Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
01 Kwi, 2019 - 00:00
Chorwacja: TOP 7 - ciekawostki o Splicie, które musisz poznać

Chorwacja: TOP 7 – ciekawostki o Splicie, które musisz poznać

Arkadiusz Cierniak

Poznaj niezwykłe ciekawostki o Splicie związane z tajemnicami historii i najsłynniejszym zabytkiem Splitu – ogromnym pałacem Dioklecjana.

Ciekawostki o Splicie można mnożyć i wyciągać niczym asy z rękawa. To wszystko dzięki sile i rozmachowi, z którego to miasto słynie od lat. Bez względu na to, czy jesteśmy fanami historii, dobrej zabawy przy głośnej muzyce, czy relaksu pośród szumu drzew i śpiewu ptaków, tu odnajdziemy się od pierwszych chwil. Warto odkrywać Split, a w nim niezwykłe ciekawostki związane z burzliwą przeszłością, tętniącą życiem i kolorami teraźniejszością oraz… ekscytującą przyszłością wielkiego miasta!

TOP 7 fascynujące ciekawostki o Splicie

Miasto Split kojarzy się przede wszystkim z bogatą historią oraz budowlą, która nadaje miastu charakter i kształt, nawet bardziej niż na pierwszy rzut oka się tego spodziewamy! Pałacowe mury skrywają w sobie wiele tajemnic, które będziemy stopniowo odkrywać. Wszystkie one składają się na niezwykłą opowieść o wielkim mieście, w którym warto spędzić wyjątkowe wakacje w Chorwacji.

Choć w mieście Split atrakcje mnożą się jedna za drugą i nie brakuje tu miejsc, które koniecznie należy odwiedzić, skupmy się na największej z nich.

7. Pałac, którego nie ma

Aby zrozumieć, jak ważnym miejscem jest na mapie Chorwacji pałac cesarski, należy przywołać krótką historię jego powstania.

Pod koniec panowania cesarz Dioklecjan zażyczył sobie, by wybudować nieopodal morza ogromny pałac. Miejsce nie było przypadkowe, gdyż właśnie tu w Dalmacji wychował się i w pełni ukształtował przyszły władca.

W ramach ciekawostki o Splicie dla wszystkich, którzy uwielbiają statystki, realizowany przez przeszło 12 lat ogromny projekt miał obszar aż 38 000 m2!

Dotknięta zębem czasu i burzliwej historii budowla niestety nie przetrwała w pełnej krasie do czasów dzisiejszych. Z historycznych zabudowań pozostały jedynie:

  • mauzoleum,
  • północna brama pałacowa zwana „złotą”,
  • westybul,
  • perystyl, który obecnie jest miejskim teatrem,
  • świątynia Jowisza,
  • pozostałości cesarskich komnat.

O tym, jak doszło do zniszczenia pałacu i co dalej stało się z tą niezwykłą przestrzenią, dowiemy się jednak później!

Ciekawostki o Splicie - pałac Dioklecjana był ogromny i budowano go 12 lat

źródło zdjęcia: Getty Images / DaLiu

6. Prawdziwa chorwacka aglomeracja

Miasto Split jest aglomeracją w pełnym znaczeniu tego słowa. Jeśli uwielbiamy tętniące życiem miasto pełne nieustające ruchu, tutaj będziemy czuć się doskonale.

W ramach ciekawostki o Splicie wspomnijmy, że jest to drugie co do wielkości miasto w Chorwacji, które nieustannie się rozwija i absolutnie nie zamierza zatrzymywać się w pogoni za wyprzedzającym go Zagrzebiem. Z racji, iż jest to jeden z najważniejszych węzłów zarówno na lądzie, jak i morzu, do Splitu dojedziemy autostradą A1 lub szerokopasmową drogą numer 8. Warto wspomnieć, że miasto ma również własne lotnisko.

Aby pojąć, jak ważnym szlakiem handlowym w Chorwacji jest Split, wybierzmy się do portu. Jego rozbudowana przestrzeń, gdzie ruch nigdy nie ustępuje, to doskonałe miejsce, by podczas spaceru wraz z rodziną lub znajomymi podziwiać ogromne kontenerowce, luksusowe promy czy eleganckie jachty.

W mieście Split muzea, zabytki, ogromne centra handlowe, kina, teatry, kawiarnie, restauracje czy zielone parki są zawsze pełne energii i życia dzięki wypełniającym je tłumnie turystom oraz mieszkańcom. Z pewnością nie jest to miejsce dla każdego, jednak jeśli czujemy się w nim świetnie, mając nieograniczoną ilość możliwości na spędzenie wolnego czasu, to Split z dziećmi, przyjaciółmi lub w pojedynkę będzie wspaniałym wyborem!

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Jak poruszać się po Splicie – przewodnik

Ciekawostki o Splicie - Split to duża aglomeracja - drugie pod względem wielkości miasto w Chorwacji

źródło zdjęcia: Getty Images / Goncalo Borba

5. Tajemniczy akwedukt

W mieście Split zabytki nie zawsze widoczne są gołym okiem. Tak jest w przypadku ukrytego pod ziemią starożytnego akweduktu, którego powstanie sięga przełomu III i IV wieku.

Łatwo zauważyć, że powstawał on w tym samym czasie co pałac Dioklecjana. Kolejną niezwykłą ciekawostką o Splicie jest kunszt i finezja starożytnych. Badacze do dziś nie odkryli bowiem źródła, w którym podziemny akwedukt dostarczał ogromnemu pałacowi zapasy wody.

Ciągnący się na ponad 9 kilometrów tunel jest dla zwiedzających jedynie częściowo otwarty, jednak trasa o długości ponad siedmiuset metrów, która zaczyna się na mniej więcej piątym kilometrze akweduktu, w zupełności wystarczy, by pojąć piękno, rozmach i niezwykłych budowniczych sprzed tysięcy lat.

Warto nadmienić, iż sprytni rzymianie budując na trasie akweduktu aż trzydzieści dwa szyby, stworzyli w ten sposób rodzaj mapy, która niczym GPS dokładnie wyznaczała przebieg trasy. Niesamowitym jest także fakt, iż mimo sięgającej niegdyś na wysokość około półtora metra wody na ścianach, w całkiem niezłym stanie zachowały się oryginalne rzymskie tynki.

Z pewnością spacer tą trasą będzie gratką dla wszystkich pasjonatów historii. Zachwycą się jednak również ci, których zupełnie nie interesują daty i historyczne szczególiki. Przechadzając się po tunelu, napotkamy bowiem niewielkie kraby albinosy i zapierające dech w piersiach jaskiniowe nacieki.

 

4. Pałacowe podziemia

Zabytki Splitu kojarzone są przede wszystkim z dziedzictwem starożytnych rzymian i pełnym rozmachu projektem cesarza Dioklecjana. Jak wiadomo, ogromna pałacowa przestrzeń nie przetrwała do czasów dzisiejszych, a pierwotny wygląd wyjątkowej budowli pozostaje jedynie domysłem badaczy.

Na terenie miasta jest jednak miejsce, które nie zmieniło się od zamierzchłych czasów i pozwala w pełni dostrzec ogrom oraz rozmach budowli. Mowa oczywiście o pałacowych podziemiach, których kształt nie uległ żadnym zmianom i gdzie archeolodzy odkryli przedmioty pochodzące z czasów świetności pałacu.

Warto nadmienić, że ta część monumentalnej budowli nie została jeszcze w pełni odkryta! Wybranie się w pełne cieni i tajemnic podziemia pałacu będzie więc doskonałą przygodą i możliwością przekonania się, jaki kształt oraz charakter miał pałac w latach swojej największej świetności.

 

3. Burzliwa historia chrześcijan

Ciekawostki chorwackiego miasta nie zawsze dotyczą historii, które wywołują uśmiech na naszych twarzach. Ta mroczna opowieść ma swój początek pod koniec panowania cesarza Dioklecjana.

Choć początkowo sprzyjał on chrześcijanom, z czasem zaczął dostrzegać w nich silne zagrożenie dla wielkiego imperium. Dekrety wydane na początku IV wieku nie były przychylne wyznawcom Chrystusa i właśnie ich ofiarom padł święty Domnion (chorw. Dujam) – obecny patron Splitu, stracony wraz z czterdziestoma pięcioma współbratymcami.

Jego śmierć dała jednak odwrotny do zamierzonego skutek, gdyż oburzeni mieszkańcy zaczęli jawnie czcić jego męczeństwo oraz tłumnie odwiedzać jego grób. Warto zwiedzić Katedrę świętego Dujama, gdzie spoczęły jego szczątki. Koniec tej opowieści udowadnia, jak przewrotna i niespodziewana jest historia. Katedrę wzniesiono bowiem w miejscu, gdzie niegdyś mieściło się cesarskie mauzoleum Dioklecjana.

 

2. Szczęśliwy pomnik

Powinniśmy pamiętać, że czasem należy pomóc szczęściu, tym bardziej, kiedy spędzamy rajskie wakacje w Chorwacji, promienie słońca budzą nas do życia, a widoki miejskiej panoramy wywołuje na naszej twarzy uśmiech.

W ramach kolejnej ciekawostki o Splicie warto wspomnieć o biskupim palcu, który spełnia najskrytsze marzenia. Mowa oczywiście o pomniku świętego Grzegorza z Ninu, który znajduje się w majestatycznym otoczeniu śródziemnomorskiej zieleni nieopodal pałacowych murów.

Według legendy dotknięcie dużego palaca u jego stopy przynosi pomyślność i spełnia najskrytsze marzenia. Jeśli w naszej głowie kotłują się niezrealizowane jeszcze pragnienia, warto na tę okoliczność zaprzyjaźnić się z biskupim palcem. Marzenia spełniają się w Splicie!

 

1. Miasto w pałacu

W ramach kolejnej niezwykłej ciekawostki o Splicie warto nadmienić, że niewiele osób ma świadomość, jak ogromny wpływ pałac Dioklecjana wywarł na historię i obecny kształt wielkiego miasta.

Cofnijmy się do trudnego dla miejscowości roku 639. Wówczas na miasto napadają Słowianie i Awarowie, a cała okolica zostaje zrównana z ziemią. Mimo barbarzyńskiego podejścia najeźdźców majestat opuszczonego już pałacu tak ich urzeka, że postanawiają oszczędzić go i zamienić w miasto.

W nienaruszonym stanie pozostawiono mury oraz lochy, natomiast tam, gdzie dotychczas znajdowały się pałacowe zabudowania, postawiono domostwa, a korytarze pałacowe stały się ulicami. Właśnie tak narodził się obecny kształt starego miasta Split.

Nie będzie więc zbytnim nadużyciem stwierdzenie, że każdy rodowity mieszkaniec centralnego Splitu mieszka w pałacu, a my wybierając się tam na wakacje w Chorwacji, także możemy stać się pałacowymi mieszkańcami!

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Splicie, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Ciekawostki o Splicie - miasto zostało zbudowane w murach pałacu

źródło zdjęcia: Getty Images / greta6

Wybierając się do Splitu, należy nastawić się na ogrom wrażeń i niezwykłych wspomnień. Ciekawostki o Splicie niejednokrotnie nas zaskoczą i zagwarantują impuls do dalszej eksploracji wielkiego miasta. Warto dać się porwać tętniącej życiem aglomeracji i rozpocząć pełną nieznanych jeszcze ciekawostek przygodę!

ZOBACZ RÓWNIEŻ