ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
29 Maj, 2018 - 02:00
Chorwacja: Dubrownik - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Chorwacja: Dubrownik – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

ARTYKUŁ PARTNERA

Szykujesz się na niezapomniane wakacje w Chorwacji w Dubrowniku lub okolicach? Sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie w tym wspaniałym mieście nazywanym perłą Adriatyku. Dowiedz się, jakie dokładnie oferuje Dubrownik atrakcje, czyli co warto zobaczyć oraz w jakich imprezach uczestniczyć.

Dalmacja Południowa oraz znajdujący się tu Dubrownik to jeden z najpopularniejszych celów turystycznych w Chorwacji. Panujący tu południowy klimat gwarantuje słoneczną pogodę i ciepłą wodę w Adriatyku, a także odpowiada za typowo śródziemnomorską roślinność i malownicze krajobrazy.

Sam Dubrownik uznawany jest za najpiękniejsze miasto na chorwackim wybrzeżu Adriatyku i dlatego w szczycie sezonu przyciąga nawet 10 tysięcy turystów dziennie! Będąc w Dalmacji, Dubrownik po prostu trzeba zobaczyć – podpowiadamy, jakie konkretnie dla turystów ma miasto Dubrownik atrakcje.

Chorwacja: Dubrownik i jego wspaniała historia

Dla spędzających wakacje w Chorwacji w rejonie Dalmacji turystów Dubrownik jest zwykle: albo głównym miejscem wypoczynku, albo najważniejszym celem wycieczek. Miasto najlepsze lata świetności miało w XIV-XVI wieku, kiedy funkcjonowało jako niezależne państwo-miasto o nazwie Republika Raguzy.

Rządzona była ona przez przedsiębiorcze rody, które wykorzystały doskonałe położenie Dubrownika do stworzenia z niego ważnego ośrodka handlowego na szlaku między Wschodem a Zachodem. To niewielkie państewko dysponowało wówczas jedną z najpotężniejszych flot handlowych na Adriatyku, a handel stał się dla miasta źródłem ogromnego bogactwa.

Dzięki temu w mieście jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać imponujące rezydencje i pałace, a także obiekty sakralne. Systematycznie wzmacniano również powstałe kilkaset lat wcześniej mury i fortyfikacje miejskie, które skutecznie broniły miasta przed najeźdźcami.

Niestety nie uchroniły one miasta przed zniszczeniami wywołanymi w 1667 r. potężnym trzęsieniem ziemi. W jego wyniku wiele budynków poważnie ucierpiało, a samo miasto podupadło gospodarczo i już nigdy nie wróciło do dawnej świetności.

Chorwacja: Dubrownik - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - widok na miasto

Dubrownik: atrakcje, które przyciągają turystów

Dzisiaj Dubrownik liczy około 43 tys. mieszkańców i nie jest już ważnym portem handlowym, ale odgrywa niezwykle ważną rolę w turystyce Chorwacji. Każdego lata do portu pasażerskiego w Dubrowniku przybija około 500 statków pasażerskich z turystami pragnącymi na własne oczy zobaczyć perłę Adriatyku. Równie imponująca liczba turystów dociera do miasta drogą powietrzną, ponieważ Dubrownik ma swój międzynarodowy port lotniczy.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – jak dojechać: samolotem, samochodem, autokarem czy pociągiem? >>

Największą jego dumą jest wspaniale odrestaurowana starówka, która wraz z murami miejskimi została w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Stare Miasto z charakterystycznymi czerwonymi dachami budynków, otoczone wysokimi murami i potężnymi fortyfikacjami, o które rozbijają się fale lazurowego Adriatyku – to najczęściej prezentowany obraz Dubrownika na widokówkach. Dzisiaj cieszy się on szczególnym zainteresowaniem, odkąd stał się scenerią dla niezwykle popularnego serialu Gra o Tron.

Oto miejsca, których w Dubrowniku po prostu nie wolno przegapić:

 • mury miejskie i zabytki na Starym Mieście,
 • miejsca, w których kręcono sceny do Gry o Tron,
 • muzea,
 • wyspa Lokrum i wyspy Elafickie,
 • wzgórze Srđ,
 • plaże w Dubrowniku,
 • restauracje i knajpy ze wspaniałą kuchnią dalmatyńską,
 • Letni Festiwal w Dubrowniku.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Jak poruszać się po Dubrowniku – przewodnik >>

Chorwacja: Dubrownik - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - fontanna

Dubrownik: atrakcje dla każdego – mury miejskie i zabytki

Najważniejszym punktem programu zwiedzania Dubrownika jest zawsze spacer jego murami miejskimi, który zajmuje nawet kilka godzin. Te potężne fortyfikacje otaczają całą starówkę – mają 1940 metrów długości i nawet 25 metrów wysokości, dlatego można z nich podziwiać panoramę całego miasta oraz zatokę z wyspą Lokrum.

Na trasie zwiedzania spotkać można inne elementy fortyfikacji m.in. baszty, wieże oraz forty. Z murów widać większość największych zabytków Dubrownika znajdujących się na Starym Mieście.

Najbardziej polecane do zwiedzania zabytki to:

 • Wielka Fontanna Onufrego,
 • Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dubrowniku,
 • klasztor Franciszkanów i najstarsza apteka w Europie,
 • kolumna Rolanda,
 • pałac Sponza,
 • pałac Rektorów.

Dowiedz się więcej: Dubrownik: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

Chorwacja: Dubrownik - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - czerwone dachy

Dubrownik: śladami serialu Gra o Tron

Gra o Tron to amerykański serial telewizyjny z gatunku fantasy, którego akcja rozgrywa się w fikcyjnym świecie Siedmiu Królestw. Atutami serialu jest nie tylko fascynująca fabuła i świetni aktorzy, ale także przepiękne kostiumy i scenografia. Tę ostatnią tworzyło wiele autentycznych obiektów Dubrownika i dlatego fani serialu przyjeżdżają do miasta, by na własne oczy je zobaczyć.

Oto tylko niektóre obiekty, które stanowiły tło dla akcji serialu i które mogą być inspiracją do ciekawego sposobu zwiedzania Dubrownika:

 • Fort Lovrijenac (odgrywał Czerwoną Twierdzę),
 • Wieża Minčeta (w serialu Dom Nieumarłych),
 • wiele fragmentów murów miejskich oraz schody barokowe na Starym Mieście.
Chorwacja Dubrownik - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - wąska uliczka

źródło zdjęcia: Depositphotos / nadtochiy

Dubrownik – muzea godne uwagi

W Dubrowniku jest około 20 muzeów o różnej tematyce, jednak dominują w nich muzea historyczne, które albo przypominają o złotym okresie Republiki Dubrownickiej, albo przybliżają mroczne karty dziejów miasta i całej Chorwacji związane z zawieruchami wojennymi.

Z pewnością warto odwiedzić chociaż niektóre z nich, aby lepiej poznać losy miasta i jego mieszkańców. Szczególnie polecane jest pod tym względem Muzeum Etnograficzne Rupe, Muzeum Historii Kultury w Pałacu Rektora, a także Muzeum Chorwackiej Wojny o Niepodległość (to ostatnie upamiętnia wojny bałkańskie lat 90. XX wieku).

Przez turystów polecane jest również Muzeum Morskie i akwarium, a także mające siedzibę w przepięknym budynku nad morzem Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Dowiedz się więcej: Dubrownik: Muzea, które warto odwiedzić >>

Chorwacja: Dubrownik - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - klasztor

Dubrownik: atrakcje na morzu, czyli Lokrum i Wyspy Elafickie

Rejsy na wyspy znajdujące się w pobliżu Dubrownika to jedna z największych atrakcji turystycznych. Turyści najczęściej wybierają się niewielkimi stateczkami na pobliską wyspę Lokrum, gdzie zobaczyć można m.in. ruiny klasztoru i fortu, ogród botaniczny, jezioro zwane morzem martwym, a także poznać legendę związaną z Ryszardem Lwie Serce.

Z kolei archipelag Elafiti składający się z kilkunastu wysp przyciąga swoimi dziewiczymi krajobrazami, pięknymi plażami, ale także wspaniałymi zabytkami.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Wyspy, które skradną Twoje serce >>

Chorwacja Dubrownik - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - Wyspa Lokrum

źródło zdjęcia: Depositphotos / Tuomas_Lehtinen

Dubrownik: atrakcje na wzgórzu Srđ – najlepszy punkt widokowy w mieście

Wzgórze Srđ znajduje się na wschodnim skraju miasta i wznosi się na wysokość 412 m n.p.m. W sezonie letnim można na nie wjechać kolejką linową wprost ze Starego Miasta, co jest niewątpliwe dodatkową atrakcją turystyczną. Zarówno podczas jazdy kolejką, jak i już bezpośrednio ze wzgórza podziwiać można niezwykle malownicze widoki na Dubrownik oraz wyspy na Adriatyku.

Przy dobrej pogodzie na horyzoncie dostrzec podobno można nawet kontury Włoch! Na samym wzgórzu na turystów czeka stary fort, w którym urządzono muzeum upamiętniające wydarzenia związane z wojną bałkańską (m.in. oblężenie Dubrownika), a także restauracja oraz sklep z pamiątkami. Wjazd kolejką na wzgórze Srđ jest dużą atrakcją szczególnie dla dzieci.

Dowiedz się więcej: Dubrownik z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci >>

Chorwacja: Dubrownik - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - kolejka linowa na wzgórze

Plaże w Dubrowniku

Choć miasto usytuowane jest bezpośrednio nad Adriatykiem, nie posiada zbyt wielu plaż, a jeśli już, to w większości są one kamieniste. Najpiękniejsze plaże znaleźć można na półwyspie Babin Kuk (np. świetnie zagospodarowana plaża Copacabana), a także na wyspie Lokrum oraz Wyspach Elafickich.

Dla wielu osób atrakcyjne mogą jednak okazać się plaże w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta np. plaża Buže tuż pod murami miejskimi, czy plaża św. Jakuba leżąca u stóp klifu, z której rozciąga się niezapomniany widok na wyspę Lokrum oraz starówkę Dubrownika.

 

Dubrownik atrakcje – lokalna kuchnia

Będąc w Dubrowniku, koniecznie trzeba spróbować lokalnej kuchni. W mieście serwowane są głównie dania śródziemnomorskie, wśród których nie brakuje dań typowych dla kuchni Dalmacji. Dominują proste potrawy z owoców morza, ryb, mięsa oraz warzyw, głównie przyrządzane na grillu.

Z lokalnych smakołyków koniecznie trzeba spróbować potrawy o nazwie peka (jest to mięso pieczone w kociołku w piecu), słynnych bałkańskich kotlecików mielonych nazywanych w Chorwacji ćevapi, smażonych sardynek, grillowanych owoców morza, a także typowego dla Dubrownika deseru karmelowego o nazwie Rozata.

Dowiedz się więcej: Dubrownik: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio? >>

Chorwacja: Dubrownik - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - peka z jagnięciny

Dubrownik atrakcje – Letni Festiwal w Dubrowniku

Jest to duża impreza artystyczna, najważniejsza tego rodzaju w Chorwacji, która odbywa się każdego roku od 10 lipca do 25 sierpnia. Podczas festiwalu organizowane są koncerty muzyczne oraz przedstawienia teatralne. Na scenach występują największe orkiestry i znani artyści operowi, ale także artyści specjalizujący się w innych gatunkach muzyki.

Uroku festiwalowi dodaje fakt, że sceny są zlokalizowane w najpiękniejszych miejscach Starego Miasta np. na placu przed Pałacem Rektorów, czy na tarasie twierdzy Lovrijenac. Dużą atrakcją festiwalu jest pokaz sztucznych ogni. Z aktualnym programem festiwalu można zapoznać się na jego oficjalnej stronie internetowej: dubrovnik-festival.hr (sprawdź tutaj).

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – wydarzenia w Dubrowniku, których nie możesz przegapić

Aby zobaczyć wszystkie oferowane przez Dubrownik atrakcje, zwykle na pobyt w mieście trzeba poświęcić kilka dni. Na szczęście zarówno w okolicy, jak i w samym mieście Dubrownik tanie noclegi można znaleźć bez problemu i dzięki temu dokładnie poznać wszystkie uroki tego wyjątkowego miejsca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ