lot trwa 1:50 h)
 • Katowice Pyrzowice (lot trwa 1:45 h)

Linie lotnicze Ryanair oraz Easyjet w ogóle nie obsługują bezpośrednich połączeń z Polski do Chorwacji.

Dokonując odpowiednio wcześniej rezerwacji na lot bezpośredni do Chorwacji, koszt biletu może wynieść nawet niespełna 200 zł.

Chorwacja: jak dojechać – połączenia z przesiadkami

Połączeniami z przesiadkami można dostać się z Polski także na pozostałe lotniska Chorwacji, takie jak: Rijeka, Zadar, Osijek oraz Bol (na wyspie Brač).

Połączenia są realizowane głównie z Warszawy, jednak można znaleźć loty także z innych polskich lotnisk m.in. z Gdańska, Wrocławia, Poznania, Krakowa czy Szczecina. Podróż z przesiadkami trwa jednak w niektórych przypadkach nawet cały dzień, a koszt biletu wzrasta nawet do 1,5 tys. złotych.

Chorwacja: jak dojechać – loty czarterowe do Chorwacji

Innym rozwiązaniem są loty czarterowe oferowane przez biura podróży, które proponują zarówno kompleksowe oferty Chorwacja wczasy samolotem, jak również możliwość wykupu wyłącznie biletu na sam lot. Jest to zwykle lot bezpośredni, który w dodatku można wykupić w korzystnej cenie.

Dowiedz się więcej: TOP 7: Tanie linie lotnicze idealne do podróży w stylu low cost >>

Chorwacja - jak dojechać - lot do Chorwacji

Chorwacja – jak dojechać samochodem i czy taka podróż się opłaca?

Większość osób mających za sobą już wakacje w Chorwacji zachęca innych, by jechali tam własnym samochodem. Do najważniejszych argumentów przemawiających za tym rozwiązaniem należą:

 • wygoda – można zabrać ze sobą wszystkie potrzebne rzeczy i dowolnie zaplanować trasę,
 • niski koszt – szczególnie gdy autem podróżuje kilka osób,
 • można zabrać ze sobą psa (przeczytaj więcej na ten temat tutaj: Chorwacja z psem – przewodnik),
 • można więcej zobaczyć – zarówno po drodze, jak i będąc już w Chorwacji (przeczytaj więcej na ten temat tutaj: Chorwacja: Wycieczki objazdowe – pomysły na zwiedzanie),
 • większa elastyczność – jeśli organizujemy wczasy na własną rękę np. na kempingu.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – camping, na którym warto się zatrzymać: TOP 11 >>

Podróż samochodem do Chorwacji ma jednak także swoje negatywne strony, z których najważniejszą jest jej długość. Przykładowo odległość między Krakowem a Dubrownikiem wynosi 1409 km, a jej pokonanie najkrótszą trasą przez Czechy, Austrię i Słowenię wymaga poświęcenia przeszło 14 godzin.

Dla wielu osób, szczególnie dla małych dzieci, tak długa podróż może okazać się po prostu zbyt męcząca. Z drugiej strony niski koszt (około 1 000 zł łącznie z jeżdżeniem autem po Chorwacji) i niewątpliwa swoboda wynikająca z posiadania w Chorwacji własnego auta, kusi do wybrania właśnie tej formy transportu.

Być może po prostu wystarczy się do takiej wyprawy odpowiednio przygotować – pod tym względem całą listę cennych porad znaleźć można na Blogu o pięknym i prostym życiu Basi Szmydt, która napisała obszerny poradnik oparty na własnych doświadczeniach Chorwacja samochodem – jak samodzielnie zorganizować wyjazd.

Jest to swoiste kompendium wiedzy na ten temat – dowiedzieć się z niego można m.in. jak zaplanować trasę, że w koszty podróży należy wliczyć płatne autostrady w poszczególnych krajach, dowiedzieć się, co zabrać ze sobą do jedzenia, a także jak przygotować się na podróż z dziećmi.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – pogoda w ciągu roku >>

Chorwacja - jak dojechać samochodem

Chorwacja – jak dojechać autokarem?

Do najmodniejszych wakacyjnych krajów takich jak Włochy czy Chorwacja autokarem jeździło się bardzo często w latach 90. XX wieku. Wówczas nie było jeszcze tylu połączeń lotniczych, a ówczesne samochody i stan dróg nie za bardzo nadawały się na długie podróże za granicę.

Dzisiaj podróże autokarem do innych krajów także są popularne, ale częściej niż turyści decydują się na nie osoby pracujące za granicą. Nie zmienia to faktu, że istnieją linie obsługujące połączenia autokarowe z modnymi kierunkami wakacyjnymi, w tym również z Chorwacją.

Polscy turyści mają do dyspozycji kilka linii autokarowych podróżujących na trasie Polska – Chorwacja. Bilety można zarezerwować online bezpośrednio u przewoźnika i można to zrobić z dużym wyprzedzeniem. Przykładowo bilet na trasie Kraków- Split w szczycie sezonu kosztuje około 330 zł.

Podróż do Chorwacji autokarem ma wielu zwolenników, którzy wymieniają jej następujące korzyści:

 • niska cena biletu,
 • możliwość znalezienia połączenia bezpośredniego między mniejszymi miejscowościami (np. z Częstochowy do Trogiru),
 • duży bagaż w cenie biletu (zwykle do 25 kg).

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Trogir – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca >>

Warto jednak pamiętać o mankamentach podróży autokarem na tak długiej trasie – najważniejsze z nich to z pewnością:

 • bardzo długi czas podróży – na trasie Kraków – Split podróż trwa ponad 22 godziny,
 • niekomfortowe warunki – całą podróż spędzamy w jednej pozycji, również w nocy.

Warto dodać, że biura podróży coraz rzadziej mają ofertę pt. Chorwacja wczasy autokarem. Dużo częściej zapewniają swoim klientom podróż samolotem (np. loty czarterowe), a autokarem proponują już niemal wyłącznie wycieczki objazdowe po Chorwacji.

Chorwacja: wycieczki objazdowe autokarem

Oferty objazdowych wycieczek autokarowych cieszą się niezmiennie dużą popularnością, ponieważ pozwalają w ciągu kilku dni zobaczyć najciekawsze atrakcje w danym kraju lub regionie. Tego rodzaju wycieczki objazdowe do Chorwacji organizuje wiele biur podróży. Najpopularniejsze oferty dotyczą wycieczek 7-dniowych, podczas których uczestnicy mają zapewnione:

 • noclegi,
 • wyżywienie (co najmniej śniadania),
 • przejazd autokarem z Polski do Chorwacji i na całej trasie zwiedzania,
 • opiekę pilota,
 • obsługę przez profesjonalnego przewodnika.

Zwiedzanie obejmuje zwykle najbardziej znane chorwackie atrakcje, czyli m.in. Dubrownik, Split, Jeziora Plitwickie, wodospady Krka, Zagrzeb, Pula itp.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – mało znane miejsca, które Cię zauroczą >>

Dostępne są również wycieczki tematyczne po Chorwacji np. pozwalające poznać kuchnię chorwacką lub wycieczki po Bałkanach, w których Chorwacja jest tylko jednym z krajów na trasie zwiedzania.

Koszt standardowej tygodniowej wycieczki objazdowej po Chorwacji wynosi około 1 500 zł w szczycie sezonu, natomiast poza nim np. wiosną lub jesienią można znaleźć oferty nawet za kilkaset złotych.

Wybierając aktywną formę wypoczynku, warto wybrać termin gwarantujący dobre warunki do zwiedzania. Środek lata może być nieco za gorący w takim kraju jak Chorwacja. Pogoda bardziej przyjazna na wycieczkę objazdową jest zwykle wiosną i jesienią.

Chorwacja - jak dojechać autokarem

źródło zdjęcia: Depositphotosbelchonock

Chorwacja jak dojechać pociągiem?

Pociąg uznawany jest za jeden z najbardziej komfortowych środków transportu, zwłaszcza jeśli korzystamy z wagonów sypialnych lub przynajmniej kuszetek, pozwalających podczas długiej podróży przespać się w wygodnej pozycji leżącej. Mimo to na podróż z Polski do Chorwacji pociągiem decyduje się znikoma liczba turystów ze względu na:

 • mały wybór połączeń,
 • konieczność przesiadek,
 • drogie bilety,
 • długi czas podróży.

Na stronie polskiego przewoźnika kolejowego pkp.pl co prawda można znaleźć całą listę różnych połączeń, ale głównie między stolicami obu krajów: Warszawą i Zagrzebiem. Niestety w większości przypadków przewidują one od 4 do nawet 6 przesiadek.

Dość wygodne może być połączenie przewidziane na lato 2018 z 1 przesiadką w Wiedniu – wygląda ono następująco:

 • 6:50 wyjazd z Warszawy Zachodniej – 13:49 przyjazd do Wiednia (Austria) – pociąg kategorii ekspres, przewoźnik PKP Intercity,
 • 15:58 wyjazd z Wiednia – 22:21 przyjazd do Zagrzebia (Chorwacja) – pociąg kategorii ekspres, przewoźnik Croatia.

W sezonie lato 2018 pociąg kursuje od 10 czerwca do 1 września, a więc w najważniejsze miesiące wakacyjne. Koszt promocyjnego biletu na trasie Warszawa – Wiedeń wynosi około 30 euro i w podobnej cenie można znaleźć bilet z Wiednia do Zagrzebia, co łącznie daje sumę około 250 zł. Jednak jeśli nie trafimy na promocję, łączny koszt biletów może wynieść nawet 150- 170 euro, a więc przeszło 600 złotych.

Chorwacja - jak dojechać pociągiem

Chorwacja – który transport wybrać?

Trudno rozstrzygnąć, który sposób na podróż do Chorwacji jest najlepszy, ponieważ każdy ma swoje zalety i wady. Dla osób ceniących krótki czas podróży najlepszym rozwiązaniem będzie samolot do Chorwacji, a dla osób preferujących komfort podróżowania – wagon sypialny w pociągu.

Z kolei dla turystów planujących niedrogie wakacje w Chorwacji na kempingu lub pragnących spędzić urlop na aktywnym zwiedzaniu tego kraju, najrozsądniejszym wyborem będzie podróż własnym samochodem.

Nawet mało komfortowy autokar z pewnością znajdzie swoich amatorów – na przykład wśród osób zainteresowanych wycieczką objazdową po Chorwacji.

Nasz przewodnik Chorwacja – jak dojechać udowadnia jedno: do tego modnego wakacyjnego kraju na Bałkanach można dostać się w różny sposób, dzięki czemu każdy bez trudu znajdzie najlepsze rozwiązanie dla siebie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ